Vrem nastere in apa in maternitatile din Romania!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Vrem nastere in apa in maternitatile din Romania!


Musafir

#1

2016-02-09 18:31

Nașterea în apa diminuează ft mult durerile nașterii.
DITTA DEPNER
Autorul acestei petitii

#2

2016-02-09 18:41

va multumesc mult pentru ajutor, Oameni buni!


Musafir

#3

2016-02-09 18:42

Pentru ca pentru mine nasterea a fost o trauma!

Musafir

#4

2016-02-09 18:52

Lăsați mămicile sa nască asa cum vor!!!


Musafir

#5

2016-02-09 18:52

Deoarece îmi doresc să revenim la lucrurile firești și să evităm pe cât se poate nașterile prin cezariană, medicamentate. Am născut dintr-o maternitate de stat, travaliul mi-a fost provocat și am avut dureri fff mari. Nimeni nu m-a consolat când avea dureri și am perceput totul ca pe o situație groaznică. Îmi doresc ca la al doilea copil să trăiesc nașterea în toată frumusețea ei, să-mi fie lăsat puiul la piept și să primesc tot sprijinul psihic de care am nevoie. 


Musafir

#6

2016-02-09 19:11

Pentru ca fiind la prima nastere, novice in tema sarcinii si a nasterii, imi doream enorm sa nasc in apa, iar D-na dr. ginecolog Zsigmond Anna nu a fost sincera cu mine. Pe tot parcursul supravegherii sarcinii i-am tot zis de nastere in apa si mi-a spus sa-i amintesc cand ma interneaza la spital. Nici macar cu un cuvant nu a zis ca la ei, Gynia - Cluj-Napoca, nu exista nastere in apa. A fost dragutza si mi-a facut o cezariana la cald, si am ramas cu complicatii dupa operatie (hematom si dureri abdominale!!! si nu a vrut sa ma trateze ulterior pt complicatii!). Sunt foarte suparata, mai ales ca a fost nesincera luni de zile cu mine! Si m-a manipulat cum a vrut ea. Am crezut un medic care nu se uita decat doar la bani, sa incaseze cat mai mult! Din pacate asta este Romania si sitemul ei medical! M-a dezamagit foarte mult inclusiv sistemul privat. Despre cel de stat....ce za mai zic, sub orice critica. 

 


Musafir

#7

2016-02-09 19:13

Pentru ca vreau sa sustin nasterea cu blandete in toata tara.

Musafir

#8

2016-02-09 19:31

Am semnat aceasta petitie petru ca sunt mama si am trecut printr-o experienta a nasterii neplacuta care s-a sfarsit printr-o cezariana si mi-ar placea foarte mult ca metoda asta sa se raspandeasca si in tara la noi,consider ca nasterea in apa cu siguranta ar putea sa schimbe experienta de nastere a multor mamici si bebelusii ar veni pe lume intr-un mod mult mai usor si fara traume,suntem o tara europeana si consider ca ar trebui ca si noi sa adoptam diferite metode ale nasterii pt ca mamicile,la sfarsitul acestei calatorii care se numeste sarcina si care este cea mai frumoasa perioada,sa isi aduca mereu aminte cu drag de momentul cand isi vad pt prima oara ingerasii si sa isi doreasca sa se mai repete aceasta frumoasa experienta,fara traume si amintiri urate.

Musafir

#9

2016-02-09 19:41

Am doi copilasi nascuti natural si sper ca toate mamicile sa reuseasca sa nasca asa cum isi doresc.

Musafir

#10

2016-02-09 20:07

De oarece e timpul sa evolueze si Romania la standardele tuturor tărilor civilizate;unde nasterea in apa e ceva normal si obisnuit !!
Ada T

#11

2016-02-09 20:11

Mamici, actuale sau viitoare...

Inteleg de ce va atrage aceasta procedura dar cu toate acestea, fara sa vreau sa fiu impotriva ideii, nu pot sa nu semnalez cateva lucruri.

In primul rand, sunt multe maternitati unde nu sunt conditii. Nu pentru nasterea in apa ci...asa, in general.  Femei (si copii) care ies din spital cu infectii, care sunt spitalizate in conditii mizerabile, cu alte cateva femei in salon(ceea ce nu mi se pare chiar normal)

In al doilea rand, tara duce lipsa de medici care sa asiste nasteri, sa consulte si sa urmareasca viitoarele mame.

Nu are rost sa amintesc de mortalitatea infantila cauzata de lipsa de aparatura...

Nu sunt impotriva ideii dar cred ca nu este , in momentul actual, cea mai importanta .

Lucrurile , investitiile (fie ele de bani sau personal) trebuie prioritizate!

Si da, cerera este relativ mica, femeile au totusi la dispozitie 3 clinici. Pe masura ce cererea va creste vor fi alte clinici private care vor oferi acest serviciu.

 

PS: procedura are si dezavantaje/ poate fi periculoasa deci nu e neaparat o procedura minune care sa va garanteze disparitia durerilor sau a pericolelor.


Musafir

#12

2016-02-09 20:50

Am doi copii născuți natural si mi-aș fi dorit macar una din nașteri sa o fac in apă...

Musafir

#13

2016-02-09 21:04

Pentru ca și eu am avut două nașteri,și din ce am văzut și auzit este mult mai ușor să naști așa.Mulțumesc și mult succes!!!

Musafir

#14

2016-02-09 21:31

Vrem nasterii normale!

Musafir

#15

2016-02-09 21:42

Am semnat-o intrucat am experimentat nasterea in apa in Bucuresti si este de-a dreptul miraculoasa pt. travaliu in primul rand. Din pacate exista mari lacune in randul medicilor, apti sa supravegheze o astfel de nastere.
Alina S

#16 Re:

2016-02-09 22:03

#11: Ada T -  

 Cu respect, tin sa va contrazic referitor la faptul ca tara duce lipsa de medici...nu, nu duce lipsa de medici, ei sunt muuulti si tot ei fac cezariene pe banda. Sunt multi dintre ei, care habar nu au ce înseamnă o nastere naturala, fara interventii, nu au văzut in viața lor, mai ales cei tineri...

Maternitățile, mamele însărcinate și în travaliu au nevoie de MOASE, moase adevarate și nu asistente cum sunt numite in spitalele private. Moașele știu să urmărească o sarcină, sa palpeze, sa măsoare, să depisteze eventualele riscuri, sa asiste o nastere și inclusiv au cunoștințe de neonatologie. 

Si dupa cum reiese si din semnături, cerere este mult mai mare decât vor medicii să recunoască. 


Musafir

#17

2016-02-09 22:14

Pentru ca trebuie sa ne reintoarcem la Mama Natura!!!! Incurajati nasterea naturala!!!! Nasterea in apa este absolut naturala!!!!

Musafir

#18

2016-02-09 22:32

Daca ar fi existat aceasta posibilitate de a naște in Suceava, as fi avut măcar o șansa in plus de a mai încerca si altceva inainte de a fi trimisa la cezariana :((

Musafir

#19

2016-02-09 23:05

Pentru ca sunt mama si stiu cat este de importanta o nastere cat mai usoara!

Musafir

#20

2016-02-09 23:14

Doresc sa existe si in Bucuresti posibilitatea fe a naste in apa.

Musafir

#21

2016-02-10 01:15

Am născut si in apa si pe pat in spital. Apa ajuta foarte mult si ușurează experiența mamei in travaliu.

Musafir

#22

2016-02-10 02:56

Vrem nasteri naturale, frumoase si implinitoare! 


Musafir

#23

2016-02-10 06:12

Buna, nu sunt mamica ..inca ,dar am studiat mult metodele alternative de nastere. La noi in Iasi nu avem decat o clinical particulara care ofera ceva nou si anume nastere "Lamaze". Am citit mult despre nasterea in apa si mi se pare o modalitate excelenta .

Musafir

#24

2016-02-10 06:13

Pentru revenire la normalitate. Cezariana este forta majora medicala, nu prima optiune la nastere.
Ali

#25 nasterea in apa

2016-02-10 06:57

 Doresc ca femeile sa fie lasate sa isi aleaga cum vor sa nasca, in ce pozitie vor sau in apa, sa nu mai fim mintite ca avem nu stiu ce complicatie in ultimul moment si sa facem cezariana, sau ca suntem mici in bazin sau dubla circulara, etc. Este dreptul nostru sa alegem cum vrem sa nastem daca nu sunt probleme reale si sa avem un insotitor, sa se pastreze ora magica, sa se taie cordonul ombilical dupa ce nu mai pulseaza si sa lase bebelusii langa mamici, sa nu le dea lapte praf.