Opriți distrugerea clădirilor istorice din Cluj!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Opriți distrugerea clădirilor istorice din Cluj!


Musafir

#1

2016-01-06 10:52

Sunt inginer constructor, atestat in monumente.

Musafir

#2

2016-01-06 11:18

Frumusetea unui oras vechi cu e si o parte a Clujului ma refer la zona centrala, nu poate fi distrusa sau macar schimbata asa cu sa intamplat in unele zone , nu asteptati mila Bucurestiului nu va veni niciodata !

Musafir

#3

2016-01-06 12:38

Pentru că trăiesc într-un oraș cu clădiri istorice, locuiesc într-o clădire monument istoric și pentru că m-am născut aproape de Cluj.

Musafir

#4

2016-01-06 13:00

Semnez aceasta petitie, ca se vede clar, ca unii sau unele grupari, partide, vor sa lichideze tot ce a fost o cultura Ardeleneasca, si vor sa faca o fatada al oraselor ardelene, cum e in fostul regat, pe baza de nationalism.

Musafir

#5

2016-01-06 13:10

În loc de distrugere să se treacă la reabilitare: să cunoască lumea valorile construite din Cluj/Kolozsva r/Klausenburg. Cum că orașul are un stăpân vrednic.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-01-06 14:18



Musafir

#7

2016-01-06 14:44

La puscarie cu toti Bocii!

Musafir

#8

2016-01-06 14:53

Este usor sa distrugi, dar va rog sa tineti cont chiar daca considerati ca trecutul acestui oras nu va apartine, prin distrugere, acest oras va deveni un aglomerat de cladiri fara estetica si frumusete. Aveti putini turisti? Veti avea si mai putini... Dati cu ciocanul aceasta este nivelul vostru.

Musafir

#9

2016-01-06 15:01

Clujul,poate una dintre cele mai frumoase si dezvoltate orase din Romania conform unor statistici si opiniilor turistilor. Aceasta frumusete este data in mare parte si de cladirile si monumentele istorice, care din pacate sunt lasate in paragina. Haideti sa salvam aceste monumente sa imbogateasca in continuare cultura orasului. Merita!!

Musafir

#10

2016-01-06 15:17

Din pacate, petiția... ca orice petiție din tara asta... are o valoare strict simbolica. Primarul nostru academic și universitar e... degeaba! Atât intelege, atât poate... atat face.
Un constructor indragostit de arhitectura Clujului

#11 Protest

2016-01-06 16:35

Aceasta actiune seamana foarte mult cu actiunea lui ceausescu din anii '70.

Intentia lui primondiala a fost sa demoleze cladirile istorice din centrul Clujului. Spre norocul clujenilor  - dupa ce a demolat cladirile care ocupau suprafata pe care s-a construit ulterior cladirea Centralului - actiunea de stergere a urmelor trecutului s-a estompat brusc (nu cunosc motivele care l-au determinat sa suspende aceasta actiune, dar stiu ca intelectualitatea din acea vreme s-a opus eroic acestei actiuni de uniformizare! a Clujului).

Consider ca cine iubeste Clujul asa cum este acum si simte ca acest oras minunat face parte din entitatea personalitatii sale (indiferent de nationalitate sau de religie) are obligatia sa protesteze impotriva acestei actiuni devastatoare si iremediabile!

Fiind constructor inteleg motivele care au determinat primaria sa decida in felul acesta: e cu mult mai costisitor sa renovezi ornamentele cladrilor vechi in comparatie cu solutia barbara de demolare a lor.  Din pacate - sau spre norocul nostru - sunt foarte multe cladiri vechi de genul acesta (si sper ca cu aceste cladiri sa ne putem mandri inca multi, multi ani de zile). Neaparat trebuie consultati oamenii de specialitate si nu trebuie lasat ca politicienii lipsiti de experienta sa decida soarta cladirilor declarate monumente de arta.

Nu e voie sa ramanem impasbili fata de aceste actiuni de mutilare a arhitecturii clujene!

 

 

 


Musafir

#12

2016-01-06 16:51

este orasul meu natal!

Musafir

#13

2016-01-06 17:07

Sunt contra distrugerii monumentelor istorice şi arhitecturale! Trebuie găsite soluții viabile şi pe tetmen lung, nu pe moment, şi nu unele care să distrugă valoarea culturală a centrului din Cluj!

Musafir

#14

2016-01-06 17:14

nu cred ca ii pasa lui Boc de aceasta cerere, s-a reusit la Cluj introducerea unei atmosfere netionaliste de cea mai joasa speta...or daramarea cladirilor istorice inseamna daramarea istoriei ne-romanesti spre placerea alegatorilor romanilor verzi, din pacate numerosi.

 


Musafir

#15

2016-01-06 17:24

Toate orașele din Europa civilizată încearcă să-și înfrumusețeze centrul să-și mențină zona într-o normalitate estetică, să atragă turiștii, să-și mulțumească proprii cetățeni plătitori de taxe și iubitori de frumos, avem multe exemple pozitive și în țară. De ce trebuie să suferim noi, să facă excepție Clujul nostru de sub această normalitate? De ce trebuie să răbdăm să fim înjunghiați psihic de către o conducere incapabilă, niște "edili", care parcă vor să ne conducă înspre devalorizare orașul, în loc să facă ceva NORMAL?? Priviți rezultatul lucrărilor de refațadizare a străzilor, din centru, și mai ales la finisarea trotuarelor cu acele dale, care nicicum nu-și găsesc locul exact în acea combinație de suprafață, care numai netedă nu poate fi numită? Pe lângă faptul, că unele dintre ele, folosite la întâlnirea dintre două suprafețe, nici măcar n-au fost tăiate la dimensiune, ci au fost RUPTE!! Iar în alte locuri acea întâlnire dintre dale și următoarea suprafață din asfalt a fost lăsată de izbeliște, cu un gol de vreo 10-15 centimetri!! Și toate astea se-ntâmplă în zona centrală a Clujului, în piața Mihai Viteazu, nu la Pata-rît, ca să spunem, că nu este o zonă de importanță turistică, deci niciun străin n-ar merge acolo, se poate și așa! Incompetența celor ce au adus firma, care a făcut aceste "lucrări" este exemplară, la fel și nepăsarea pentru frumoasele clădiri cu istorie proprie din centrul orașului!
Până când mai înghițim porcăriile, care se-ntâmplă sub nasul nostru, sub aprobarea tacită a "lasă-mă, că te-oi lăsa"-ului liniștitor, care ne duce încet-încet la distrugerea culturală și morală, ne degradează la poziția simplă de locuitori ai unui oraș oarecare, în loc să ne putem mândri, că suntem cetățeni ai Orașului-Comoară, unic în lume?? PÂNĂ CÂND???!!

Musafir

#16

2016-01-06 17:50

Este ceva inuman fata de stamoşi!

Musafir

#17

2016-01-06 17:52

Cluj este orasul meu natal,aici am crescut,am copilarit,aici mi-am terminat studiile si plimbarile in fata acestor cladiri mi-au iferit momente de neuitat.Clujul are cladiri de nepretuit,orice oras din Europa de Vest s-ar mandri cu asemenea imobile,cu o valoare morala atat de mare!Aceste cladiri trebuie restaurate nu distruse - cu putina rabdare cu siguranta se pot gasi solutii potrivite.

Musafir

#18

2016-01-06 17:55

Cluj are încă arhitectura frumoasa pentru ce trebuie distrusă?

Musafir

#19

2016-01-06 18:07

M-am născut aici, si mă doare sufletul să văd ce se petrece in acest oras!

Musafir

#20

2016-01-06 18:11

Trebuie oprit distrugerea cládirilor istorice din cluj!

Musafir

#21

2016-01-06 18:31

Capitala ce?
E o dezamagire totala ce se intampla cu acest oras.
Ia mai modernizati tot ce se poate (oricum se va tine luni in sir, facut degeaba; in fiecare an apare un motiv nou sa lucreze pe soseaua din centru si nu numai), distrugeti parcul central, dati bani imense pe festivaluri gen Untold.
Asta conteaza, nu? Sa distreze tot orasul si sa posteze pe Facebook ca ce fain ii sa stai la rand in fata la Donuterie.

Musafir

#22

2016-01-06 18:47

Fara aceste frumoase cladiri pline de istorie Clujul ar deveni un oras fara identitate. Autoritatile locale tebuie sa ne demonstreze prin fapte ca iubesc acest frumos oras sau sa plece.Nimeni nu i-a pus in functii cu forta.P.S.multe portiuni din trotuarele montate cu dale din zona centrala

au denivelari f. mari si reprezinta un adevarat pericol pentru pietoni.Ne facem cu ele de rasul lumii. 

 


Musafir

#23

2016-01-06 19:10

Cladirile istorice trebuie pastrate in forma lor originala, indiferent de catre cine au fost construite.

Musafir

#24

2016-01-06 19:17

Deoarece este datoria noastra de cetateni ai acestei tari sa incercam pe cat putem sa conservam toate edificiile care fac parte din patrimonul cultural national al Romaniei.

Musafir

#25

2016-01-06 20:12

Pentru ca nu-mi place sa fie distrusa istoria!