Anularea impozitării bacșișului

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Anularea impozitării bacșișului


Musafir

#1

2015-04-23 08:40

este o mare prostie!!!! bacsisul impozitat??? sunteti nebuni??? nu e destul ca salariile sunt fff mici? nu e destul ca oameni abia se tarie de pe o zi pe alta? acum le luati si impozit pe 5 lei care ii face o vananzatoare de ex.? este un venit pt. modul in care ia placut clientului cum a fost tratat de catre angajat.....dar domni parlamentari,oare vor emite bon fiscal pentru "atentiile" primite? sau domni doctori,asistente si etc. ...vor emite ei bon fiscal pentru "atentiile"primite de la pacienti? ....vedeti ca nu este corect??? tot omul de rand sa plateasca...aia de sus ii doare undeva...tot ei cu buzunarele pline!!!! eu lucrez intr-un salon de cuafura...salariul pe luna este de 740lei net.,recunosc,clientele mele mai imi lasa 3 lei sau 5 lei ..pe zi se aduna un 20-30 de lei in plus la salar...cu bani lasati de cliente pot sa spun ca ajung si eu la un salar minim decent adica undeva la 1200 lei pe luna..cu 1200 de lei,platesc chirie,intretinere si am si doi copii care trebuie ingrijiti (apropo ca alocatiile lor nu ajung nici pt. o pereche de papuci)....asa ca,cu regret spun ca sunteti inconstientii !!! va doare in cot de populatia romana,tot ce conteaza pt. voi este sa va asigurati voi buzunarele!
DreptateNUhotie

#2 Impozit pe bacsis

2015-04-23 20:29

Este sub orice limita a bunului simt aceasta lege. Zeci de mii de angajati au salariul minim pe economie si stau in continuare la munca doar pt.ca mai fac un ban din ciubuc. Nimeni nu ar muncii o luna intreaga doar pt.minimul pe economie. NIMENI!!! Stiu f.bine ce vorbesc. Fratele meu a lucrat pe min.pe economie insa intrucat nu mai avea clienti la bar (criza isi spune cuvantul) nu a mai avut nici ciubuc. Si atunci a plecat in Olanda. Si dupa ce ca e si ciubucul cat e, adica mic, guvernul asta de 2 lei vrea impozit pe el. Asta.i culmea tupeului si a nesimtirii.


Musafir

#3

2015-04-24 08:37

semnati cat mai multi,in curand ne vor impozita si cadourile primite la aniversari sau donatiile pt cazuri umanitare,atentie,nu valasati inselati de mafia parlamentara,drumul catre iad e pavat cu ,,bune intentii,,!

Musafir

#4

2015-04-24 14:46

Sincer, eu sunt total impotriva legalizarii bacsisului!!!

Musafir

#5

2015-04-24 17:47

Cea mi mare porcarie facuta vre-odata de finantisti . Un om care ia un bacsis de 5 ron.sau 10 -nu se intampla zilnic si nici pe toata perioada serviciului . Uitativa la soferii de taxi. Nu sunt platiti ca salariati sunt pontati 2 ore pe zi ..combustibilul il platesc din banii lor rolele de taxare tot ei le cumpara spalatul masinii tot ei ..deci firmele doar incaseaza . Sunt multi clienti care nu da 1 ban peste aparat . Daca din cei 20-30 ron facuti pe xi peste plan aceia se duc pe diverse enumerate mai sus . Si atunci ...unde vor ajunge acesti oameni care .si catiga painea in conditii grele periculoase .raspundere mare .si nu numai ei .sunt si alte categorii ...este o aberatie .pe care guvernul nu o ia in calcul nu vb cu cei carora li se aplica aceste masurii ...sa faca ceva legal ca toti sa-si ia un salariu nu sa munceasca numai ptr patroni si stat .

Musafir

#6

2015-04-24 19:49

Ptr ca nu are efecte bugetare , ptr ca nu se poate aplica ptr ca guvernul a fost atras intr-un joc prin care se urmareste sa se creeze o stare de numultumire Pacat ca POnta nu s-a prins si face jocul PNL . Astia arunca fumigene si Ponta nu prea se prinde . Mai sunt multe si in codul fiscal

Musafir

#7

2015-04-26 16:36

Nicăieri in lumea asta, am vizitat multe tari din Europa dar nu numai si nu am primi bon pentru bacșis. Peste tot bacșișul este acceptat ba chiar si încurajat pentru ca multe meserii supraviețuiesc încă tocmai datorită micului bacșis pe care angajatul i-l poate primi pentru a întregi un salariu si așa mic. M-a uimește faptul ca aproape fiecare ministru nou investit in funcție trebuie sa rămână in posteritate printr-o gafa de proporții uriașe. Dacă un absolvent de studii superioare pus in funcția de ministru de finanțe nu poate găsi alte soluții financiare ar trebui sa se retragă singur si sa lase pe alții mai competentei. Din nou promovarea incompetentei in funcțiile de conducere este tolerata.

Musafir

#8

2015-04-26 23:49

Nu sunt de acord cu impozitarea niciunui bacsis fie el la ospatari sau alti lucratori ..bacsisul este un dar facut de client in semn de apreciere,nu este obligatoriu ...este absurd !
Florin

#9 ............

2015-04-27 08:33

Domnilor, n-am descoperit noi apa calda. Poate prin aceasta masura vor mai renunta la bacsis, ca daca nu-l dai esti servit ca un paria.


Musafir

#10

2015-04-28 06:11

Bacsisul este o recompensa pentru un om care isi face CONSTIINCIOS datoria.
Acesti oameni trebuie incurajati intrun fel si acest fel este o mica atentie .
SI ACEASTA LEGE O VOTEAZA CEI CARE PRIMESC BACSISURI IMENSE!
TE DOARE MINTEA!

Musafir

#11

2015-04-28 17:26

nu sunt de acord.in s.u.a exista bacsis.precizez ca nu locrez in domeniul dar vreau sa vad un parlamentar lucrand macar o luna ca ,chelner cu salariul minim!

Musafir

#12

2015-05-04 08:58

Nu sunt de acord cu impozitarea bacsisului, este o masura abuziva indreptata impotriva celor cu venituri reduse si de multe ori, cu un program prelungit de munca.


Musafir

#13

2015-05-07 14:23

Este o nedreptate. Avem salarii mici si acest tips vine ca o completare. In plus prin asta clientul isi arata aprecierea pt serviciile prestate de mine personal. In functie de rezultatul muncii mele, de amabilitatea cu care il tratez etc. Deci chiar este ceva personal.

Musafir

#14

2015-05-07 14:57

Florin. tine-ti gura. tu vorbesti de doctori si altii care lucreaza pe meserii decent sau bine platite aia ar trebui sa fie descurajati sa ia bani. eu lucrez intr-o agentie de pariuri si sunt extrem de afectat de legea asta absurda. in primul rand va fi afectata servirea clientilor(agentiile au ore aglomerate sau zile aglomerate, in care clientii spun numai "baga si mie repede la ....") , deci cand vrei sa multumesti pe toata lumea?, si spaga ta de cele mai multe ori este din suma de dupa virgula ..ca ex 3,27 lei ..0.27. sa stau sa ii bat pe casa? mi se va sparge vitrina casieriei in foarte scurt timp din cauza latentei in servire. deci? alt exemplu ar fi ospatarii care au 700 de lei salariu si rotunjesc cu spaga..aceeasi ospatari care se duc vara la mare sa aiba si ei 3 luni cu spaga(astia nu se vor mai duce) si vom avea servicii mai proaste ..clienti nemultumiti, incasari mai mici. si vom pierde pe 10 planuri pentru o lege abuziva data intre pauzele de somn ale senatorilor.

sunt extrem de multe meserii platite prost si bazate pe tips. daca le ucid p-astea am o senzatie ca vor intra mai putini bani la stat decat mai multi. de ce nu iesim in strada?


Musafir

#15

2015-05-07 18:36

Am semnat pt ca noua ni se impozitează bacșișul si iei ai furat o tara!!

Musafir

#16

2015-05-07 20:05

Lasa-ne orlando..

Musafir

#17 Re:

2015-05-07 20:10

#7: -  

 


Musafir

#18

2015-05-07 20:44

pt anularea impozitarii bacsisului!!!

Musafir

#19

2015-05-08 04:09

Nu sunt de acord cu jefuirea guvernantilor si a banilor marunti care ne-au mai ramas prin buzunare ...sa doneze ei banii lor ascunsi in banci straine, ca doar se vede cu ochiul liber ca-s putrezi de bogati, dupa concedile care si le permit in tari in care romanul de rand nici macar nu-si permite sa viseze...si propun sa se trateze de lacomie acuta !

Musafir

#20

2015-05-08 05:21

Cea mai mare prostie!!!

Musafir

#21

2015-05-08 05:43

Daca pina acum sau limitat la furat fabricii,terenuri,case....etc ,deja se atenteaza la viata noastra ....biserica cand va fi controlata de anaf.?

Musafir

#22

2015-05-08 05:50

Nu am vrut sa semnez aceasta petitie, Am semnat sara sa stiu!
elii

#23

2015-05-08 06:17

nu sunt de acord


Musafir

#24

2015-05-08 06:30

Niste nesimțiți

Musafir

#25

2015-05-08 07:44

mariti salariile  de la ospatari pentru serviciile oferite si apoi puteti discuta despre impozitarea bacsisului..sunt salariile foarte mici