Votați zero bani publici pentru Catedrala Mântuirii Neamului

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votați zero bani publici pentru Catedrala Mântuirii Neamului


Musafir

#501

2015-11-26 19:19

Ca in bancul cu Bula: catedrala neamului( adormit) ne mai lipsea!!!!

Musafir

#502

2015-11-26 19:40

Pentru-ca a construi ca in evul mediu Catedrale si Moschei , acum cand stiinta a evoluat atat de mult ,mi se pare un non sens si o risipire a banului public ,fara rost. Banii pot fi alocati pentru cercetari medicale,salariile medicilor,vaccinuri de 3 lei, autostrazi, scoli etc. As vrea sa-i vad pe enoriasii care vor catedrala ,cad vor avea o problema de sanatate ,cum sunt trimisi sa se roage la catedrala ,ca "aici sunt banii dumneavoastra "" !

Musafir

#503

2015-11-26 19:58

De scarba bor.

Musafir

#504

2015-11-26 20:10

Pentru ca sunt revoltata,intr-o tara in care numarul copiilor saraci,este cel mai mare din Europa,o astfel de constructie nu are ce sa caute.

Musafir

#505

2015-11-26 21:19

Un nemernic a pus adresa mea de mail si am dat deschs link casa sterg dar nu a exista buton de stergere, in mail scrie clar sa urmez link casa validez sau sa sterg semnatura !"Pentru a confirma semnătura dvs. sau pentru a elimina semnătura, vă rugăm accesați următoarea pagină:" cate semnaturi au fost adunate asa?


Musafir

#506

2015-11-26 21:34

Doresc sa se termine manipularea maselor de votanti prin intermediul celor care isi spun "slujitori ai Domnului"! Doresc ca biserica sa nu se mai poata imbogati pe seama naivitatii enoriasilor! Doresc ca biserica sa isi recunoasca greselile si sa inapoieze statului banii obtinuti din comert, taieri de paduri, cutiile milei, etc. Mi-as dori sa nu-l mai vad niciodata pe Daniel "bisnitarul", cel care a facut din Moldova noastra propriul sau imperiu, si pe care DNA-ul nu il poate lua la intrebari! Nu mai vreau sa vad "locasuri de cult" poleite!! Nu asta scrie in Biblie.

Musafir

#507

2015-11-26 21:34

Toti oameni care traiesc in Romania trebuie sa plateasca taxe. In functie de cat produc. Numai Biserica nu plateste taxe.
BISERICA ESTE CEA MAI BOGATA INSTITUTIE DIN TARA SI CEA MAI MARE MANIPULATOARE DE OAMENI IN MASA DIN TARA.
Costel

#508

2015-11-26 22:01

Votați zero bani publici pt stadioane. Stadioane ce au fost construite fără acordul populației.


Musafir

#509

2015-11-26 22:30

Mam saturat să văd cum batraii bolnavii fără nimeni pe lume în sate unde nu au apă curentă și cu o pensie care nu le este de ajuns de la o luna la alta să se ducă sărbătoriile sau duminicile la biserică și să fie în stare preoții săi jupoie de vii și cum nu este de ajuns mai trimite oamenii bisericilor pe la porțile lor să dea banii ptr a face nu știu ce la altar nu știu ce la gardu biserici și etc deci eu aș fii de acord cu o lege ptr toate bisericile din România va mulțumesc

Musafir

#510

2015-11-26 23:20

VREM SPITALE ,NU CATEDRALE

Musafir

#511

2015-11-27 00:00

Instituțiile religioase din toate tarile civilizate nu sunt sponsorizate de guvern sau de cei care plătesc taxe. Este imoral sa inpui oamenilor atei sau areligiosi sa plătească pentru religie, sa plătească bani pentru ceva ce nu cred?

Musafir

#512 Libertate

2015-11-27 00:55

Am semnat această petiție pentru că pur și simplu mi-e greață de nesimțirea totală de care dau dovada libidinoșii din bor. Țară moare de foame și ei sunt îmbrăcați în aur dacă asta e adevarata religie Înseamnă că Dumnezeu e un fel de  cap al mafiei care face ce face dar are  nevoie de bani de la săracii cu iq scăzut și e mulțumit doar când e lăudat. El vrea palate poleite cu aur și cei supuși lui să nu comenteze când le cere bani,in caz contrar îi pedepsește și îi va trimite în iad unde o să ardă pe veșnicie. Din cauza asta eu nu cred în Dumnezeu lor și nici nu vreau să intru vreodată într-o biserica fiindcă mi se pare penibil și dureros ce se întâmplă. Nu știu când se vor trezii oamenii.cred că sunt printre putinii care au evadat din închisoarea metafizica impusă de religie și odată ieșit aminte observat că sunt printre putinii în libertate și mie ciudă că poarta e deschisă cheile de la cătușe le are fiecare dar refuză să se elibereze, ciudat. 


Musafir

#513

2015-11-27 02:02

Pentru ca biserica a căpușat dintotdeauna societatea umana, nelasand-o sa se dezvolte tocmai pentru a nu-si distruge singura forma de venit. Cu cat un popor este mai prost si mai nevoias, cu atat mai multi bani strange biserica, iar interesul ei este sa mentina poporul respectiv in starea de prostie si saracie pentru a-si consolida puterea si averea.
Pentru ca biserica a omorat in istoria umanitatii unele dintre cele mai luminate minti, sub pretextul ca erau eretici sau vrajitoare.
Pentru ca biserica a dictat de multe ori genocid in numele ei.
Etc.

Musafir

#514

2015-11-27 02:41

Se aloca mult prea multi bani bisericilor si se imbuiba o tagma de popi care au facut o meserie din ceva ce ar trebui sa fie o vocatie ,au fonduri din bugetul de stat ,au salarii imense ,profituri uriase si totusi impun taxe care au devenit litera de lege ,la sate daca nu platesti taxele pentru culte nu esti inmormantat ,am zeci de exemple concrete ,nu conteaza ca cel care nu a platit taxa era un batran fara nici un venit sau cu o amarata de pensie de CAP ,,popii ,uita ca de fapt el ar trebui sa fie un slubas al Domnului si nici ca este un slubas platit deja de stat tot din banii amaratilor nu isi poate aminti! Spun intentionat POPII pentru ca preoti sunt foarte putini dar toti au pretentia sa fie numiti "parinti" sau mai rau "preasfintiti" Cine dracu i-a preasfintit?

Din punctul meu de vedere religia nu este decat o alta forma de-a mulge si conduce oamenii ,nu are nimic in comun cu credinta!


Musafir

#515

2015-11-27 05:54

Atita timp CIT Biserica se considera stat in stat , poate sa investească in ce dorește cu banii ei ! Daca nu are , sa mai vinda statului Roman din terenurile ce le deține . Menționez ca sint o persoana credinciosa și consider ca " angajații " BOR " sar calul " profitând in numele credinței fata de Dumnezeu !

Musafir

#516

2015-11-27 06:05

pentru ca asa este normal
Mari Tra
Musafir

#517

2015-11-27 08:52

1 - De ce sa i se aloce bani de la bugetul de stat daca este ONG (sau ce este, atat timp cat nu platesc impozite, taxe, etc.)?
2 - Cate sponsorizari a facut biserica pentru comunitatea romaneasca (spitale, crese, gradinite, etc.)?
3 - Cum poate fi ONG daca desfasoara activitate comerciala (vanzari icoane, lumanari si MII de alte produse)?
4 - Cati .........preoti au fost cercetati de DNA sa aflam de unde pot avea averile..........monstruoase?
5 - Este IMORAL tot ceea ce fac: taxe pe inmormantari, botezuri, nunti, etc. Si ca sume solicitate si ca fapt (au citit scripturile?).
6 - Biserica este sursa de manipulare in masa (in majoritatea localitatilor rurale).
7 - Biserica este plaga societatii romanesti prin activitatea ei si modul cum o desfasoara.
8 - Face tot ce este mai murdar pe lume: cerseste, constrange, fraudeaza si ne FURA, pe noi toti.
9-n - motive pentru care nu sunt de acord cu finantarea unei catedrale. O doresc, sa si-o plateasca.
Ciudat este ca STATUL (guvernanti, opinia publica, etc.) nu face nimic pentru stoparea acestul FLAGEL, pur si simplu.
Si sa ne intelegem: sunt credincioasa dar detest preotii cu comportamentul lor sfidator, detest toate activitatile lor comerciale.
Preotii sunt FARISEI (fățarnici, ipocriti, mincinosi, perfizi, prefăcuti, șireti, vicleni.)


Musafir

#518

2015-11-27 09:06

Muie Preaviolatul Daniel !

Musafir

#519

2015-11-27 11:06

Pentru a stopa finantarea culturilor religioase. Ajutati medici si profesori !

Musafir

#520

2015-11-27 12:13

Pentru spitale,scoli etc
Laur25

#521 Catedrale/Biserici, STOP

2015-11-27 17:44

Nimic, vor sa faca ceva, sa puna umar de la umar si cot la cot si sa ridice singuri piatra cu piatra.

 

De cand pana cand preotii au samsung galaxy s6/edge,iphone 6,tablete,suv,mecedesuri,lexus,bmw x6,etccccc

 

STOP>...< mai puneti pofta'n cui, nu am nevoie de un preot sa cred in Dumnezeu.


Musafir

#522

2015-11-27 18:12

De kiki si 3 lei ridiki:))

Musafir

#523

2015-11-27 18:37

Daca vor sa faca catedrala,s-o faca cu banii lor,au destui bani,nu sa ia bani de la sanatate sa-i dea pentru catedrala......

Musafir

#524

2015-11-27 19:06

Șunț oameni care nu au ce pune pe masa la ora actuala . Nu e nevoie de grandomanie .Dacă vor sa facă sa facă pe banii lor ca au destul și tot odată sa plătească și ei taxe asa cum fac toți în tara asta . Neam umplut de moaște și de biserici la tot pasul , destul .Dumnezeu e peste tot și nu sta special sa te asculte numai în bisericile făcute peste tot .Oriunde ai fi te poți ruga nu neapărat la înalți prelați care dovedesc ca au devenit din ce mai habsini 


Musafir

#525

2015-11-27 19:29

Religia sa fie scoasa din scoli, preotii sa oficieze numai in biserica, sa fie desfiintate difuzoarele exterioare care urla la fiecare cladire religioasa, statul sa reintre in posesia tuturor terenurilor si cladirilor retrocedate cultelor, iar preotii sa traiasca din ce le ofera enoriasii. Cine vrea, este dorinta si libertatea sa, n-are decat sa mearga la biserica sa asculte "cuvantul Domnului". Sa se renunte prin lege la ofensiva religioasa de la toate nivelele sociale( mai ales cea asupra copiilor), pentru ca seamana cu cea MUSULMANA.