Educatie de nota 10

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Educatie de nota 10


Musafir

#251

2016-04-01 10:11

pt imbunatatorea invatatmantului

Musafir

#252

2016-04-01 20:29

Doresc o schimbare!

Musafir

#253

2016-04-03 16:26

pnetru ca am doi copii care se lovesc de conceptii invechite, o scoala in suferinta si note!!!

Musafir

#254

2016-04-09 08:42

Este necesara o reforma in sistemul de invatamant actual.

Musafir

#255

2016-04-15 05:35

Felicitari de initiativa !

Musafir

#256

2016-04-20 05:03

Conținutul este în concordanta cu părerea mea în legătură cu sistemul de învățământ actual. Îmi doresc schimbarea acestuia în folosul elevului.

Musafir

#257

2016-04-29 12:41

Cerem tehnocratilor incompetenti sa respecte ultimatumul dat de Ponta pe noiembrie pentru a mari salariile la profesori, si pentru a se face reforma la invatamant, ca materia sa fie bazata pe practica la facultati, si unele instruiri practice sa fie la firme, pentru a forma viitorii angajati sa faca fata la interviu la proba de lucru, si sa nu mai fie materia arida si stufoasa si "de memorat" si "teorie pura", si sa nu mai fie profi tipicari, si profii spagari sa fie arestati, si profii rauvoitori gen ca profesorul de "cai de comunicatii si poduri" de la facultatea de constructii din Brasov sa fie inlaturati, contestatiile studentilor sa fie luate in serios, evaularea si acreditarea univesitatiilor sa tina cont si de angajarea absolventilor in domeniul acelor facultati, dar si in scoli generale elevii psihopati sa fie exmatriculati si mutati fortat in scoli speciale la sectia de neuro-psihiatrie pentru reeducare, ca sa nu fie nici greu la profesori sa "tina in frau" o clasa la liceele de cartier sau la scoliile din cartierele rau-famate. Dar sa se rezolve si problema cu esecul general la bacalaureat.

Musafir

#258

2016-06-06 19:20

E imperios necesara schimbarea invatamantului romanesc!

Musafir

#259

2016-06-08 14:34

Am semnat această petiție fiindcă lucrez în sistemul de învățământ și știu ce greutăți întâmpină elevii în procesul de învățare care se bazează în special pe memorare mecanică a informațiilor. Unii elevi au ajuns să se considere proști deoarece nu pot face față ,,bombardamentului cu informații academice”.

Musafir

#260

2016-06-09 13:26

programa claselor 1-4 este atat de incarcata, si atat de complexa
pentru varsta copiilor inat ai iimpresia ca se doreste o generatie
de genii fara viitor .
Mama disperata

#261

2016-06-12 22:09

Degeaba ne chinuim sa ii determinam pe guvernanti sa schimbe ceva, chiar daca ar schimba, problema este la cadrele didactice. Am un copil in clasa a 3 a si chiar daca a primit manuale intr_un final, invatatoarea nici nu le_a deschis, ci a lucrat pe 3 culegeri la romana si 2 la matematica. Calificativele? Ei, ele se pun pe relatii. Sunt nu slabi, foarte slabi pregatiti profesorii! Ce pregatire sau deontologie profesionala au ei, cand nu sunt promovati copii decat cei cu pile? Copilul meu care exceleaza la  invatatura nu a primit in cei 4 ani niciun BRAVO de la invatatoare, nici macar dupa ce a luat locul 1 la multe concursuri scolare. Cum se motiveaza copiii in aceasta tara? Sistemul este groaznic, profesorii sunt un dezastru, copiii din clase sunt foarte rai si invidiosi. Nu asta era sistemul in care am crescut eu!!!! Am avut norocul sa fiu eleva pe vremea lui Ceausescu, unde profesorul era bine pregatit, materiile nu erau atat de stufoase, iar copiii erau mai blanzi si prietenosi. IL VREAU PE CEAUSESCU INAPOI!!!  


Musafir

#262 NU SALARIILOR MARI

2016-06-12 22:21

Salarii mari la profesori???? Doar 10% daca merita, restul sunt varza. Salarii in functie de competenta? Competenta la noi se cumpara, deci nu e o solutie. Solutia este un examen dur in clipa in care intri in invatamant, iar gradele sa fie luate dupa alte multe examene, care sa fie din materia pe care o predau ei la clasa si veti avea surpriza sa constatati ca nu stiu mai nimic,ei predau doar citind din carti si nici nu stiu sa rezolve multe probleme la materia pe care o predau. Profesorii sunt un dezastru, majoritatea. Nu este admis ca eu, ca mama, de profesie contabil sa stiu mai multe decat majoritatea profesorilor fiului meu. Are profesori care nu stiu sa rezolve multe probleme de mate si fizica.  Nu este admis ca profesorii sa fie atat de slab pregatiti!


Musafir

#263

2016-06-14 06:41

Cu-n astfel de guvern," GUVERNUL MEU", la ce / care realizari bune sa ne mai asteptam, daca am citi cartea : Viatza sfantului Ioan Gura de Aur ( Atletul lui Hristos ). Multe am afla, si mult ne-am lumina despre cate se petrec-n lume, si-n tzara noastra. Am afla, cine l-a chinuit pe Patriarhul Ioan Gura de Aur, pana la trecerea, la cele vesnice, si cine ne face viatza un calvar, noua, romanilor ?!


Musafir

#264

2016-06-14 07:25

Pentru ca reflecta realitatea si este ceea ce doresc pentru copiii nostri.

Musafir

#265

2016-06-21 07:47

Domnilor   guvernantzi, va  ganditzi  cam  putzin  si  cam  tarziu  la  poporul  roman ! Daca, asta-i  obiectivul  dumneavoastra, uitarea   si   impovararea  oamenilor  cu  diferite  taxe  si  impozite,  cu  fmi-ul  pe  capul  nostru  si  cu salariile  dumnevoastra  din  ce  in  ce  mai  mari  si  tot  mai   mari ( le  putetzi  cheltui ? ), salariile  pe care le  primitzi  de  la  statul  roman,  adica  de  la  poporul  obidit  si  defai mat  de  totzi, care  vin  in  vizita  pe  la  noi.  Oaspetzii,  vizitatorii  din  respect  pentru  gazde,  adica  pentru  poporul  roman, ar  tre bui, ca  sa  nu,  ne  jigneasca,  adica  sa  ne  mai  catalogheze, ca fiind  un  popor  corupt,  si  ca  dna-ul " bine  ne  face " !  De  ce ? Pentru  ca  domnii  guvernantzii,  de  26  de  ani,  s-au  imbogatzit,  au  acumulat  averi,  peste  averi,  de  nu  mai  vad  altceva, grija  dansilor  este  cum  sa  chetuiasca,  si  sa  ascunda,  de  noi,  ce  au acumulat, si  nu  pot  dovedi,  ce  si-au  insusit  de  la  oamenii  de  rand. Drepurile  noastre  se  afla-n  buzunarele  dumnealor,  si  nu  vor  avea  liniste,  pana,  nu,  ne  vor   restitui  drepturile  noastre !


Musafir

#266

2016-07-09 10:17

Votez pentru aceasta petitie si pentru ora de Religie, foarte important pentru educarea copiilor nostri.
Pentru ca sa NU mai platim din bani nostri pentru paza scolii pentru intretinerea si repararea claselor, etc.
Primariile sint obligate sa faca acest lucru si nu parintii elevilor din scoala.
NU FURATZI INOCENTZA COPIILOR !

#267 educatzie si nu sexologie !

2016-07-26 17:44

Daca  se  introduc  ore  de  sexologie  in  gradinitze  si  scoli,  JOS  cu  ministrii :  educatziei  si  sanatatzii ! NU  vrem  destrabalare-n  scoli  si  gradinitze  pe  banii  oamenilor  /  parintzilor !  DORIM /  VREM /  INSIS TAM  CA,  COPIII  SA  RAMANA   CU   INOCENTZA,  CU  PURITATEA  LOR,  NU  LE  ALTERATZI  INOCENTZA  PURITATEA ( INOCENTZA ) !


Musafir

#268

2016-08-10 14:53

este din caiza subiectelorv gresite la definitivat 2016 si a subiectelor titularizari si ca exemplu subiectele de matematica din 2016

Musafir

#269

2016-08-10 14:56

este din cauza promovarii celor sub orice critica la formularea subiectelor mai ales la matematica pe baza de spaga si impins si tin secret asta deci prostia a observat si prof. o


Musafir

#270

2016-11-01 17:35

Eu insumi sunt elev, si cu mare sinceritate va spun ca sistemul romanesc este unul bazat pe cine e mai bun dintre prosti, pe razbunare(din parte profesorilor). La scoala simt ca pierd timpul, invatand pentru teste ca sa iau nota mare. Si de stiu ca este alegerea mea daca vreau sa iau nota mare, profesorii care predau anumite materii ar trebui sa ii faca pe elevi sa fie captivati si sa vor sa invete, mai mult decat atat scoala nu ar trebui sa iti bage informatii inutile, ci din contra ar trebui sa te invete cum sa inveti, sa te faca sa vrei sa gandesti etc.

Anonymous

#271

2017-01-21 21:51

Imi doresc sa fie manuale gratuite pentru toti copiii si nu doar pentru unii. Imi doresc sa se respecte acea lege a educatiei si sa existe un cod de conduita pe care sa il respecte cadrele didactice.

Ioanna

#272 Număr de elevi in clasa

2017-04-05 13:54

Numărul maxim de elevi dintr-o clasă ar trebui sa fie de maxim 20, undeva intre 15 și 20, pentru a se putea ocupa responsabil de ei. Și fără posibilitatea de suplimentare.

Cristi

#273 Re: Re:

2019-12-30 07:05

#186: - Re:  

D-le "fost student", iubitor al PSEUDO-"școlii" sălbatice de stepa, cum poți sa susții asemenea enormități?Stii ca in anul 2007 s-a finalizat un Studiu in cadrul Institutului de Sănătate Bucuresti, coordonat de Prof Dr Aurelia Cordeanu, care viza impactul programei școlare asupra sanatatii elevului, al cărui rezultat a fost declarat CATASTROFAL, fapt confirmat de spitalele pline pana peste refuz de copii al căror sistem imunitar a cedat sub tensiunile, suprasolicitarile "școlii" criminale, expunându-i bolilor f grave ? 2007!!! Și nu numai ca nu s-a luat nicio măsura dar s-au adăugat și mai multe mizerii in sist de "educatie". 
Stii cum definea aceasta "scoala", pe care matale o ridici in slavi, regretatul academician Solomon Marcus? "MEȘTEȘUG de TÂMPENIE"! Asta ca sa stii! Ca de ÎNȚELES, la cât de îngropat in SĂLBĂTICIE ești, sunt sigur ca nu reusesti.

Cristi

#274 Re: Re:

2020-03-28 09:08

: - Re:  

Gândire de "olimpic" sălbatic de România.

Iti spun doar atât, deși sunt sigur ca nu înțelegi, UN MINUT de FRICA, tensiune, stres, PRABUSESTE sistemul imunitar pentru PATRU ORE !!!

Cati copii scapă cu sănătoși din tensiunea, FRICA, "notelor", mai mult alea așa zișilor "profesori", fără suflet? Desigur exista și profesori adevărați, de vocație, dar aceia sunt f rari pt ca sistemul, făcut de "expertii" in sălbăticie ai așa zisei "educatii", este f prost.

Bine ca s-au oprit școlile in contextul acestei pandemii! A fost singura măsura cu adevărat buna de pana acum!