Cerem anularea restricției aplicată biciclistilor în zona cetate


Musafir

#1

2015-09-26 12:31

Am in cap niste cuvinte pe care cu greu ma abtin sa le pun pe ``hartie``..asa ca o sa fiu scurt si la obiect:am semnat aceasta petitie pt.ca mi-i se pare TOTAL abuziva,adica este mai simplu sa interzici nu?sa ne creeze intai conditii si apoi sa amendeze nesimtiti de asa zisi politisti locali(FUNCTIONARI PUBLICI toata ziua ca noaptea DORM la celebrul nenorocit de pasaj al pletosului si alta treaba nu au decat sa amendeze tot biciclisti pt.ca merg pe strada si nu pe asa zisele piste desenate pe trotuarul ala nenorocit facut de pletos cu dalele alea..P.S.:poate vede localul pacii mesajul meu:mai antreneaza-te!cat de PRAF sa fi sa nu poti prinde un biciclist care mai cara si o fata pe ruda?si ajutat de masina...ESTI VARZA ! :)) AM INCHEIAT CITATELE).Alt motiv pt.semnarea petitiei:masinile au voie sa parcheze pe lucrarea pletosului?parca era in garantie....scuterele electrice de pe Marasesti au voie?CicloVelourile pletosului le transportam in cap sa nu-i deterioram pretioasa lucrare?Timisoara capitala culturala in 2021 cu asemenea aberatii de decizii luate peste noapte de burtosii de la Consiliul local...???capitala culturala a pacii...vai de steaua noastra...

Musafir

#2

2015-09-26 13:41

Simplu, fiindca este o masura absurda, dar chiar nu se vede?

Musafir

#3

2015-09-26 14:51

Domnilor politisti, exista alte idei. Faceti piste pe margini si incurajati mersul pe bicicleta.

Musafir

#4

2015-09-26 15:14

ma tem ca va fi nevoie de mai multa implicare decat angajarea semnaturii. pregatiti-va !

Musafir

#5

2015-09-26 17:34

Am semnat petitia deoarece atat din punctul de vedere al soferului, cat si din punctul de vedere al biciclistului gasesc aceasta hotarare prosteasca.

Musafir

#6

2015-09-26 19:28

Ptr ca Dl primar Robu este un mare bou!

Musafir

#7

2015-09-26 20:09

Am semnat pt că sunt biciclistă de 40 de ani. Pt că pe Corso şi în jur s-a circulat dintotdeauna pe bicicletă. Azi însă, terasele, plătitoare de chirii primăriei, au prioritate. Biciclistul nu aduce niciun ban, nu-i aşa?
Poliţia să lase palmierii şi să vadă de nesimţiţii care circulă în viteză. Nu accept să fiu considerată asemeni lor!

Musafir

#8

2015-09-26 22:04

Eliminarea acestei restrictii in zona cetate este necesara deoarece aceasta zona este esentiala pentru realizarea fluxului biciclistilor dinspre unele zone ale Timisoarei, spre celelate zone, centrul istoric, in acest sens, fiind un veritabil punct nodal. A-l ocoli ca urmare a acestor restrictii bazate pe autism decizional, ar insemna supraaglomerarea nejustificata a celorlate piste alternative, care si asa sunt deficitare si defectuoase, ceea ce ar duce la pierdere de timp, nervozitate in trafic si multe alte neplaceri. Si toate acestea in conditiile in care exista posibilitatea simpla de a se crea o alternativa de trafic prin centrul istoric inclusiv pentru biciclisti, mai ales ca acum , alte vexicule nu circula prin aceasta zona.

Musafir

#9

2015-09-26 22:34

Ruie Mobu!!!

Musafir

#10

2015-09-27 06:06

Bicicleta este cel mai util si rapid mod de deplasare in oras.

Musafir

#11

2015-09-27 06:34

Daca cineva din Primaria Timisoara ar gandi, ar putea sa realizeze ca o pista pt. biciclete in Piata Victoriei e realizabila.

Musafir

#12

2015-09-27 07:13

Este revoltător ce se întâmplă în orașul acesta.
Anonim

#13

2015-09-27 07:53

Legile sunt facute sa fie incalcate, in special cele aberante.


Musafir

#14

2015-09-27 09:02

bai robule .... esti un tampt !!! la canal cu tine !

Musafir

#15

2015-09-27 09:16

Pentru mult hulitul nostru primar refuza sa gandeasca, sa se consulte cu cetatenii inainte de la lua decizii tembele!!!!

Musafir

#16

2015-09-27 09:41

Fără mașină în zonele centrale. Centrul este ocolit cu ușurință in mașină. Bicicleta este folosită din necesitate, de cei care nu au timp să fie pietoni. Excepțiile (teribiliștii) a se trata ca atare de cei plătiți pentru asta. Cred că putem să afirmăm că nu toți bicicliștii sunt teribilisti...

Musafir

#17

2015-09-27 10:42

Pentru ca sunt un biciclist cu bun simt!

Musafir

#18

2015-09-27 10:57

Ptr a se gasi solutii bune in urma carora sa avem loc cu totii.

Musafir

#19

2015-09-27 11:46

Nu doresc sub nici o forma restrictionare, ci realizare de piste speciale in aceste locuri ,pentru a evita neplaceri. Spatiu este destul si pentru pietoni si pentru biciclisti ,intelegere sa fie.....

Musafir

#20

2015-09-27 19:37

Am semnat-o pentru ca ma revolta foarte tare decizia luata de d- nul Primar! Sunt extrem de suparata!!! Mi-am cumparat anul acesta bicicleta, pt. ca incuraja "mersul pe bicicleta", si acum ca sa ajung la servici ocolesc foarte mult, si nu vreau sa merg cu bicicleta pe sosea! Mi- a fost dat sa vad in viata mea foarte multi biciclisti acrosati si omorati de masini!

Musafir

#21

2015-09-27 19:49

mai curand as educa populatia, decat sa interzic lucruri din cauza unor needucati. In plus, pedalarea in orasele europene este norma si aduce un plus la capitolul eco. Deci ar fi bine sa fie incurajata.

Musafir

#22

2015-09-27 21:50

E aberant, oamenii cu putere de decizie din Timisoara chiar nu au pic de simt practic si nu fac altceva decat sa actioneze in modul cel mai contradictoriu cu putinta...?

Musafir

#23

2015-09-28 08:11

Piste, nu restricii, fiecare biciclist in minus inseamna o masina in plus in mizeria asta de trafic din Timisoara.
Cu bicicleta traversez orasul mai repede decat cu masina la ora de varf, dar daca imi creezi tot felul de piedici, ex: "mergi pe langa bicicleta prin centru" atunci la un moment dat devine o alternativa neviabila, drept urmare o sa merg cu masina, o sa poluez, o sa aglomerez traficul, etc...
Cat de lipsit de creier trebuie sa fii ca sa intelegi asta?...

Musafir

#24

2015-09-28 08:58

DIn cauza prostiei lui Robu.

Musafir

#25

2015-09-28 10:59

Pentru ca evident nu sunt de acord cu restrictionarea circulatiei in centru cu bicicleta.