Votați zero bani publici pentru Catedrala Mântuirii Neamului

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votați zero bani publici pentru Catedrala Mântuirii Neamului


Musafir

#101

2015-11-23 15:48

la munca cu popi :)) nu la furat din vrajala

Musafir

#102

2015-11-23 15:50

Sunt crestin-ortodoxa, cred in Dumnezeu dar mi s-a parut de la bun inceput ca prea multi bani ar trebui pentru catedrala.
Te poti ruga in liniste si cu sufletul si intr-o bisericuta din lemn.
Catedrala este mult prea mare si cere prea multi bani. Ea poate fi transformata in ceva mult mai util pentru batrani, copiii singuri, orice care sa aduca alinare oamenilor.

Musafir

#103

2015-11-23 15:54

Avem mai multa nevoie de acei bani in spitale.infractructura.scoli .etc.

Musafir

#104

2015-11-23 15:56

Pentru că avem suficiente biserici. Avem nevoie de spitale moderne cu medici și asistente competenți, care să nu mai fie tentați sa plece din țară


Musafir

#105

2015-11-23 16:03

De ce? Simplu. Suntem o tara si asa destul vanduta Europei, saracita de toti lupii, vrem ca acesti bani sa ajunga acolo unde trebuie nu unde nu este neaparat necesar. Credinta omului se afla in inima nu in cladiri.

Musafir

#106

2015-11-23 16:07

Consider că uriașele sume acordate de către murdara noastră clasă politică cultelor religioase si în mod special Biserici Ortodoxe române,dovedesc implicarea Bisericilor în susținerea electorală a celor care conduc Țara de la Revoluție pînă in prezent.De aceste sume uriașe Date Bisericilor se putea finanța învățămîntul si Sănătatea,capitole la care România stă dezastruos din cauza finanțări precare si deturnări fondurilor in scopuri electorale.In principal finanțarea Biserici.

Musafir

#107

2015-11-23 16:17

Nu dezmatului religios. Da pentru un spital. Da pentru utilarea unui spital

Musafir

#108

2015-11-23 16:21

Nu avem nevoie de inca un locas unde se pot ascunde cei pe care nimeni nu-i controleaza la averi si bani nemunciti, .Mai bine 10 spitale sau camine de varstnici.! Si mai grav este ca obliga bisericile si implicit pe noi enoriasii sa platim pentru asta. Sa LE FIE RUSINE CELOR CARE FAC ASTA!

Musafir

#109

2015-11-23 16:22

În urmă cu 2 luni, pe data de 19 septembrie, fiul meu a fost agresat de către 4 indivizi necunoscuți. Agresorii nu au fost identificați deoarece cazul nu a fost tratat cu profesionalism de către oamenii legii.
Fiului meu i s-a refuzat eliberarea unui certificat medico-legal, medicul legist spunându-i că nu poate să-i elibereze certificat fiindcă nu are leziuni sau traume vizibile și i-a mai spus pe un ton ironic că dacă a primit doar câteva palme și șuturi în fund poate să moară sănătos că nu-i treaba lui. La poliție nu s-a întocmit proces verbal deși i-a denunțat pe agresori și a făcut descrierea lor, i-au dat niște caramele și i-au spus să se ducă acasă iar fiul meu le-a aruncat caramelele în față și dând să plece un polițist l-a oprit și i-a dat o palmă. Direct de acolo s-a dus și s-a urcat pe un stâlp înalt de unde a spus că se aruncă dacă nu i se face dreptate. Din această cauză a fost internat împotriva voinței lui într-un centru de psihiatrie unde se află și acum.
Expertiza psihiatrică a fiului meu este mușamalizată, i s-a administrat tratament medicamentos înainte de stabilirea unui diagnostic, s-au făcut presiuni asupra lui și a fost amenințat. Ultima dată când l-am vizitat era incoerent și privea în neant din cauză că este permanent sub efectul sedativelor psihice.
La 21 de ani fiul meu era un student eminent la facultatea de farmacie, un tânăr plin de viață cu planuri de viitor iar acum el este de nerecunoscut și viitorul lui este incert.                                                                        
Folosirea substanțelor chimice și a medicamentelor în tratarea afecțiunilor psihice este o metodă barbară care încalcă demnitatea umană. Constituția României prevede la art.1(3) ”Romania este stat de drept, democratic si social, in care demnitatea omului, drepturile si libertătile cetătenilor, libera dezvoltare a personalitătii umane, dreptatea si pluralismul politic reprezintăvalori supreme, in spiritul traditiilor democratice ale poporului roman si idealurilor Revolutiei din decembrie 1989, si sunt garantate.”
După cum prevede Constituția României, să se interzică total folosirea substanțelor chimice și a medicamentelor în tratarea afecțiunilor psihice iar comercializarea acestora să fie interzisă deasemenea.


Musafir

#110

2015-11-23 16:26

Pentru ca menirea Bisericii este cu totul alta. E in regula sa avem o catedrala reprezentativa, asa cum au toate tarile, dar megalomania excesiva de la Catedrala Mantuirii Neamului este sfidatoare si nu cred ca trebuie sa o suportam noi toti. N-au decat sa sponsorizeze cei care cred de cuviinta.

Musafir

#111

2015-11-23 16:33

Pentru ca Romania trebuie sa fie un stat laic si cultele trebuie sa se autofinanteze.
BOR a ajuns un SRL scutit de taxe si impozite care face profituri imense. Cu taote acestea biserica nu face nimic pentru cei pe care ai pastoreste : nu case de copii, nu azile de batrini, nu adaposturi pt oamenii saraci , nu spitale...NIMIC !
Aunci, pentru ce sa o finantam si sa o scutim de taxe si impozite ?? Ca sa se pricopseasca "preafericitii" ???

Musafir

#112

2015-11-23 16:38

Nu sunt de acord cu constructia acestei megaconstructii. In anii care au trecut de la revolutie, s-au construit foarte multe bisericii, cu contributii de la buget. Numarul locuitorilor a scazut dramatic in ultimii ani dar numarul bisericilor a crescut foarte mult. S-au inchis spitale , sunt scoli in care elevii invata in conditii inumane, sunt taiate fonduri de la sanatate, invatamant, infrastructura, etc. Nu vad necesitatea acestei constructii pentru care s-au alocat foarte multe fonduri, care puteau fi folosite mult mai eficient in alte domenii. Biserica Ortodoxa dispune de suficiente fonduri pentru propriile nevoi. Au taxe mari pentru orice eveniment (nunta, botez, inmormantare, etc.). Nu face nimic gratuit. Preotii se plang ca lumea nu merge la biserica, dar ce face biserica pentru enoriasii ei? In plus, nu stiu ce rol are Biserica in parlament. De cand face Dumnezeu politica? Preot

Musafir

#113

2015-11-23 16:38

Slujitorii bisericii ar trebui sa dea si din buzunarul propriu, ca au de unde!

Musafir

#114

2015-11-23 16:55

Pe când si un proiect de lege pt stoparea finantarii cultelor?De ce România nu poate fii o tara laica in care cultele se autofinanțează?... Ar fii timpul sa iesim din evul mediu....

Musafir

#115

2015-11-23 17:01

Spitale, nu catedrale!

Musafir

#116

2015-11-23 17:01

Pentru ca imi pasta de poporul roman

Musafir

#117

2015-11-23 17:13

Vrem spitale !!!!

Musafir

#118

2015-11-23 17:14

bani sa fie directionati unde este nevoie stingenta

Musafir

#119

2015-11-23 17:21

In primul rand urasc religia in scoli , s-ar putea invata legislatie rutiera,masuri de prim ajutor respectiv lucru manual ( pe vremea regretatului faceam traforaj (baietii), cursuri de bucatarie (fetele )mici militieni (la trecerile de pietoni) sanitarii priceputi (acordarea de prim ajutor) CREDINTA TREBUIE SA VINA DIN INIMA SI DIN SANUL FAMILIEI .

Musafir

#120

2015-11-23 17:25

Semnez pentru ca nu este normal sa ii finanteze banii la preoti ;)

Musafir

#121

2015-11-23 17:33

Ei asha cersesc bani si isi iau masini, impozite nu ,preturi din burta cat cuprinde in functie de fata si de masina cu care ai venit etc nici salarii nu ar trebui si antifrauda la usa lor.

Musafir

#122

2015-11-23 17:33

Catedrala rusiniii neamului !Dar cine este locomotiva acestui proiect grotesc si foarte discutat si disputat .I.P .S. cel care ne face absolut nefericiti



Musafir

#123

2015-11-23 17:40

IMPOZITAREA VENITURILOR CULTELOR DIN ROMANIA !!!!

Musafir

#124

2015-11-23 17:44

Vrem spitale, NU catedrale!!!

Musafir

#125

2015-11-23 17:46

Pentru ca nu sunt de acord ca parte din taxele si impozitele platite de mine sa mearga catre gruparile religioase. Religia din punctul meu de vedere reprezinta cel mai important mijloc de control al maselor, impiedica evolutia omului, chiar si pe cea spirituala!