Noul spital al Brasovului

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Noul spital al Brasovului


Musafir

#251

2015-12-20 07:31

Este vital pentru Brașov, pentru Romania.

Musafir

#252

2015-12-23 08:51

Brasovul trebuie sa aiba un spital modern;il merita!

Musafir

#253

2015-12-24 14:29

Sunt un locuitor al orasului Brasov si este intradevar nevoie de un spital regional,costruit si dotat cum sunt spitalele din celelalte tari din Europa.

Musafir

#254

2015-12-28 18:09

Este o necesitate nu un moft.

Musafir

#255

2016-01-06 17:01

pentru ca avem nevoie de un spital cu dotari europene,sanatatea e f importanta ptr noi toti

Musafir

#256

2016-01-09 09:28

Cunosc situatia destul de indeaproape si este aberant sa functioneze in atatea locuri. In plus, unele cladiri stau sa cada de multi ani si juridic nu se pot renova de catre spital. Si maternitatea care este dispusa total neinspirat, iar serviciul de ambulanta are sediul intr-un loc cu trafic mare cand iese in bulevard. Si ar mai fi argumente dar ma opresc aici.


Musafir

#257

2016-01-09 09:30

Din solidaritate.
octavian
Musafir

#258

2016-01-14 22:36

Acela nu e spital si NU poate fi modernizat, stupizi sunt romanii care administreaza bani publici. Ca poti sa furi si construind un spital nou, nu numai aruncand 2000 de euro pe o bidinea cu care sa spoiesti mizeria existenta. Poti sa furi, dar sa mai si construiesti ceva viabil. Lipsa asta minima de 'viziune' a hotiei romanesti arata gradul de exterminare a oamenilor cu bun simt in anii prigoanei comuniste. Pare ca au ramas numai tradatori de neam aici. Desi au calatorit cica in tari civilizate dupa 1989, romanii se intorc aici la fel de inapoiati mental: cum poti crede ca modernizand zidurile alea inghesuite de bunkar comunist, obtii un spital, dupa ce mergi in spitale din Occident sau macar vezi un film de doi lei de genul Dr. House? Asa zisul spital judetean brasov, ca si restul de bunkere supranumite pompos spitale, e un camin de nefamilisti ca proiect, destinat localitatilor mici precum Focsani, Vaslui, Caracal (nu e gluma, e pe bune), inghesuit, cu holuri inguste si camere de hotel, ca sa nu zic bordel. Nu poti intoarce o targa pe hol, pacientii nu au loc sa stea jos pe holuri, totul e inghesuit, nu sunt geamuri, nu e aer, ce naiba, nu e bun nici de morga. Oricat l-ai moderniza, tot camin de nefamilisti ramane. In spatele lui, unde au trantit acum sforaitorul Complex rezidential Hau-Hau Privilegio, sau la Hidromecanica, sau in locul Fartec sau Lemexim, sau pe locul fostei IUS, trebuie construit un spital universitar in forma de stea, pe 15 niveluri, cu toate specialitatile la un loc, cu cate o specialitate pe fiecare colt al stelei. Si Brasovul sa devina loc de turism medical, ca oricum altceva ce sa mai vezi aici, ca Scheiul se darama singur fara nicio consolidare. Cu 20 de lifturi, cu trasee septice separate de cele aseptice, cu sali de operatii mari, cu holuri civilizate si FARA firme de pompe funebre care asteapta sa mori ca sa te trateze ei mai bine decat in spital - cum de nu vede nimeni asa ceva intr-o tara plina de olimpici la mate si informatica? Toate asa zise sectii ale spitalului, imprastiate in oras, trebuie inchise si vandute. La AKH Viena, era plin plin de romani pe toate culoarele, in lifturi numai romaneste auzeai, chiar asa neam de ciobani sunt romanii de nu pot vedea ceva civilizat si sa isi doreasca si sa construiasca si la ei in tara? Bine ca au avut bani de Mall-uri, sedii de banci si zeci de biserici noi. Si mai e ceva: actul medical este prost in spitalul judetean in primul rand din cauza conditiilor, si abia apoi din cauza medicilor. Nu poti sa iti faci meseria in nebunia aia mizera de acolo, oricat ai spoi-o si inlocui faiantele alea urate de pe pereti. Ca ce intelege romanul prin modernizare spital? Intelege sifonarea a 3 mil de euro prin spoirea tavanului, inlocuire faianta si gresie de doi lei pe jos (chit ca e interzisa din cauza rosturilor). Mizeria aia de asa zis spital judetean brasov e o insulta la adresa bunului simt, e ca si cum ai vrea sa faci spital intr-o toaleta de gara de tip turcesc, cu un lemn gaurit peste o groapa. Mai mult, cica vor sa construiasca inca o cladiruta in curtea asa zisului spital judetean. Ce sa faca acolo, Frizerie si Extractie de masele, ca in evul mediu? Doamne, cat de redus mintal poti sa fii, sa cheltuiesti (furi) banii carpind un rahat, in loc sa ii furi construind macar ceva nou, chit ca dureaza inca 10 ani? Macar comunistii au construit ceva nou, cum au putut, cum i-a dus capul pe vremea aia napastuita. Dar acum, in 2016, sa fii si hot (ca nu ne asteptam sa chaltuiasca bani publici fara jaf), si prost ca noaptea, e de mii de ori mai grav ca atunci.

Ramona

#259

2016-01-22 16:53

Am lucrat si eu acum câțiva ani la terapie intensiva a spitalului Județean Brasov si am plecat in Germania pt ca ma saturasem de multe lucruri. Imi este ciuda cand vad ca in Germania se poate si la noi nu. De ce??? Avem personal calificat bun si f bun si nu avem condițiile necesare. Si noi ne dorim sa lucram in tara noastra in condiții normale si decente si pacienții sa fie tratati cum se cuvine ,si noi suntem tot oameni si meritam sa trăim normal si civilizat. Nu mai vrem sa fim umiliți peste hotare,vrem sa lucram cum trebuie in tara noastra frumoasa! Tot speram ca o sa fie mai bine! Cu respect si speranța! 


Musafir

#260

2016-01-31 12:57

Brasovul merita un asemenea spital Avem Facultate de Medicina ? Studentii unde sa faca practica ?Politicul brasovean este activ odata la 4 ani ? Va rog sa va treziti si pentru binele ...... celor ce va voteaza .

Musafir

#261

2016-02-05 15:42

Pentru ca este necesar un nou spital in Brasov

Musafir

#262

2016-02-06 17:25

Pentru ca brasov are nevoie de un spital de norme europene

Musafir

#263

2016-02-07 23:05

Pentru ca acel loc mizer trebuie sa dispara in forma actuala de pe suprafata Brasovului si trebuie sa se construiasca un ansamblu nou ca pentru un Spital Judetean dintr-o tara Europeana, a secolului 21.
Din pacate a trebuit sa vad cum se sting mai multi oameni sub ochii mei, in sectia de INTERNE, ca sa-mi dau seama ca trebuie facut ceva. Sunt multe sectii nerenovate, nedotate iar cel mai jalnic mi se pare UPU unde atunci cand ai noroc "scapi" in 3 ore de la ajungere, dar stiu cazuri in care dupa un accident rutier cu fractura de bazin, s-a stat 5 ore pentru a putea fi internat. Nu este o poveste, ci realitatea traita de mai multi membri ai familiei mele,

Musafir

#264

2016-02-08 08:55

Deoarece Brasovul are nevoie de cel putin inca un Spital.
Doamne Ajuta!

Musafir

#265

2016-02-13 02:25

O inittiativa extrem de binevenita. Pacat, pentru mine, ca numai acum am aflat de existenta ei. Oricum nu-i prea tarziu sa ader, cu toata convingerea mea, la ea.
Concretizarea acestei initiative ar aduce beneficii extrem de mari, in domeniul sanatatii, tuturor locuitorilor Brasovului.
Prof.dr. Theodor Doru Popa.
sebastian

#266 ok pentru spital de stat

2016-02-24 13:43

da, trebuie sa se construiasca  un spital de stat ,in care preturile sa fie accesibile  pentru toti romanii

la spitalele private nu te poti apropia din cauza preturilor este cazul Spitalului SF CONSTANTIN din Brasov

sa te fereasca dumnezeu sa ajungi aici/nu stiu unde dar o sa ma interesez si o sa fac mai multe sesizari unor institutii capabile sa rezolve situatii ciudate.

pentru ca daca mergi la protectia consumatorului,anaf,politie etc etc - sunt mana in mana cu ei si nu rezolvi nimic.

dar stiu eu ce am de facut

 

 

 


Musafir

#267

2016-03-01 12:07

Pentru un tratament decent si contemporan la nivelul competentelor medicilor angajati in acest demers !

Musafir

#268

2016-03-02 14:59

Brasovul merita servicii medicale de calitate!
florinbuz

#269

2016-03-02 19:08

Ceea ce lipseste in Brasov.


Musafir

#270

2016-03-03 11:15

Pt că imi doresc să avem un spital dotat cu tot ce are nevoie ( specialități,spații, echipamente medicale, etc....) . Orice medic care lucrează intr-un mediu plăcut și bine dotat,cred că își poate face treaba bine și cu mult drag !!!
Ioana
Musafir

#271

2016-03-03 13:04

Hai sa fim un pic realisti si sa ramanem concentrati pe problemele majore ale acestei tari! Sunt foarte multi oameni bolnavi, saraci, singuri pe lume, care au nevoie de un ajutor si un sprijin medical!!! Toata lumea este suparata pentru legea fumatului in spatiile publice, restaurante, baruri, cluburi, etc., dar ia ganditi-va si pe partea cealalta....daca te duci intr-un club, restaurant, bar, etc., in Brasov (ca d-alea sunt destule - fereasca sfantul) si ti se face rau, si vrei sa te duci la un spital care sa fie si amenajat, dotat cu aparatura de ultima generatie, personal de calitate, medicatie la discretie - nu sa te duci la farmacia de vis-a-vis sa iti cumperi - si multe altele...si afli ca nu ai un asa spital la indemana...ce faci? Vii la Bucuresti? Te duci in strainatate? Boala nu te asteapta. Si chiar daca esti bucurestean si te-ai dus la Brasov cu copii in vacanta - ti-ar conveni sa ai un asa spital acolo?! De aceea am semnat aceasta petitie! Si o sustin in continuare!!! Fiti realisti!


Musafir

#272

2016-03-05 19:34

Semnez aceasta petitie cu speranta ca vom avea un nou spital in judet, pentru ca toti bolnavii ( si sunt din pacate foarte multi)sa poata beneficia de servicii medicale pe care le merita avand in vedere ca platesc de ani si ani bani la sanatate bani careDumnezeu stie incotro apuca. Avem medici,dar nu avem aparaturi si locuri bine amenajate pentr a-si putea desfasura acestia ,cum trebuie activitatea

Musafir

#273

2016-03-07 06:50

Este necesar un nou spital in Brasov .

Musafir

#274

2016-03-12 13:17

Deoarece consider o investiție foarte utila.

Musafir

#275

2016-03-24 11:46

Pentru ca sunt un roman adevarat si ma intereseaza tot ce este romanesc.avem un oras minunat cu nevoi multe.In ce priveste sanatatea eu consider imperios necesar acest spital.sa va si sa ne ajute Dumnezeu!!!!