Exercitarea discriminatorie si abuziva a functiei de parlamentar


Musafir

#1

2015-12-21 19:39


Ceea ce vrem noi e mai mult decât evident :

1. parlamentari să-și dea demisia.

Acest parlament de după revoluție a fost o mare amăgire, infestat de hoție corupție, minciuna, oameni fără onoare, fără caracter.

2.instalarea unui guvern de tehnocrați, oameni curați, profesioniști, în niciun caz membri de partid !

3. schimbarea regulilor de finanțare a campaniei electorale.

Alegerile de după revoluție au fost o iluzie și o decepție de alegeri libere și corecte.

Partidelor trebuie sa le fie repartizat din bani publici un buget egal și atat, nimic mai mult sa nu existe posibilitatea de a mai primi donații sau alte fonduri din mediul privat. Toate ar trebui sa beneficieze de aceeași expunere în campania electorala căci altfel se influențează rezultatul și ajungem din nou sa avem falși parlamentari care defapt își cumpăra locul în parlament reprezentând interesele personale și ale firmelor donatoare!

4.Injumatatirea numărului de parlamentari.
E chiar asa complicat sa fim guvernati de oameni corecți sau sa alegem decizia corecta ?


Musafir

#2

2015-12-21 19:59

Sunteti de acord cu pensiile "nesimtite" ale parlamentarilor ??? Daca si raspunsul vostru este NU, semnati si distribuiti aceasta petitie ! "UNITI PUTEM CREA O ROMANIE MAI BUNA"!


Musafir

#3

2015-12-21 20:06

Pentru că asta este politica românească: MINCIUNĂ ȘI HOȚIE, Pentru că, facem ce facem și ajung la putere NUMAI jigodii profitoare; fiindcă mai presus de ideologii și discursuri politice - partidele reprezintă o uriasă mafie transpartinică care macină și cancerizează societatea romanească !

Musafir

#4

2015-12-21 20:25

Pt că nu e drept ceea ce se întâmplă și m-am cam săturat de minciuni,amăgiri și de viața mizeră pe care au creat-o guvernanții...pt noi.

Musafir

#5

2015-12-22 07:13

=Ce are o valoare mai mare : sa stapanesti FARA MAESTRU indemanarea artei tale sau sa ATINGI DESAVARSIREA, imitandu-ti si depasindu-ti maestrii ??
==In timp CE POLITICA SFASIE NATIUNILE , SI FANATISMUL PE CETATENI, > DREPTATEA , LITERATURA UNESC !!!!!

Musafir

#6

2015-12-22 08:48

Pentru marirea salariului minim pe economie trebuie sa faca studiu de impact dar pentru pensiile lor nu.Spun ca exista deficit la bugetul pensiilor dar marindu-si pensiile nu-l maresc?

Musafir

#7

2015-12-22 08:58

Rusine pentru parlamentari, nu pot întelege cum de pot avea atata tupeu si atata nesimtire. Rusine!!!!!!!!!!!!

Musafir

#8

2015-12-22 09:17

Nesimtire ,de ce sa platim pentru ei pe viata ar fi ca atunci cind firmele ar fi obligate sa plateasca angajatii si dupa plecarea din firma.
Recompensa maxima, pentru ca au furat pe timpul mandatului sa continue furtul si la incetarea acestuia.
Ma intreb cit vom putea sustine noi toate aceste furturi ,taxele vor creste ca cele de le asigurari dupa furtul ASTRA (noi platim taxe mai mari sa acoperim gaura iar hotul -adamescu- a amas cu banii)

Musafir

#9 nu am incredere nici in presedinte ..

2015-12-22 09:26

Am ajuns la concluzia ca toata clasa politica nu m-a reprezenta.

Si-au votat legi in interes personal sau in interese straine , de aceea Romania a ajuns in coada Europei din toate punctele de vedere .

dar pensionarii de rand ? persoanele cu dizabilitati ? oamenii batrani ,saraci care chiar sant muritori de foame si nu-i stie nimeni ?


Musafir

#10

2015-12-22 09:40

ne-am saturat de absolut toti privilegiatii acestei natiuni si in special de basisti;vrem sa li se confiste averile si inchisi pe veci in puscarii

Musafir

#11

2015-12-22 09:58

In septembrie 2005 Guvernul Tariceanu a majorat salariile primarilor si viceprimarilor cu peste 50% in conditiile in care ceilalti bugetari au beneficiat numai de o majorare de 12%, cu pretextul că acestia nu pot beneficia de anumite sporuri ca ceilalti bugetari. In anul 2009 Guvernul Boc a anulat aproape toate sporurile, au ramas numai sporul de vechime in munca(intre 0 si 25%) si cel de conditii vatamatoare in cuantum de maxim 15%.Incepand cu luna iulie 2014 Parlamentul a votat majorarea cu 50% a salariilor primarilor si viceprimarilor. Practic grilele de salarizare prevazute de Legea 284/2010 a salarizarii unitare s-au aplicat numai pentru primari,viceprimari, presedinti si vicepresedinti de consilii judetene. In anul 2014 nici un alt bugetar nu a beneficiat de majorari salariale. Incepand cu luna iulie 2015 , prin OUG Oprea a majorat cu 300% salariile a 70 de demnitari alesi sau numiti. In luna decembrie Parlamentul a acordat cu nerusinare pensii speciale pentru parlamentari si alesii locali, iar pana la sfarsitul anului probabil ca isi vor majora si indemnizatiile la nivelul celor din OUG Oprea. Deja am vazut la tv ca Dragnea, Zgonea, Tariceanu si altii le plâng de mila primarilor care ar avea indemnizatii foarte mici raportat la raspunderea pe care o au.
Modificarile legislative intervenite incepand cu anul 2006 au transformat Primarii in stăpâni absoluți în comunitatea lor. Practic multi dintre ei se comporta ca niste boieri din evul mediu, functionarii din primari sunt considerati ca niste iobagi iar alegatorii sunt considerati niste prosti care trebuie prostiti/cumparati din 4 in 4 ani la alegeri. Parlamentarii si primarii se plang ca au indemnizatii mici, dar toti sunt putrezi de bogati prin comparatie cu restul populatiei. Primarii au bugetele locale "la degetul mic",pot face achizitii publice in valoare de pana la 30000 de euro fara TVA. Comisionul obisnuit de 10% inseamna 3000 de euro/contract , iar daca se multumesc cu acest procent nimeni nu ii va denunta la parchet, pentru ca este deja o cutuma. Situatia dezastruasa in care se afla Romania in prezent li se datoreaza exclusiv politicienilor care au fost la putere in ultimii 25 de ani, dintre care majoritatea in loc de pensii speciale si indemnizatii mai mari ar merita sa mearga la beciul domnesc.

Musafir

#12

2015-12-22 10:08

pana la 30000 de euro fara TVA se pot face achizitii directe, respecti prin cumparare directa de unde doresc. La acestea se adauga si contractele de achizitii publice cu valoare peste 30000 de euro,fara TVA, unde trebuie respectata procedura prevazuta de lege. Dar si aici,  conditiile de participare la licitatie pot fi in asa fel aranjate astfel incat sa le indeplineasca numai cine trebuie.


Musafir

#13

2015-12-22 10:11

Sunt satul de parlamentari nesimtiti care-si voteza legi pentru ei nu pentru oamenii care i-au ales.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-12-22 10:13



Musafir

#15

2015-12-22 10:16

Sunt profund nemulțumit de modul de gândire al politicienilor. Nu-i voie să fie mai egali decât noi, efectiv ne sfidează.

Musafir

#16

2015-12-22 10:22

Cei ce pretind că fac legi în Parlament,încalcă legea sistemului unic de pensii,situându-se în afara legii,și abuzând de funcție ne
sfidează pe noi cei ce„ i-am votat”.De fapt ei se strecoară pe liste.Legile care promovează pensii speciale sunt neconstituționale.Ar trebui să nu mai ieșim la vot.Altă ieșire nu văd.

Musafir

#17

2015-12-22 10:28

Am semnat aceasta petitie pentru ca este un abuz grosolan al parlamentarilor ,de a-si vota legi in propriul lor interes, contrar intereselor cetatenilor acestei tari,contrar principiilor Constitutiei.

Musafir

#18

2015-12-22 10:30

Am semnat petitia deoarece m-am saturat de tupeul si lipsa de respect a multor parlamentari si politicieni si indiferenta lor fata de destinul tarii si poporului roman.


Musafir

#19

2015-12-22 10:31

Am semnat aceasta petitie pentru ca am dreptul la opinie. Sper ca majoritatea pensionarilor persiflati de acesti ciocoi , sa profite de acest drept. In ce priveste votul-NU MAI AVEM PE CINE VOTA! ....PACAT ,TOATE PARTIDELE ACEIASI......

Musafir

#20

2015-12-22 10:35

M -am saturat de acesti politicieni! Cred ca tara asta ar merge mult mai bine fara conducatori de doi lei!

Musafir

#21

2015-12-22 10:52

De le trebuie privilegii? când poporul e vai de mama lui.

Musafir

#22

2015-12-22 10:54

suntem satui de cei mai mari hoti(nu toti sunt),impreuna cu familiile prezidentiale,mafia fiecaruia care se infrupta pe banii nostri;sa se dea o lege care sa interzica participarea lor la alegeri,odata ce sunt si numai somati pentru fapte de coruptie;de aici nu ii exclud nici pe cei din servicii si institutii care inca ii apara pe cei mai mari marsavi ai acestei tari:confiscarea averii tuturor si la puscarie pe viata cu ei !!!

 


Musafir

#23

2015-12-22 11:03

In tara aceasta nu mai e nimic normal,nimic la locul lui,am ajuns sa fim sclavi in propriile case.Daca cu acesti bani ar creea locuri de munca ar putea sa isi mareasca salariile nu sa isi bage legal mana in buzunarul cetatenilor.Au ajuns la culmea nesimtirii uitand ca EI sunt in slujba cetateanului,ar trebui sa se gandeasca cum sa isi justifice averile de seici,functiile pe care le detin noi li le-am oferit si ar trebui sa ne multumeasca facand ceva bun si normal nu sa ne batjocoreasca.RUSINE!

Musafir

#24

2015-12-22 11:13

Pentru ca parlamentarii nostri au uitat tare repede ca nu au fost alesi pentr a-si vota privilegii, ci pentru a legifera spre binele general! Sunt o turma inepta, rapace si lipsita de orice urma de bun simt!

Musafir

#25

2015-12-22 11:41

Utilizarea calitatii de parlamentar pentru a face legi in folos personal este o forma de abuz impotriva cetatenilor care au votat.
Ignorarea vointei alegatorilor care prin referendum au cerut limitarea numarului de parlamentari la 300 este un abuz la fel de mare.
Daca acest demers va fi ignorat si legea va fi promulgata propun sa participam la noi demonstratii de protest la palatul Cotroceni. Si presedintele poate fi rugat sa demisioneze prin manifestatii de strada, nu doar primul ministru!