Semneaza petitia,DEMISIA Patriarhului Daniel!!!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Semneaza petitia,DEMISIA Patriarhului Daniel!!!


Musafir

#1151

2015-11-04 22:18

Biserica nu e puterea in stat.

Musafir

#1152

2015-11-04 22:18

sper sa se faca schimbari in Romania si sunt alaturi de poporul roman ,si sa le dea dumnezeu putere la toate famiile care trec pritro perioada atat de grea <3

Musafir

#1153

2015-11-04 22:19

Fiindca e un un ipocrit fara scrupule care se lafaie in bani si il doare fix in pula de oamenii din tara asta !! E prea fericit seniorul si nu isi merita pozitia !!!

Musafir

#1154

2015-11-04 22:21

Am semnat pentru ca stiu ca acest individ este mason, nu are nici o legatura cu credinta adevarata, cu crestinismul si nici cu Dumnezeu...

Musafir

#1155

2015-11-04 22:22

Am semnat aceasta petitie, deoarece nu suport oamenii care pretind a fi ceea ce nu sunt. Pe cei care se cred mai buni decat noi toti ceilalti credinciosi...doar pt ca asculti muzica rock, nu inseamna ca esti satanist...nu cred ca oricare popa sau patriarh este suficient de "curat" incat sa-i judece pe ceilalti...datoria lor este sa predice cuvantul lui Dumnezeu si asta in asa fel incat sa inteleaga toata lumea calea Sa.
Deci daca e sa o luam asa...ei sunt mai pacatosi decat noi toti la un loc...pt ca in loc sa ajute pe cei ce au nevoie(din suflet, nu pt faima sau de ochii lumii) si sa ierte, pt ca o fac pt sufletul lor...prefera sa acuze si sa se implice in politica si in tot ceea ce nu tine de Dumnezeu ci mai degraba de mafie...


Musafir

#1156

2015-11-04 22:22

sa nu credeti ca nu cred in Dumnezeu ....ba mai mult am frica Lui ...dar nu pot sa cred in preoti si Preafericiti din astia care sunt mult mai pacatosi ca un om normal si decent care vor sa ridice catedrale si copii mor pe capete din cauza spitalelor pt k se aloca mult mai multi banii pt asa ceva decat pt viitoru tarii...biserica ar trebui sa ajute familii sarace batrani bolnavi ....nu sa le ceara banii pt un botez si sa ii mai si huiduieasca k vor numai pomana ....pomanangi sunt ei k ei pleaca in sat cu cutia milei ...in special batrani sunt inapoiati isi de la gura sa bage in cutia milei ...daca intr.adevar ar ajuta nu mi.ar pare rauu...sa fie clar e cea mai mare mafie posibila existata vreodata!!!!

Musafir

#1157

2015-11-04 22:22

Nu catedrale megalitice gen Taj Mahal, ci spitale şi şcoli! Impozitarea clerului! Chitanţă de la preoţi, care strîng zeci sut sute de mii de lei pentru care nu emit chitanţă, umblând din casă în casă de sărbători! Sunt creştin ortodox, cred îm Domnul Dumnezeu, dar nu mai cred în popi!

Musafir

#1158

2015-11-04 22:22

Credinta in Dumnezeu este ceva frumos , dar in fata lui Dumnezeu ar trebui sa fim cu toti egali .de ce acesti domni sint acoperiti cu aur si nu platesc taxe cind in tara sunt oameni amariti bolnavi cu pensii de mizerie si copii pe drumuri ?cum se uita Dumnezeu la prostia noastra ca le permitem asa ceva in numele lui. ?

Musafir

#1159

2015-11-04 22:25

Nu asa trebuie sa se comporte un asa-zis Patriarh si nu e nevoie de 10 kg de aur pe el.

Musafir

#1160

2015-11-04 22:27

Cum isi permite sa vorbeasca asa?
cristirg

#1161

2015-11-04 22:27

Nu confundati Patriarhul cu Biserica! Patriarhul este membru al Sfantului Sinod si prezideaza Sinodul. Biserica e formata din toti, Patriarh, Sinod, preoti, diaconi, cantareti, si absolut toti cei botezati ortodox, care cred ortodox si se impartasesc cu Sfintele Taine - Pr. Matei Vulcanescu-


Musafir

#1162

2015-11-04 22:27

TRĂIM INTR-UN SISTEM BOLNAV CARE SE AFLA IN METASTAZA Revolta mea , este și revolta tuturor, este omenesc să fim cu toți supărați , revoltați , și scârbiți de ceea ce se intâmplă in ȚARA noastră.
Toată lumea caută vinovați , indiferent câ-ți oameni vor intra la pușcarie, iși vor da demisile.....
Oameni buni credeți că se va schimba ceva?
Nu!
De ce! Pentru că singurul vinovat este sistemul in care am ajuns sa traim de la revoluție .
In care nu sa schimbat nimic , ba din contra sa inrautațit și mai rău . Statul ne omoara cu sange rece , și ce este cel mai grav este că, moare tineretul , viitorul țări noastre.
De ce tot timpul trebui sa așteptăm să moară oameni , ca să putem să facem ceva . Oameni buni , la revoluție au murit semeni noștri pentru libertatea noastră.
Sistemul ar trebui sa investesca in viitorul țări.
Invățământ, sport,sănătate,muzică,talente.
Sistemul te baga in mormânt.
Tragedia de la Maternitatea Giulesti unde au murit ingerasi de copii arși de vi.
Sa schimbat ceva.....Nu
Din ce in ce mai multi copii care mor la naștere...
Sa schimbat ceva...Nu
Tragedi in care se prăbușesc avioane,elicoptere....vechi de zeci de ani.
Sa schimbat ceva ..Nu
Oameni care mor de cancer , cu șanse de viața , cărora li se fură tratamentul decontat de stat, și sunt lăsați să moară cu zile...
Sa schimbat ceva...Nu
Tragedia care ne-a revoltat pe toți acum....
Se va schimba ceva....Nu
Cine este de vină , daca nu SISTEMUL....
România Trezește-te!!!!

Musafir

#1163 Re: Re:

2015-11-04 22:28

#1076: - Re:  

 Si cine verifica daca preotul ala cere bani sau nu? De ce la un botez se cere 500 de lei si nu ti se da chitanta sau primesti una cu 150 de lei? Primesc bani de la stat si nu sunt de ajuns,primesc donatii in picturi sau materiale pt constructie ori renovare de la oameni,bani pt contributia anuala,bani la cutia milei,pomenire,acatist,liturghie si N altele si nu iti ingroapa mortii daca esti sarac! Astia sunt preoti?? Astia sunt satanisti,nu rockerii!! Un preot adevarat e un om simplu care nu judeca si nu e poleit cu aur! RUSINE SA LE FIE!!!


Musafir

#1164

2015-11-04 22:29

Am solidarizat cu toti cei care desculti, flamanzi sau indoiti de griji fiind se uita cum popii sau mai marii lor îi ignora din masinile luxoase, din casele parohiale cu multe etaje si din bisericile aurite , fiindca sunt satula de zambetele lor ignorante si superioare, pe care le afiseaza in fata celor aflati in nevoie, fiindca numai daca lasi pomelnicul burdusit de bani mai stiu sa se roage pt aproapele lor....

Musafir

#1165

2015-11-04 22:29

In loc sa ofere pace, liniste, rugaciuni rudelor ranitilor in Colectiv el a facut niste declaratii ridicole, nu are ce cauta unde este, sa plece!
cristirg

#1166

2015-11-04 22:29

"Din păcate, tragedia din Colectiv nu a fost un prilej pentru ca românii să se unească în fața necazurilor. Unii au profitat de ocazie pentru a-și face reclamă propriei ideologii, urmărindu-și scopurile chiar și în astfel de momente grele. Activiștii seculariști au profitat de morții de la Colectiv pentru a-și promova agresiv ideologia, neratând inclusiv momentul depunerii de lumânări pentru a anunța oamenii că sunt prea multe biserici în România și din această cauză sunt prea puține spitale. Chiar dacă teoria aceasta a fost demontată, inclusiv de către medici( vezi aici ce spune Vlad Mixich), ea continuă să-și facă apariția în spațiul public.
 
Luând în considerare cifra din 2010, ignorând noile investiții, rezultă că în România există 1 spital la 40,6 lăcașe de cult. Ceea ce indică un raport mai echilibrat decât în Suedia sau Statele Unite ale Americii.
 
Dacă luăm în calcule numărul locuitorilor, raportat la numărul de spitale, situația se prezintă astfel:
 
Statele Unite ale Americii: 1 spital la aproximativ 56.000 de locuitori
Suedia: 1 spital la aproximativ 106.000 de locuitori
România: 1 spital la aproximativ 43.000 de locuitori (conform datelor INS din 2014, în România ar locui 19,6 milioane de oameni).
 
Sumar: Statele Unite ale Americii: 1 spital la 62 de lăcașuri de cult ( 5.586 la 350.000) și 56.000 de locuitori Suedia: 1 spital la 41 lăcașuri de cult ( 92 de spitale la 4.000) și 106.000 de locuitori
România: 1 spital la 40 lăcașuri de cult (453 la 18 436) și 43.000 de locuitori

 


Musafir

#1167

2015-11-04 22:29

Pentru ca BOR s-a indepartat foarte tare de scopul ei  


Musafir

#1168

2015-11-04 22:31

Pentru ca preotul trebuie sa fie medicul sufletului, vocea Domnului pe pamant. Daca Isus ar veni in Romania le-ar azvarli tarabele de farisei ar acestor spagari si talhari!

Musafir

#1169

2015-11-04 22:32

Asa am simțit pt o schimbare n au nevoie popi de atâtea biserici sunt oameni care o duc foarte rau
florin
Musafir

#1170

2015-11-04 22:32

Biserica nu se mai ocupa de alinarea sufleteasca , ci de afaceri ,daca vor sa faca bani sa-si deschida afaceri unde sa plateasca taxe la fel ca noi ! sa ramana in cadrul bisericii cei umili-respectuosi-cu dragoste pt.oameni si pentru dumnezeu .


Musafir

#1171 Re:

2015-11-04 22:33

#1: -  

 ar trebui luati bani de la biserici lasati cat sa treiasca din mila poporului si salariile de preoti si platite datoriile tarii cu ei ca banii aia nu am fost ei la munca sa ii faca au stat in biserica si sa umplut cutia milei ..nu au facut averile astea doar din lumanari si acatiste si 4 ore de cantare in biserica duminica au facut bani si vile cu felul lor de a pune taxe pe mormantari pe pboteze praznice si asa mai departe 

 

 


Musafir

#1172

2015-11-04 22:35

Jos cu el!!

Musafir

#1173

2015-11-04 22:35

Pentru ca preotii in general sunt niste jegosi ,nu numai preafericitul curului

Musafir

#1174

2015-11-04 22:36

Pentru ca ne-am saturat de atâta hoție ...ei ne cataloghează copiii ca fiind sataniști doar prin prisma muzicii...noi cum ar trebui sa-i numim pe preoți care etalează numai luxul si bogăția ???...cu parare de rau o spun , rar mai găsești un preat sa-ti adreseze o vorba buna , sa-ti aline sufletul când esti in necaz...de ce taxe peste taxe:înmormântare , botez sau nunta ??...de ce cotizații peste cotizații ...iar când preafericitul trebuie sa iasă smerit si sa prezinte niște condoleanțe el doar cearta poporul ...Rusine
dan

#1175 Re: Re:

2015-11-04 22:36

#137: dydymos - Re:  

 foarte bine spus... sper ca vor fi inteligenti si vor face distinctia. sunt convins..multi dintre tineri au legaturi puternice cu preotii lor din parohie si cunosc fenomenul.