Noul spital al Brasovului

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Noul spital al Brasovului

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-09-26 15:58



Musafir

#27

2015-09-26 16:02

De acord cu cele descrise in cuprinsul petitiei, cu o nelamurire: de ce ,domnule doctor Grigorescu, nu ati participat pana la final la concursul pentru ocuparea postului de manager al Spitalului Judetean Brasov?

Musafir

#28

2015-09-26 16:10

Deoarece consider ca este imperios necesar sa se investeasca in sistemul de sanatate, nu preoti.

Musafir

#29

2015-09-26 16:14

Acest oras, acest judet trebuie sa aiba un spital modern pt. ca mai devreme sau mai tarziu toti vom ajunge in situatia de a fii fericit ca sa construit un spital modern care sa corespunda cerintelor nevoilor noastre.

Musafir

#30

2015-09-26 17:11

Succes, domnule doctor!

Musafir

#31

2015-09-26 18:12

pentru ca dl. dr. Grigorescu are drepatate, am fost in situatia de a stat 3 ore pe hol la urgenta desi aveam palpitati si stari de lesin si apoi transferata cu ambulanta la neurologie.......... deci nu avem spital ..........

Musafir

#32

2015-09-26 18:23

Atunci cand vrei solidaritate ,pe baza unor realitati pertinent expuse , este clar ca o poti avea
Il cunosc si il respect pe acest om pe acest bradovean pe acest medic performsnt pe acest profesor universitar si am convingerea ca modalitatea sa de lupta cu sistemul poate sa dea roade daca ne vom alatura cat mai multi acestui demers
Felicitari ptr aceasta actiune dle Dan Grigorescu

Musafir

#33

2015-09-26 18:31

Pentru ca lucrez in sistem si stiu cate resurse sunt irosite sa transporti un pacient de la un spital la altul si mai ales pentru pac grav bolnavi e timp pierdut
Dan Grigorescu
Autorul acestei petitii

#34 Re:

2015-09-26 19:09

#27: -  

 Dumneavoastră de ce credeți?

Dan Grigorescu
Autorul acestei petitii

#35 Re:

2015-09-26 19:15

#32: -  

 Mulțumesc pentru aprecieri. Cred că vă dați seama că petiția singură nu va rezolva problema. Cu siguranță voi avea nevoie de sprijin solidar pentru a ajunge la îndeplinirea scopului propus. Vă voi da de știre tuturor!


Musafir

#36

2015-09-26 19:18

Pentru ca este mare nevoie de un spital.Argumentele sunt in petitie;

Musafir

#37

2015-09-26 20:12

Am semnat, pentru ca, initiatorul petitiei are dreptate in ceea ce scrie, mai bine nu cred ca stie nimeni despre starea deplorabila a sectorului de sanatate din Brasov.


Musafir

#38

2015-09-27 06:54

Intradevar ma îngrozesc, gandindu-ma ca aş putea ajunge candva sa am nevoie de acest vechi spital,indiferent de secție. ..
Este nevoie categoric,fără doar şi poate de un spital mai mare şi mai încăpător, astfel încât să putem sa oferim tinerilor rezidenti sansa la un loc de munca conform meseriei şi tot cu această ocazie sa ii oprim sa mai plece din tara!
Aşa cum este reamintit in petiție, sincer de catedrala aia a mântuirii chiar nu e nevoie şi se duc bani cu nemiluita,așa ca" dragi" politicieni,faceți cum știți voi mai bine si puneți acest proiect in mișcare caci nu se știe cum veți avea vreodata nevoie...

Musafir

#39 Re:

2015-09-27 07:33

#38: -  

 Vă mulțumesc pentru susținere și pentru determinare. Sunt obligat totuși să nu fiu de acord cu o singură remarcă din cele expuse de dumneavoastră, respectiv la cea referitoare la teama de a ajunge să fiți tratat în acest vechi spital, indiferent de secție.  

Trebuie să știți că sunt în spital multe secții sigure prin condițiile oferite și prin profesionalismul cadrelor medicale, pe care nu le voi menționa, din teama de a nu uita vreuna (pentru că sunt multe). În plus, chiar și în cele care funcționează în spații învechite și cu dotări insuficiente, personalul medical face adevărate minuni.

Problema este că avem nevoie de o organizare și de o dotare modernă tocmai pentru că noi, cadrele medicale știm și putem să facem mult mai mult decât ni se oferă condiții! Cum de medicii noștri și asistentele noastre care abia ajung în străinătate, sunt angajați aproape instantaneu? pentru că sunt FOARTE COMPETENȚI! 

De ce să-i exportăm pe gratis (de fapt ÎN PIERDERE pentru societate, pentru că noi toți le plătim taxele de studiu la facultate!) când, cum bine spuneați, am putea să le găsim un loc binemeritat în societatea brașoveană.

Cu stimă, D.G.


Musafir

#40

2015-09-27 08:54

 Sunt student la medicina in primul an si mi se pare un demers extraordinar! 


Musafir

#41

2015-09-27 11:59

M-am nascut si traiesc in Brasov si doresc ca in acest oras cetatenii sai sa beneficieze de servicii medicale pe masura capacitatii profesionale pe care o au medicii nostri.

Musafir

#42

2015-09-27 18:42

CRED...
Cred ca Brasovul si brasovenii merita un spital decent - nu doar sectii decente, asa cum este cea condusa de d-l Dr.Grigorescu - cu OAMENI, nu doar halate albe. Va multumesc!
Si mai CRED CA SE POATE - dar numai cu ajutorul nostru al brasovenilor.
Dan Grigorescu
Autorul acestei petitii

#43 Re:

2015-09-27 19:30

#42: -  

 Mulțumesc pentru aprecierea privind secția de chirurgie plastică. Ați remarcat foarte corect că, indiferent de eforturile depuse, nu este suficient ca unele secții să fie „decente”, toate ar trebui să fie moderne, performante. Dar dacă acestea (cele decente) sunt incongruente funcțional cu restul „nedecent” al spitalului, nu am făcut nimic pentru asistența medicală, care nu poate fi performantă „pe bucățele”. Mai mult, am constatat că „decența” se obține cu eforturi care nu justifică rezultatele și care, îndreptate în altă direcție, ar oferi pacienților beneficii suplimentare în direcția empatiei și grijii reale a cadrelor medicale față de aceștia.

Să nu credeți că mă voi limita la această petiție, trebuie făcuți și alți pași, despre care vă voi informa pe parcurs.

D.G. 


Musafir

#44

2015-09-27 19:41

Pentru calitatea actului medical in conditii decente.

Musafir

#45

2015-09-27 20:17

Brasovenii au nevoie si merita un spital la nivelul sec.21.M am gandit la copii si tinerii nostri si la medicii care vor lucra in conditii demne de profesionalismul lor

 

Dan Grigorescu
Autorul acestei petitii

#46 Re:

2015-09-27 23:25

#45: -  

 Știți ce este surprinzător? În marile orașe ale României, spitalele existente sunt corect dimensionate, pot fi reabilitate, dotate, chiar extinse sau recompartimentate, fiind construite pe o structură de cadre de beton armat. Spitalul Județean este imposibil de supraetajat, este imposibil de recompartimentat, fiind plin de panouri de prefabricate! De aceea clădirea lui, așa cum este, e mai curând bună pentru un spital de recuperare, pe care Brașovul nu-l are, deși este absolut necesar din punct de vedere al noii concepții de reintegrare în muncă și societate a pacienților care au suferit de anumite boli.

Asta pentru cei care, în mod malițios, vor întreba: dar cu actualul spital ce facem, că s-au băgat bani în el! Iată ce facem: spital de recuperare facem! Iar din celelalte clădiri facem cămine-spital sau spitale de cronici, ca să nu mai aruncăm pacienții prin județ sau să fim nevoiți să-i ducem în căminele private de bătrâni!

Cine nu este mulțumit, să știe că mai am multe argumente și idei, toate logice și funcționale. Le mai păstrăm în rezervă, pentru cârcotași!

Cu stimă, D.G.


Musafir

#47

2015-09-28 07:56

Pentru că știu cât de greu este să găsești un doctor liber în Brașov care să aibă timp să te primească. Să nu mai vorbim de secţiile de urgență unde un doctor se ocupă de 3 cazuri simultan.

Musafir

#48 Re:

2015-09-28 10:07

#47: -  

 Aţi perceput corect un lucru foarte important, acela că un spital nou, bine dotat, modern, nu va avea deficit de cadre medicale, pentru simplul motiv că mulţi medici de valoare (tineri sau mai experimentaţi) vor veni să lucreze în acest spital. Ca să nu mai vorbim că un spital nou construit va face o concurenţă reală şi serioasă spitalelor private, care va fi efectiv doar pe criterii de profesionalism, nu doar pe criterii de condiţii diferite de cazare şi îngrijire primară. Să fie şi acesta un motiv de lipsă a susţinerii construirii spitalului regional la Braşov?

Mulţumesc pentru susţinere, 

D.G.


Musafir

#49

2015-09-28 11:30

Brasovul are nevoie urgenta de un spital nou public. Este frustrant sa apelez doar la sistemul privat de sanatate din moment ce sunt platitoare de CASS.

Musafir

#50 Re:

2015-09-28 11:34

#49: -  

 Foarte corect!