VREM SPITALE NU CATEDRALE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția VREM SPITALE NU CATEDRALE


Musafir

#1101

2015-11-05 06:18

Pentru ca sistemul nostru medical e defect si dat peste cap ,tin sa zic ca la mine in cartier se bat baptistii cu greco catolicii si ortodoxii pe spatii pt biseric si teritorii...

Musafir

#1102

2015-11-05 07:01

Deoarece Romania are nevoie in primul rand de spitale,care sunt in numar mult mai mic fata de biserici.

Musafir

#1103

2015-11-05 07:31

ar fi bine ca in momentele de acest gen sa nu mai donam bani bisericii in cutia milei sunt atatea numre de telefon in care putem sa donam pentru copii care au decedat in club si pentru ranitii

Musafir

#1104

2015-11-05 07:46

Biserici sunt deja prea multe și nici nu prea folosesc la nimic,dacă ești credincios te poți ruga și de acasă dar dacă ești bolnav cam nu prea poți să te tratezi acasă.

Musafir

#1105

2015-11-05 08:00

Mie personal mi se pare ca s-a exagerat foarte mult cu aceste biserici. Oameni buni credinta este in suflet nu in cladiri. Cate apartamente se faceau in locul unei biserici, cati oameni se bucurau pentru un loc in care se poate locui, cati oameni erau tratati omeneste daca se faceau spitale, gradinite, camine pentru batrani, adaposturi de noapte sau orice in afara de bicserici. Cine este in spatele acestei afaceri .? Cine profita de aceasta? Cine are atatia bani de ii cheltuie a bataie de joc.? De ce a trebuit sa moara atatea suflete nevinovate ca sa se vada aceste murdarii? Numai daca sacrificam oameni putem vedea neregulile? Trebuie sa ne trezim la realitate si sa nu le mai dam voie sa faca ce vor. Dumnezeu sa ii ierte si sa ii ajute pe cei care au nevoie.
miha

#1106 Re: Re:

2015-11-05 08:08

#1089: - Re:  

Cine esti si ce si avut de castigat de ai facut aceasta declaratie? 

nika

#1107 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-11-05 08:20

Sunteti cumva sotie de preot sau neam cu preainaltul?  Exagerati in comentarii.

A#1097: - Re: Re: Re: Re: Re:  

 


Musafir

#1108

2015-11-05 08:41

Pentru ca nu sufar popii si pentru a beneficia de servicii medicale. Si pentru a limita indobitocirea populatiei de catre Biserica. Si inca ceva: Daniel nu vin in clubul tau pentru ca e scump si mai are si muzica proasta! (Asta e tare).

Musafir

#1109

2015-11-05 08:52

Numai ca omul lui Dumnezeu cu invataturi din Biblie nu se poarta preafericitu'.

Musafir

#1110 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-11-05 10:45

#1107: nika - Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Nu sunt nici sotie de preot,nici neam cu Preainaltul,nici ruda cu vreo ruda de preot,sunt un om care gandeste altfel ca voi si ca mine mai sunt milioane,astia care umplu duminica cele 18.000 de biserici si tot neincapatoare sunt si am dreptul sa comentez ca e democratie!


Musafir

#1111

2015-11-05 11:04

AVEM MARE NEVOIE DE SPITALE, SEMNATI VA ROG.

Musafir

#1112

2015-11-05 11:13

Pentru viitorul nostru, al tinerilor!

Musafir

#1113 Re: Re: Rooney Calin

2015-11-05 11:16

#1047: - Re: Rooney Calin 

 Iti multumesc, in aceasta tara nu.prea primesti sustinere, avand in vedere ca eu sunt ateu si nu m o credinta. Imi este scarba de ceea ce se intampla la noi in tara, chiar este ceva de necrezut si inadmisibil. 


Musafir

#1114 Re: eu sunt pentru constructia bisericilor

2015-11-05 11:28

#1049: gabriel ortodox - eu sunt pentru constructia bisericilor 

 Esti un cretin, nimic mai mult. Hai sa te intreb ceva, pe vremea lu gizaz asta lacasele de cult erau pesteri, saun in aer liber, s.a., asa-i? Te mai intreb, de ce avem.nevoie de atatea biserici? De ce? 30% din romani (copi, adolescenti, si chiar oameni de varsta a doua) care vor sa faca o scoala nu pot, pentru ca nu exista acolo unde stau ei. Patriarhul asta al tau, trage 500 de milioane de euro anual de la stat, nh e facatura, exista si fise de la fisc si anaf care sa ateste asta, psntru ce are nevoie de atatia amar de bani? Eu daca i-as avea in mana nicI nu as stii sa-i numar, nu altceva, iar lucru care ma deranjeaza cel mai tare este ca trage din bani publici, baniI mei, unde si eu contribui si tu si tot restul tarii. De ce in aproape or ce stat democrat biserica se auto-finanteaza? Sunteti niste cretini, incuiati care nu aveti nici cea mai mica idee pe ce lume traiti.

Mihai M

#1116 Re:

2015-11-05 12:22

#1: -  

 Vai de capu tau, habar nu ai ce scoti pe gura.

M M

#1117 Cat de ușor iti va fi sa dai cu piciorul într-un țăruș?

2015-11-05 12:34

 Si mie mi se pare o idee buna, dar dacă suntem oameni obiectivi si sinceri cu noi înșine, ar trebui mai întâi sa transformam grotele de grohăieli, cluburile de noapte, barurile, striptisurile, casele de toleranta, cluburile de masaj erotic etc. in spitale, caci acestea sunt mult mai multe la număr decât bisericile si nocive. In ele se spala bani, se face evaziuni fiscala (se fura pe față dar toată lumea a fost de acord cu aceste practici pana acuma), se înjunghie oameni, se îmbată lumea, se destramă familii etc => numai lucruri rele :).
Dar voi nu vreți asa ceva, pentru ca voi sunteți oameni rai si iubiți răul. Ii vedeți pe preoții care au cerut bani pentru înmormântare dar pe cei ce au cresc copii orfani nu-i vedeți sau pe oamenii care au avortat (omorât) 100000 de copii pe an. Pe aceștia din urma nu-i vedeți si nici nu s-a ținut doliu național pentru copilasii aruncați pe toaleta in jos :). Problema aceasta este foarte subiectiva si eu zic sa va lăsați de ea sau sa isi demonstreze fiecare ce fel de om este.

Mirela

#1118

2015-11-05 13:27

Sa se vinda aurul cu care s-au facut bisericile si sa se faca un spital mare cu dotarile necesare, sau sa faca mitropolia cu banii care i-au adunat de la oameni, ca Dumnezeu nu a zis ca trebuie sa ne inchim la El intr-o Biserica din aur ca altfel nu se primeste rugaciunea. Pentru numele lui Dumnezeu! E mare pacat, oamenii mor in spitale ca nu au dotari, saraci sunt destui care mor si ei de foame si Biserica e din aur. Daca vine un cutremur Doamne Fereste, poate numai ramane nimic din Bisericile alea si se duce bogatia pe nimic. Ar trebui sa se fii pastrat acei bani,pentru vremuri grele, nu sa se construiasa N nr de biserici, ca nu stim niciodata ce ne asteapta. ( Bogaţii şi săracii - Pilda numărul 50 Cu mult, cu sute de ani în urmă, a trăit un rege puternic şi înţelept. Într-o zi, plimbându-se prin curtea palatului său, a auzit, dincolo de ziduri, pe cineva care plângea. A dat imediat poruncă să fie deschise porţile şi a ieşit să vadă ce se întâmplase. Nu-şi putea crede ochilor … Dacă în palatul său toţi oamenii erau mulţumiţi şi aveau de toate, acum vedea însă că la porţi erau adunaţi nevoiaşi, ce întindeau mâna pentru o bucată de pâine. Chiar lângă zid, era un copil ce plângea. Când regele l-a întrebat ce i s-a întâmplat, copilul i-a răspuns că părinţii săi sunt bolnavi şi el nu are bani nici de hrană şi nici de doctorii, în timpul acesta, în jurul regelui s-a strâns o mulţime de oameni nevoiaşi, unul mai amărât decât celălalt, fiecare încercând să-şi spună păsul. Mâniat de această situaţie pe care sfetnicii i-o ascunseseră, regele s-a întors în palat şi i-a chemat pe toţi bogătaşii la el. Când aceştia s-au adunat în sala tronului, le-a spus: - Voi sunteţi cei mai bogaţi oameni din regatul meu. Aveţi atâta avere încât aţi putea să vă construiţi fiecare câte o casă numai din aur. Dar dacă v-aţi uita şi în jurul vostru, aţi vedea că sunt oameni care mor de foame, care o duc rău, fiindcă voi nu vă îngrijiţi de treburile cetăţii. Afară este plin de oameni ce vor să muncească pentru o pâine, dar voi îi refuzaţi. Doar de voi înşivă depinde ca aceşti oameni să o ducă mai bine. Puteţi să îi ajutaţi şi vă poruncesc să o faceţi! După câteva zile, regele a văzut că nimic nu se schimbase. Chemându-i iarăşi la el pe cei mai bogaţi dintre supuşii săi, le-a spus: - Văd că nu aveţi suflet! Cum de nu vă e milă de cei ce se luptă cu greutăţile, zi de zi?! Dacă nu o faceţi voi, atunci o s-o fac eu! Iată ce poruncesc: de azi înainte, pentru fiecare sărac mort de foame, în regatul meu, va fi omorât şi un bogătaş! De mâine, ne vom întâlni în fiecare seară şi, dacă aflu că, peste zi, un om a murit de foame la mine-n cetate, atunci sorţii vor decide care dintre voi va fi executat. Pentru că voi înşivă vă faceţi vinovaţi de moartea acelui om, căci l-aţi fi putut ajuta, dar n-aţi făcut-o. Ne vedem mâine seară! Se spune că, de a doua zi, nimeni nu a mai murit de foame în regatul acela!) Sfanta Scriptura.

m

#1119 Re: Re: Re: eu sunt pentru constructia bisericilor

2015-11-05 13:49

#1078: - Re: Re: eu sunt pentru constructia bisericilor 

 Daca stateai cu chirie si te chinuiai si tu si familia ta sa iti cumperi sau sa iti construiesti o casa sau nu aveai la ce gradinita sa iti duci copiii iti garantez ca si tu te intrebai : de ce se construiesc atatea biserici si tu nu ai ce sa mananci?  Ai suportat  vreodata cheltuielile unei inmormantsri?  Nici sa nu ai parte! 

miha

#1120 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-11-05 14:10

#1110: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Alea18000 de care zici tu nu sunt pline  decat de Paste . Spre exemplu la manastirea Sfantul Andrei din constanta de ziua crucii nu erau la slujba decat 7 oameni. Poti verifica. Asa ca trezeste-te , caci bag de seama ca traiesti foarte bine, ca nu ai fost nevoit sa iti faci o casa de la zero, ca nu ai suportat o operatie care sa te coste 10000 de dolari si nu ai facut nici o inmormantare care sa te coste peste 10000 de ron. Puisor, pe ce lume traiesti? Exista o realitate foarte cruda! Trezeste-te! 


Musafir

#1121

2015-11-05 14:37

Pentru ca e nesimtire ce se intampla in tara

Musafir

#1123 pt miha

2015-11-05 14:46

  Bisericile sunt arhipline,mai ales duminica,doar cine nu merge,nu stie asta.Vrei sa-ti faca biserica casa,sa-ti doneze lumea sau ce?Du-te la munca,ca noi toti!


Musafir

#1124 Re:

2015-11-05 14:51

#1118: Mirela -  

 in primul rand se vede ca esti pocaita sau protestanta,in al doilea rand bisericile alea de aur care le-ai vazut tu sunt din pozele de la rusi,cu cupole aurite etc.Asa ca cere-i lui Putin sa le vanda :)


Musafir

#1125 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-11-05 15:07

#1110: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Asta e o mostra de democratie asa cum o inteleg idiotii carora li se baga informatia in cap gata procesata de popii snapani si afaceristi. E trist ca sint atit de multe oi proaste care nu incap in 18.000 de biserici. La capul lor spitalele si scolile sint de mai mica importanta decit tzoalele scumpe de papagal ale lui nea caisa ala de e la conducerea bisericilor. Cotofanul Dani arata insa a sef de turma de oi proaste cu talanga aia de aur la git.