PENSII DE SERVICIU PENTRU FUNCTIONARII PUBLICI

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția PENSII DE SERVICIU PENTRU FUNCTIONARII PUBLICI


Musafir

#201

2015-11-09 17:38

Pentru un viitor mult mai bun.

Musafir

#202

2015-11-10 08:12

deoarece doresc sa se acorde respectul cuvenit functionarilor publici necorupti

Musafir

#203

2015-11-10 14:44

Toti trebuie sa fim egali, indiferent de situatia materiala sau functie.

Musafir

#204

2015-11-10 18:07

Pentru recunoașterea importanței funcționarilor publici în buna funcționare a instituțiilor statului român.

Musafir

#205

2015-11-11 11:15

SANT TOTAL DE ACORD.POATE ASA NE MAI RECAPATAM CEVA DIN M-CA DEPUSA O VIATA INTREAGA


Musafir

#206

2015-11-11 13:41

pentru ca dupa 33 de ani de munca asidua in numai in finante,primesc o pensie de mizerie.

Musafir

#207

2015-11-11 14:14

Felicitari pentru initiativa. Eu am lucrat in sistemul bugetar 12 ani din care 8 ani si jumatate ca functionar public. Am 60 de ani si urmeaza sa ies la pensie dupa un stagiu total de cotizare de 35 de ani+ 4 ani cursuri universitare.

Va rog sa analizati si sa introduceti in actul normativ si acordarea,  proportional cu timpul lucrat ca functiionar  public, a unui coeficient multiplicator la pensie si celor care au desfasurat o activitate de cel putin 5 ani in functie publica.

Multumesc.

 


Musafir

#208

2015-11-11 14:22

Din dragoste pentru tara noastra.

Musafir

#209

2015-11-12 00:07

datorita unui nivel de salarizare neuniform am ajuns ca dupa 33 de ani vechime in munca din care 23 am fost functionar public sa am un salariu net de 1760 lei la maxim de functie (consilier superior), la fel ca mare majoritate a colegilor. Aceasta inseamna o 'mareata" pensie de maxim 1200lei.(atat incaseaza colegii proaspat iesiti la pensie). Ar trebui sa se ia masuri de urgenta!!!

Musafir

#210

2015-11-12 13:38

Pentru o viata mai ușoară!

Musafir

#211

2015-11-12 18:40

Doresc o pensie decenta dupa 40 de ani lucrati ( 16 ani lucrati ca functionar public)

Musafir

#212

2015-11-12 18:42

doresc o pensie decenta dupa 40 de anu lucrati(16 lucrati ca functionar public)


Musafir

#213

2015-11-12 19:14

Am o vechime de 25 de ani în administrația publică centrală și mă sperie ideea ca voi fi pensionară, la un moment dat, cu o pensie din care îmi va fi greu să trăiesc. Poate cine știe......vocile noastre duc spre o victorie în acest sens.....!!!!
Consilier

#214 Re:

2015-11-12 20:50

#76: -  

 Daca eu am iesit la pensie in 2010 si nu am 15 ani ca functionar public (din 1999-2010) nu voi beneficia, nu? Atunci de ce sa va sustin , doamna?


Anonymous

#215

2015-11-13 06:54

Atata vreme cat guvernele si guvernarile sunt trecatoare,, in perioade de criza, noi, functionarii publici suntem cei care asiguram functionalitatea institutiilor statului roman. Asupra noastra se rasfrang, rezultatele proastelor guvernari, ale legilor contradictorii si deseori nedrepte, noi suntem interfata directa cu cetateanul nemultumit pe buna dreptate. Suntem primii decimati atunci cand se cer restructurari, avem cele mai mizerabile salarii din sistemul public, suntem confundati intodeauna cu salariatii din regiile statului, cu bugetarii din agentii, unii cu salarii enorme, suntem huliti de contribuabili pentru ca suntem putini si oamenii pierd timp in fata ghiseelor. Nimeni insa nu asculta si problemele noastre, se intretine ideea falsa ca suntem parazitari, ca munca noastra de "contopisti" este putin importanta insa se uita faptul ca noi rezolvam problemele curente ale statului, ca insusi statul exista prin noi si nu este mai bun sau mai rau decat suntem noi. De aceea sustn aceasta idee, desi nu cred ca va fi luata in seama, Toata stima pentru initiatorii si sustinatorii acestei petitii.

Musafir

#216

2015-11-13 16:18

In speranta ca voi avea si eu o pensie decenta dupa 35 ani de munca , din care 29 de ani in minister. Din 1999 pana in 2010 am fost consilier superior 1 si am o pensie de plans.

Musafir

#217

2015-11-13 18:20

Sper ca aceasta initiativa sa aiba succes si cred ca meritam o pensie decenta!
Un functionar public

#218 Re: Re:

2015-11-16 14:12

#214: Consilier - Re:  

 Nu ati citit bine petitia ! Se poate acorda de la 11ani !


Musafir

#219

2015-11-19 11:22

Sunt din administratie din anul 1998, am avut parte de multe surprize, am fost evaluati de PSD in 2000 , desi eram toti apolitici si angajati prin consurs....,dar a trecut ...multumita colegilor din aparatul prefecturilor ,juristi si profesionisti care au inteles ca prin asta trecem impreuna...deoarece ne cunosteau si stiau cine suntem ...doar aveam dosarele la R.U. la Prefectura ....Apoi batatia de joc prin care ne-au trecut in subordinea alesilor locali ( vorbesc de secretarii uat ) ..ca sa ni se puna pumnul in gura ...si sa executam ...sa raspundem noi pentru ei ....daca se poate ...Apoi cu mare tupeu , li se maresc, doar alesilor nostri, salariile cu 50 % .....! Am trecut si peste asta ..constienti ca nici salariile lor nu erau pe masura raspunderii antrenate intr-un mandat , insa ceea ce s-a intamplat in ultima perioada ,depaseste orice imaginatie....faptul ca parlamentul este partasul guvernului , la aceste cardasii in care impart ei ..fara nici o noima ..pensii, bonificatii si sporuri , discriminand diferitele categorii de bugetari ...nu am crezut ca vom trai vreodata ... Ne este jena ca facem parte din acest sistem....desi asta este ideea..sa plecam scarbiti ..insa nu vom pleca...am ales lupta ....si vin alegerile ....noi suntem in linia intai ...de bariera de la Parlament si Guvern nu trece nimeni ...dar la noi vin toti ..de la vladica la opinca ....

Musafir

#220

2015-11-20 06:04

Sper ca aceasta initiativa sa aiba un finalul pe care il asteptam toti cei care am semnat-o.

Musafir

#221

2015-11-20 16:56

Datorita salariilor mici ale functionarilor publici si care la pensie vor beneficia de pensii foarte mici,dupa o munca de pestre 35 de ani ,e greu sa nu poti sa-ti platesti facturile si sa-ti cumperi medicamente,nici vorba sa ai un trai decent.Felicit initiatorii acestei petitii ca oricum nu contam pentru cei care ne conduc de atata timp decat la alegeri isi aduc aminte de functionari si dupa aceea uita.Nu este drept ca toti bugetarii sa beneficieze de salarii mari si noi NU.

Musafir

#222

2015-11-23 10:19

Consider ca meritam o compesare pentru salariul infim pe care-l primim ca si functionari publici si nu numai ca functionar public ci si ca functionar din administratia publica locala.Suntem expusi zilnic bombardamentelor de nemultumiri ale populatiei indiferent de sfera nemultumirilor;conducatorii institutiilor publice fiind alesi locali,dreptatea nu e niciodata de partea functionarilor.Varsta nu ne mai permite schimbarea locului de munca ,indiferent de cunostintele si experienta acumulata.Dupa organigrama si nr.posturi aprobate ar trebui sa fim 22 de functionar si suntem in total un numar de 10.Sfera de acoperire a solicitarilor este mult mai mare pentru fiecare angajat,iar dupa 40 de ani de activitate salariul net este de 1215 lei.Totusi pensia ar fi o consolare pentru anii de activitate.Sper sa aiba sorti de izbanda petitia initiata de dumneavoastra.

Musafir

#223

2015-11-24 08:30

Avand în vedere incompatibilitatile prevazute în Statutul functionarilor publici consider necesară acordarea pensiei de serviciu. Personalul auxiliar de specialitate din cadrul instantelor judecătorești beneficiază de pensie de serviciu, prin aceasta, considerand o discriminare faptul că lucrând în aceeași institutie drepturile salariale sunt diferite.

Musafir

#224

2015-11-25 08:39

Poate se gandeste ”cineva” si la noi. Cred ca suntem demni de luat în seamă. Avem multe restrictii în Statutul functionarului public.

Musafir

#225

2015-11-25 21:28

Cred ca este o cerere justificata .