Spune NU gardurilor metalice care împrejmuiesc spațiile verzi


Musafir

#1

2015-08-12 12:22

pentru ca nu e normala aceasta îngrădire cu sârme când gardurile vii sunt mult mai frumoase, nu dau senzația de pușcărie și sunt oricum prea puține spații verzi

Musafir

#2

2015-08-12 12:28

Aceste garduri sunt 1. periculoase (virfurile ascutite) am vazut batrini care se sprijina cu palmele de ele, am vazut copii care s-au zgariat 2. inutile - care e rolul??? in occident in jurul blocurilor stau pe iarba la picnic! 3. urate, extrem de inestetice - parca am fi in lagare!! 4. mizeriile care se aduna intre gardul viu si gard, sunt mult mai greu de scos de catre persoanele care fac curatenie. Una peste alta, NU avem nevoie de ele, cine a avut bani de luat pe ele, sper ca e multumit, luati-le JOS!

luci

#3 Re:

2015-08-12 13:02

#2: -  

 Problema e ca la intalnirile pe care le-a avut Boc cu oamenii din fiecare cartier in parte (unde de regula merg cei ce au mai mult timp liber, eg. pensionari) s-a decis, prin vot, sa se monteze aceste garduri.


Musafir

#4

2015-08-12 13:32

Yep, gardurile alea sunt de cacao. Am vazut si scari de bloc care si-au eradicat gardul viu dupa ce au pus gard de sarma, ca sa poata straluci in toata mandria lui. Am vazut si animale cu capul prins in gardul de sarma.

Musafir

#5

2015-08-12 19:26

Spatiile verzi ar trebui sa fie libere pentru ca locuitorii sa se poata bucura de ele, asta tine orasul in viata. Semnat din Londra unde simt puternic lipsa spatiilor verzi publice.

Musafir

#6

2015-08-13 16:06

Va rog sa nu faceti confuzie intre spatiu public si spatiul verde din jurul blocului. Asociatia de prorpietari poate face orice cu spatiul acela, mai ales sa il ingradeasca. Pe banii ei o intretine si pe banii proprietarilor plateste impozit pe el. Nu cred ca ii va conveni nimanui sa se plimbe toata lumea pe acolo , sa lase mizerie, sa rupe plantele...s.a.m.d.. Imi pare rau pentru cei care cred ca democratia a venit numai cu drepturi....avem obligatia sa nu deranjam pe nimeni, sa respectam pe altii...


Musafir

#7

2015-08-18 13:32

Mai frate ma adresez in special in zona marasti parcuri sant dar ingradite de oameni ,,hodiniti,, care prefera sa arunce mancare la pisici in loc sa isi bucure ochii si inima cu zambetul nepotului ,a unui suflet ce tanjeste dupa un petec de iarba, o groapa de nisip ...offff da oare mai dorm HODINITIII HMMM MAI BINE STAU SI PENSIONARI PE BORDURI DECAT SA FACA GALAGIE IN SPATELE BLOCULUI

Musafir

#8 Re:

2015-08-18 13:33

#6: -  

 SI ACELA CAM CAT ESTE CA BANUIESC CA NU E 100 DE METRI? 


Musafir

#9

2015-09-04 11:35

spatiul din jurul blocurilor apartine domeniului privat al statului, in administrarea Asociatiilor de proprietari. Asociatiile de proprietari detin in proprietate doar terenul care se afla sub imobil, la care se adauga un spatiu de garda cu o latime de 0,5 m in jurul cladirii.


Musafir

#10

2016-03-27 19:52

Aceste garduri sunt inestetice,periculoase ,ingradesc ideea de libertate.Prefer gardul viu,dar pentru acesta Primaria Cluj nu are bani.

Musafir

#11

2016-03-30 17:03

Cu speranța că ar putea fi un proiect ”contagios” și pentru alte orașe. Că nevoie, din păcate, este.

Musafir

#12

2016-04-03 07:33

Spațiile verzi sunt spații publice și în plus aceste garduri nu sunt estetice. Sunt si periculoase prin țepușele superioare. Am văzut în parcuri de copii puse doar să protejeze un spatiu verde care ar trebui lăsat liber. Copiii se pot împiedica sau se por agăța și răni în gardurile care sunt puse la un nivel mai jos.

Musafir

#13

2016-04-25 13:47

Pentru că această practică de ev mediu mult prea comună în Cluj trebuie să înceteze. Este în puterea autorităților să o oprească.

Musafir

#14 Re:

2016-04-25 13:52

#6: -  

 Terenul blocului este fix 0,5 metri in jurul constructiei. In rest e spatiu public. IAr spatiile publice nu trebuie ingradite


Musafir

#15

2016-04-25 15:17

E normal ca spatiile verzi să fie libere să te poți plimba ,gardurile sunt urâte și inutile plus că dacă vrei să scurtezi traseul trebuie să lungești traseul.

Musafir

#16

2016-04-25 15:52

Pt că sunt împotriva îngrădirilor ,dacă vrei să stai vara la umbră nu poți și arată urât ...gardurile.
Tatiana Moca

#17

2016-04-25 15:57

Sunt înpotriva îngrădirii spțiilor verzi.La ce mai servesc dacă nu poți să stai la umbră sau să te plimbi prin verdeața? Plus că sunt urâte gardurile. 


Musafir

#18 Re: Re:

2016-04-25 16:43

#14: - Re:  

 Corect! 

Daniel Pavăl
Musafir

#19

2016-04-25 21:42

Nici mie nu mi-au placut deloc gardurile metalice cand au fost instalate, dar acum, dupa cativa ani, mi se pare o idee chiar buna pentru ca sunt complet invaluite de gardul viu care astfel a reusit sa cresca uniform fara ca oameni sau masini sa-si mai faca drum dupa bunul plac prin spatiul verde.. Daca ar exista destul bun simt cred ca n-ar fi nevoie de ele, dar pana atunci multi in loc sa mai faca doi pasi pe trotuar o iau pe scurtatura prin gardul viu care mai mult e mort decat viu.. Si nu ca sa se bucure de spatiul verde ci ca sa ajunga mai repede la magazin sau masina. Cat despre arici, nu ar fi suficient sa fie ridicate gardurile de metal cu o palma? Dar, intr-adevar, e nevoie de putina rabdare pana ca gardul viu sa se refaca in jurul celui de metal..


Musafir

#20 Re:

2016-04-25 21:53

#2: -  

1. Varfurile se pot slefui

2. Protejeaza gardul viu care asa poate creste. Asta nu inseamna ca nu poti sta pe iarba, dar din pacate multi nu fac carare prin spatiul verde pentru a sta la picnic ci pentru a ajunge pe scurtatura la vre-un magazin sau la masina

3. Da, sunt inestetice cativa ani pana cand gardul viu se reface in jurul lor..

4. Gardul viu creste prin gardul de metal asa incat dupa cativa ani acesta nu se mai observa


Musafir

#21

2016-04-26 09:23

In zona unde locuiesc in orasul Cluj, din pacate am gasit de nenumarate ori arici calcati de masini deoarece toate spatiile verzi au fost imprejmuite cu aceste oribile garduri de metal care coboara pana in pamant, ingradind posibilitatea animalelor de a traversa inspre zonele verzi, nevoite fiind sa circule pe alei si strazi. Mai mult de atat, au fost desfiintate 2 parcuri de joaca, necesare copiilor, culmea la cererea unor personae de varsta a3a care in mod sigur si-au crescut copii altfel decat vor sa-si creasca nepotii, intre betoane si INGRADITI.

Musafir

#22

2016-04-26 18:12

Pentru ca verde si nu metal

Musafir

#23

2016-04-27 08:33

pt arici..si pt ca si asa arhitectura clujului e vai si amar...BANII INVESTITI IN GARDURI AR FI BINE DE DIRECTIONAT SPRE UN PROGRAM DE PLANTARE DE POMI FRUCTIFERI...PLANTE MEDICINALE..LEGUME..ajut oricand acest proiect trup si suflet.multumim celor care au initiat petitia..momentan gandirea colectiva merge spre deschidere...nu spre ingradire...IN GRADINI PT TOTI Doamne ajuta!

Musafir

#24

2016-04-27 14:39

Oare cat se fura prin intermediul gardurilor metalice? Nu e de ajuns gardul viu ? De aceea se numeste gard. Ne trebuie gard la gard ?

Musafir

#25

2016-04-27 16:01

Pt ca sunt un pericol public si sunt foarte inestetice