Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !


Musafir

#2751 Re: Doresc sa se fumeze la nunti/ botezuri

2016-07-29 10:21

NUme de user

#2752 Re:

2016-08-19 11:08

#2729: -  

 Corect - merg sa iau un pachet copilului...


Musafir

#2753 Re: Re: Re: legea CORECTA

2016-09-02 23:09

#360: Razvan - Re: Re: legea CORECTA 

 Tu vorbesti de respect? Bunele maniere si cei 7 ani de-acasa au trecut pe langa tine precum trece gasca prin apa...

Cum ai fi reactionat daca nefumatorilor li s-ar fi intrzis accesul in baruri sau cafenele?

Daca fumatul sau fumatorii reprezinta un factor nociv pentru populatie de ce comercializarea tutunului este legala?

Inainte sa te pronunti analizeaza faptele sau detaliile in mod obiectiv, pentru a evita situatiile jenante in care poti ajunge!

Discutam de ce e corect din al cui punct de vedere?

Fumatorii nu sunt si ei cetateni romani? Oare nu suntem un stat de drept in care toti cetatenii au drepturi egale?

Faptul ca o persoana este fumatoare sau nu tine de propria-i optiune, iar fumatorii conform legislatiei votate de aceiasi conducatori platesc taxa de viciu, la fiecare pachet de tigari cumparat.

Esti atat de ingrijorat de sanatatea ta? De ce nu militezi pentru incetarea taierii abuzive a padurilor, interzicerea automobilelor pe baza de combustibil, folosirii aditivilor in produsele alimentare sau in multe alte cazuri?!

Cumva toate cele enumerate mai sus aduc beneficii sanatatii tale?

 

 

 


Musafir

#2754 Re: Re:

2016-09-02 23:22

#1100: - Re:  

 Adica taci si-nghite ca si in alte tari exista o legislatie in acest sens! Consideri ca Romania face parte din UE cu adevarat? In afara de libera circulatie in tarile europene (acest lucru fiind singurul beneficiu), din momentul aderarii in UE am adoptat taxele, restrictille si monopolul comercial impus de catre UE...

Tot pe premiza taci si-nghite, am acceptat toate imprumuturile facute de catre guvernul tarisoarei noastre, imprumuturi ce "ar fi surescitat" economia tarii, insa banii au intrat preponderent in buzunarele acelor guvernanti ce au semnat si documentele ce au indatorat populatia Romaniei pe urmatorul secol...

Dar nu-i nimic, putem zice in continuare "taci si-nghite"... copiaza ce fac altii pentru ca oricum nu mai existi ca si entitate separata...


Musafir

#2755 Re: Re: Re: Re: Re:

2016-09-02 23:28

#670: Nicu - Re: Re: Re: Re:  

 Fumator de 1 tigara pe zi sau ocazional... poate sa ti se para corecta legea. Dar nu asta inseamna sa fii fumator. Pe terasa in aer liber sau in parc fumul de tigara nu ajunge la nefumatorii ce trec pe langa tine FUMATORULE??

CE TI SE PARE TIE CORECT LA LEGEA ASTA?


Musafir

#2756 Re: Re:

2016-09-02 23:36

#2734: Admin - Re:  

 Exact fumul nostru de tigara o sa te ucida...Fii sincer si spune-ne conform ultimelelor tale analize medicale ce probleme de majore sau minore ai? Pentru oricare dintre aceste probleme ... exista vreo conexiune cu fumatul pasiv?


Musafir

#2757 Re: Re:

2016-09-02 23:41

#56: Daca este viata ta , fumeaza afara :) - Re:  

 Eu zic sa-ti vezi de viata ta si eventual sa-ti iei o bula care sa te protejeze de toxicitatea din jurul tau. 

Analizeaza-ti mediul in care traiesti, pasesti, respiri si ai sa gasesti mult mai multe lucruri care iti dauneaza sanatatii - poluarea aerului, aditivii din mancarurile pe care le mananci, lichdele pe care le bei...

Nu cumva ar fi mai bine sa iti iei o bula in care sa iti petreci restul zilelor?


Musafir

#2758 Re: Re: Re: Re: și tu poti sta linistit acasa daca nu iti comvine!

2016-09-02 23:45

#72: - Re: Re: Re: și tu poti sta linistit acasa daca nu iti comvine! 

 Uite unde era "literatul" .... nu cumva te consideri "mai invatat" ptr ca nu fumezi ...


Musafir

#2759

2016-09-10 15:35

dece nu s-ar putea spatiu inchis separat pentru nefumatori ventilat. fiindca sunt zone unde este IMPOSIBIL DE AMENAJAT TERASA !!!!! DECI STIMABILI DACA NU AVETI NEVOIE DE BANI IN VISTIERELE DIN PRIMARII REDUCETI TOT PERSONALUL IN SURPLUS ! REDUCETI TOT PARLAMENTUL LA 300 PERSOANE DUPA VOTUL PUBLIC CARE L-ATI CERUT DOMNIILE VOASTRE ! SCHIMBATI LEGEA CU DOUA FETE CE PRIVESTE ASA ZISUL AJUTOR PENTRU NOILE FIRME DEBUTANTE !MINCIUNI TOTALE ! ASTA VA O SPUN IN CUNOSTIINTA DE CAUZA !!! ORI DREPTATE PENTRU TOTI ORI DISPARETI VOI TOTI INCEPAND DE LA AJUTOR SECRETER PANA LA PRESEDINTE !!!!! SUNTETI TOTI O GASCA DE PROFITORI BUNI DE LINS DOSUL LA UE !!!





Musafir

#2760

2016-09-10 15:47

Pentru ca nu este dreptate din privinta cafe bar , sa zic daca as avea avocat m-as duce pana la Haga, tara asta este plina de legi cu doua fete
Cristina Andrei

#2761 Scrisoare deschisă către R. Arafat şi V. Voiculescu, care s-au opus relaxării Legii Antifumat

2016-09-12 10:31

Liga Fumătorilor a iniţiat o Scrisoare Deschisă către domnii R. Arafat şi V. Voiculescu, care s-au opus recent relaxării Legii Antifumat. Scrisoarea poate fi semnată aici: Scrisoare Deschisă către domnii R. Arafat şi V. Voiculescu

 

 

claudiuu

#2762 soc pentru fumatori

2016-09-12 11:51

Soc pentru fumatori pana la sfarsitul anului 2020 pretul unui pachet de tigari va ajunge la 100 de lei 


Musafir

#2763 Re: Re:

2016-09-13 12:24

#2669: user - Re:

Ai nevoie de un control sau chiar nu ai logica de faci asemenea comparații 


Musafir

#2764

2016-09-13 19:31

Nu sint fumator,dar sint de acord cu fumatul in baruri,restaurante,cu conditia ca acestea sa posede sisteme de aerisire eficiente.

Musafir

#2765

2016-09-14 06:54

sint fumatoare

Musafir

#2766

2016-09-20 14:39

Pt ca îmi afecteaza afacerile si pt ca daca nu se interzice țigara in totalitate si fumătorii au dreptul lor,nu sa fumeze in carduri pe strada.Ce exemplu este pt copii?Este o lege cu jumatate de masura,sa se colecteze taxe si in acelasi timp sa se introduca restrictii.Ori sa se interzică fumatul in totalitate ori sa aibă si fumatorul drepturile lui.Pretul unui pachet de tigari ar trebui sa fie minim 50 lei.

Musafir

#2767

2016-10-04 08:41

Pentru ramanearea legii asa cum e! Nici o modificare! Am vazut eu cum se fac modificarile la noi! Asa e si cu medicamentele! Viciile sunt un bussines si nu vreau ca nimeni sa isi bata joc de sanatatea altuia pentru ca unu are vicii! O facem dc legalizam tot, altfel nu! Viciu e viciu! Nu vreau sa stau in restaurant langa un wc ca in unele restaurante conduse de giboni, unde umplsau inainte locurile pt nefumatori. Romanii sunt needucati, nepasatori si parveniti si niciodata nu vor respecta pe celalalt. Nicaieri in UE nu se mai fumeaza in spatiile publice. Mai mergeti pe afara si dupa faceti birturi imputite unde niciodata nu se vor respecta conditiile voastre scrise in petitia asta!


Musafir

#2768

2016-10-13 08:50

Oamenii buni pe data de 11 decembrie 2016 au loc alegerile europarlamentare si vreau sa fac un apel pe aceasta cale tuturor fumatorilor fin Romania care am inteles ca suntem vreo 5milioane ,Sa stam si noi acasa sa nu mergem la vot asa cum stam in frig la fumat asa vom sta acasa in ziua alegerilor!

Musafir

#2769

2016-10-18 09:13

Doresc o românie fara discriminare si mai puțin copiat după alte țări .Mie frică ca generația nouă va fi mai terorizată cu atâtea legi copiate dupa toți si toate țările .Daca fumatul poate ucide de ce toate firmele si instituțiile fiecărui stat Eu trage pe fumători ???

Musafir

#2770

2016-10-18 11:33

Legea e incorecta si discriminatorie
musafir

#2771

2016-10-18 12:04

voi stiti cat costa tratamentul unui bolnav de cancer de plaman ? mii de euro pe sedinta ! in faze avansate nici nu il mai ajuta/vindeca. fumatul e prinicpalul factor de risc pentru nenumarate cancere(sfera orl, esofag,gastric, vezica urinara, etc). ganditi va la costuri - materiale, sociale, lipsa de la munca, lipsa din familie. adaugati la asta afectiunile cardio-vasculare(infract,accident vascular, arteriopatie obliteranta - picioare taiate) si pulmonare asociate + tratamentul lor. eu zic sa luati o decizie dupa ce vadeti fenomenul in ansamblu. si sa faceti un pas bun in directia asta...lasati legea asa cum e(si asa nu se aplica corect), scapati de manipulare si lasati fumatul ! pt voi si cei din jur ! recomand cartea allen carr - nu mai sunt fumator ! 


Musafir

#2772

2016-10-22 21:51

Mi se pare in regula,ca atita timp cit eu ca fumator,platesc o gramada de taxe,prin cumpararea zilnica a pachetului de tigari,sa beneficiez de dreptul de a fuma in anumite locuri

Musafir

#2773

2016-10-23 15:29

Din cauza drogurilor s-au comis crime ! Din cauza alcoolului la fel! Din cauza tigarilor nu am auzit inca...Teoria cu cheltuielile de sanatate (vezi noile intentii de majorare a contributiei pentru fumatori !) ma face sa fiu curios unde ajung accizele pe tigari si alte "vicii"pe care le platim asumandu-ne aceste slabiciuni?...Cat despre teoria cu copii,parca exista o lege care stipuleaza ca sub 18 ani bu au ce cauta in "carciuma" !

Musafir

#2774

2016-10-25 18:10

Mi se pare normal ca si fumatorii sa aibe drepturi.

Musafir

#2775

2016-10-26 22:01

Pentru faptu ca suntem bataie de joc noi fumatorii...doamna senator sau ce o fi dînsa si-a batut joc de foarte multa lume..asta e lege antifumat cu totul...alte treburi mai importante nu sunt de rezolvat in tara asta?pensii,medicamente pe care bolnaviii nu si le permit din cauza neajunsuriilor,copii care nu au o pâine pe masă,etc...asta era cea mai mare problemă a doamnei...fumatul..in rest toate merg ca pe roate in tara asta!!!!sa-i fie rusine