PROPUNERILE CARE AR FI STOPAT TALHARIILE GUVERNANTILOR

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția PROPUNERILE CARE AR FI STOPAT TALHARIILE GUVERNANTILOR


Musafir

#76

2016-06-24 05:47

Aștept dintotdeauna ...DREPTATEA!! ONESTITATE...CONSECVENȚĂ ! IUBIREA de SEMENI ! LIBERTATE !

Musafir

#77

2016-07-02 17:51

deoarece consider ca este o solutie foarte buna. trebuie insa sa ne intrebam daca avem materialul uman necesar pentru a o pune in aplicare...

Musafir

#78

2016-07-08 03:53

Vrem o Românie a cetățenilor ,nu o Românie a îmbuibaților din parlament si politica.

Musafir

#79

2016-07-08 03:55

Ca țara sa se întoarcă la români ,nu sa fie jefuita de către odraslele tovarășilor din PCR si SECURITATE.

Musafir

#80

2016-08-02 21:22

CA SA SE FACA ODATA PT.TOTDEAUNA DREPTATE IN TARA ASTA SI SA NU MAI FIE SARACIE CRUNTA CUM E ACUM,DIN CAUZA CELOR CORUPTI DE LA PUTERE CARE AU FOST SI SUNT.

Musafir

#81

2016-08-03 09:27

Sa se termine odata cu legile parlamentarilor facute doar pentru ei sau cu legile neelaborate care afecteaza poporul roman.

Musafir

#82

2016-08-03 09:45

DEGEABA, PORCII CARE NE GUVERNEAZA, FAC PIPI PE NOI.

Musafir

#83

2016-08-04 07:53

Am încercat varianta cu încrederea în reprezentanții aleși ai poporului și n-a mers.
Eu zic să încercăm și varianta in care poporul însuși hotărăște.

Musafir

#84

2016-08-05 23:52

Pentru preluarea puterii de catre popor.

Musafir

#85

2016-08-12 14:03

Ptru binele tuturor romanilor de pretutindeni!!!!

Musafir

#86

2016-09-18 12:08

Pentru a stopa definitiv talhariile guvernantilor!

Musafir

#87

2016-09-22 19:11

M-AM SATURAT DE MINCINOSI .IMPOSTORI CORUPTI ,POLITICIENI CU PREGATIRE MEDIOCRA ,TRADATORI DE TARA,SUBMINAREA ECONOMIEI NATIONALE PRIN VINZAREAINTREPRINDERILOR PE NIMIC ,DISTRUGEREA INVATAMANTULUI .AGRICULTURII ,CERCETARII ,SANATATII A NIVELULUI DE TRAI .

Musafir

#88 Re:

2016-09-22 20:00

#87: -  

 PAI SA I FOOTA N BOTURI UNUL FOTA PE TOTI POLITICIENII SI GIVERNANTII,CE ZICI ,TE BAGI?

TUDOR MIRCEA STEFAN

#89 Re: Re:

2017-04-22 23:17

#16: DDS - Re:  

 

DEMOCRATIE DIRECTA SAU PARTICIPATIVA nefunctionala in Romania
NU AI VOIE SA TI DAI CU PAREREA DACA NU TE PRICEPI
DE ACEEA SUNTEM ACUM AICI PTR CA AM VOTAT CA NEPRICEPUTII
LA FEL FAC SI PARLAMENTARII VOTEAZA LA ORDIN POLITIC.... LA FEL FACETI SI VOI... VOTATI CREZAND CA VA FI BINE IN ROMNAIA DOAR APLICAND DEMOCRATIA DIRECTA ...

Doresc sa lamuresc putin lucrurile desi in cuvinte putine este greu, iar oamenii n-au timp de texte lungi

Va dau mai jos un citat din wiki iar concluziile mele sunt urmatoarele:

1 . Elvetia are constitutia din 1848 cu democratia directa.
Azi dupa aproape 200 de ani, le este bine, ca in multe alte tari din Europa cu democratie, cu parlament, dar poate nu neaparat din cauza asta a democratiei directe.

A.Sa nu uitam ca Elvetia au o pozitie startegica ce le a permis neutralitatea ceea ce poate a insemnat enorm.Nu sunt nici mediu la istorie recunosc, ma documentez cand am nevoie, cat am timp.Oricum nu au fost in mijlocul frontului si au scapat cu abilitate si noroc de invazii.

B. Ar trebui sa stim si cate probleme au avut in acesti 200 ani, cate "capete au taiat" pana sa ajunga aici.
Cate revolte au avut? CAti de Horia Closca si Crisan au avut? Noi i am uitat, fortati.
Daca aplicam metoda lor poate ne ia si noua 200 sau chiar 400 ani s ajungem undeva considerat "normal"

2 . TArile din Europa (nu ma mai refer strict la Elevtia ptr ca nu o consider relevanta si argumentez in continuare), au avut sansa din generatie in generatie sa si transmita toate victoriile democratiei... pep cand noua ni s a rupt filmul cu comunismul... iar asta mi se pare cel mai important stimata domnisoara Weber Daniela... sa fim realisti la nivelul de educatie civica al unui popor... si realitatea la noi este dezastruoasa... nici nu poate fi catalogata...la acest aspect trb sa va ganditi si "sa luati tara la pas", "sa i luati pulsul". Toate popoarele au naivii si needucatii lor ib can acelasi procent, ca si la noi...dar la noi NIVELUL este minimal la acelasi procent comparativ....

3. Romanii au fost condusi cu mana de fier 45 ani de comunisti, acum sa le cerem sa judece si sa se conduca singuri? Le lipssesc cei 200 de ani de continuitate, de experienta democratica, le lipseste istoria.
MA intelegeti? E ca si cum ai pune niste aurolaci sa judece la Curtea Martiala, pe patriotii si pe eroii neamului!!!!!!!!!

4. Avem si noi Initiativa legislativa cetateneasca dar, realitatea este ca:
- fara vot electronic, dar sa zicem ca s ar putea face, dar sigur ar fi masluit ca la romanika
- oricum legea ar ajunge la Parlament care este majoritar format din partidele care au mintit cel mai mult si cel mai bine si au avut sponsori patriHOTI
- ne lipseste solidaritatea si din cauza ca inca suntem speriati de cultul securitatii comuniste care inca functioneaza in parte in serviciile statului. Romanii inca se tem sa nu si piarda serviciul daca au alte opini idecat seful, patronul, institutia bugetara.Patroni ise tem de controale si de falimentul iminent si tot asa.

5. Avem si referundum dar nu poate fi initiat de popor si nu poate fi consultat decat- (parca) de Presedinte si strict ptr:
- prb de interes national (si acum am auzit ca Nicolicea vrea sa delimiteze ce inseamna interes national sa nu se intelega cumva si lupta anticoruptie din greseala),
- pentru revizuirea Constitutiei facuta de comunistii lui Iliescu
- si ptr Demiterea Presedintelui Romaniei (chestie cu care l a santajat Dragnea pe Klauss cand a facut guvernul)

6. Avand in vedere toate aceste aspecte argumentate,( la care m am gandit si eu cand cautam solutii ptr iesirea din acesta bucla) eu am ajuns la CONCLUZIA si la SOLUTIA ptr ROMANIA asa cum este ea acum ca CEL AMI SIMPLU SI RAPID (dar se pare ca multa lume nu pea mai citeste, doar da like la poze daca sunt resuite sau daca au titluri BOMBA...) ar fi ca prin INITIATIVA CETATENESCA sa cerem PARLAMENTULUI O LEGE, A COMPETENTEI< CARACTERULUI SI BUNEI CREDINTE ptr toate persoanele publice SI IN PLUS ptr ca SUNTEM ROMANI, SA LE CEREM SI GARANTII< GIRANTI, PE FAMILIILE LOR in SOLIDAR ptr toate actiunile lor. dpdv administrativ, civil si penal. Adica, in cazul in care a facut ceva ilegal, imoral, antiromanesc sa fie pedepsiot si respectivul dar si familia lui cu pedeapsa corespunzatoare faptei
Atentie, nu te obliga nimeni sa dai garantie unui membru al familiei ptr o functie publica decat daca esti ferm convins ca acea persoana este apta, corecta etc
Si nu te obliga nimeni sa ocupi functii publice.
MAi multe detalii depre motivatia ideii de garantare a familiei aveti pe linkul acesta:
AM SCOS LINKUL ERA PREA LUNG PTR SITEUL ASTA

Daca vi se pare interesant si real, aplicabil mai sunt articole pe pagina respectiva cu detalii despre modalitatea de aplicare, despre rezultate rapide (cum ar fi legile s efac rapid de cei competenti si n ude parlamentari adormiti care asteapta sa voteze la comanda politica a liderul de partid sau d egrup etc... MAi astia si daca erau genii n uaveau cu msa se priceapa la atatea domenii diferite... De asta mi am dat seama in faza in acre am vurt sa ma fac parlamentar cu dat spaga la orice partid ca sa pot schimna lucrurile din interior... si am realziat ce prostie era sa fac ca nu aveam nici o putere. nici la microfon nu ajungeam decat ptr 2 minute pe an cred, iar initiativele legislative ar fi zacut in sertarul sefilor camerelor sau ai comisiei juridice etc.... de aia nici independentii carecti nu au ce face dar probabil ca le place pozitia sociala)
MA opresc aici ca o sa ma limiteze FB la numar de caractere.

7. DAca vreti sa contribuiti la popularizarea acestei idei avem o postare cu un mic plan aici:
AM SCOS LINKUL ERA PREA LUNG PTR SITEUL ASTA

8. Sunt de admirat oamenii ca domnisoara Weber Daniela si multi altii care incearca sa faca ceva ptr tara asta, sa ofere solutii, dar ele trb sa fie si aplicabile si sa mai fim si in viata sa le vedem rezultatele.Ori din pacate cu toata sinceritatea ideea cu modelul elvetian poate o vor apuca star stranepotii nostri in Romania.
M as bucura daca Weber Daniela ar intelege ce am scris pana acum si nu s ar mai chinui atat cu ideea asta.
M ar onora daca ar veni alaturi ptr promovarea ideii de necesitate a unei legi a competentei, caracterului, bunei credinte garantate de familii pe scurt MERITOCRATIE DAR CU GARANTIA SUPREMA A FAMILIEI.

citatul si linkul din wikipedia aici:
"Democrația directă[modificare | modificare sursă]
Aveti toate informatiile importante aici https://ro.wikipedia.org/wiki/Elve%C8%9Bia#Democra.C8.9Bia_direct.C4.83