Sustineti Legea darii in plata a imobilului ipotecat "DAI CASA BANCII SI SCAPI DE DATORII "


Musafir

#451

2015-11-30 18:05

Am semnat aceasta petitie ptr. ca Bancile Piraeus si Banc Post la care am facut credit ipotecar n-a distrus viata sanatatea ptr. o amarata de garsoniera in Bucuresti .Va spun sincer am muri linistiti -santem coplatitori eu si sotul -daca i-as vedea pe politicienii si bancherii vinovati in situatia noastra la toti cei distrusi de acesti nesatui si imbuibati nesimtiti .......

Musafir

#452

2015-11-30 19:57

Oamenii acestia merita sa fie ajutati, nu a fpst vina lor pentru cresterea cursului.

Musafir

#453

2015-11-30 20:25

Sunt de acord cu legea

Musafir

#454

2015-11-30 20:51

Pentru ca este echitabil si pentru noi amaratii care ne chinium!

Musafir

#455

2015-11-30 23:00

Stiti de ce se opun bancherii de fapt acestei legi??? Pt ca fara aceasta lege clientul nu are putere de negociere cu banca. Concret ,banca m-a chemat la negocieri si mi-a facut esalonare astfel: la un credit pe 30 de ani cu o rata lunara de 350 euro, daca plateam doar 250 euro timp de un an de zile , mi-au marit perioada cu inca 20 de luni cu rata de 350 euro peste cei 30 ani .Deci la un calcul simplu :plateam timp de un an mai putin cu 1200 euro(100 euro pe luna timp de 12 luni) apoi plateam in cele 20 luni in plus 7000 euro(350 euro pe luna timp de 20 luni). Asta da negociere !!! Daca nu acceptam imi luau casa .Am acceptat ! Bancii i-ar fi convenit sa imi i-a casa ,pt ca o vand pe preturi de nimic "baietilor destepti"(recuperatorilor). Si acum ,de ce le vand atat de ieftin acestor samsari ?? simplu:banca isi recupereaza diferenta care ramane de platit de pe spatele omului toata viata,deci teoretic isi va recupera in timp banii.SI ACUM VINE CEA MAI TARE SMECHERIE !!!!Samsarii vor vinde pe piata libera ipoteca (apartamentul) si vor lua pretul corect pe acel apartament care va fi mult mai mare decat suma cu care l-au cumparat de la banca.Cum de vinde banca ipoteca atat de ieftin samsarilor???Simplu:la intelegere cu samsarii,cu cat diferenta dintre vanzarea catre samsari si vanzarea apartamentului de catre acestia la pretul corect pe piata libera este mai mare,cu atat suma pe care o castiga SAMSARII CU COMPLICITATEA FUNCTIONARILOR BANCII VA FI MAI MARE,IAR ACEI FUNCTIONARI DIN BANCI ISI VOR LUA PARTEA DIN CASTIG RASPLATITI PT ASTA DE CATRE SAMSARI !!!!Astfel banca nu pierde pt ca isi va recupera banii de pe spatele clientului ,apoi functionarii bancilor(cine stie pana la ce nivel) ,vor avea de castigat pe plan particular !!!ASTA SE NUMESTE MAFIE!!!Singurul care pierde este clientul !!ACEASTA LEGE LOVESTE DIRECT IN INTERESELE PARTICULARE ALE BANCHERILOR DE FAPT,IAR DE ACUM BANCILE VOR FI INTERESATE SA VANDA IPOTECILE CAT MAI CORECT PT A-SI RECUPERA BANII,VOR FACE O EVALUARE CORECTA A IPOTECII,SI INTR-ADEVAR NU VOR MAI PUTEA AVEA CASTIGURILE COLOSALE DIN DOBANZILE FOARTE MARI PRACTICATE IN ACEI ANI(2005-2009).Apoi referitor la riscurile creditelor: deci dobanzi mai mari cu 7-8% decat in tarile occidentale unde moneda era euro,creditul fiind in euro(franci elvetieni ,etc)...castig pt banci din dobanzi apoi castig din devalorizarea leului tot pt banci...bineinteles pierderi pt clientii romani care sunt platiti in lei pe langa dobanzile mai mari ca afara...DE FAPT BANCILE VOR "PIERDE"DIN CASTIGURILE FABULOASE ESTIMATE CARE S-AU DATORAT DOBANZILOR NESIMTITE PE CARE LE-AU APLICAT CU REA CREDINTA LA NOI IN TARA ! VOR PIERDE DIN PUTERE DE"NEGOCIERE"(V-AM SPUS CUM NEGOCIAU,EI PUNEAU CONDITII CA SA-TI MAI IA DE PE TINE INCA SAPTE RANDURI DE PIELE), SI ASTA PT CA AU FOST LASATI DE CATRE ACEIASI TRADATORI DE NEAM SI DE TARA CARE TREBUIAU SA NE APERE: B.N.R. (ISARESCU IN SPETA),POLITICIENII PE CARE I-AM ALES NOI ROMANII.DAR CEL MAI RAU II DOARE PIERDEREA DE "PRIVILEGII PERSONALE" SI V-AM EXPLICAT DE CE. TOATE ACESTEA SUNT CUNOSCUTE DE TOATA LUMEA, EXACT CUM SE STIA IN TARA ASTA SI DE LUCRURILE CARE ACUM LE-A DEVOALAT SI DEMONSTRAT D.N.A.-UL SI UNII AU AJUNS LA PUSCARIE !!SPER CA INSTITUTIILE STATULUI PLATITE TOT DE NOI SA-SI FACA DATORIA SI SA INTRE PUTIN SI PE ACEST SEGMENT !!!Se spune ca ai semnat un contract cu banca .Adevarat ,insa practicau un sistem in care au cazut toti romanii,un fel de inselaciune...iti puneau in fata un teanc de vreo 30-50 pagini in care se specificau tot felul de lucruri greu de inteles,termeni juridici ,lucruri care de fapt erau neimportante ,exact pt ca tu sa nu intelegi nimic si bineinteles sa renunti a mai citi si semnai asa cum iti spuneau cei de la banca.Nu uitati ca clientul era presat de catre cel de la care cumpara apartamentul sa vina cat mai repede cu banii altfel il putea vinde ...asa ca semnai fara sa citesti .Daca cei de la banca ar fi dat doar cele 2-3 foi din contract pe care erau de fapt stipulate lucrurile importante omul ar fi citit si ar fi semnat in cunostinta de cauza!Dar cu REA CREDINTA au facut contracte stufoase si greu de inteles !!!Si sa stea linistiti bancherii ca romanii nu vor face coada la banci sa renunte la case pt ca au platit in anii care au trecut sume mari de bani pana acum plus avansul, pe care le-ar pierde, DAR... vor veni la NEGOCIERE si vor avea putere de negociere ,iar daca banca nu isi va asuma si ea unele pierderi din CASTIGURILE ESTIMATE,atunci vor deveni intradevar proprietari de ipoteci.DA, AU PIERDUT SI BANCILE IN TOATA ACEASTA AFACERE CEVA FOARTE IMPORTANT PRIN MATRAPAZLACURILE FACUTE: INCREDEREA ROMANILOR !! ACUM VOR TREBUI SA LUPTE DIN GREU SA O RECASTIGE!! STITI CU CE SEAMANA ASTA ????CU CEEA CE A FACUT FIRMA WOLVAGEN CU MASLUIREA DE NOXE SI A PIERDUT INCREDEREA OAMENILOR ! ASEMENI LOR ,BANCILE TREBUIE SA ISI ASUME RESPONSABILITATEA,VOR AVEA PIERDERI DIN CASTIGURILE ESTIMATE,DAR VOR CASTIGA IN TIMP DIN NOU PROCEDAND CORECT IN VIITOR!! CAND ,IN SFARSIT CINEVA ALES DE NOI SA NE REPREZINTE ISI FACE DATORIA, SAR CA DE OBICEI HIENELE SA IL SFASIE, PT CA ISI PIERD PRIVILEGIILE !!VA MULTUMIM D-LE ZAMFIR ...STIU CA NU VA ESTE USOR,DAR VA ROG SA FITI TARE PT CA NOI OAMENII SUNTEM ALATURI DE DUMNEAVOASTRA !!!!

Musafir

#456

2015-12-01 09:52

Riscul trebuie impartit in mod egal...nu este normal ca bancile sa jecmaneasca clientii fara ca ele sa nu-si asume niciun risc....

Musafir

#457

2015-12-01 09:55

la fel ca aproape80.000de oameni am facut si eu un credit ipotecar in c h f in acel an blestemat 2008. am plecat din apartament pentru ca nu l am mai putut plati, dar nici acum Banc post nu binevoieste sa treaca la exacutarea silita ca sa mi m ai creasca si m ai mult datoria ca parca nu asi fi platit destul. ce parere ai domnule Isarescu despre asta? de ce mereu iei apararea acestor camatari? cit am platit in plus din cauza cursului valutar nu am auzit plingind nici o banca!!!! mai datine si niua o gura de oigen ca nu m ai putem!!!!!nu vedeti ca unii n au m ai suportat si sau sinucis!!!! fiti macar odata uman!!!

Musafir

#458

2015-12-01 10:34

Pentru a nu deveni un sclav pe viața dacă s-ar întîmplă nenorocirea sa nu mai pot plăti creditul in chf

Musafir

#459

2015-12-01 15:53

Pentru ca este corecta.

Musafir

#460

2015-12-01 16:24

E timpul sa se termine cu hotia bancilor si a sclaviei moderne.
E momentul sa ne trezim cu totii si sa luptam impotriva Dusmanului nostru comun, bancile in frunte cu guvernatorul BNR care reprezinta o grupare interlopa inca din anul 2007.

Aceasta lege inseamna un nou inceput pentru tot poporul roman.. si sfarsitul sclaviei.. un viitor mai bun pentru copii nostri.

Toate contractele din 2007-2009 sunt ilegale iar cei care le-au aprobat trebuie sa plateasca. Acum se ascund in spatele falimentului posibil al bancilor si le e frica sa nu ramana fara castig si fara controlul asupra poporului roman.
NICU BAIA MARE

#461

2015-12-01 16:49

Buna am luat credit in chf ,am platit 5 ani apoi am fost executat silit fara nici o problema din partea LOR. ACUM AM PROPIRE PE SALARIU DE 700LEI . CE E DE FACUT DACA AR FI SA INTRE LEGEA IN VIGOARE NOI CEI EXECUTATI SILIT BENEFICIEM DE STERGEREA DATORIILOR?


Musafir

#462

2015-12-01 17:00

DORESC DOAR SA TRAIESC .ATAT NIMIC MAI MULT. AM FOST EXECUTAT DUPA CE AM PLATIT UN CREDIT 5 ANI APOI DOBANDA A CRESCUT IN CHF CU 150/LA SUTA . AU FURAT DESTUL,S-AU IMBOGATIT DESTUL.RUSINE DOMNULE GUVERNATOR AL BNR

Musafir

#463

2015-12-01 18:42

pentru impartirea poverii intre banca si clienut

Musafir

#464

2015-12-01 19:04

In acest moment doar clientii(pacaliti de banci de altfel, deoarece ele' prin reprezentantii lor au oferit si indrumat clientii spre aceasta solutie - francul a fost definit ca cea mai stabila moneda...in fond romanii nu se incadrau la un credit in lei, dar in euro era destul de accesibil, sa nu mai vorbim de franci) sunt cei care suporta riscul valutar, riscul caderii pietei imobiliare, riscul ca nu mai au cu ce sa se intretina. Bancile nu discuta si nu negociaza atata timp cat nu vor fi pusi in situatia de a suporta vreun risc.

Musafir

#465

2015-12-01 19:27

Deoarece sunt pur si simplu sufocata de aceasta datorie catre banca,datorie care dupa ce am platit 5 ani nu a scazut deloc, are aceeasi valoare.Pur si simplu nu mai suport !!! Datorita acestui stres permanent, cumulat cu stresul de la serviciu(am lucrat 30 de ani intr-o nenorocita de banca),m-am inbolnavit si am fost pensionata medical.Sotul meu are 57 de ani,nu mai realizeaza nici un fell de venituri pt.ca pur si simplu nu il mai angajeaza nimeni la aceasta varsta.Deci pensia mea medicala este singurul venit si nu mai putem plati sub nici o forma.Abia ne ajunge sa imi cumpar medicamentele si sa supravietuim.

Musafir

#466

2015-12-01 19:32

Doar asa bancile vor accepta sa-si asume din riscuri, sa mai scada din dobanzile marite unilateral tot de catre ei, macar la nivelul la care erau in momentul semnarii contractelor de creditare. Ofertele actuale ale bancilor sunt de tot rasul. De fapt o acceptare a "ofertei" te transforma definitiv si iremediabil in SCLAV. Nu cred ca un om sanatos la cap, care a dat un avans frumusel, care a platit 7-8 ani de rate mari si late, care a investit suflet, timp si bani in amenajarea locuintei, este dispus sa renunte la ea....doar daca nu mai are de ales, daca rata umflata peste ani i-a depasit bugetul (probabil subtiat de criza financiara din 2010) si daca asa zisa negociere /restructurare a creditului nu ar duce nicaieri. Oamenii vor solutii viabile, pertinente si realizabile...... nu vor sa arunce cheile. Aceasta lege, in aceasta forma, ofera posibilitatea unei negocieri realiste iar daca bancile nu vor veni cu solutii corecte si pe termen lung, clientul, umilit, sifonat, falit are macar dreptul si sansa la un nou inceput.

Musafir

#467

2015-12-01 20:03

Pentru ca este normal ca intr-o relatie contractuala sa existe un echilibru , transparenta si incredere

Musafir

#468

2015-12-01 20:50

As fi putut sa fiu si eu in aceeasi situatie cu acesti cetateni ,care sunt jupuiati de aceste asazise BANCI.

Musafir

#469

2015-12-02 07:26

Am semnat aceasta petitie pentru a veni in sprijinul celor cu credite ipotecare.Si eu am un credit in CHF, dar este unul de nevoi personale a carui suma nu mai scade si nici eu nu mai pot face fata.

Musafir

#470

2015-12-02 07:34

Sper din tot sufletul sa se facă un echilibru de forte în negocierile dintre bancă și client.
Această lege o aștept din anul 2010 când am realizat că am fost păcălit de bancă prin termeni interpretabili și am încercat să negociem ,dar banca de pe poziția de stăpân al meu pe toate bunurile mele nu a vrut să stea la discuții.

Musafir

#471

2015-12-02 07:53

Doresc sa fiu tratata cu respect, cu drepturi egale in acest parteneriat!

Musafir

#472

2015-12-02 13:54

Am semnat petitia deoarece am un credit in CHF luat in 2008 pt un apartament cu 2 camere achizitionat cu 122.500 CHF ( 80 000 EUR )
Rata s-a dublat efectiv si nu mai pot plati ...am o rata de 850 CHF / luna ( echivalent in lei la 3400 lei)
Doresc sa dau casa bancii pt ca in acest moment este mai convenabil pt mine sa stau cu chirie


Musafir

#473

2015-12-02 13:58

Semnez petitia pt ca efectiv nu mai pot plati rata la apartament.
Valoarea ratei a crescut f mult fata de anul 2008 cand am luat creditul
Am incercat negocierea cu banca , dar nici nu m-au bagat in seama....mi-au cerut garantie suplimentara pt ca valoarea imobilului achizitionat de mine a scazut.

Musafir

#474

2015-12-02 14:03

Fiica si ginerele meu au acizitionat un apartament in anul 2008 la care eu sunt codebitor.
Salariul ei si al sotului ei se duc pe rate, iar ei traiesc acum din ce le dam noi parintii.
Rata este f mare ...s-a dublat , iar ei traiesc de pe o zi pe alta doar ca sa plateasca ratele in CHF

Musafir

#475

2015-12-02 14:09

Prin aceasta lege am fi salvati noi debitorii de povara creditelor in CHF....macar le dam casa si ce am platit pana acum , dar nu ne mai urmaresc toata viata
Efectiv suntem sufocati , toti banii se duc la banca
Creditul meu este cesionat in Olanda ...probabil di acest motiv domnul Isarescu spune ca sunt f putin debuitori.
Banca nici nu ne-a luat in seama cand am fost sa le spunem ca nu mai putem plati.