programul-de-lucru-24-cu-48-este-ilegal

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția programul-de-lucru-24-cu-48-este-ilegal


Musafir

#1

2015-07-27 21:17

Încă un aspect pe care l-ai omis este ală ca suntem furați pe față din timpul nostru lucrat. O tură de Servici are 24 de ore nu 40.

Musafir

#2

2015-07-27 21:30

Aveți perfectă dreptate , sunt pompier și îmi place la nebunie ce fac . Tot ce ați scris e ca și cum aș fi vorbit eu după cum știți nu avem voie să vociferăm ni se pune pumnul în gură că dacă nu ne convine ,,sunt 100 la poartă la angajare ,,.despre Arafat îl hulește toți pompierii din România iar cei de la Agenda Pompierului niște ,,pupincuriști,, suntem furați pe față noi când le-am demonstrat ,,șefilor ,, că 24 Nu este = 40 ,, domnule ăsta este normativul venit de la București nu avem ce face tre să-l respectăm,,,adică de la iluminații de de sus la propunerea lui Arafat că de pompierii au un al doilea job și vin obosiți la muncă și acum vin cu ,, majorare salarială,,,bani pe orele suplimentare ce trebuiau plătite de când ne- am angajat ce să mai vorbim de măriri de salariu ,, vorbesc pe cartea de muncă cum ar veni,,nici vorbă . Suntem prea mici pentru monștri care conduc țara ,ministerul, IGSU și restul pentru noi pălmași. Succes.

Musafir

#3

2015-07-28 05:18

Pentru instaurarea democratiei in Romania....care lipseste cu desavirsire......

Musafir

#4

2015-07-28 05:49

Multa munca oboseala stres ......

Musafir

#5

2015-07-28 08:12

Ma uzeaza fizic și psihic programul

Musafir

#6

2015-07-28 08:12

Nu se poate depune o petitie la avocatul poporului? Cred ca ar fi indicat!


Musafir

#7

2015-07-28 08:17

Am semnat aceasta petitie pentru ca nici unul dintre comandanti nu a reusit sa ma lamureasca asupra programului si acordarii de libere si asupra modalitatii de plata a acestora, si, multi dintre ei au recunoscut ca nu e corect, dar le este frica sa sustina acest lucru. Am fost la oficiul fortelor de munca si am discutat cu un jurist si acesta dupa ce a vazut metodologia a zis ca e ilegala si de neinteles.

Musafir

#8

2015-07-28 09:54

pt ca este ilegal

Musafir

#9

2015-07-28 10:11

Pt ca este ilegal
cristi

#10 programul de lucru

2015-07-28 11:02

Programul de lucru pt militari este prevazut in rg .2art 77 domnilor si este de 40 de ore pe saptamana . Aveți si drepturi nu numai indatoriri. Inaintati rapoarte argumentate cu numer de raport pe ele . Dupa ce primiți raspuns adresați vă procuraturii militare care va prelua plângerea. din momentul acela nu veti mai putea fi mutati impotriva vointei voastre decat cu incuviintarea voastra -este razbunare si este prevăzută de legea penala parca era 7 ani minim. Un  secretar de stat nu emite legi si nu poate anula o lege aprobată  de parlament.


Musafir

#11

2015-07-28 12:16

Sunt pompier şi sunt de acord cu.ceea ce a scris colrgul.

Musafir

#12 Re: programul de lucru

2015-07-28 12:41

#10: cristi - programul de lucru  

 Crezi ca iti va inregistra cineva un astfel de raport? Legal, sunt obligati, la fel cum sunt obligati sa acorde si libere sau renumeratie in bani in schimbul orelor suplimentare. C`est la vie... 

 


Musafir

#13

2015-07-28 13:42

din spatele unor regulamente militare sovietice la pompieri si jandarmerie se fac niste abuzuri demne de perioada comunista din vremw tortionarilor! suntem doar calendariatic in anul 2015 , in realitate suntem in anul 1960

Musafir

#14

2015-07-28 15:57

Pentru ca nu este corect cum s-a procedat cu aceasta categorie socio-profesionala si mi s-ar parea normal ca cei care au decis masurile invocate sa-si asume si raspunderea !

Musafir

#15 Re:

2015-07-29 02:34

#1: -  

 


Musafir

#16

2015-07-29 08:43

Ptr.ca consider programul un abuz.iar acest ritm de lucru e sub statutul nostru de militar !!

Musafir

#17

2015-07-29 15:55

e greu 24 cu 48? bine ca aveti un serviciu, nu mai comentati atat.


Musafir

#18 Re:

2015-07-30 05:53

#17: -  

O fi bine pentru tine care probabil nu esti insurat, nu ai familie de intretinut si alte cheltuieli, dar pentru majoritatea care se afla in categoria mai sus mentionata nu este bine din cauza ca poate ti se pare ciudat dar salariul nu este suficient si poate in timpul liber mai facem si altceva pentru a ne intretine familia. Unii fac pe taxiul, altii se duc la tara si se ocupa cu gradinaritul si altii Dumnezeu stie ce mai fac.

Si altii care nu sunt din localitate sa stii ca nu este asa de usor cu naveta pana la serviciu. Banii care sunt in plus de-abia daca acopera naveta, iar timpul care se pierde la serviciu este in zadar.

 


Musafir

#19 Re: Re:

2015-07-30 08:11

#18: - Re:  

 Mentalitate de roman subjugat ...Cum sa iti convina sa stai neplatit la munca??Si mai ales la stat care conform Constitutiei apara drepturile cetatenilor...Cum sa stai neplatit la munca in conditiile in care mai marii demnitari isi impart banii nostri de salarii dupa bunul plac....

Am o idee i-a sa "lucrezi la stat " vreo 2-3 luni pe an fara salariu ...sa vedem ce mai comentezi atunci.

Emil

#20 Re:

2015-07-30 08:14

#17: -  

  Esti un mare BOU! Si doar BOI ca tine ajung sa dea atatea ordine!

 Sunt satul de ai ca tine care doar stiu sa ceara... In plus, poate esti un pierde vara fara un loc de munca... sau fara ocupatie!!! Iar daca e asa, e mai grav. Pune mana si treci la treaba, chit ca te apuci sa faci caramizi din chirpici nu mai sta sa-ti plangi de mila!

 Nu sunt pompier si nici nu lucrez, cu sau pentru, statul ROMAN, dar daca "sclavul" de paramedic nu vine sa-ti salveze mama de la moarte, pt ca a intrat in stalp, din cauza oboseli vinovat esti tot TU BOULE, pentru ca gandesti ca un BOU.

 Conform DEX: BOU ~i m. 1) Taur castrat, folosit ca animal de tracțiune și, mai ales, pentru carne.

 Doar BOI sunt in jug, taurul e folosit pentru altceva! 


Musafir

#21

2015-07-30 10:30

SALUT TOTI COLEGII IN ACTIVITATE SI NU NUMAI ; AM SEMNAN ACEASTA PETITIE PTR CA AM FACUT/ FAC( R) DIN ACEST MINISTER SI AM FOST DAT SFARA CA MULTI ALTI COLEGI IN 2011 SI PE NOI NU NE AJUTA NIMENI NICI IN ZIUA DE AZI , DAR VOI CEI IN ACTIVITATE ATI RAS SI RIDETI IN CONTINUARE DE NOI ORI NOI NU FACEM ACEST LUCRU ; AVETI SI AVEM DREPTURI CHIAR DACA SUNTETI MILITARI DA ?, DAR NU VI LE CUNOASTETI SI NU AVETI CURAJUL SA VI LE CERETI , DE CE ?, DAR EU O SA VA FIU ALATURI SI VA DORESC BAFTA SI CURAJ ; CU STIMA. 

 

 


Musafir

#22 Re: Re: Re:

2015-07-30 20:57

#19: - Re: Re:  

 Cum nu esti platit ma ? cand iti platesc sambetele si duminicile peste programul de lucru cu 275% ? asta de ce nu spuneti ? si cele in programul normal de lucru cu 175 % ? ??? spuneti adevarul nu va mai victimizati atata ! s-au poate nu stiati de ce luati atatia bani in plus !????


Musafir

#23 Re:

2015-07-30 21:08

#16: -  

 Tu esti militar ma ? nici macar nu ai facut stagiul militar si te vaiti atat !? V-au angajat la apelul bocancilor si va cacati pe voi ! i-a sa lucrezi tu la patron 24 de ore si sa-ti plateasca 8 ore sa te vedem atunci daca te mai jelesti atat ! nu-ti convine ..valea ca au angajat la pompieri doar fetite care stiu sa se vaicareasca ! voi aveti doar drepturi ?! indatoriri nu mai sunt ?  Cum nu esti platit ma ? cand iti platesc sambetele si duminicile peste programul de lucru cu 275% ? asta de ce nu spuneti ? si cele in programul normal de lucru cu 175 % ? ??? spuneti adevarul nu va mai victimizati atata ! s-au poate nu stiati de ce luati atatia bani in plus !???? de ce nu spuneti ca luati aproximativ 3000 de lei pe luna salariu si vi se acorda si zile libere pentru orele lucrate in plus si vi se si platesc ?!  nu-ti convine ? du-te la privat sa-ti dea 800 de lei pe luna si sa muncesti pana vii cocosat acasa seara! nu cum vii de la pompieri odihnit dimineata si gata de alte treburi pentru casa ! Va cacati atata pe voi si nici macar nu stiti pe ce planeta va aflati !


Musafir

#24 Re:

2015-07-30 21:22

#21: -  

 Pai tu ai fost dat afara pentru ca erai nepregatit ! daca invatai in atatia ani (din 2006) ce trebuie sa stii ca meserie pompier nu te dadea nimeni afara ! Dar daca nu te ajuta capul nu ai ce cauta in trupele de pompieri ! Arde casa omului si tu nu stii cum sa o stingi...de tot rasul...si ca tine sunt zeci de mii in trupele de pompieri..in special astia care se tot plang mereu si care nu au mai lucrat in viata lor undeva pana acum ! angajati soferi si nu stiu sa conduca un autovehicul de tonaj...si asa mai departe !

cetatean

#25 Re: Re:

2015-07-31 07:03

#18: - Re:  

 pai daca dormiti la munca, normal, sunteti odihniti. Puteti sa va mai luat unu doua job-uri