Inchiderea si consolidarea Centrului Vechi

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Inchiderea si consolidarea Centrului Vechi


Musafir

#1

2015-11-01 09:38

Este revoltător, strigător la cer ceea ce s-a întâmplat cu acei tineri nevinovați, nu îmi pot nici măcar imagina prin ce chinuri groaznice au trecut să ardă de vii acolo și durerea prin care trec părinții lor, aveau toată viața înainte, trebuie toți tinerii din toată țara să ieșim în stradă să nu se mai întâmple așa ceva!!! Eu și gălățenii mei ne vom întâlni cu toții la ora 15:00 să aducem un omagiu să aprindem o lumânare și să donam sânge zilele astea apoi vom organiza un manifest pt ca astfel de tragedii să nu se mai întâmple vreodată e strigător la cer nu e de ajuns doar să ne prezentăm condoleanțele trebuie și sa facem ceva!!!! Tineri români treziți-va și haideti sa încercăm să schimbăm ceva!!!!
Asdfgh

#2 Octombrie

2015-11-01 10:30

*30 octombrie 


Anonymous

#3 Re: Octombrie

2015-11-01 10:35

#2: Asdfgh - Octombrie  

 Imi cer scuze. Din neatentie. 


Musafir

#4

2015-11-01 11:56

Pentru ca nu vrem sa mai fim martori neputinciosi ai unor tragedii in care mor tineri!

Musafir

#5

2015-11-01 11:58

Pentru ca centrul trebuie reconsolidat

Musafir

#6

2015-11-01 12:08

Centrul vechi trebuie să fie reprezentativ pentru lecția de istorie şi cultură pe care , încă, o mai poate preda.

Musafir

#7

2015-11-01 12:18

Foarte bine.

Musafir

#8

2015-11-01 12:52

Nu mai vreau sa vad tineri morti din cauza unor inconstienti dornici de imbogatire cu orice pret. Vreu ca si tinerii de azi sa traiasca o viata sigura!

Musafir

#9

2015-11-01 13:09

De ce am semnat aceasta petitie... Hmm.. Am semnat-o pentru ca nu vreau ca eu ,neaparat, sa fiu afectat de o catastrofa ca cea de vineri 30 octombrie cat nu vreau ca prietenii si familia si in special iubita mea sa fie afectati. Am numai ura pentru sistemul politic din Romania si pe mine de asemenea ca nu am putut face ceva in legatura cu asta.. Daca jumatate din noi se schimba scapam de cosmar. Pace:)

Musafir

#10

2015-11-01 13:17

Este necesara pastrarea sigurantei noastre.

Musafir

#11

2015-11-01 13:52

The old center must be safe, not only for romanian citizens but for foreigners too

Musafir

#12

2015-11-01 16:58

Pentru ca este imperios necesar sa se faca ceva.

Musafir

#13

2015-11-01 17:07

de ce acceptați „semnături” anonime? și de ce nu se actualizează lista semnăturilor automat? 


Musafir

#14

2015-11-01 17:10

Pentru ca am fi putut sa fim victime oricare dintre noi, pentru ca nu trebuie sa mai existe nepasare si nu trebuie sa mai spunem ca avem noroc ca supravietuim in tara noastra! :(

Musafir

#15

2015-11-01 17:16

Sunt sute de locuri precum Clubul Colectiv, adevarate bombe cu ceas, doar in Bucuresti (cate or fi in toata tara?) Daca nu se ia o decizie extrema, aceea de a verifica la sange toate aceste cluburi, discoteci, chiar si teatre particulare care activeaza in cladiri improprii, fara nici cea mai mica protectie impotriva incendiilor, fara pompieri de serviciu, fara oameni instruiti in protectia impotriva incendiilor, aceasta tragedie se va repeta. Si cand spun verificare la sange, spun luate autorizatiile de functionare si pus lacatele pe usa pentru totdeauna. Pentru ca majoritatea functioneaza in culpa. In teatrele de stat sa-ti aprinzi o tigara pe scena e complicat, sta pompierul de serviciu cu extinctorul in culise, nu mai spun daca sunt ceva cerinte de efecte pirotehnice, cate avize trebuie sa iei, ce armata de oameni de la protectia impotriva incendiilor trebuie sa ai in echipa. La filmari nu mai spun, Si vorbesc de filmari cu efecte pirotehnice majoritatea in locatii exterioare. Asigurari de sanatate si de viata, masini de pompieri, altfel nu filmezi. Punct. Si in aceste locuri fara avize date, fara amenajari comform unui plan ce necesita aprobari si avizari, majoritatea cosmetizate cu trei lei cu materiale ieftine si extrem de inflamabile, nimeni nu se sesizeaza dacat atunci cand are loc o tragedie de asemenea proportii? Repet, masurile trebuie sa fie extreme si cei vinovati trebuie sa plateasca odata pentru totdeauna la maxim. Fara pedepse de cativa ani, eventual cu suspendare si plata de daune. In Statele Unite daca un patron se face vinovat de o asemenea tragedie soldat cu un asemenea numar de morti si raniti nu mai primeste in veci licenta de a mai deschide vreodata un club sau restaurant, ce spun, nu mai primeste licenta sa-si mai deschida o pizzarie cu 5 clienti! Acum e momentul ca romanii sa fie uniti si sa dea dovada de solidaritate. Pentru asa ceva se iese in strada! Ne cerem dreptul la viata! A noastra si a copiilor nostri. Nu mai vrem sa fim carne de tun pentru toti hotii si imbogatitii peste noapte! Un copil e usor de ispitit cu reclame luminoase si distractii ieftine si majoritatea locurilor unde isi petrec timpul sunt capcane din care nu se scapa asa usor, sau nu se scapa deloc, asa cum am vazut noaptea trecuta. Fereasca Dumnezeu de un cutremur de magnitudine mare, va fi mare de sange in tot Centrul Vechi, cu toate cafenelele, cluburile, restaurantele si pub-urile de fite! Domnilor guvernanti, ce faceti cu vietile noastre? De ce nu luati o data pentru totdeauna o decizie prin care sa dovediti ca va pasa de poporul pe care il conduceti? Chiar toti acesti hoti v-au cumparat si ultimul dram de omenie si compasiune?

Musafir

#16 Re:

2015-11-01 17:23

#13: -  

 Semnaturile se vad anonime in public, dar cel care a initiat petitia vede toate numele celor care au semnat.


Musafir

#17

2015-11-01 17:32

nu mai vrem oameni morti, nu mai vrem dezastre, nu mai vrem cluburi care functioneaza pe pile, pentru bani si profit!

Musafir

#18

2015-11-01 17:34

Pentru siguranta noastra a tuturor !!!!

Musafir

#19

2015-11-01 17:43

Semnez aceasta petitie datorita situatiei din tara. Sa terminam odata cu coruptia, mita, nepotismul, nesimtirea........ care pluteste in aer de atata timp. Daca nu luam atitudine in ultimul ceas, inseamna ca suntem lasi sau ca suntem la fel ca ei si ne meritam soarta.Haideti sa facem ceva pentru noi, pentru copii nostrii, pentru nepotii nostrii, pentru viitorul nostru.

Musafir

#20

2015-11-01 17:50

pentru dreptul la viata!!!

Musafir

#21

2015-11-01 18:05

in speranta ca vom deveni mai responsabili, mai constienti de urmarile faptelor noastre

Musafir

#22

2015-11-01 18:08

Semnat. Sper, din suflet sa se faca ceva !!!

Musafir

#23

2015-11-01 18:26

multe cladiri din centrul vechi nerenovate corespunzator apartin bisericii ortodoxe!!!!!!! si sunt inchiriate, nu cred ca le va renova cineva

Musafir

#24

2015-11-01 18:30

Am semnat aceasta petitie pentru siguranta mea si a celorlati tineri care frecventeazã puburile din Centrul Vechi. Multumesc.

Musafir

#25

2015-11-01 18:38

Nu e corect si nici uman ca in tara ta si in special Bucuresti ,centrul vechi,sa nu ai siguranta vietii tale,in capitala tarii tale ,in tr-o Europa moderna si civilizata,,,