Educatie de nota 10

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Educatie de nota 10


Musafir

#201

2016-02-22 22:24

Consider ca planul cadru pentru gimnaziu trebuie sa puna accent pe umaniste, asa cum este in orice tara civilizata, aceasta fiind varsta cand se formeaza in primul rand valorile si echilibrul emotional al elevului, acesta fiind fundamentul sanatos pentru achizitiile ulterioare. Orientarea si mai accentuata spre stiinte va intari si mai mult dezumanizarea si abrutizarea societatii noastre, fara sa aduca imbunatatiri nivelului de pregatire tehnico-stiintific. Este dovada de naivitate din partea ministrului sa-si imagineze ca romanii au mai mult talent matematico-stiintific decat alte popoare. Ar fi trebuit sa ceara parerea unor psihologi pentru a afla procentul de inteligenta matematica al elevilor din scoala romanesca sau sa fi copiat exact un plan cadru dintr-o tara in care s-au facut studii indelungate pe aceasta tema.

Musafir

#202

2016-02-23 09:39

Pt un viitor mai bun al celor care vin "dupa" noi.
Incepeti cu pct 10, sau sa se inceapa cu acel pct. Pct 1, 4 si 9 nici nu ar fi trebuit sa mai fie introduse in petitie, pt ca nu trebuiau sa existe asa aberatii. TREBUIE scoase urgent; sunt ca si cand ne invatam acum, la varsta noastra (banuiesc ca au semnat parinti ;) sa ne stergem la fund dupa ce am folosit toaleta ;) Aia cu notele din clasele V-VIII ar fi bine sa fie "aplicata" sau macar "verificata" la parlamentarii nostri. Ar fi de urmarit ce note au avut "alesii" nostri in clasele V-VII. Oricum, sper sa se rezolve odata cu aceste probleme din sistemul romanesc de invatamant. Chiar nu exista oameni poilitici in tara asta care sa stie ca sanatatea si invatamantul sunt cele mai importante "proiecte" din oricare alta tara?

Musafir

#203

2016-02-23 13:09

Am inteles ca ministru va realiza imposibilul, schimband chiar si manualele pana in 2017, manuale care nu au putut fi schimbate de 27 de ani. Oare vor da cu zarurile pentru alegerea materiei? Din punctul dumnealui de vedere si al celor "sase experti" nu conteaza la umaniste, daca dispare cronologia la istorie, daca Blaga va aparea ca romantic, daca Piazza della Signoria este in Paris si exemplele pot continua. Cine va face acele manuale? Daca exista cineva cu vreo propunere de manuale atat de buna de ce n-a facut-o pana acum? Foarte multi profesori lucreaza dupa materialele lor pt ca manualele sunt sub orice critica si acesti profesori ar trebui sa vina cu propunerea de manuale, nu niste rupti de realitate care nu trebuie sa dea socoteala la nimeni, ca cei din invatamantul universitar, niste producatori de diplome in ultimul timp. Mai ales cei de la electronica, care predau o materie de acum 20 de ani, ce nu mai foloseste la nimeni. Ei vin sa ne dea noua sfaturi? Niste plictisiti care stau comod in locurile lor caldute care habar n-au despre tehnologiile moderne, iar companiile cu tehnologie de varf din Romania trebuie sa faca munca pedagogica cu absolventii de facultati ca sa-i poate angaja. Problema aceasta nu o vede Curaj?

Musafir

#204

2016-02-23 13:13

Curaj, ministrul inculturii!

Musafir

#205

2016-02-23 13:16

Vom avea o societate de psihopati. Sper sa-i ia gatul unul intr-o zi la Curaj, sa se sature de oferit vise politehnice, de aur, marete, glorioase si irealizabile!


Musafir

#206

2016-02-24 10:21

Vreau să se schimbe ceva în învățământul românesc nu să tot experimenteze pe copii noștri ,să meargă cu plăcere la școală,să se termine cu temele astea inutile ,și inv. sau profesorii să nu le mai tot spună ca nu sunt în stare de nimic și sunt prosti

Musafir

#207

2016-02-25 21:09

Pentru ca imi doresc o reforma a educatiei, una reala, care sa asigure copiilor mei o copilarie frumoasa si un viitor!

Musafir

#208

2016-02-26 03:17

Ce sa mai spui cu asa educatoare? ???nu cred ca mai rămânea ceva din ea daca era copilul meu acolo....la pușcărie ma duceam sigur...ca întreagă nu scăpa. ...

Musafir

#209

2016-02-27 09:54

Am semnat aceasta petitie, pentru ca reflecta in totalitate opinia mea despre necesitatea schimbarii in procesul de invatamant.
Aro

#210

2016-02-27 10:42

          As mai adauga si eliminarea obligativitatii sustinerii evaluarii nationale la matematica  pentru clasele cu profil umanist si la limba romana pt clasele cu profil real.


Musafir

#211

2016-02-28 08:29

Propunerile petitiei sunt bune pentru o educatie sănătoasă.

Musafir

#212

2016-02-28 11:40

Am semnat aceasta petitie (felicitari initiatorilor ei!) in calitate de mama, bunica, insa mai ales in calitate de individ responsabil al societatii noastre, ce nu poate asista nepasator la ineficienta actualului sistem de invatamant romanesc!


Musafir

#213

2016-03-01 08:38

Am semnat pentru ca vreau sa se schimbe modul de predare a cunostintelor,vreau o programa scolara bazata pe practica mai multa,si pe reducerea temelor pentru acasa.Copiii sunt supraincarcati de teme inutile,ocupandu-le timpul inclusiv pe timpul vacantelor.As propune ore de lucru manual pentru cei de 1-4,dar si pentru gimnaziu. Ar fi frumos sa ne aducem aminte ca "demult" aveam ore in care fetele invatau sa croseteze,sa coase,sa faca prajituri,existau ore de croitorie,iar baietii aveau ore la atelier mecanic!!!...Mi-ar placea sa aud ca in saptamana altfel,elevii sa iasa in aer liber sa planteze copacei,sa puna flori.sa iasa in parcuri sa fie instruiti sa ingrijeasca natura si mediul inconjurator!!!Multumesc

Musafir

#214

2016-03-02 12:17

Pentru a ajuta generațiile viitoare spre un progres psihologic.

Musafir

#215

2016-03-02 13:00

Pentru a ajuta generațiile viitoare să iasă din acest " labirint " format aiurea

Musafir

#216

2016-03-04 10:11

Am semnat aceasta petitie din dorinta de schimbare a sistemului de invatamant care nu face altceva decat sa stopeze interesul copiilor la cunoastere,prin excesul de informatie, procedurile invechite, atitudinea negativista de abordare a profesorilor, programul prea incarcat etc.

Musafir

#217

2016-03-04 21:48

Din convingere si sustinere a punctelor solicitate de petitie

Musafir

#218 Re:

2016-03-04 21:51

#201: -  

 Imi place mult ideea si argumentarea...pacat ca nu conteaza prea mult daca ne place noua...altcineva hotaraste...


Musafir

#219 Re:

2016-03-04 21:53

#202: -  

 Bune observatii...acum sa dea Domnu sa ajunga si la urechi cu putere de semnatura...


Musafir

#220

2016-03-05 13:17

am semnat aceasta petitie deoarece sunt eleva si imi doresc o schimbare

Musafir

#221

2016-03-05 17:51

Pentru ca am o fetita de 12 ani care este chinuita inutil de sistemul asta bolnav de invatamant !!!

Musafir

#222

2016-03-06 22:21

Pentru ca nu se mai poate asa...invatamantul romanesc nuuuuu functioneaza!!!!

Musafir

#223

2016-03-07 19:53

Am semnat petitia deoarece mi se pare foarte corect ceea ce se cere.Toate punctele sunt exact cele de baza a unui sistem normal,in special aducerea ca si inainte a unui singur manual pentru fiecare an scolar.Astfel putem face o diferentiere a fiecarui individ atunci cand este examinat in toata țara,nefiind nici o diferenta daca e din Satu Mare sau din Constanta sau dintr-un sat din coltul acestei tari,asta inseamna normalitate .Porcaria asta cu procentajul inventat de nu stiu ce religva dintr-un sistem politic corupt chiar a distrus acest invatamant prost/bun cum era inainte

Musafir

#224

2016-03-08 08:50

Am semnat petitia cu durere in suflet pentru copiii mei, care nu mai au timp sa beneficieze de eventualele si atat de necesarele schimbari pe care speram sa le vedem in invatamantul romanesc...si cu speranta ca macar copiii lor vor fi niste elevi fericiti!

Musafir

#225

2016-03-08 10:36

Am semnat aceasta petitie, deoarece am copil in clasa a-8-a.In loc sa invete doar pentru examen, trebuie sa invete la toate ca sa ajunga la un liceu bun. Datirita ponderei mediei claselor 5-8, multi copii, care nu merita, ajung la licee bune.Sunt copii favorizati in acest fel.Sunt de acord si cu celalate motive mentionate de dvs.