Noul spital al Brasovului

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Noul spital al Brasovului


Anonymous

#51

2015-09-28 11:53

Ca orice studenta
la medicină imi doresc ce este mai bun pentru Brașov și una din problemele medicale este lipsa unui spital nou complex care să detina aparaturile necesare pentru investigații complete pentru binele și confortul pacientilor ! Va felicit pentru inițiativă și mult succes în finalizarea proiectului !

Musafir

#52 Re: Re:

2015-09-28 14:35

#48: - Re:  

 Nu consider că acest spital va face competiție spitalelor private în Brașov , Pentru simplul motiv pentru care, cel puțin la secțiile unde am avut nevoie, cu greu am găsit un doctor disponibil, fie el de la privat sau de la stat. Sunt mult prea mulți pacienți comparativ cu cât de mult pot lucra acei doctori!  ( care sunt și ei oameni până la urmă)

Mi se par mult prea solicitați acești doctori ca să poată fi vorba de o concurență.

Poate și din acest motiv consutațiile la privat costă dublu față de București. Sunt atât de solicitați încât, ori profită de acest lucru ( directorii, patronii spitalelor) fiindcă știu că orice ar fi, omul are nevoie de doctor și nu are unde să se ducă, ori acesta e un criteriu de selecție : ai sau nu ai 150 de lei pentru 5 minute de consultație.

A cam devenit un lux în Brașov să beneficiezi de un doctor, de o consultație de calitate. Și nu sunt  de părere că cei de la stat nu sunt doctori buni. Dar au și ei atâția pacienți de văzut, încât nu au timp efectiv să stea de vorbă suficient cu fiecare pacient.


Musafir

#53 Re: Re: Re:

2015-09-28 15:17

#52: - Re: Re:  

 Eun punct de vedere interesant, pe care, nu numai că îl respect, ci îl voi analiza cu maximă obiectivitate. Dacă e așa cum credeți, cum de nici un medic din spitalele private din Brașov nu a susținut (până în prezent) această petiție, măcar și pentru că, în situații de maximă urgență, cel mai competent spital este tot cel public?

Oricum, apreciez implicarea dumneavoastră și mi-aș dori să vă cunosc, ceea ce în acest moment este imposibil prin natura lipsei de date personale din site.

Toate bune!

D.G.

Cornelia

#54 Toata stima

2015-09-28 19:47

si aprecierea mea domnule doctor.Stiu ca demersul dumneavoastra este sincer si bine intentionat. Stiu ca multi brasoveni va sustin punctele de vedere si printre ei ma numar si eu pentru ca, in cunostinta de cauza, consider ca oricate modificari si investitii s-ar face in actualul Spital Clinic Judetean de Urgenta (clinic, datorita dumneavoasta) rezultatul ar fi nesatisfacator pentru brasoveni.Unui oras ca Brasovul i se cuvine un spital modern nu modernizat,in care pacientii sa beneficieze de toate serviciile medicale performante in conditii de igiena si confort si cu personal medical suficient.Va sustin in demersul dumneavoastra si va respect pentru ceea ce ati facut si veti face in continuare pentru brasoveni.Cornelia Muresan


Musafir

#55 Re: Toata stima

2015-09-28 20:26

#54: Cornelia - Toata stima 

Nici eu nu aș fi putut spune mai bine!

Mulțumesc mult. Prietenii știu de ce!

Dan Grigorescu


Musafir

#56

2015-09-29 06:49

Ca medic de familie inteleg importanta unui spital nou modern ce sa intregeasca profesionalismul colegilor mei

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-09-29 15:14



Musafir

#58

2015-09-29 18:51

O initiativa laudabila si foarte necesara. Nervi de otel si multa rabdare va urez, ca hotararea stiu ca nu va lipseste! Cu stima, dr. C. Cimpeanu


Musafir

#59

2015-09-30 06:25

Sper sa avem si noi un spital nou si modern , Brașovul merita asta si chiar e necesar!!!

Musafir

#60

2015-09-30 13:04

Mi se pare normal și corect ca Brașovul să aibă un spital nou. Cu atât mai mult cu cât deservește și pacienți din județele Brașov și Covasna. La toate acestea se adaugă și faptul că Brașovul este un județ turistic, unul de tranzit și un județ care deține cele mai importante stațiuni montane din țară. Sunt câteva argumente puternice.

Musafir

#61

2015-09-30 16:32

De acord. Brașovenii au nevoie de un asemenea spital.

Musafir

#62

2015-09-30 19:49

Nu credeti ca avem nevoie de spitale?bafta!!!

Musafir

#63

2015-09-30 20:41

Este mult prea evident că în cazuri complexe, pacientul este pus în situaţia de a se deplasa/a fi deplasaţi de la o locaţie la alta, pierzându-se timp, fiind expuşi la riscuri suplimentare (accidente, intemperii, agravarea stării de sănătate,etc).
Pe de altă parte, trebuie avut în vedere că oraşul Braşov, de nişte ani, se dezvoltă atât ca industrie (prezenţa firmelor străine în domenii industriale fiind din ce în ce mai mare) cât şi ca populaţie (şi prin atragerea de specialişti din alte părţi ale ţării) şi căreia trebuie să i se asigure o asistenţă medicală la cele mai bune standarde, ceeace ar contribui în cel mai mare grad la stabilizarea sa la Braşov şi - implicit la dezvoltarea oraşului.
Nici nu mai este de comentat necesitatea asigurării de servicii medicale de înaltă calitate mulţimii de turişti din zonă, aceştia trebuind să fie siguri (pentru a-i putea atrage în număr cât mai mare) că - în caz de nevoie - vor găsi aici o asistenţă medicală şi condiţii de intervenţie şi tratament de nivel european.
Dan Grigorescu
Autorul acestei petitii

#64 Re:

2015-09-30 20:50

#63: -  

 Mul'umesc pentru intervenție. Aveți 100% dreptate. Gândim la fel și nu cred că e doar o coincidență. E purul adevăr!

Cu mulțumiri, Dan Grigorescu


Musafir

#65

2015-09-30 21:47

Avem nevoie de spitale și de doctori care își iubesc întradevăr meseria.

Musafir

#66

2015-10-01 08:01

SA TRAIM NORMAL

Musafir

#67

2015-10-01 08:59

Traiasca Regele ! Nimic fara Dumnezeu !

Musafir

#68

2015-10-01 08:59

pentru ca brasovul are cu adevarat nevoie de un spital nou, cu toate facilitatile si dotarile pentru ingrijirea pacientilor intr-o singura locatie, nu imprastiat prin tot orasul!

Musafir

#69

2015-10-01 13:41

Nedrepatiti de catre Bucuresti!!!

nu avem autostrada, nu avem aeroport si doamne cite nu avem! Intradevar avem nevoie de un spital nou nu ca si cladire binenteles.

un spital care sa se ridice la standardele Europene, un spiatal care sa atraga tinerii medici. Conditii mai bune de munca pentru medici inseamna conditii mai bune pentru pacient.

Cu speranta in suflet, un DA din inima acestui proiect!

Musafir

#70

2015-10-01 18:43

Pentru ca sunt de acord

Musafir

#71

2015-10-01 21:18

Toti brasovenii si nu numai au nevoie de un spital nou ! nu mai vrem carpeli ! In primul rand, noi pacientii avem nevoie de un spital nou.

Musafir

#72

2015-10-02 08:10

de sanatate...spitale ,avem nevoie toti intr-o buna zi

Musafir

#73

2015-10-02 18:41

Pentru ca imi doresc un spital modern in orasul meu.
Pentru ca este o URGENTA.
PENTRU ,PENTRU.......

Musafir

#74

2015-10-03 05:40

DEOARECE MA BUCUR CA IN SFARSIT CINEVA INCEARCA CEVA PENTRU A SCHIMBA IN BINE SISTEMUL MEDICAL DIN BRASOV. DOMNUL DOCTOR GRIGORESCU ARE PERFECTA DREPTATE SI A SINTETIZAT CORECT TOATE MINUSURILE ACESTUI SISTEM

Musafir

#75

2015-10-03 06:55

Un oras apreciat pentru calitatea omului, pentru istoria lui, pentru frumusetea arhitecturala , merita si un spital la un nivel adecvat nevoilor oamenilor! Avem medici extraordinari datorita carora este cunoscut acest oras. Numai pentru faptul ca s-au intors in Brasov si exceleaza in conditii greu de imaginat, in semn de respect semnez petitia! Multumim pentru initiativa domnule profesor!