Legea 217/2015 (Wiesel, Antonescu, Florian, etc.) nu este constituţională


Anonymous

#126

2015-08-17 16:39

Sprijiniti propunerea de a se da numele "Ana Pauker", WC-ului Public din Pasajul Universitatii, Bucuresti.

http://www.petitieonline.com/memorialul_ana_pauker


Musafir

#127

2015-08-17 17:10

In primul rand nu este o lege, daca privesti din punct de vedere juridic, iar continutul te arunca cu zeci de ani in urma, creand senzatia ca esti in fostele perioade de totalitarism.

Musafir

#128

2015-08-17 17:20

Dreptul la cunoastere, informare si comunicare nu poate fi ingradit de-o lege, este anticonstitutionala acea lege.

Musafir

#129

2015-08-17 19:25

Se intineaza memoria unor martiri, a unor mari spirite ale culturii romanesti, se batjocoreste trecutul nepatat al neamului nostru, se calca in picioare demnitatea poporului roman, suntem redusi la tacere, ni se interzice a cunoaste adevarul istoric despre trecutul demn al acestui neam_greu incercat...
I. Botez

Musafir

#130

2015-08-17 19:47

Din convingere

Musafir

#131

2015-08-17 19:51

NU CRED CA AMERICANII AU CERUT ACEASTA FORMA!!!!!!
NU CRED. Americanii nu sunt nici antidemocratici, nici prosti.
I-am asteptat aproape un secol si nu cred ca acum, cand vin, ne vor morti, sufleteste, fizic apoi. Nu cred ca vor sa faca un alt Israel aici, pe pamantul nostru.
Da, americanii cer legi democratice, antirarism; neo-nazi este extrem de dezvoltat in Europa. Noi nu stim, nu avem timp sa vedem.
Da, neo-nazi din Europa sunt folositi (unii) de Putin.
Dar romanii sunt primele victime ale acestor grupari sau partide. Noi suntem “dusmanul” pt ei, nu evreii. Nici macar invazia imigrantilor.
Deci noi romanii, asteptam de la conducatorii nostrii sa ne apere, in Europa, in tara. Sa nu mai fim discriminati, alungati, numiti rromi, etc.
Acum suntem numiti asa si in tara…
Si peste un popor atat de lovit si umilit, vine o lege care ne spune ca hotararile tribunalelor bolsevice sunt valabile si azi. Ca suntem condamnati vesnic, ca oricine a indraznit sa fie “national” este interzis. De aceea este condamnat doar Ceausescu.
Comunismul nu! Ba dimpotriva.
NU CRED CA AMERICANII VOR SA RESTAUREZE BOLSEVISMUL IN ROMANIA!!!!!
NU CRED.
Si toti cei care tac acum, ar trebui sa ne vorbeasca
Nepoata Indurerata

#132 unchiul meu, poetul

2015-08-17 20:07

Ion Sugariu este prima victima a acestei legi! Este pe nedrept defaimat! PROTESTEZ!!!


Musafir

#133

2015-08-17 20:30

În nici o tarà europeanà o astfel de lege aberantà nu a fost propusà.

Musafir

#134

2015-08-17 20:42

pentru Romania viitoare

Musafir

#135

2015-08-17 21:21

Este o lege criminala, impusa de evreimea modiala si lansata de niste tradatori de tara si neam romanesc ca: Crin ANtonescu, Dan Scutaru, Adrian Gerea, Dan Murariu, Florian de la Institutul Eli Wizer care a formulat tacit aceasta lege ordinara, sovina contra romanilor si Romaniei, contra poporului roman, Romaniei, a istoriei noastre, a adevarului istoric, In plus de asta au ei si promotorii si sustinatorii lor in media, care manipuleaza totul in favoarea lor. Romania trebuie sa fie condusa de romani si pentru romani. Romania nu are nevoie de ordine din afara tarii sa dicteze cu legi criminale dictatoriale aici, incalcand democratia, libertatea de expreseie dar si drepturile omului, ...

Musafir

#136

2015-08-18 05:35

ce tara avem...


Musafir

#137

2015-08-18 06:00

Ideea legii este mai cretina chiar si decat cenzura comunista. Amintiti-va cat efort a depus Adrian Paunescu pentru a putea recita DOINA lui Mihai Eminescu. Si in 10 ani a reusit. Acum este iarasi interzisa, alaturi de marea majoritate a anticomunistilor !

Musafir

#138

2015-08-18 07:01

Punem dispoziția dvs.

Musafir

#139

2015-08-18 10:10

SUNT PERFECT DEACORD CU ACEASTA PETITIE!

Musafir

#140

2015-08-18 10:17

Ma bucur ca mai sunt romani normali !

Musafir

#141

2015-08-18 10:19

pentru apararea valorilor nationale si pentru a nu ne asemana comunistilor din anii 50

Musafir

#142

2015-08-18 11:02

Nu vreau să se repete interdicțiile impuse de regimul comunist. Oamenii trebuie să aibă acces la adevăr, cu orice preț. Chiar dacă vor greși, este eroarea lor și tot ei o vor îndrepta. Nimeni nu poate exercita presiuni asupra lor pentru a impune „evoluții” contra naturii pentru societate.

Musafir

#143

2015-08-18 12:29

Prin această lege sunt atacaţi sfinţii , martirii, eroii neamului romanesc.Nu putem permite nimanui sa calce in picioare memoria lor .

Musafir

#144

2015-08-18 15:27

are sens si necesitate

Musafir

#145

2015-08-18 16:29

Pentru ca se incalca DEMNITATEA POPORULUI ROMAN.

Musafir

#146

2015-08-18 16:40

Am semnat aceatsa petiei fiindca am dreptul conform constitutiei Romaniei la libera exprimare, verbal, scris, prin redare de imagini, etc...daca nu ma insel, art.30....

Musafir

#147

2015-08-18 17:21

Legea 217/2015 este o provocare ordinara care va invenina in mod criminal relatiile dintre evrei si romani. Pentru evrei, pe drept, cea mai mare crima este Holocaustul hitlerist, pentru romani, la fel de justificat, cea mai mare crima este holocaustul comunist. Legea 217 este o tentativa prosteasca de a falsifica realitatea minimalizand pana la disparitie crimele comunismului, cea mai mare amenintare la adresa Romaniei de la invazia tatara din 1241. Poate chiar mai mare....Iar cei care se inversuneaza in a demonstra ca luptatori anticomunisti precum Gavrila Ogoranu trebuie pusi la zid, comit o crima impotriva Romaniei. Cat despre crimele legionarilor, ele au fost deja judecate in plan individual si in plan istoric. Nu poti judeca aceeasi crima de zeci de ori fara sa nasti intrebari legitime. Cu atat mai mult nu te poti raporta la justitia comunista fara sa te autodefinesti ca nostalgic comunist. Pasul urmator ar fi sa-l cenzureze pe Eminescu. Un pas pe care autorii Legii 217/2015 inca n-au indraznit sa-l faca dar daca vor simti ca pot, vor incerca. Asa cum au facut-o si comunistii....
Alexandru Florian spunea ca Legea 217 este buna fiindca a pus in evidenta problema pe care o au romanii...Altfel spus, ne-am demascat. De fapt sunt mai multi cei care s-au "demascat"... Poate ca intr-adevar, aceasta provocare va avea, in final, un rezultat pozitiv. Vom sti mai bine unde suntem si cine sunt dusmanii Romaniei... Ca noi romanii, mai mioritici fiind, eram predispusi sa uitam.
Dar daca autorii legii 217 nu ne lasa....
I. Chicinas
Musafir

#148

2015-08-18 17:38

L-am vazut pe dl A. Florian la emisiunea "Jocuri de putere" de pe Realitatea, emisiune cu subiectul legea 217/2015. M-a inspaimantat realmente totalitarismul dumisale. Sa-l condamni pe Ion Gavrila Ogoranu, pe Tutea, Vulcanescu si ceilalti pentru "simpatii legionare", sa le darami busturile, sa ceri interzicerea ca o strada de la Tmisoara sa poarte numele lui Tutea, precum si alte aberatii este hilar si periculos in acelasi timp. O persoana trebuie condamnata pentru faptele sale si nu pentru opiniile sale sau pentru apartenenta sa la o anume organizatie. Ar insemna sa-i condamnam pe toti membrii PCR sau UTC sau pe fostii pionieri pentru ca au fost colegi cu tortionarii comunisti din anii comunismului.
Rusine sa-i fie lui Crin Antonescu pentru promovarea acestei legi. Iar presedintele Johanis ar face bine sa se uite ce semneaza sau promulga, pentru ca nu este la prima "scapare".


Musafir

#149

2015-08-18 17:49

. . . din BUN SIMT si CREDINTA in BUNUL DUMNEZEU . . . ! ! !

Musafir

#150

2015-08-18 18:07

Orice bun patriot ar trebui sa semneze aceasta petitie ! Prin imbecilitatea Legii 217/2015 si a celor ce au facut-o "functionala" intr-un stat in care NIMIC nu mai e functional, ar insemna ca unul dintre cei mai mari patrioti romani, din primul si al doilea razboi mondial, precum si cel mai mare strateg al Romaniei moderne, format la cea mai stralucita academie militara a perioadei contemporane lui (St. Cyr), sa fie negat si sa fie dat la groapa de gunoi a istoriei, in care insa, ar trebui aruncati toti "politicienii" si profitorii neo-comunisti, liberali, pnl-isti etc. de dupa 1989 !