Petitie pentru Anularea Pensiilor Speciale pentru parlamentari

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitie pentru Anularea Pensiilor Speciale pentru parlamentari


Musafir

#276

2016-03-21 18:26

Pentru ca nu merita aceste pensii!!! Duc tara la sărăcie!!!

Musafir

#277

2016-03-21 18:27

Alesii nu merita nici leafa de parlamentar! Se ingesuie la beneficii si la bunastare, halal patriotism si dorinta de mai bine pentru oamenii acestei tari! Drepturi egale si pensii corecte dupa calitatea muncii depuse!!!

Musafir

#278

2016-03-21 18:33

pentru a sanctiona nesimtirea celor care isi fac legi favorabile

Musafir

#279

2016-03-21 18:37

pentru ca pentru ei gasesc bani si alte categorii sociale deabea isi duc existenta

Musafir

#280

2016-03-21 18:54

Nu lucreaza in interesul natiunii ci doar pentru interesul personal-
Nimeni nu ii sileste si nici siluieste sa acceada in Parlament. Ei isi fac campanie si ne mint de ne ametesc pentru a ajunge la ciolan . Nu sunt supusi la niciun risc, nicio vicisitudine si nu lucreaza in mediu toxic. Chiar nu au niciun merit.

Musafir

#281

2016-03-21 19:05

In fata lui Dumnezeu si a mortii suntem egali. De ce sa fie ei mai egali decat noi, talpa tarii? Nici un ban in plus pentru ca nu sunt cu nimic mai buni ! As zice ca din contra...

Musafir

#282

2016-03-21 19:07

Am semnat-o - nu din invidie si rautate - , ci pentru ca am trudit o viata(48 de ani, ca studenta si cadru universitar), sunt laureata a Premiului Academiei, din 1995, am scris 23 de carti de referinta, cu reeditari cu tot(una este la a 14-a reeditare in 13 ani), am adus beneficii romanilor mei din RO si din lume, sunt BRAND in specialitatea mea, in 1996, am fost si inca mai sunt unicul DOCTOR in specialitatea mea, fin RO s,a,m,d,, iar daca vedeti PENSIA mea, "ma impusccati"!
Pensie pe care o dau pe tratament ONCO( n-am un san si nici scutire de IMPOZIT nu i-au dat, ca infirma si om handicapat, cu dureri si alte chinuri)), DIABET 2, CARDIOPATIE, ANGINA si HTA, lunar, precum si pe - cat de cat - o alimentatie adecvata(si painea dietetica stiti ca e mai scumpa, d-aopi restul!).
De ce nu am, si eu, o RENTA viagera ca "laureata", cand am adus "aurul" la Universitatea noastra, Premiu care o ajuta la "acreditari"????????
De ce nu mi s-a dat, si mie, un salariu si o Pensie mai mari decat ale universitarilor, care abia au o singura carte- TEZA de DR???
Cartile mele, pe NET, ocupa loc de frunte la "Bestseller", langa "Istoria lui Calinescu etc.!
De e sa nu am, si eu, precum si altii o PENSIE "de bun simt", barem, universitari, care au trudit ca mine si au un asemenea palmares,???
Mi s-a mai dat, si "Premiu de Excelenta", la pensionare!
Ce sa fac, oameni buni, intrucat cartile mele si "cartoanele" astea nu ma ajuta, nu ma trateaza si nu ma hranesc!
"Bucurii spirituale" mi-au dat si ii dau....cat cuprinde, insa.....

Cum sa accept si cum sa nu semnez petitia, trimisa de o amica, tot dascal !

Doamne, ajuta-ne, si pe noi !

Musafir

#283

2016-03-21 19:13

Pensia trebuie sa reprezinte contributivitatea fiecarui salariat!sI atunci de ce sa fie pensii speciale?Au contribuit mai mult?NU Atunci fara pensii speciale.Parlamentarii au avut suficiente bonificatii si conditii speciale cat au fost in functie.!!!!!!!

Musafir

#284

2016-03-21 19:13

Pentru ei se gasesc bani ,pentru pensii si salarii nu .Au mers acolo sa lucreze pentru poporul roman nu pentru avantajele lor .Sa recalculeze pensiile cu 45% din salariul mediu brut la valorea punctului de pensie pentru a trai si noi pensionarii decent .

Musafir

#285

2016-03-21 19:26

Pentru ca sunt niste impostori care refuza sa adopte rezultatul referendumului-se considera deasuora noastra...oricym le plang de mila ,sunt izolati n-au curaj sa mearga pe strada .

Musafir

#286

2016-03-21 20:01

Nu cred ca trebuie comentariu!

Musafir

#287

2016-03-21 20:01

deoarece fac parte din acei oameni care muncesc in mediul privat pe un salariu care ma ajuta doar sa platesc facturi impozite si sa ma otravesc cu produse alimentare eftine fiindca atat pot sa-mi permit

Musafir

#288

2016-03-21 20:04

De ce?!
In constitutie scrie ca toti cetatenii tarii sunt EGALI. De ce unii, aia care se tot aleg de ceva vreme, sunt ,,speciali'?!
In Danemarca deminitarii au minimum pe economie, nu tot felul de gratuitati, girofaruri, diurne, telefoane, somn in parlament s.a.m.d.
Rusine!!!

Musafir

#289

2016-03-21 20:15

Pentru ca nu merita ceea ce si-au asumat;nu merita nimic de altfel.

Musafir

#290

2016-03-21 20:38

Să fim serioși această lege nu mai poate fi anulată atâta timp cât la guvernare sunt toate aceiași hoți.

Musafir

#291

2016-03-21 20:41

De ce am semnat această petiție. .??? Consider ca acești parlamentari (ALESII ROMÂNILOR...!!!???) Au adunat atâtea zeci, sute de mii, milioane de euro cât sa trăiască liniștite cel puțin trei generații după ei, au jecmănit, furat prea mult acest popor român , încât aceste pensii pe care și LE-AU VOTAT ... NU LE SANT NECESARE. .. Atât EI cât și alții. .judecători, procurori, aviatori s.a...cu pensii calculate la 85 la sută din venitul realizat pe ultimile șase luni lucrate obținând astfel pensii de zeci, sute de milioane lei vechi. CU ACESTE SUME COLOSALE (de ordinul milioanelor de euro..) S -AR PUTEA MAJORA PUTIN PENSIILE MIZERABILE A MILIOANE DE ROMANI. ..

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-03-21 20:41



Musafir

#293

2016-03-21 20:56

Semnez aceasta petitie pentru ca sunt scarbita de tot ceea ce se intampla,oamenii de rand nu au dreptul la o pensie si un trai decent si parlamentarii mai vor inca o pensie...oare nu le este rusine..

Musafir

#294

2016-03-21 21:27

Nu mi se pare firesc faptul ca un parlamentar cu un mandat de patru ani sa aiba o pensie mai mare decat un intelectual cu studii superioare, eventual doctorat, si vechime integrala in munca. Pensia speciala de 1600 lei doar pentru patru ani este mai mare decat pensia celor care au muncit 40 ani. Numai mintile ticaloase pot accepta asa ceva! RUSINE!

Musafir

#295

2016-03-21 21:30

NU SUNT DE ACORD CU BANI PE CARE NU I MERITA. EU PENTRU ORICE LEU CASTIGAT AM FACUT EFORTURI IMENSE.


Musafir

#296

2016-03-21 22:01

Sa fie legi egale pentru toti romanii

Musafir

#297

2016-03-21 22:02

Ne-am saturat de nesimtirea astora

Musafir

#298

2016-03-21 22:06

Am semnat petiția deoarece Parlamentul nostru este lipsit de demnitate si de onoare. Ce onoare are un parlament care își urmărește doar propriile interese. Ce fac ei este o altă formă de cerșetorie. Stau cu mâna întinsă prin spitale că știu ca bolnavii sunt mai sensibili. Sunt păduchi pe capul romanului de rând. Este un parlament corupt.

Musafir

#299

2016-03-21 22:07

Am semnat această petitie pt ca nu suntem un popor de proști, pt copiii noștri nu sunt bani de alocații, pt salarii nu sunt bani, pt pensii nu sunt bani, in schimb sunt pt parlamentari

Musafir

#300

2016-03-21 22:12

Ripostez impotriva acestor avari!