SOS ALBINA ROMÂNEASCĂ!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SOS ALBINA ROMÂNEASCĂ!


Musafir

#201

2016-05-10 17:08

Romini din toate tara sa nu ne luam dupa straini si sa distrugem tara noastra care este recunoscuta in lume ca ECOLOGICA
Ei sunt mai avansati industrial dar sa invatam din greselile lor ,si sa nu pasim pe drum gresit
Franta Spania si alte tari abia mai au albine si le alimenteaza multe artificial , lupta sa reparé anii in care sau dolosit pesticide si au distrus palnte animale si total
Ei lupta sa isi curate paminturile de ingrasaminte etc
Nu decit plante si insecte mor ,mor oameni de multe boli
Singurii care au inteles cauza cauta produse ecologice ca sa isi lungeasca viata
Din mosi stramosi sau cultivat de toate in rominia si nineni nu a ramas fara mincare si nu sau folosit pesticide
Cred ca rominul stie multe trucuri naturale fara pesticide mai bine sa invatam pe altii ca se poate si fara ele
Succes tuturor rominilor care luptam sa prezentam peste granite ca o tara curata ecologica si ca strainii au multe de invatat de la noi in acest sens
NU DISTRUGETI TARA SUFLETELOR NOASTRE



Musafir

#202

2016-05-17 21:03

PENTR CA NE PLACE MIEREA DE ALBINE ROMANEASCA

Musafir

#203

2016-05-18 12:06

Fără albini, care sunt principalul polenizator natural, viața pe Pământ este sortită pieirii.

Musafir

#204

2016-05-18 14:37

Pt intreaga civilizatie

Musafir

#205

2016-05-18 19:50

din dragoste de natura

Musafir

#206

2016-05-18 21:28

Am semnat aceasta petiție deoarece sunt apicultor și doresc să se facă și pentru noi ceva.

Musafir

#207

2016-05-22 16:23

Viata fara albine este foarte trista.aceasta este motto-ul meu.iubesc f mult albinele

Musafir

#208

2016-05-31 08:55

Din respect pentru albine.
Un roman trist

#209

2016-06-12 21:34

Bataie de joc nu este doar la adresa apicultorilor ci a tuturor agricultorilor si de ce nu, pana la urma la adresa intregii tari! Ne vindem tara, terenurile agricole, industria, energia, gazul, aurul... Pacat de noi cei cinstiti, care din pacate suntem atat de putini, incat nici nu contam. Intr_o tara in care majoritatea populatiei fura sau inseala sau este corupta, nu te poti astepta sa mearga ceva bine. In Polonia nivelul de trai se apropie de cel al Germaniei, au 7000 km de autostrada, nu au vandut terenurile, sistemul sanitar si de invatamant exceleaza, dar ei nu fura!!!! Din pacate traim in Romania....


Musafir

#210

2016-06-13 17:05

Pentru ca imi pasa de albine si de mediu

Musafir

#211

2016-06-17 20:01

Din cate vad, autoritatile vor sa distruga ABSOLUT orice mai merge in Romania! Am ajuns subiectii unui eco-colonialism agresiv!

Musafir

#212

2016-06-18 22:14

Stop chimicalelor din alimentatie! Sunt impotriva tuturor tratamentelor aplicate in agricultura. Chimia sa isi pastreze rolul in celelalte sectoare, dar in natura, nu. Pamantul si tot ceea ce produce el este otravit pentru bunastarea unor oameni care se imbogatesc peste noapte sau peste ani, dar care nu au constiinta si nu realizeaza raul pe care il fac noua tuturor.

Musafir

#213

2016-06-21 18:39

Pentru viitorul nostru si a copiilor nostrii.
Cercetătorii au analizat 800 de studii ştinţifice, inclusiv cele finanţate de industria producătoare de pesticide, şi au ajuns la concluzia că neonicotinoidele provoacă un dezastru ecologic mult mai mare decât se credea până acum. Raportul a concluzionat căneonicotinoidele sunt, fără dubiu, un factor cheie în ceea ce priveşte declinul dramatic al populaţiilor de polenizatori la nivel mondial.
Dincolo de albine, în raport se mai arată că aceste pesticide dereglează abilitatea râmelor de a afâna şi aera solul şi că dăunează multor specii, printre care melcii de apă dulce, fluturii, ţânţarii şi libelulele ce se hrănesc cu ei. Autorii raportului avertizează că este în pericol chiar capacitatea omenirii de a produce alimente.

Musafir

#214

2016-06-26 14:57

Specia umana incepe s-o ia razna si se gandeste numai la bani, calca-n picioare si mult beneficele albine care nu pot fi inlocuite de oameni care stau cu pamatuful in copaci pentru a face polenizare ( a se citi despre ce-au patit chinezii in anumite regiuni). SPECIA UMANA NU VA REUSI NICIODATA SA FIE ORGANIZATA CA O FAMILIE DE ALBINE.

Musafir

#215

2016-06-30 17:10

Sunt direct interesat pentru ca am albine

Musafir

#216 #216

2016-07-02 13:31

fără albine nu am putea supraviețui, sa oprim folosirea neonicotinoidelor  altfel vom avea de suferit si nimic nu va mai fi la fel in mediul înconjurător fără albine


Musafir

#217

2016-07-12 22:05

Aceste tratamente cu NEONICOTINOIDE sunt daunatoare atat pentru albine cat si pentru consumatorii produselor prelucrate din floarea soarelui, rapita si purumb. Cat timp poate sa primeze numai interesul economic? Acelasi lucru se intampla si cu defrisarile masive. Nepasare pana la capat?

Musafir

#218

2016-07-18 10:21

Tot ce este bun la noi in tara pleaca in afara incepand cu produsele agro-alimentare si terminand cu creierele romanesti iar inapoi vin numai nocivitati si tot ceea ce se arunca si la ei este interzis.

Musafir

#219

2016-10-08 11:43

Sunt pensionar. Cresc si ingrijesc albine de cativa ani cu o placere si un entuziam de nedescris. Nu fac aceasta pentru castiguri ci pentru ca am inteles ce rol important au in sustinerea vietii pe pamant, pentru ca, cred in spusele lui Albert Einstein : "....................................... Daca nu ar mai fi albine, nu ar mai fi polenizare, nu ar mai fi plante , nu ar mai fi animale, deci omul nu ar mai exista."