Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !


Musafir

#2551

2016-03-24 11:23

Deoarece iti ingradeste drepturile si libertatile pe care le ai intr-un stat (considerat) democratic.

Musafir

#2552

2016-03-24 12:37

Am semnat petitia pentru ca doresc sa se permita fumatul in spatii special amenajate la locurile de munca, indiferent de domeniul de activitate.

Musafir

#2553

2016-03-24 12:44

Sunt fumător si mi se pare un abuz

Musafir

#2554 Re: Re:

2016-03-24 13:15

#1277: - Re:  

 Daca tot e sa arati cat est de destept, termenul corect e retardat (pl. retardati nu retarzi)

 


Musafir

#2555

2016-03-24 13:58

Ideea nu este sa discrimineze cumva impotriva fumatorilor. Este vorba de protectia NEFUMATORILOR de fumatul pasinv. jumatatile de masura nu merg. Ce faci daca ai 2 persoane (una fumatoare una nefumatoare) care merg intr-un local cu zona de nefumatori amenajata? Stau separat in local? Una in zona de fomatori, una la nefumatori? In vasta majoritate a situatiilor fumatorii o sa insiste sa sta amandoi la fumotori pentru ca el e fumator si... na... Lasa ca suporta celalat un pic de fum. Cum este asta corect fata de nefumator? 


Musafir

#2556

2016-03-24 14:10

Am semnat petitia pentru ca ma enerveaza restrictiile prea dure, faptul ca la noi totul se face fara cap si judecata. Ne pripim, nu ne gandim, dam o lege, a doua zi incepem sa ne trezim ca nu e bine facuta, apoi incepem sa dam enspe amendamente, rectificari, metodologii de aplicare etc. sa mai indulcim amarul. Ce e mult, strica!

Musafir

#2557

2016-03-24 14:26

Deoarece este o lege abuziva,prost formulata

Musafir

#2558

2016-03-24 15:09

Va multumim!

Musafir

#2559

2016-03-24 15:47

Este o lege aberanta si extrem de restrictiva. Cum poate fi un spatiu cu numai doi pereti si un acoperis inchis ? Pledez pentru spatii destinate exclusiv fumatorilor, marcate corespunzator, unde nefumatorii intra pe riscul lor. In fond avem si noi drepturi ca fumatori, mai ales ca suntem o sursa de venit uriasa pentru buget, prin accizele enorme pe care le suportam.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-03-24 15:48



Musafir

#2561

2016-03-24 17:16

Fara cuvinte , doar semne !

Musafir

#2562

2016-03-24 17:26

Pt a fi an rând cu Europa dacă asta se dorește dar la noi se ia din afara doar lucrurile negative

Musafir

#2563

2016-03-24 17:44

Aproximativ 3/4 din viata am fumat si continui sa o fac! Este un mod de viata! Deodata, acesti imbecili ma fac sa ma simt marginalizat, dat afara ca un caine ciumat, in ploaie, frig, etc. Unde e libertatea si egalitatea (a se citi "echitatea") intre cetateni fratilor? Pai stiti cati bani am platit eu statului prin accize in astia 30 de ani? Sa va fie rusine ... IPOHONDRILOR!!!

E o vorba: "De ce ti-e frica, de aia nu scapi!"


Musafir

#2564 Re:

2016-03-24 17:58

#2562: -  

Macar de luam sistemul lor de invatamant.


Musafir

#2565 Re:

2016-03-24 18:31

#2555: -  

 Si eu am fost cu o persoana nefumatoare intr-un local pentru nefumatori, am stat si am fumat afara. Dar ce ma fac acum daca merg numai cu prietena? Amandoi suntem fumatori... o sa rugam pe cineva sa aiba grija de lucrurile noastre sau sa ne tina masa? Sau mergem in oras amandoi sa bem o cafea si stam amandoi afara in ploaie? Acum noi, ca sa ne simtim bine, vom mai iesi numai cand e frumos afara sa stam pe o terasa.. in rest, la prieteni ca acolo se fumeaza


Musafir

#2566

2016-03-24 19:27

Pentru discriminarea crunta adusa fumatorilor .

Musafir

#2567

2016-03-24 19:49

Pentru ca asa consider de cuviinta. Deja s-au facut multe exagerari. Aceasta petitie e prea putin. Iar eu sunt nefumator. Ce sa fac? Sa renunt la prieteni?
"Bine ca tacem" cu totii in privinta bauturii.
Mi-e rusine.

Musafir

#2568

2016-03-24 19:49

Discriminare
RE Matt

#2569 Re:

2016-03-24 20:03

#2536: Matt -  

Penibil esti tu!

Nu pentru că ești nefumător, ci pentru că nu reușești să înțelegi că toți avem drepturi egale, iar principiile democratice trebuie respectate, indiferent că ne place sau nu. Prin legea asta nu s-a interzis un drept pentru că fumatul nu este un drept, este o opțiune. Prin legea asta s-a încălcat un principiu. Principiul egalitații. Dar aspectele de genul acesta îți sunt străine. Nu a cerut nimeni să fumeze în restaurant unde mergi tu la bere, la suc sau la papa, după cum nimeni nu a cerut să fumeze în spital, în aeroport sau în școală. Toți fumătorii cer să fie tratați în mod egal cu voi, neviciații. Cer ca legea să le permită să îți amenajeze spații speciale pentru fumat. Atât. Simplu! 

 


Musafir

#2570

2016-03-24 20:14

Pentru că nu am văzut încă nici un parlamentar ieșit la fumat pe lângă zidurile Casei Poporului, deși sunt o mulțime de fumători pe acolo.
Pentru că vreau să mi se asigure condiții civilizate pentru a putea fuma o țigară la o cafea și pentru că nu este admisibil ca printr-o lege dată cu partea dorsală să mă scoată în ploaie.

Musafir

#2571 Re: Re:

2016-03-24 20:51

#2565: - Re:  

 Foarte bine punctat. Sunt in aceeasi situatie. Eu si sotia suntem fumatori. Cum facem? Iesim impreuna sa fumam si lasam tot la masa in speranta ca nu vine nimeni sa ne umble in lucruri?Imaginati-va asta intr-un club sau bar unde lumina e stinsa si se poate intra liber. Iesim pe rand? Asta in contextul in care in Romania nici macar ziua o femeie nu poate merge in siguranta pe strada din cauza unor taranoi prost crescuti...nu mai zic noaptea...

Cat despre persoana careia i-ai raspuns...ar trebui sa realizeze ca un fumator nu e obligat sa isi cheltuie banii si sa stea in ploaie la fumat, doar ca sa ii satisfaca ei dorinta. Este la latitudinea fiecaruia unde merge si ce alege sa faca.

Sincer eu voi iesi cu nefumatori daca ma invita, cu o singura conditie: sa plateasca ei. Altfel, berea/sucul/cafeaua are acelasi gust si acasa sau pe o banca, dar pretul este mai mic.


Musafir

#2572

2016-03-24 22:10

daca cumpar o stica de apa,ambalajul il arunc intr-un loc amenajat,daca cumpar un pachet de tigari,il fumez intr-un loc amenajat,despre ce vorbim...???

Musafir

#2573

2016-03-24 22:21

Legea trebuie modificata, in special paragraful:
m) "spaţiu public închis se înţelege orice spaţiu accesibil publicului sau destinat utilizării colective, indiferent de forma de proprietate ori de dreptul de acces, care are un acoperiş, plafon sau tavan şi care este delimitat de cel puţin doi pereţi, indiferent de natura acestora sau de caracterul temporar sau permanent;"

Trebuie sa devina:
m1) "spaţiu public DESCHIS este definit ca orice spaţiu accesibil publicului sau destinat utilizării colective, indiferent de forma de proprietate, care are lipsa unul sau mai multi pereti permanenti;"
m2) "spatiul public inchis temporar este definit ca orice spaţiu accesibil publicului sau destinat utilizării colective, indiferent de forma de proprietate, care are unul sau mai multi pereti temporari;"

... fumatul este permis in spatiile publice temporare ....

In afara de faptul ca prijin cu nadejde fumatul, nu pot sa nu apreciez faptul ca paragraful m din lege, daca nu chiar toata legea, a fost scris agramat si fara bun simt geometric. Ar fi interesant ca semnatarii acestei legi sa ne explice si ce au dorit sa exprime in text, asa, cu cuvintele lor.

Musafir

#2574

2016-03-24 23:00

daaaa!!! vrem sa se schimbe legia sa fie amenanjate cu spati nefumator si fumatori,nu este corect sa ne aruncati ca pe niste carpe ,suntem si noi oameni la fel ca voi nefumator,faceti va rog sa fie bine si pentru noi fumatori, schimbati legia  :(((((


Musafir

#2575

2016-03-24 23:25

vreau sa avem drepturi egale nu sa fim aruncati ca niste gunoaie schimbati legia nui corect ,va dati siama cati client pierd barurile?faceti pentru fumatori si nefumatori asa ar fi cel mai corect .!!!!!!!