Semneaza petitia,DEMISIA Patriarhului Daniel!!!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Semneaza petitia,DEMISIA Patriarhului Daniel!!!


Musafir

#1701

2015-11-05 15:29

Cine este Dumnezeu? Dumnezeu are doi parinti. Primul parinte este natura din care a aparut spatiul ceresc, impreuna cu galaxiile si megagalaxiile, cu gaurile negre cu sistemele solare cu sisteme planetare si cu viata aparuta pe ele, inclusiv pe Pamant, inclusiv cu aparitia omului. Cu acest Dumnezeu nu am nimic de comentat, deoarece el nu pedepseste si nu rasplateste pe nimeni, nu cere nimic de la nimeni, dar la nivelul planetei noastre el “cere” ca natura sa fie respectata, prin a nu ne risipii resursele pe care le avem in jurul nostru, sau la nivel pamantesc.
Al doilea tip de parinti sunt oamenii, care l-au inventat pe Dumnezeu, ca pe o persoana care vede orice, pedepseste orice fapta nedemna facuta de om precum hotii, omoruri, minciuni, etc., dar cu conditia ca omul sa se duca la preot, sa-i ofere bani, cat mai multi bani, averi si ale motivatii financiare, sufletesti, etc., sa construiasca cat mai multe biserici, cat mai luxoase si mai cu capacitatea de a ne orbi sufleteste cat mai mult, pentru a nu vedea hotiile si alte nereguli savarsite de ei, de politicieni, de guvernanti, etc., acesta ne cere ca sa iertam cat mai mult, dar aceasta iertare este cu bataie lunga in special catre preoti, politicieni, guvernanti, etc. Cu acest Dumnezeu insa am o problema deoarece acest Dumnezeu protejat de preoti este un excroc, deoarece semnifica puterea preotului si a politicului asupra omului si nu puterea naturii asupra omului! Acestui Dumnezeu i-am dat denumirea de DUMNEZEUL PREOTILOR.
Cine este DUMNEZEUL PREOTILOR? DUMNEZEUL PREOTILOR este o entitate creata pentru a se face rost de averi si bani, cat mai multi bani. Daca nu ar exista posibilitatea de castig al banilor si al averilor, conceptul de Dumnezeu ar disparea cu totul, deoarece nimeni nu i-ar mai face reclama, pentru ceva ce nu i-ar aduce un castig.
Cine este Dumnezeu? Dumnezeu este natura care ne inconjoara care nu are nici o treaba cu preotii si politicului, pe care fiecare dintre noi o percepem mai mult sau mai putin, functie de educatia primita, functie de cunostiintele noastre, functie de capacitatea noastra de gandire.
Cine este Dumnezeu? Dumnezeu este partea cunoscuta a vietii, formata prin educatia fiecaruia dintre noi. Daca eu nu sunt educat cu credinta in Dumnezeu, nu pot crede in asa ceva, Dumnezeu nu poate aparea in mintea mea, nu poate aparea in visele mele, daca eu nu am facut religie, nu am avut de a face cu persoanele iubitoare a lui Dumnezeu.
Dumnezeu este sufletul fiecaruia dintre noi si nimic mai mult. Sufletul nostru poate fi bun sau rau, hot sau darnic, puternic sau slab, etc. Dumnezeu este natura in ansamblul ei, care nu are nici o legatura cu preotii sau bisericile construite de acestia. Preotii si bisericile, reprezinta rautatea lui Dumnezeu, in nici un caz bunatatea lui.
CINE ARE NEVOIE DE DUMNEZEUL PREOTILOR? CINE SE INCREDE IN DUMNEZEUL PREOTILOR? Persoanele carora li se inoculeaza prin educatie frica de Dumnezeu, frica de pedeapsa lui Dumnezeu, faptul ca Dumnezeu le rezolva toate problemele vietii, Dumnezeu ii vindeca de boli, Dumnezeu le da de mancare si de munca, Dumnezeu ii ajuta ca sa aiba copii, Dumnezeu pedepseste pe hoti si pe dusmani, pe parlamentarii si guvernantii corupti si hoti, Dumnezeu ii ajuta in orice si in toate, etc.. In realitate omul este la mana naturii si a semenilor lui, mai ales a semenilor lui, a oamenilor pusi in functii de sefi care fac totul sau nimic pentru comunitate ci pentru ei si nu pentru comunitatea in care traiesc si o pastoresc. Deci DUMNEZEUL PREOTILOR nu este altceva decat o forma de educatie, scoala, scoala religioasa, preoteasca, care are menirea de ai face pe oameni ca sa nu se impotriveasca neregulilor facute de guvernanti, dar si de breasla popeasca.

Musafir

#1702

2015-11-05 15:29

Nu doar a Patriarhului Daniel, ci a tuturor preotilor care au facut o afacere din asta. Schimbate si legile lor!
Fara taxe de botez, cununie, inmormantare....sau alte servicii.
Este suficienta taxa anuala catre biserica si in rest daca cineva vrea sa doneze cat poate este liber sa o faca!
Iar daca nu ajung fondurile pentru carti si straie aurite ,3-4 biserici in fiecare localitate sau alte cheltuieli fara sens preotii sunt liberi sa le suporte din salariul domniilor lor.
Multumesc


Musafir

#1703

2015-11-05 15:32

 Pentru ca e tot un "politician" corupt


Musafir

#1704

2015-11-05 15:32

Pentru ca preoții s-au îndepărtat de Dumnezeu.
Vulturul

#1705 Re: gaste proaste

2015-11-05 15:33

#1693: Binele - gaste proaste 

Ce stii  tu despre Daniel ? Ce stim noi ? Stim ceea ce vedem si auzim: Haine opulente, statura asemenea, bijuterii indecent de scumpe, atitudine sfidatoare ,afaceri,avere nejustificat de  mare....

 


Musafir

#1706

2015-11-05 15:34

Biserica a devenit cea mai profitabila afacere in Romania.

Musafir

#1707

2015-11-05 15:35

Pentru ca a dovedit ca nu este potrivit pentru functia pe care o are, de lider spiritual al Romaniei, nefiind alaturi de noi in momentele de durere prin care am trecut.

Musafir

#1708

2015-11-05 15:38

de satul.m-am saturat,m-am saturat de popt,de patriarh,de smecherie si de banii cheltuiti cu popii.si nu mai suport sa aud de pretentiile lor absurde...auziti!!!daniel obliga popii de la tara la haraci...rusine!

Musafir

#1709

2015-11-05 15:39

Hoți!

Oameni care distrug tara 


Musafir

#1710

2015-11-05 15:39

Pentru ca avem nevoie de o schimbare de atitudine din partea bisericii!

Musafir

#1711

2015-11-05 15:40

Nu imi doresc un patriah dezinteresat de enoriasi

Musafir

#1712

2015-11-05 15:43

Ne-am saturat sa ne prefacem ca suntem prosti !! Gata!!

Musafir

#1713

2015-11-05 15:45

Jos cu bisericile ! Si toti preoti corupti care stiu numai sa fure....

Musafir

#1714

2015-11-05 15:47

Bine ar fi ca acest demers sa se concretizeze, sa putem sta linistiti ca un om ca Preanefericitul si Preaspagarul Daniel nu va mai ocupa o functie ce ii permite accesibilitatea la control:)

Musafir

#1715

2015-11-05 15:50

Nu mai vrem preoți pompoși plin de aur mai rau ca țiganii care nu mai au nici o legatura cu credința . A fi preot in ziua de azi e doar o afacere foarte profitabila , nimic mai mult !

Musafir

#1716

2015-11-05 15:52

Am o nelămurire da ca biserică e scutită de impozite și noi nu de ce trebuie să plătim fiecare problemă bisericească cotizație lunară botezuri nunți decese ori plătim astea și numai cotizam lunar

Musafir

#1717

2015-11-05 15:53

Avem foarte multe biserici iar oameni mor cu zile in spitale

Musafir

#1718

2015-11-05 15:57

Nu este persoana cea mai potrivita sa reprezinte persoanele care poarta haina preoteasca.

Musafir

#1719

2015-11-05 16:00

Ca sa imbogatit biserica pe seama poporului roman, si pe urma isi mai bat si joc de oameni necajiti, confiscarea a averilor pe care Le are, si deschise camine ptr batrin, spitale. .

Musafir

#1720

2015-11-05 16:07

Am semnat-o din ce am văzut pe internet.cum abuzează de puterea pe care o are si cum se folosește de credibilitatea oamenilor(bătrînilor)in special.nu numai demisia dar si o cerecetare amănunțită a donațiilor si banilor care intra Zilnic in bisericile din țara si nimeni nu stie ce se întîmplă sau unde ajung bani.e de ajuns ca aproape toti de la
Conducere sint corupți,nu mai e nevoie sa fie si Biserica.si cum zic si oameni nu avem nevoie de Catedrala asta pt ca sint destule biserici si cu bani se pot face multe alte lucruri după cum știți si voi ce trebuie făcut in Ro.ma bucur ca sau trezit oameni după
26 ani,lungi.o zi buna si sper(vreau)sa nu-i mai văd fata Preafericitul

Musafir

#1721

2015-11-05 16:08

Preotii nu au nici o legatură cu BUNUL DUMNEZEU.NICI O LEGATURA CU ADEVĂRATA CLĂDIRE A BUNULUI DUMNEZEU ,OMUL.Credința lor și dumnezeul lor e BANUL

Musafir

#1722

2015-11-05 16:08

Pentru k asa simt. Pt k biserica este doar o afacere si chiar nu mai are legatura cu credinta sau cu Domnul.

Musafir

#1723

2015-11-05 16:09

E inadmisibil ca un om atat de avar,hoț,rau la suflet sa conduca biserica ortodoxă. .....nu se poate!!

Musafir

#1724

2015-11-05 16:10

RUSINEEEEEEEEEEEE

Anonymous

#1725

2015-11-05 16:11

Sunt satul de atatia ani de strainatate,departe de tara mea !