NEVER LOSE HOPE! VLAD NICOLESCU

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția NEVER LOSE HOPE! VLAD NICOLESCU


Musafir

#226

2015-04-09 15:08

Imi imaginez ce-i in sufletul mamei ...

Musafir

#227

2015-04-09 15:13

doresc ca si eu sa mi exprim solidalitatea alaturi de toate mamele ai caror copii lucreaza in afara granitelor tarii, doresc ca autoritatile romane sa se implice cu mai mult professionalism si mai ales RESPECT in rezolvarea problemelor tuturor cetatenilor romani care lucreaza in afara !!!!

Musafir

#228

2015-04-09 15:19

Numai un parinte care are copilul pe mare ,stie prin ce trec ei,cate supota si ce greu le este.

Musafir

#229

2015-04-09 15:29

Consider ca este un ajutor pt elucidarea cazului

Musafir

#230

2015-04-09 15:32

Si eu sunt tot marinar

Musafir

#231

2015-04-09 15:47

As vrea sa fac cateva consideratii cu privire la postarile pe facebook “neverloosehope” legate de disparitia tragica a lui Vlad Nicolescu de la bordul navei “josephine prima” pe data de 29 martie. Dumnezeu sa il aiba in paza Sa, indiferent unde se afla, si sa ne rugam cu totii pentru el. Inteleg pozitia mamei, a rudelor si a unora dintre prieteni, care isi exprima cu decenta durerea si isi manifesta dorinta legitima de aflare a adevarului. Dar a blama un intreg echipaj in frunte cu comandantul sau, si a-I considera o adunatura de criminali netrebnici, sau a invinui pe nedrept alte persoane ptr ceea ce consider ca a fost un tragic accident, asa cum din nefericire prea des se intampla pe mare, cu asta nu sunt de acord. Unii dintre semnatarii petitiei on line au postat pe facebook afirmatii nedemne si au improscat cu mizerii in toate partile, in saptamana patimilor, acuzand si invinuind in stanga si in dreapta pe toata lumea, intinand chiar memoria lui Vlad prin faptele lor (includ in aceasta categorie si pe unii asa zisi ziaristi, care se presupune ca ar trebui sa aiba putina decenta si deontologie profesionala, opiniile lor din mass-media avand impact asupra opiniei publice). Fara sa cunoasca macar pe cei pe care ii invinuiesc si ii denigreaza, fara sa stie ca si acele persoane sufera la fel ca si ei, si deplang tragica disparitie a lui Vlad, traind cel mai intens evenimentele. Si fara sa se gandeasca macar ca acele persoane vor ramane marcate psihic pentru toata viata, pentru ca au fost acolo. Va spune asta un om cu peste 20 de ani de navigatie, si care a trecut printr-un naufragiu. Consideratiile mele: 1. Cu privire la actiunile echipajului si ale comandantului: Comandantul a procedat absolut corect, si nimic din ceea ce I se reproseaza nu este adevarat. Probabil disparitia lui Vlad a fost constatata a doua zi, cand trebuia sa se prezinte la locul de munca si nu a facut-o (chiar si pe nava membrii echipajului se bucura de intimitate, si nimeni nu se duce sa verifice pe nimeni in timpul noptii daca doarme sau nu). Atunci comandantul a dispus cautarea la bord, care poate sa dureze 2-3 ore sau chiar mai mult (nava nu este un apartament sau o garsoniera). Cand nu l-au gasit, a lansat alerta “man over board”, sau “pan pan-ul”, alerta care este tratata ca si o alerta “distress” ca si grad de prioritate. Apoi a intors nava, si au inceput operatiunile “search and rescue”. De aici si intarzierea de care toata lumea vorbeste. Trebuie sa stiti ca exista niste proceduri foarte clare in astfel de situatii, nu se actioneaza haotic dupa ureche. Prima nava care i-a confirmat mesajul de alertare, este si cea care a inceput prima operatiunile de cautare, chiar daca “Josephine prima” nu a ajuns inca la fata locului. Iar in momentul cand o statie de coasta, sau MRCC (Maritime Rescue Coordination Center), a receptionat mesajul de alerta, fie direct de la Josephine Prima, fie prin releu de la o alta nava, atunci MRCC-ul a preluat coordonarea operatiunilor, avand si mijloacele si facilitatile pentru o cautare eficienta. Din postarile voastre pe facebook, exact asta s-a intamplat, avand in vedere ca atat autoritatile franceze, cat si cele italiene au participat la operatiunile de cautare. Nu are rost sa intru in detalii cum se face cautarea efectiva, ceea ce trebuie retinut este ca dupa preluarea coordonarii operatiunilor de catre MRCC, acesta poate dispune continuarea drumului catre destinatie a uneia sau a unor nave din zona (un fel de “circulati va rog”), pentru a nu ingreuna cautarea. Asa s-a intamplat si cu josephine prima, nu asa cum idiot s-a exprimat “Ochiu” si altii, cum ca l-ar fi parasit pe Vlad. Marinarii se ajuta la greu, nu se parasesc, cand esti pe mare iti incredintezi viata in mana comandantului, a ofiterului de cart de pe comanda de navigatie, si a ofiterului de cart de la masina, si a ultimului marinar de pe punte. Numai cine nu a navigat, sau nu a pus piciorul pe o nava in viata lui poate sustine asemenea aberatii. 2. Cu privire la disparitia lui Vlad: Dupa cum reiese din spusele mamei, a rudelor si a prietenilor apropiati, Vlad era un foarte bun inotator, de performanta chiar, si exclud cu vehementa posibilitatea unui act suicidal. Dupa spusele comandantului, Vlad ar fi suferit un moment de ratacire, sau depresie nervoasa (din pacate izolarea si conditiile grele de munca pe mare, duc adesea, in mod inexplicabil, la astfel de manifestari). Punand cap la cap aceste doua informatii (mai multe nu avem, doar speculatii), nu credeti ca ar fi posibil ca Vlad, fara sa ia in considere sau sa intentioneze sa se sinucida, a vrut pur si simplu sa faca o baie in mare, sa inoate in mare, (let’s take a swim), fara sa-si dea seama de pericolele la care se expune, daca se afla intr-o astfel de stare? Felul in care au fost gasite tigarile, ceasul, bricheta, pantalonii scurti, conduc la concluzia ca el dorea sa se intoarca, si sa-si gaseasca lucrurile acolo. Chiar si faptul ca a fumat o tigara in careul ofiteri, tot la aceasta concluzie conduce. Cand te duci la mare, stai, te prajesti la soare, sau joci un volei, apoi fumezi o tigara si te duci sa faci o baie. Asta fac fumatorii. Argumentul ca Vlad se lasase de fumat nu este de luat in considerare, si eu m-am lasat de fumat de vreo patru ori, dar totusi fumez si in ziua de astazi. De trei ori m-am reapucat de fumat la bord. Nu sustin ca eu sunt detinatorul adevarului absolut, in fond si asta este tot o speculatie, dar ganditi-va la ea ca la o posibilitate. Lasati autoritatile abilitate sa-si faca treaba, credeti-ma ca si-o fac, nu cele romane, ca nu au jurisprudenta in astfel de cazuri (nu ca si-ar face-o in cazurile in care intr-adevar e nevoie de ele). Si mai ales, lasati comandantul si echipajul in pace, ca si ei sunt oameni si sufera alaturi de dvs. Nu-I mai priviti ca pe “a bunch of criminals”, nu merita asta. In incheiere vreau sa va asigur de toata compasiunea mea, ma voi ruga pentru Vlad, Dumnezeu sa aiba grija de el.


Musafir

#232

2015-04-09 16:01

Autoritatile sa faca dreptate!!!

Musafir

#233

2015-04-09 16:02

Sper ca acest tanar ,marinar ,sa fie gasit ...

Musafir

#234

2015-04-09 16:13

Pacat era un baiat ft tanar si cu un viitor inainte.Dumezeu stie unde o fi daca nimeni nu spune adevarul.Sper sa il gaseasca sanatos.Doamne ajuta

Musafir

#235

2015-04-09 16:26

L-am cunoscut in academie pe blondu mai mic cu un an decat mine...un băiat deosebit..un caracter desavarasit...vreau sa se afle adevarul!

Musafir

#236

2015-04-09 16:26

Cu cât sunt mai multe semnături cu atât mai bine.
R.

#237 Re:

2015-04-09 16:33

#231: -  

De ce ar vrea un marinar sa faca baie noaptea (sau dimineata)cand banuiesc ca nu este atat de cald ,fara sa spuna nimanui,  cand vasul se afla in miscare? 

De ce s-a intamplat acest lucru exact dupa incidentul cu ceilalti doi ofiteri mecanici?

 


Musafir

#238

2015-04-09 16:36

Îmi doresc ca adevărul să iasă la iveală,e trist să-ti pierzi persoane dragi,dar mai trist este să nu știi cum,de ce sau pentru ce.
Este timpul să ne unim,să vorbim,să ne ajutăm reciproc,astăzi este el,mâine pot fi eu sau poți fi tu.
Timpurile oricum sunt grele,pe toate plaurile fie ele politice,financiare sau religioase,hai să schimbăm ceva...ceva în bine,că de rău e plin pămâtul !

Anonymous

#239

2015-04-09 16:39

Multă putere și credință în Dumnezeu să aveți! Cu ajutorul Domnului sper să se facă dreptate și să se afle adevărul. Toate gânduri mele bune merg spre dumneavoastră.


Musafir

#240

2015-04-09 16:57

Vreau sa se faca dreptate!

Musafir

#241

2015-04-09 17:17

Sper sa te reintorci sanatos acasa langa familia ta !!!

Musafir

#242

2015-04-09 17:17

VREM ADEVARUL

Musafir

#243

2015-04-09 17:44

Sunt sotie de navigator, si mi imaginez ce i in sufletele celor ce l iubesc, si sa dea Domnului ca adevarul sa iasa la suprafata. :(

Musafir

#244

2015-04-09 17:46

Cu speranța de a nu fii alți nepăsători la o asemnea tragedie pt familie

Musafir

#245

2015-04-09 17:50

De ce am semnat? Pentru ca sunt om. Atat...
Un om

#246

2015-04-09 18:15

Sunt soție de navigator și nici nu vreau sa mi închipui măcar ce trebuie sa fie în sufletul familiei!


Musafir

#247

2015-04-09 18:26

Iubitul meu este bucatar. A lucrat pe un vas de croaziera si probabil in viitor va mai lucra pe vase de croaziera. Daca Doamne fereste am fi pusi intr-o situatie similara as vrea sa stiu ca am cat mai multi oameni aproape care sa ma ajute sa-l aduc inapoi acasa..
Sorin

#248

2015-04-09 19:02

Trebuie facuta ancheta la sange la bordul acelei nave. Este imposibil sa nu fi vazut/auzit nici un membru de echipaj nimic suspect, cel mai mic detalii conteaza pt solutionarea anchetei.

mihaela

#249 Re:

2015-04-09 19:06

#51: -  

 Sa se faca dreptate !!!


Musafir

#250

2015-04-09 19:08

Sa se faca dreptate !