PENSII DE SERVICIU PENTRU FUNCTIONARII PUBLICI

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția PENSII DE SERVICIU PENTRU FUNCTIONARII PUBLICI


Musafir

#126

2015-10-30 17:11

Sunt deacord cu aceasta pensie de serviciu, am o vechimne de 34 ani in administratia publica

Musafir

#127

2015-10-30 17:16

Pentru a ne fii mai bine pe viitor și a avea un trăi decent! Nu suntem plătiți pentru ceea ce muncim...avem și noi drepturi!

Musafir

#128

2015-10-30 17:20

sant functionar public si peste aprox 1 an ies la pensie
musafir

#129 pensia de serviciu pentru functionarii publici

2015-10-30 17:22

Deoarece functionarii publici nu beneficiaza de:

- sume (prime) care sa fie acordate ca si motivare  a activitatii, desi anumiti functionari care  sunt implicati in activitati cu un grad ridicat de risc si au rezultate pozitive;

- sporuri, asa cum au alte categorii de salariati, respectiv, de stres, de fidelitate, de calculator desi lucram si cate 12 ore in fata calculatoarelor;

- sume reprezentand ajutoare in caz de deces, boli grave si incurabile, etc.;

- indemnizatii de delegare /detasare care sa si acopere macar o parte din cheltuielile care sunt imperios necesare in acest caz, asta daca nu cumva cineva se va revolta si va propune ca aceasta indemnizatie sa fie diminuata de la fabuloasa suma de 17 lei la 7 lei;

deoarece suntem singura categorie de salariati  care este intotdeauna acuzata de celelalte categorii de contribuabili ca este platita din bani publici si nu ii merita, pentru ca trateaza intreaga masa a functionarilor publici ca fiind raspunzatori de toate deciziile politice care afecteaza negativ de fapt intreaga populatie, de faptele de coruptie care de fapt se regasesc la nivel inalt, etc..


Musafir

#130

2015-10-30 17:40

Consider ca este necesar acest drept pentru funcționării publici

Musafir

#131

2015-10-30 17:46

Pentru a sustine demersurile laudabile ale colegilor care s-au gandit la cei din breasla. Consider ca trebuie sa fim uniti noi, cei multi, deoarece Guvernul se gandeste discriminatoriu la cei care sunt angajati ai statului.

Musafir

#132

2015-10-30 18:44

Laud initiativa , merita si functionarii publici o stimulare adusa activitatii depuse cu personal putin raportat la volumul de activitate , la critici aduse mereu functionarilor care trebuie sa infrunte mereu nemultumirile tuturor la care adug descriminarea adusa datorita haosului din Legea unica de salarizare care nu am sperante ca se va finaliza si acum este varza ce seintampla, majorari aplicate dupa bunul plac si cu dedicatie.Sa nu mai vb. de nedreptatea urmare a desfintarii treptelor si unii zac bine mersi la treapta 3 de salarizare pana la adanci batraneti din lipsa de legislatie ...adica pentru unii ca ptr. unele institutii superioare s-a venit cu ajustarea. Lista poate continua...dar sa speram ca va iesi ceva din acest proiect , mai ales ca am multi ani de f.p. lucrati mai am 2 ani pana la pensie si o sa am o pensie cum o cunoasteti si dvs.

Musafir

#133

2015-10-30 18:46

Am semnat din dorinta de a reusii sa schimbam mentalitatea politicienilor privind functionarii publici pe care ei nu dau 2 bani desi slujim statul,depunem un juramant pe care noi functionarii obisnuiti,il respectam.aceasta categorie(functionari publici)au aproape numai obligatii.nu avem dreptul de a desf alte activ aducatoare de venituri,ci suntem condamnati sa traim cu salarii de mizerie, nu se deconteaza naveta pentru cei care nu domiciliem in localitatea unde lucram,nu beneficiem de majorari importante la salarii deoarece nu insemnam nimic ptr.cei de sus,de la putere,desi prin exercitarea functiei publicecolectam venituri,slujim cetateanul,pe salarii de 1000leisau mai mici.

Musafir

#134

2015-10-30 18:50

am semnat aceasta petitie,deoarece,noi,functionarii publici de astazi ai Romaniei,am ajuns cei mai injositi si mai prost platiti dintre angajatii statului!Traim sub nivelul minim de subzistenta,suntem platiti chiar mai putin decat salariul minim pe economie,ne incadram financiar sub femeile de servici si paznici!Nu ca nu am respecta orice meserie,dar am dori sa se faca o departajare financiara conform complexitatii functiei ocupate si nivelul pregatirii fiecaruia!!!

Musafir

#135

2015-10-30 19:05

Pentru ca sunt functionar public,pentru ca salariile sunt foarte,foarte mici,comparativ cu munca si restrictiile la care suntem supusi...pentru ca,per total,functionar public/personal contractual,am 25 de ani vechime in primarie si consider ca daca ne-au taiat ilegal,cred eu,sporul de fidelitate,macar atata sa primim...desi..nu se stie,cine mai prinde varsta pensionarii!!

Musafir

#136

2015-10-30 19:29

mai am un an pana la pensie dupa 38 ani vechime.

Musafir

#137

2015-10-30 21:02

Vreau sa traiesc decent daca se poate si sa pot asigura copiilor mei o viata fara lipsuri.

Musafir

#138

2015-10-30 23:03

Am votat cu , convingerea ca acest "proiect" initiat va avea finalitatea scontata. Am citit si majoritatea faceati referire la salariile mici pe care le avem ......si asta in comparatie cu ceilalti colegi ai nostri din alte ministere......si ma intreb cu ce suntem noi mai prejos fata de cei de la Finante , sau Invatamant sau chiar Sanatate , carora li s-au marit salariile , oare noi cei din Ministerul Muncii nu meritam? Suntem doar "cenusaresele" acestui Minister , cum bine spunea unul din colegii nostri  ....care din cauza lipsei de personal stam cate 10-12 ore la serviciu(plus wek-enduri ), fara a ni se plati orele suplimentare, supusi agresiuni verbale din partea contribuabililor nemultumiti de legislatie , presiunii si lista poate continua.Succes initiatorului!

Musafir

#139 SEMNATI !

2015-10-31 06:05

Semnati oameni buni, am colegi iesiti la ensie si nu au mai mult de 800-900 lei pe luna


Musafir

#140

2015-10-31 06:34

Consider ca activitatea pe care o desfășuram in administrația publica nu este mai prejos decât cea a altor categorii de bugetari care beneficiază de pensii speciale.

Musafir

#141

2015-10-31 06:50

Noua, ,salariaților din administrația publica trebuie sa ni se recunoască rolul si importanta muncii depuse in acest sector de activitate. In momentul când ne vom pensiona trebuie sa avem o pensie decenta care sa ne asigure un nivel de trai corespunzător.

Musafir

#142

2015-10-31 07:28

Doresc sa-mi pot creste linistita nepotii la pensie nu sa cersesc pe la usile spitalelor si altor institutii mila!!!

Musafir

#143

2015-10-31 12:18

Consider că modalitatea actuala de calcul a pensiilor ne face muritori de foame.

Musafir

#144

2015-10-31 15:53

Mi-as dori sa devina realitatea dar...lucruri bune pt. oameni se intampla din ce in ce mai rar.

Musafir

#145

2015-10-31 18:50

Sunt la ora actuala unul dintre functionarii publici umiliti si discriminati salarial, in conditiile in care imi fac meseria cu maxima seriozitate, de multe ori muncind si in afara programului.

Musafir

#146

2015-10-31 22:20

Lucrez la Casa de Pensii si stiu pe propia-mi piele conditiile in care se lucreaza: stres, lucrari multe si cu termene scurte, o multitudine de sarcini de genul - te apuci de o lucrare, nu apuci sa o termini ca intervine alta lucrare mai importanta, o lasi deoparte ca sa o incepi pe a doua, si tot asa mai departe, dupa care esti intrebat de ce nu ti-ai facut treaba, ore intregi state dupa program, insuficienta de personal cronica, legislatie stufoasa si mereu in schimbare, responsabilitatea pentru toate operatiunile, apostrofari din partea pensionarilor care nu vad munca din spatele ghiseului si taxeaza orice abatere si nu in ultimul rand frustarea fata de alte categorii de functionari care beneficiaza de sporuri, prime si alte beneficii care nu au existat niciodata la Casa de Pensii.

Musafir

#147

2015-11-01 07:17

an semnat aceasta petitie pentru ca in anul 2018 am sa ies la pensie, am lucrat 36 de ani , cotizatie intr-un domeniu unde nu am avut nici un fel de privilegii cu toate ca muna desfasurata in control a prezentat riscuri mult mai mari decat multe categorii de functionari care la aceasta data au pensii foarte mari, consider ca trebuie ca oamenii sa aiba pensii decente,daca somajul in tarile straine este de 1ooo de euro la noi nici acum salariile nu se ridica la acest nivel.
George

#148 Re:

2015-11-01 15:08

#146: -  

 Buna seara ! Ce noutati ne puteti spune pe linia aplicari noi legi  de recalculare (Legea 223 din anul acesta Se incepe ceva  ? Multumesc


Musafir

#149

2015-11-01 16:24

pt colegii din breasla cu care am copilarit 5ani..

Musafir

#150

2015-11-02 03:55

Sint deacord cu aceasta pensie de serviciu pentru ca in primul rind contactul direct cu publicul cu bune si cu rele,programul prelungit in multe situatii fara un beneficiu in plus,stresul permanent si altele pe care-l au functionarii publici cu salariile mizere de pina la 2000 lei.Eu sint pensionara,am lucrat 15 ani la Primarie si am o pensie de 880 lei.