Cere limitarea tarifelor RCA!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Cere limitarea tarifelor RCA!


Musafir

#51

2015-12-19 06:17

În urmă cu 3 luni, pe data de 19 septembrie, fiul meu a fost agresat de către 4 indivizi necunoscuți. Agresorii nu au fost identificați deoarece cazul nu a fost tratat cu profesionalism de către oamenii legii.
Fiului meu i s-a refuzat eliberarea unui certificat medico-legal, medicul legist spunându-i că nu poate să-i elibereze certificat fiindcă nu are leziuni sau traume vizibile și i-a mai spus pe un ton ironic că dacă a primit doar câteva palme și șuturi în fund poate să moară sănătos că nu-i treaba lui. La poliție nu s-a întocmit proces verbal deși i-a denunțat pe agresori și a făcut descrierea lor, i-au dat niște caramele și i-au spus să se ducă acasă iar fiul meu le-a aruncat caramelele în față și dând să plece un polițist l-a oprit și i-a dat o palmă. Direct de acolo s-a dus și s-a urcat pe un stâlp înalt de unde a spus că se aruncă dacă nu i se face dreptate. Din această cauză a fost internat împotriva voinței lui într-un centru de psihiatrie unde se află și acum.
Expertiza psihiatrică a fiului meu este mușamalizată, i s-a administrat tratament medicamentos înainte de finalizarea expertizei, s-au făcut presiuni asupra lui și a fost amenințat. Când l-am vizitat era incoerent și privea în neant din cauză că era sub efectul sedativelor psihice, avea o contuzie umflată la ochi și buza inferioară umflată. Ultima dată când l-am vizitat a vorbit cu mine, și de această dată era bătut însă nu mai era sub efectul sedativelor psihice. Mi-a spus că nu-și amintește ce s-a întâmplat, că nu știe cine l-a bătut și că ultimul lucru care și-l amintește este că s-a împotrivit când au venit să-i administreze tratamentul însă nu a fost lovit atunci ci doar l-au imobilizat și l-au injectat. Este cert că agresiunile s-au întâmplat când el era inconștient. Mi-a spus că unii pacienți râd de el și îl batjocoresc și chiar și doctorii fac mișto de el.
La 21 de ani fiul meu era un student eminent la facultatea de farmacie, un tânăr plin de viață cu planuri de viitor iar acum el este de nerecunoscut și viitorul lui este incert.     


Musafir

#52

2015-12-19 06:18

Reprezint operator transport și ăsta spune tot

Musafir

#53

2015-12-19 06:18

Am semnat pentru ca ma afecteaza aceasta scumpire si pe mine, nu numai pe transportatori.

Musafir

#54

2015-12-19 06:38

Nu va mai satura Michiduta de furat!!!!

Musafir

#55

2015-12-19 07:00

Bună ziua!
Sunt un operator de transport persoane din Drobeta-Turnu Severin, care acoperă trasee județene și curse speciale cu muncitori pe raza județului
Avem un parc auto de aproximativ 40 de autocare și microbuze, iar în acest moment circula mai puțin de jumătate deoarece am fost nevoiți sa le ținem oprite în garaj sau sa le casam din cauza prețului prea mare ale RCA-urilor,. Tot din acest motiv am fost nevoiți sa renunțăm la multe trasee, dar și din motivul ca la noi în județ este multa TAXIMETRIE LA NEGRU, și NIMENI NU IA NICI O MĂSURĂ.

Musafir

#56

2015-12-19 07:02

Cerem demisia in bloc a conducerii securiste de la ASF in frunte cu securistu Sef Negritoiu

Musafir

#57

2015-12-19 07:38

Buna ziua!am semnat aceasta petiție deoarece am o firma si asigurările ne falimenteaza!

Musafir

#58

2015-12-19 07:53

Pentru ca sa scada salariile si cheltuielile nesimitite ale celor care ar fi trebuit sa ne apere de asemenea abuzuri.

Musafir

#59

2015-12-19 07:57

Speram ca cineva sa si ia in considerare aceasta petitie.

Musafir

#60

2015-12-19 07:58

Nu se respecta in nici un an Bonus Malus si vechimea carnetului de conducere. De 5 ani de cand am aceeasi masina, fara nici un incident, asigurarea a crescut .

Musafir

#61

2015-12-19 08:18

Indiferent ca ai bonus sau malul, RCA creste. Care e logica ?

Musafir

#62

2015-12-19 08:23

Vrem prețuri reale
la puterea de cumpărare a romanilor, nu a europenilor

Musafir

#63

2015-12-19 08:35

Nu sunt de acord cu modul de calcul al RCA, deoarece e foarte scump, in comparatie cu salariile de mizerie din Romania.Iar cei care stabilesc valoarea RCA, sunt numiti tot de hotii,din parlamentul tarii,si nu de societatea civila si transportatorii.

Musafir

#64

2015-12-19 09:00

Pentru ca RCA-ul ccrescut f.mult si nu are justificare ! Nu noi suntem raspunzatori de falimentulul ASTRA si nu vreau colapsul transportatorilor din RO

Musafir

#65

2015-12-19 09:05

Cred ca preturile trebuie sa tina cont de realitatea economica din Romania. Stop preturilor occidentale la salarii mult sub valorile occidentale !!!

Musafir

#66

2015-12-19 09:07

pentru ca oamenii trebuie sa se mobilizeze impotriva personajelor dubioase , ca Misu Negritoiu si multi altii , care isi bat joc de oamenii din tara asta !

Musafir

#67

2015-12-19 09:09

NU mai suport sa fiu jecmanit !

Musafir

#68

2015-12-19 09:10

Traim in Romania si luam salariu de aici.Daca salariul aici este putin peste 1000 lei,de ce sa platim polite la slariu de 1500 euro?......

Musafir

#69

2015-12-19 09:11

Mărirea tarifelor rca afectează pe toți , noi șoferii cât și toți cetățenii acestei țări, pentru că se reflecta în costurile mărfurilor, costul transportului de persoane, plătind un bilet mai mare, deci cred că dacă vom avea rca -uri mai mici și transpotatorii să reducă costul biletelor! (Nu trebuie doar să cerem ci să și oferim.

Musafir

#70

2015-12-19 09:42

Veniturile romanilor sunt prea mici (suntem nenorocitii Europei) pentru a putea suporta o taxa de nivel occidental.Este inca un bocanc pe gatul amaratului care (inca) populeaza pamantul stramosilor lui.Societatile de Asigurari au fost devalizate de Adamescu si co, iar noi trebuie sa suplinim FURTURILE lor.

Musafir

#71

2015-12-19 10:17

Pt un RCA sustenabil de conditiile si salariile noastre multumesc

Musafir

#72

2015-12-19 10:25

Companiile de asigurare din Romania isibat joc de asigurati.Iau bani si NU oferna nimic in schimb!

Musafir

#73

2015-12-19 10:28

Pentru ca va atrage dupa aceasta marire, marirea tuturor preturilor,pentru ca trebuie sa oprim buzunarele hotilor din partidele care sunt la putere.

Musafir

#74

2015-12-19 10:30

pentru ca rca la actualele tarife a devenit prohibit pentru majoritatea romanilor.

Musafir

#75

2015-12-19 10:34

Asigurarea pentru o masina taxi ajunge si la 3500 lei/an .Benzina ,piesele,asigurarile costa cat in occident,pretul pe km este la o zecime din preturl practicat acolo.Daca pretul pe km este corelat ,corect,cu putereade cumparare a cetateanului roman, restul ,adica carburantii,asigurarile ,taxele etc dece sunt la nivelul Frantei,Italiei si Germaniei??Naiba stidar probabil raspunsul corect este "din cauza ca suntem mai prosti" si inghitzim toata aceastabataie de joc din partea tuturor.