MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

#326

2015-04-28 21:45

Am un caz în care magistrați din Cluj nu au respectat o decizie a CCR, definitivă și general obligatorie. Trebuie să răspundă și să plătească pentru erori.

Musafir

#327

2015-04-29 01:38

MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE  fiecare sa plateasca pentru propriile greseli.Nu este obligatia poporului sa suporte consecintele unor fapte care nu-i apartin.


Musafir

#328

2015-04-29 01:43

MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE  fiecare sa plateasca pentru propriile greseli.Nu este obligatia poporului sa suporte consecintele unor fapte care nu-i apartin.


Musafir

#329

2015-04-29 03:42

Familia mea a ramas fara locuinta deoarece judecatorii au preferat sa ia in considerare afirmatiile partii adverse si nicidecum probele scrise, autentice, depuse de noi. Au respins cererea noastra de stramutare a procesului in oricare alt oras din tara, deoarece "interesele" in acest caz erau altele decat cele legale si, mai ales, legea nu-i obliga sa-si motiveze respingerea, oricat de intemeiate ar fi motivele solicitarii, ceea ce este o mare eroare legislativa. Cum asigura aceasta lege obligatia statului de a se indrepta ulterior impotriva judecatorilor?

Musafir

#330

2015-04-29 04:32

Nimeni nu este imun, iar magistratii trebuie sa plateasca pentru erorile lor. Nu este normal ca in urma unei erori judiciare sa plateasca statul compensatii (daca le plateste). Imaginati-va ce poate sa simta un nevinovat pentru faptul ca se gaseste in inchisoare!

Musafir

#331

2015-04-29 04:50

o greseala judiciara poate modifica destinul unui om,creaza confuzii,conflicte,si distruge.credinta si speranta....

Musafir

#332

2015-04-29 06:09

Felicitari dle Zara.
Multumiri dnei senator

Musafir

#333

2015-04-29 06:34

Pentru ca nimeni nu ete mai presus de lege. Toti care gresesc trebuie sa plateasca. Cei care impart dreptatea, medicii, salariatii de la casele de pensii, inclusiv cei din primarii ce recalculeaza impozitele pana la termenul de 30 martie ( contribuabilul apucand sa-si plateasca impozitul pentru anul in curs) si nu anunta de majorari si ne trezim ca avem de platit penalitati pentru sume destul de mici.

Musafir

#334

2015-04-29 06:36

Pentru ca traiesc intr-o tara care se chinuie sa devina stat de drept si nu mai reuseste sa treaca de bariera neocomunismului!

Musafir

#335

2015-04-29 06:41

Doresc sa plateasca orice magistrat sau procuror pentru incalcarea demnitatii omului si pentru orice masura judiciara luata pe nedrept . Se considera mai presus de toti acesti oameni care lucreaza in domeniul judiciar pentru ca pe ei nimeni nu i-au tras la raspundere iar parlamentul , care are acest drept este sub orice critica ( sa nu spun altfel )



Musafir

#336

2015-04-29 06:43

Am semnat-o fiindca magistratii nu sunt zei.

Musafir

#337

2015-04-29 09:18

Corect este ca orice cetățean și orice instituție publică din Romania să-și asume responsabilitatea pentru acțiunile sale și deci și magistrații. Cu privire la imunitate este de discutat. Cum mai functioneaza un parlament sau un presedinte la discretia oricăror forțe civice sau politice care initiaza plangeri penale ? Probabil ca prima o regleaza si pe a doua. Pentru ca atunci niciun procuror nu-si mai permite sa gresească sau să aresteze la ordin politic, fara dovezi.

Musafir

#338

2015-04-29 09:50

Un act normativ ce se impunea de mult pentru o categorie socio-profesionala care parea ca e singura ce nu are raspunderea pentru faptele sale.

Musafir

#339

2015-04-29 11:48

pentru că fac erori voite si judecă la comandă

Musafir

#340

2015-04-29 11:53

Toti oameni pot sa greseasca si fiecare trebuie sa raspunda pentru greselile pe care le face si sa si le recunoasca.

Musafir

#341

2015-04-29 15:05

Asa este corect ,cine greseste trebuie sa plateasca !!

Musafir

#342

2015-04-29 15:12

Deoarece sunt prea multe erori judiciare voite pentru anumite scopuri

Musafir

#343

2015-04-29 15:14

Am semnat aceasta petitie,deoarece sunt "satul" de "DREPTATE SI ADEVAR",precum si de "DREPTATEA PANA LA CAPAT"......

Musafir

#344

2015-04-29 18:42

Am semnat aceasta petitie pentru ca am convingerea ca in felul acesta poate au lua si dumnealor mai serios munca pe care unii dintre ei o fac cu indiferenta,cu superficialitate ori dupa legile junglei :Pe care il vad mai tare ori cu portofelul mai gros castiga ! Si eu mi-am pierdut apartamentul pe mana avocatilor.Asteptam cu nerabdare sa se inceapa si in orasul nostru curatenia mare de primavara ! Speram ca petitia d-voastra sa aibe efect .Cu stima.

Musafir

#345

2015-04-29 19:07

Ca multi alti cetateni ai Romaniei am avut parte de o mare nedreptate datorita unei justitii locale corupte.Un "proprietar"cu acte false reuseste datorita acestei justitii corupte sa devina proprietar cu acte in regula si sa obtina prin retrocedare 6 apartamente si 1 spatiu comercial aflat la parterul imobilului.Avocatul proprietarului a terminat facultatea cu avocatul nostru,astfel incat,fara sa ne dam seama,am fost "vanduti".
Toata speranta noastra,a celor slabi,este in dumneavoastra sa faceti dreptate si sa curatati justitia de coruptie.
Sa dea bunul Dumnezeu sa se faca lumina in tara.Dreptatea sa fie cu noi.

Musafir

#346

2015-04-29 20:40

-din scirba pt.sistemul judiciar din.ROMINIA !!!!-
-DNA-UL-CIRCARI DE DOI BANI.
-CIND VEDEM PRIMUL SENATOR,DEPUTAT CARE RETURNEAZA PREJUDICIUL!!!!!
-MAGISTRATII SINT MAI PRESUS DE LEGE
-99%SUNT HANDICAPATI,SI SE FOFILEAZA DE LA CONTROLUL PSIHIATRIC;
-TOATA STIMA PT.ADEVARATII ROMINI.!!!!




Musafir

#347

2015-04-29 21:02

Toti cetatenii trebuie sa fie egali si daca eu, tu gresim platim "caci am incalcat legea" insa, un OM AL LEGII nu trebuie sa fie mai presus de lege, mai ales caci se presupune ca o cunoaste si deci trebuie doar s-o aprofundeze.

Musafir

#348

2015-04-29 21:11

Pentru că toți cetățenii trebuie să răspundă pentru erorile comise. De ce ar fi excluși magistrații ? Poate ne spun ei...

Musafir

#349

2015-04-29 21:15

Poporul sa stie sa puna piciorul in prag, indiferent de usa!
Lumi

#350

2015-04-29 21:23

Ce să mai comentăm... Că tocmai ei sînt mai presus de lege. Că în acești ani au dat sențințe după bunul plac fără să se teamă - ca alte categorii profesionale, cum  ar fi, cel puțin teoretic, medicii, prin malpraxis - că ar putea răspunde în vreun fel... Să spunem pecuniar. Am plătit noi, fraierii, erorile lor judiciare și le plătim în continuare. Pentru că deși există CSM, acesta este figurativ, cică nu poate să se pronunțe asupra sentințelor oricît ar fi de abuzive, răspunde numai administrativ... Mai bine zis, e ca și cum n-ar fi !