fc bihor - Legenda nu moare

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția fc bihor - Legenda nu moare


Musafir

#1

2015-04-09 17:49

Pentru ca FC BIHOR este chiar o legenda !

Musafir

#2

2015-04-09 18:44

Nu lasati sportul sa moara! Ajutati fotbalul bihorean!

Musafir

#3

2015-04-09 18:45

Nu lasa FC Bihor sa dispara!!!!

Musafir

#4

2015-04-09 19:53

vreau ca echipa mea de suflet sa nu moara ...sa continue traditia fotbalului bihorean

Musafir

#5

2015-04-09 21:12

ar fi pacat ca si FC BIHOR sa dispara

nu lasati sa se intimple asa ceva


Musafir

#6

2015-04-09 21:52

Pentru culorile ros-albastre pentru istorie si sa speram intr-un viitor mai bun ... Hai Bihoruu
olimpia1921

#7 SATU MARE

2015-04-09 21:57

Satu Mare - MEREU ALATURI DE VOI !

 


Musafir

#8

2015-04-10 01:44

Sint un fost jucator de la FC Bihor juniori, am fost antrenat de Ferenczi, Tomes, Zilahyi, am jucat cu Nelu Zare, Boitor, Sisi Silaghi si altii.
Am devenit arbitru de fotbal in America, am arbitrat peste 1800 meciuri, inclusive Major League soccer intre 1996-2000.
FC Bihor este in singlele menu, acolo am invatat fotbalul.
Salvation FC Bihor!

Musafir

#9

2015-04-10 04:50

Pentru că iubesc acest club înseamnă totul pentru sportul bihorean.

Musafir

#10

2015-04-10 04:54

Imi aduce aminte de vremurile copilariei
stiu ce poate face sportul in acest oras
poate fi si o sursa de divertisment dar si de imagine pentru oras/judet
a dat tarii nume de legenda si cred ca o mai poate face

Musafir

#11

2015-04-10 05:09

FC Bihor este echipa pt.care am batut toata tara cand nu se transmitea meciuri prea multe la tv si o avem in suflet si nu dorim sa se desfinteze.

Musafir

#12

2015-04-10 05:23

Iubesc din copilarie acest club

Musafir

#13

2015-04-10 05:34

Sa nu uitati ca in aceasta echipa a jucat minunea blonda iulu baratchi! Un fost antrenar al meu.

Musafir

#14

2015-04-10 05:41

pt ca echipa asta a adus si bucurii,nu numai necazuri!

Musafir

#15

2015-04-10 05:51

Nu sant fan F C BIHOR dar,nu vreau ca un oras plin de istorie fotbalistica ORADEA sa dispara din fotbal.Ce ne mai ramane?liga de la chiajna?
Am trait cu emotie derbiurile Poli-Bihor care pe langa Poli-UTA
au fost pline de emotii si bucurii.HAI ORADEA,HAI FC BIHOR!

Musafir

#16

2015-04-10 06:38

Plecat de pe meleagurile bihorene,nimeni nu poate șterge din amintirile mele meciurile de...poveste ale ...Crisului Oradea,văzute pe ...iarba verde de ACASĂ!În mod special fair-play-ul spectatorilor și atașamentul jucătorilor!Din Timișoara,Ioan Alexandru Tatar-născut la Tauteu,crescut la Derna,acum redactor la Radio Timisoara îmi pun Și Semnătura de Suflet Pe Aceasta Cerere:bihoreni ADEVARATI-redati-I gloria de odinioară fotbalului bihorean,făurit de CAO și CRISUL!
KOPEK

#17

2015-04-10 07:28

An trecut si eu am facut parte din acest club minunat an anii 69-76 ,si dupa parerea mea ar neplacut si absolut CATASTROFA ca un club care an trecut aduna 15000-20000 de spectatori an fiecare duminica sa dispara    Sa se fure mai putin la primarie si pentru viitorul copiilor bihoreni sa salveze clubul dearece LEGENDA NU MOARE!!!


Musafir

#18

2015-04-10 07:47

La Bihor intotdeauna a fost o echipa frumoasa, ar fi pacat sa...

Musafir

#19

2015-04-10 09:47

Singura echipa ce a castigar campionatul in doua tari diferite, traditie, simbol al orasului si al tarii.

Musafir

#20

2015-04-10 09:56

Pentru Fotbalul Bihorean!!!!

Musafir

#21

2015-04-10 10:03

Pentru vremurile frumoase pe care le-am trait alaturi de F.C. BIHOR! HAI BIIHORUUUUUUUUUUU!

Musafir

#22

2015-04-10 10:40

Este echipa mea de suflet de 38 de ani.Am avut de atunci multe satisfactii si am fost alaturi de ei si in divizia C cand era antrenata de regretatul Nae Manea.Acest club nu trebuie sa dispara.

Musafir

#23

2015-04-10 11:41

Sint nascut si crescut in Oradea, fan FC Bihor de cand eram mic. Chiar daca locuiesc departe de Oradea, urmaresc fiecare meci in fiecare saptamana (livetext, livescore, tv, radio) din 2003 de cand am plecat.

Cele 2 ore pe care le petrec saptamanal urmarind evolutia FC Bihor si minutele pe care le petrec zilnic citind stirile legate de FC Bihor reprezinta felul meu de a ramane aproape de orasul meu natal, oras cu care ma mandresc si pe care il iubesc.

Imi pare rau ca dl. Bolojan, de altfel un primar bun, nu e capabil sa inteleaga cat de importanta este valoarea simbolica a FC Bihor.

In acelasi timp sint surprins ca un administrator experimentat si talentat ca dumnealui, nu a fost capabil sa gaseasca o cale prin care clubul sa se autofinanteze partial sau total sau ca nu a reusit sa opreasca furtul si incompetenta de care au dat dovada membri AGA si Presedintii numiti chiar de Primarie & CJ.

Ma adresez in primul rand Primarului, de la dumnealui as fi avut sperante si pretentii de administrator. Pe domnii de la CJ nu i-as lasa sa administreze nici un ABC satesc, cred ca daca am alege aleator 10 oameni de pe strada, am gasi mai multi oameni capabili decat in conducerea CJ-ul bihorean.

Domnul Primar, cateva sugestii, idei care poate ar merita explorate:

1. Sint 250 de copii la scoala de fotbal, in fiecare generatie exista tineri foarte talentati gen Keseru, Ionut Pop, Puscas care ar putea aduce venituri substantiale clubului. In fiecare generatie exista tineri valorosi pentru liga 1 si liga 2, si acestia ar putea aduce venituri. Si pe langa vanzarea acestora, tot ar mai ramane destui jucatori buni care ar putea alcatui echipa de senior a FC Bihor.E pur si simplu o chestiune de management, eliminati intermediarii si impresarii de tot felul, investiti in copiii de la Centrul de Juniori, administrati judicios portofoliul de jucatori (juniori + senior) astfel incat sa folositi cat mai multi jucatori din pepiniera proprie.

2. Exista o serie de multinationale mari in Oradea, companii care au investit in Parcurile Industriale. De ce nu incercati cooptarea lor in sponsorizarea/finantarea echipei FC Bihor? Exista inlesniri fiscale pentru cei care sponsorizeaza activitati sportive. In loc sa curtati toti "oamenii de afaceri" de carton si sa va rugati de ei sa investeasca, mai bine ati investi timp si energie in atragerea unor companii serioase. Dar pentru asta ar trebui sa desemnati un Presedinte cu minima viziune si care are experienta manageriala reala demna de secolulul 21 - Slava Domnului, sint multi oradeni cu experienta manageriala la companii din Bucuresti, Budapesta, Londra, Berlin...e nevoie doar sa va doriti sa ii gasiti si sa ii implicati pe unii dintre ei.

3.Exista alte echipa in Oradea si in judetul Bihor, mai mici sau mai mari, care ar putea fi interesate de un parteneriat cu FC Bihor: echipa Universitatii, echipa Partium, CS Osorhei, CS Sanmartin, Luceafarul, Olimpia Salonta... ati incercat sa ii implicati? In cel mai rau caz, unele dintre aceste echipa ar putea juca tot pe Iuliu Bodola si ati mai acoperi parte din costurile cu stadionul.

4. Dupa modelul parteneriatului pe care il are Oradea cu Debrecen, poate ati putea implementa ceva similar si la nivel sportiv cu DVSC Debrecen - e o echipa de liga 1 din Ungaria, sigur au oameni cu experienta in conducerea unei echipe de fotbal. Nu cred ca ar strica cateva intalniri de schimburi de experienta, daca alta forma de parteneriat nu va doriti sau nu e posibil.

Sint de acord ca Primaria nu trebuie sa finanteze la infinit o gaura neagra, sint destule de reparat/construit in orasul nostru. Singurul lucru pe care l-as astepta de la Primarie e sa intocmeasca un plan realist de reorganizare a echipei astfel incat aceasta sa fie viabila economic, sa numeasca un om capabil la conducerea FC Bihor care sa implementeze planul si sa finanteze echipa pe perioada implementarii planului.
Ar fi o investitie mult mai "oradeana/bihoreana" decat plata jucatorilor sarbi, montenegrini, americani, canadieni de la echipele de Polo si Baschet masculin.

Musafir

#24

2015-04-10 12:26

Primul meu contact cu FC Bihor s-a intamplat acum 30-31 de ani si aveam in jur de 9 ani,la un meci acasa contra Dinamo Buc.Stadion plin,atmosfera superba cu peste 20 000 de spectatori.La antrenamente erau mai multi spectatori ca acum la meciuri.As dori ca copiile de azi sa simta aceasi atmosfera,dar cel putin asemanator,ce am trait cu ani in urma.HAI BIHORU!!!

Musafir

#25

2015-04-10 13:05

Vreau sa vad o putere in fotbalul romanesc aceea fiind fc bihor