Cere limitarea tarifelor RCA!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Cere limitarea tarifelor RCA!


Musafir

#76

2015-12-19 10:38

Lacomia acestor institutii nu au limite nu stiu numai sa scumpeasca dar sa ieftineasca au uitat e o problema care ne afecteaza pe toti si chiar si pe ei

Musafir

#77

2015-12-19 10:41

Pentru ca nu trebuie sa platim noi ceea ce au furat altii, sub obladuirea unora platiti cel mai bine din tara asta, prea rabdatoare, tot din banii nostri.

Musafir

#78

2015-12-19 10:43

poate va dispare ac. mafie a asigurarilor.

Musafir

#79

2015-12-19 11:13

Marirea tarifelor RCA este aberanta, nu are o justificare reala, se are in vedere numai creșterea profitului companiilor de asigurări. Administrez o firma de transport marfa si cred ca, in situația in care nu se vor lua măsuri de limitare a tarifelor, avem toate șansele sa nu mai putem functiona.

Musafir

#80

2015-12-19 11:28

pentru a sublinia cum este distrusa economia Romaniei

Musafir

#81

2015-12-19 11:28

Cum e posibil asa ceva? Cei mai scumpi carburanti si cele mai scumpe RCA-uri in tara cu cele mai mici venituri din UE.

Musafir

#82

2015-12-19 11:51

Pemtru ca aceasta masura de cresterea pretului la RCA este abuziva!

Musafir

#83

2015-12-19 12:01

VREM ASIGURARE NU FALIMENT !!!!!!!!!!!

Musafir

#84

2015-12-19 12:14

am carnet de conducere din 1973 si am condus de atunci fara evenimente rutiere.an de an mi se mareste taxa de ce?

Musafir

#85

2015-12-19 12:30

Toti guvernantii tarilor dezvoltate ale Europei cauta toate solutiile posibile pentru ca transportatorii lor sa aiba costuri eficiente in activitate asat insemnand ca pot participa la licitatii pentru contracte de transport si pot castiga mult mai multe oferind un cost mai redus decat al competitorilor. Sse pare ca ai nostrii guvernanti cauta solutii pentru a impiedica pe cat posibil firmele noastre de transport sa se extinda sau sa se mentina pe piata. In ultimii ani cam toti guvernantii au facut tot posibilul ca prin acte aberante sa impiedice dezvoltarea oricarei afaceri romanesti. Parca sunt batuti in cap si nu au crescut pe si din pamantul tarii. I-au cumparat cei de afara. S-ar putea ca su aceasta decizie sa fie influentata din afara chiar de transportatori straini pentru a reduce si chiar limita accesul romanilor la contracte de transport. De aceea am semnat aceasta petitie pentru ca se prea poate ca daca petitia ia avant sa provoace o reducere a costurilor companiilor romanesti prin urmare aceste putand desfasura o activitate care sa duca la extinderea capacitatii de transport romanesc, asta insemnand chiar si locuri de munca pentru romani. Este creat un cerc din care castiga toata lumea (romanii) daca se mentin costuri scazute. Sper sa existe sustinere masiva din partea populatiei fara deosebirea claselor sociale din care fac parte votantii acestei petitii. Sper ca lumea sa isi dea seama ca astazi votand petitia pentru transportatori acestia vor vota maine petitia pentru profesori si profesorii vor vota paimaine petitia pentru lucratori comerciali de exemplu.

Musafir

#86

2015-12-19 12:45

Ptr ca mi se pare exagerata taxa ce trebe platita ptr a mi asigura masina la cei 27ani pe care îi am sa fiu obligata sa imi inmatric masina p parinti sa u bunici da cer micsorarea rca

Musafir

#87 Alesii nostri ce si doresc!!!???

2015-12-19 12:45

Practic taximetria,tarifele pe km sunt f mici suntem la limita supravietuirii,doresc sa stiu daca domnii guvernanti vor sa ne vada in faliment pt ca deocamdata vad ca lupta pt privilegiile lor nu pt societate,mi as dori mai multa responsabilitate din partea lor si sa fie cu adevarat romani nu slugi ale unor interese interne sau externe


Musafir

#88

2015-12-19 13:01

Prea nesimțiți!!!

Musafir

#89

2015-12-19 13:16

Sunt transportator si sunt interesat de scaderea pretului rca-ului.

Musafir

#90

2015-12-19 13:23

exact pt asigurare nu pt FALIMENTARE
mihai

#91 stop jafului national

2015-12-19 13:45

tot ce se intimpla este un jaf, .rusine sa le fie celor responsabili de asa ceva.mi-e scirba  , sper cind se uita in oglinda cei care au permis acest jaf sa le fie si lor scirba de ce vad.alte cuvinte de prisos..


Musafir

#92

2015-12-19 13:58

Cu un RCA asa de scump, autoturismul personal risca sa nu mai aiba sens pt. multi care nu conduc peste 10-15 km / zi

Musafir

#93

2015-12-19 14:01

Pentru ca falimentul Astra nu trebuie plătit de cei care nu au nicio vina ca psd a exfoliat Romania 26 de ani!

Musafir

#94

2015-12-19 14:16

Trebuie ca si in Romania sa invatam sa fim solidari cu cauzele cu adevarat importante.Cred ca aceasta este una din ele.Lipsa protestelor fata de masurile abuzive este in general nociva si cred ca am tolerat prea multe pana acum!
sofer

#95 pretul RCA

2015-12-19 14:54

orice intreprindere care nu face fata cheltuielilor falimenteaza .Este ilegal,incorect ,inadmisibil ,de  neconceput ,in calitate de institutie de reglementarea unor taxe obligatorii sa sustina interesele nesimtite a unor societati de asigurare care spun ca nu fac fata cheltuielilor .Institutia de reglementare si control  a controlat aceste societati la gestionarea banilor,?,iar cei ce nu rezista pe piata n-au decit sa se retraga .ASF nu are dreptul sa falimenteze populatia tarii si societatile comerciale pentru interesele private ale unor societati.Aceste tarife de neimaginat vor afecta intreaga populatie nu numai pe transportatori si soferi,ci pe toata populatia Romaniei. Nu este suficient ca avem cele mai mici venituri din Europa si cea mai scumpa benzina ?Numai RCAul pe un an ma costa pensia pe 3 luni.Masina nu valoreaza nici 1000 de lei.Chiar au inebunit cei ce conduc Romania?Platesc de zeci de ani asigurarea si nu am lovit pe nimeni .Astia nu au nici rusine nici suflet nici frica de Dumnezeu.


Musafir

#96

2015-12-19 15:00

Nu vad pentru ce sa platim atit,daca n-am acidente la activ!!!la cita alergatura e in caz doamne fereste???

Musafir

#97

2015-12-19 15:30

In acest moment se doreste acoperirea banilor pierduti prin falimentul excrocheriei numite Astra cu banii nostrii din rca. Complet gresit. Averea excrocilor din astra poate acoperi cel putin partial paguba din acest faliment

Musafir

#98

2015-12-19 16:04

o sa ajungem sa facem rate pentru RCA

Musafir

#99

2015-12-19 16:23

Ca sa nu scumpeasca RCA-ul

Musafir

#100

2015-12-19 16:26

Este un abuz intolerabil. Scirbele ordonare aliniaza preturile asigurarilor la nivelul Germaniei,fara sa dea importanta macar la diferenta dintre salariile minime garantate ale celor doua Tari.