Petitie impotriva modificarii L223 Legea pensiilor militare

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitie impotriva modificarii L223 Legea pensiilor militare

mega2005

#301 Re: Comportament de n-am cuvinte

2015-12-15 17:24

#229: NSPNTJ - Comportament de n-am cuvinte 

 Ia vezi,....ca la pct. 4 bati campii. Am fost comandant de pluton in economia nationala si aveam in responsabilitate plutoane de soldati concentrati, multi cu antecedente penale, altii seriosi care castigau pe santiere bani la greu, cam cat un comandant de regiment si mai bine. Se lucra zi lumina, sau schimburi de noapte fara compensare baneasca corespunzatoare. Si eram acolo, cu ei in pufoaica, casca de protectie si cizme de cauciuc .Militarii in termen aveau carnete CEC unde li se virau banii pe care ii castigau luna de luna...ehee, vorbiti unii dar nu stiti ce vorbiti.


Musafir

#302

2015-12-15 17:25

Consider ca este imposibil a compara 28 de ani de ,, armata" si o pensie (pe care prefer sa cred ca este o recunoastere pentru sacrificiile pe care le-am facut toti membrii acestei caste) care sa compenseze angajamentul asumat la depunerea Juramantului Militar .....,, JUR SA-MI APAR TARA ... CHIAR CU PRETUL VIETII......."
Ma intreb daca dl. CIOLOS sau d-na de la finante (o nulitate) cunoaste nr. celor care si-au respectat juramantul ...PANA LA CAPAT...
Geticus64

#303 Re: Re: Comportament de n-am cuvinte

2015-12-15 17:28

#301: mega2005 - Re: Comportament de n-am cuvinte 

 Corect ... si eu am fost m.t. cu "pufoaica si casca,, (o perioda) si nu am resentimente... E o etapa din viata mea .. Va dau dreptate d-le.


Musafir

#304

2015-12-15 17:44

Rusine sasule...nici acum nu faci bine

Musafir

#305

2015-12-15 17:48

Acum a sosit momentul ca SCMD sa se manifeste ca adevarata armata de rezerva a tarii.Dispune de filiale la nivel de judete,de grupe operative la nivel de filiala,de un sistem de comunicatii modern si nu trebuie decat sa dea semnalul ridicarii la lupta.Sa iesim in strada in uniforma militara si cu mijloacele de lupta adecvate.Nu i-ar mai rabda pamantul de mafioti,hoti si tradatori!Ardei-ar foculColectivului asa cum ne-au ars ei fii nostri.

SANDEL

#306

2015-12-15 18:24

Domnule Prim-ministru,

Astazi, 15.12.2015, dupa scandalul declansat de oierii care au contestat vehement unele prevederi din Legea vanatorii, purtatorul de cuvant al Guvernului, dl. Dan Suciu, a declarat, citez: "În legătură cu protestul de azi al oierilor, preşedintele Senatului, domnul Tăriceanu, l-a sunat pe premierul Cioloş informându-l în legătură cu discuţiile care au avut loc şi cu solicitările oierilor, e vorba de modifăcări în legea care reglementează activitatea dânşilor şi domnul Tăriceanu a cerut modificări prin ordonanţă de urgenţă. Premierul a comunicat că o modificare simplă printr-o OUG nu poate avea loc, deoarece este vorba de o lege pe care a iniţiat-o Parlamentul şi, în consecinţă, Guvernul nu poate face modificări de urgenţă pe aceste legi care au intrat în vigoare pe această cale".

Pe cale de consecinta, va intrebam daca principiile de drept sunt valabile pentru toti romanii sau numai pentru unii. De ce admiteti ca o OUG, strecurata pe usa din dos a sedintei de Guvern din 09.12.2015, ca articol al OUG nr. 57/2015, sa modifice o lege organica, promulgata inca din luna iulie a.c. ca Legea nr. 223/2015 privind pensiile militare de stat?

Asteptam raspunsul dvs., in cel mai scurt timp. Ori acasa, ori in fata Palatului Victoria ...

Cu multumiri anticipate,

 

PRESEDINTELE SCMD,

Col. (r) dr. Mircea DOGARU

 

Secretariatul General al SCMD
Telefon 0736600961, 0736600973, 0736600974

Fax 0314379581

Site: http://www.sindicatulcmd.blogspot.com/

Musafir

#307

2015-12-15 18:35

In sfarsit dupa cinci ani prin tribunale si numeroase decizii de pensionare am crezut ca se face dreptate Din pacate aceasta modificare a L223 facuta in graba fara un studiu de impact adanceste discriminarile dintre militari si nu realizeaza economii la buget.Vor urma alti ani de contestari prin tribunale pentru ca nu este posibil sa se joace oricine, oricand, cu pensiile militarilor.Am semnat aceasta petitie cu speranta ca cineva va putea opri aceasta nebunie.

Musafir

#308

2015-12-15 19:45

Pentru a se face dreptate!

Musafir

#309

2015-12-15 20:21

Pentru ca este un abuz ! Si din pacate, nu este singurul !

Musafir

#310

2015-12-15 20:46

Aceasta ordonanta (art privind pensiile militare ) este una dintre cele mai abjecte pe care parlamentarii au votat-o.Sa ne adresam Avocatului Poporului in termen legal si sa actionam pentru anularea acestei aberatii. Daca nu se va face dreptate vom actiona si noi in consecinta(militari si civili impreuna) si vom boicota campania alegerilor parlamentare.
NSPNTJ

#311 Respectul pentru limba română

2015-12-16 00:22

    Pentru limba română și-au dat viața strămoșii noștri. Limba este cea mai mare zestre a oricărui popor. Întâmplător limba noastră este cea mai evoluată de pe planetă. Întrebarea este de ce nu este respectată nici măcar de către cei care se laudă c-au apărat patria deja vândută pe nimic începând cu lovitura antiromânească din Dec 1989! Oare cine a participat la aceasta și la jaful din ultimii 26 de ani de ne batem acum (invocând merite deosebite) pe o problemă "majoră": ce pensie de mizerie ni se cuvine?

     Unde sunt cele câteva mii de miliarde de euro furate din țară și unde au fost vajnicii apărători ai patriei?

     De ce nu ne pasă că militarii aduși în coșciuge din teatre de război străine nici măcar nu sunt asigurați?

     Ce fac sute de generali care nu vin în coșciuge acasă? Chiamă orfanii și soțiile, militarii în cârje (răniți tot pe cauze străine) la parada de 1 Dec?

     Mă așteptam să fie respectată de dl. Mircea Dogaru. Dar nu are scuză chiar dacă subalternii imediați i-au redactat cererea postată mai sus care este în aceeași formă și pe site-ul sindicatului! 

     Detalii despre limba noastră și despre cum este terfelită chiar de români click aici!

     După rubrica comentarii unde ne refulăm că nu ne vede nimeni se pare că suntem foarte buni de gură. Și Samurache se lăuda (să audă și Samson ca să crească cumva în ochii acestuia) că va face praf leul din Serengeti sau Masai Mara!

 

   


Musafir

#312

2015-12-16 03:01

Ce lege se mai respecta in tara noastra?

Musafir

#313

2015-12-16 04:31

Pt că nu este posibil săodifici o lege organica cu o ordonanța de urgenta.... pt că nu este corect sa se diminueze drepturile din pensii așa când vor fiecare. ...la judecători de ce nu se diminuează?

Musafir

#314

2015-12-16 06:40

Desi Curtea Constituțională a judecat mai mereu in detrimentul "obiditi" ne facem datori morala fata de insine dar si fata de cei din "casta" noastră care s-au invatat doar sa taca si sa accepte toate nedreptățile facute acesti mascarici.

Musafir

#315

2015-12-16 06:49

Ne-au dat lectii oierii, oameni onorabili de la care ar trebui sa invatam si noi cei care au purtat si poarta haina militara .

Ajunge cu umilinta !
Dar,cainii latra ,caravanatrece
emanoil moraru
Musafir

#316

2015-12-16 09:28

Buna ziua tuturor ! Nu mai inteleg nimic... Unii din parlamentarii nostri sunt "5 pe un creier".

Dupa ultima nastrusnicie, aia cu 1,2 sau 3 caini la stana sau cu pensile suplimentare pentru EI, ce mai poate spune romanul ? Sistemul militar ne-a stors ca pe o lamaie si acum incearca sa scape de noi. Majoritatea pensionarilor militari au diabet sau alte afectiuni (cardiace, renale, etc.) si nu din cauza luxului din institutiile militare ci din cauza stresului. Unde este decenta traiului unei vieti linistite de care vorbesc oamenii politici, referindu-se la pensionarii militari ? O mare fatarnicie, oameni care ar calca pe cadavre pentru interesele lor SI ATAT. Nu vedeti ca viata demonstreaza ca, pe rand, se duc dracului la PUSCARIE, de "cinstiti" ce au fost ? Nici cand se intoneaza Imnul de Stat al Romaniei, nu au bunul simt sa se abtina de la "glume ostasesti" si zambete de aiurea, cum vreti dragi colegi sa le pese de noi ? Cunosc multe cazuri in care multi dintre pensionarii militari au murit de infarct sau comotii cerebrale, din cauza vestilor nenorocite de taiere sau micsorare a pensiilor militare, prin diverse metode financiare de tip KGB-ist, inventate de civili care ne urasc si au minti diabolice. Ei nu stiu de viata noastra active chinuita, in care munceam de nenumarate ori si cate peste 350 de ore pe luna, fara a fi platiti sau macar sa aiba bunul simt sa ne dea vreun liber... Ei nu stiu ca noi, militarii nu puteam lasa o treaba neterminata si bine facuta. Ei nu stiu ca noi am reprezentat de fapt SIGURANTA NATIONALA si nu ei, "parlamentarii". De fapt, ei sunt departe de aceste subiecte. Militarii sau fostii militari nu sunt bogati ca ei, ca sa ajunga parlamentari. Ajung foarte multi agramati, nu stiu o limba straina si cand pleaca in strainatate, in loc sa vina cu lectii de implicare pentru oamenii pe care ii "reprezinta" ori cum sa fie buni gospodari, ei se duc la shopping pentru obligatii de tot felul. De aceea nu inaintam deloc sau batem pasul pe loc.Si atunci, oameni buni, cine asteptati sa lupte pentru noi in Parlamentul Romaniei ? Ei nu au niciodata solutii, decat distructive sau sunt foarte priceputi in a eticheta, judeca sau arata cu degetul spre altii, eventual "opozanti" ai acestor rusinoase partied, asa zis politice. Sa le fie rusine !...


Musafir

#317

2015-12-16 10:19

Consider ordonanta neconstitutionala...

Musafir

#318

2015-12-16 14:48

Sunt pensionat din anul 2012 in baza Legii 263/2010 cu toate drepturile taiate dupa 37 ani de activitate in M.A.I. in calitate de ofiter, iar prin Legea 223/2015 speram sa se repare aceasta nedreptate dar nu am avut parte de aceasta.

Musafir

#319

2015-12-16 14:55

Din rau in mai rau. Isi bat joc de militari.

Musafir

#320

2015-12-16 15:22

Consider ca modul in care statul ne trateaza pe noi militarii in rezerva,edte inacceptabil,de cand am intrat in NATO ni se promite marea cu sarea dar pana in prezent nu am vazut nimic in acest sens

Musafir

#321

2015-12-16 15:46

Sa ne ajute Dumnezeu !

Musafir

#322

2015-12-16 15:49

Mult succes !

Musafir

#323

2015-12-16 15:53

semnez aceasta petitie pentru a fi solidar cu ceilalti militari, intrucat este o mare nedreptate, o continuare a bataii de joc a fostului guvern Basescu-Boc

Musafir

#324

2015-12-16 16:20

am semnat acesta petitie deoarece sunt afectat in mod grosolan de efectele modificarii legii, am semnat deoarece ma simt umilit de clasa politica , am semnat pt ca sunt militar de cariera si ma simt jignit mereu si mereu si mereu de aceiasi conducatori inclusiv de sistemul in care am activat cu devotament ani si ani si mai am multe motive sa semnez si voi semna mereu petitiile de acest gen

Musafir

#325

2015-12-16 16:45

pentru solidaritate