NU inchiderii patinoarului AFI Palace Ploiesti

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția NU inchiderii patinoarului AFI Palace Ploiesti


Musafir

#1

2015-04-08 05:09

Pt ca am fost la patinoar, doresc să mai merg însă am si un pici de 9 ani pe care am dorit sa-l dau la hochei, insa surpriza : conducerea a anulat orele de antrenament
Mihaela Bolgiu

#2

2015-04-09 16:40

Am baietelul la echipa de hochei si dorim in continuare  functionarea  patinoarului. Aveam patinoar doar 3 luni pe an, in rest ne desfasuram activitatea pe role pe asfalt. Cu toate acestea copiii au adus rezultate foarte bune de la toate campionatele si amicalurile la care au participat.

Pentru noi, deschiderea unui patinoar functionabil tot timpul anului, a fost o mana cereasca. Sper ca cei care au decis sistarea activitatii, sa isi indrepte privirea spre copiii care doresc in continuare sa patineze ( nu doar sa practice hochei).

Grupul de parinti al micutilor hocheisti va sustine in aceasta petitie.


Musafir

#3 Re:

2015-04-09 18:55

#1: -  

 Puteti sa ne contactati pe facebook.com/hocheiploiesti sau pe adresa de email: hocheiploiesti[at]yahoo.com sau direct pe nr de telefon al antrenorului Florin Tanase: 0728 2489604.

Antrenamentele la hochei continua indiferent de starea patinoarului AFI (evident ca antrenamentele pe gheata sunt de mare importanta): antrenamente pe uscat pentru cresterea rezistentei la efort si marirea fortei musculare, perfectionarea mecanicii sutului (de pe placa), alte activitati sportive. Suntem un grup de parinti si copii pasionati de sport, hochei pe gheata si performanta. Va asteptam alaturi de noi!

 

Cristian Dan Petrescu

ASC Olimpia Ploiesti, Hochei pe gheata


Musafir

#4

2015-04-09 19:23

Pentru binele Copiiilor nostrii!!!

Musafir

#5 Vrem patinoar....

2015-04-09 20:03

Nu inchiderii patinoarului!!!!


Musafir

#6

2015-04-10 04:11

Fetita mea este pasionata de patinaj , iar finutul meu face hochei .Ar fi pacat ca acesti copii sa nu se bucure tot anul de patinoar , mai ales ca nu este de foarte mult timp in acest oras.

Musafir

#7

2015-04-10 07:22

Eram copil ( 6 ani) cand am pus in picioare pentru prima data o pereche de patine .Dupa cativa ani patinam pe strada Lupeni din spatele blocului unde locuiam si ne agatam de spatele autobuzului nr. 22 spre enervarea soferilor .Apoi s-a deschis patinoarul de la sala sporturilor ( Ploiesti) si mergeam din Ploiesti sud pe patine pe strazi pana la patinuar.Acum acest patinuar a fost luat de un om de afaceri( parca Bisoceanu) si ma intreb oare de ce nu se poate acoperi acest patinuar ( care are si o suprafata mare) unde sa se poata invata patinajul de catre cei mici dar si pentru cei ca noi adultii ?????

Musafir

#8

2015-04-10 07:33

..pentru ca avem nevoie de sport ,de miscare ,de sanatate,....avem nevoie sa deschidem patinoare ,nu sa le inchidem....avem nevoie de curajul de a practica un sport barbatesc ,cu fair-play ,un sport de concentrare si tinuta morala.....acesta este hocheiul pe gheata.......de accea avem nevoie de patinoar.....

Musafir

#9

2015-04-10 10:04

Pentru ca iubesc sa patinez!

Musafir

#10

2015-04-10 10:49

Pentru copiii mei carora le place foarte mult sa patineze

Musafir

#11

2015-04-10 19:34

Este necesar sa lasati patinoarul deschis.tocmai am descoperit alaturi de fiul meu placerea de a patina

Musafir

#12

2015-04-10 20:30

Toate bune si frumoase! Sa zicem ca rămâne deschis patinoarul pe timpul verii. Experienta de anul trecut a arătat ca nu prea s-au înghesuit clientii si-atunci înseamnă ca are dreptate patronul sa inchida.


Musafir

#13 Re:

2015-04-11 04:02

#12: -  

 Probabil ca reprezentati patronatul ..va rugam sa aveti in vedere publicitatea realizata in tot acest timp la care faceti referire pana in prezent precum si aceasta petitie deschisa de curand.

 Mentionam ca vom ajuta in realizarea unor programe privind reclama si publicitatea in Ploiesti si zonele apropiate. Trebuie sa recunoastem si sa aceptam aspectul pecuniar aferent acestei activitati, de asemenea conducerea Centrului Comercial Afi Palace Ploiesti impreuna cu SC Ice Team CONCEPT SRL trebuie sa gaseasca o solutie reciproc avantajoasa pentru iesirea din aceasta situatie iar in cazul cand aceasta nu este posibila intelegem necesitatea inchiderii patinoarului dar sa nu uitam ca pe timpul sezonului rece in Ploiesti exista un patinoar consacrat mai mare iar conceptul de patinoar inchis in incinta Centrului Comercial Afi Palace Ploiesti nu va mai exista decat la nivelul ca acesta este INCHIS PUBLICULUI iar traficul aferent zonei alimentare aflata in vecinatatea lui se va diminua afectand si firmele ce activeaza acest sector.


Musafir

#14

2015-04-11 06:38

Fetitei mele ii place sa patineze si e un sport pe care ar fi placut sa-l practice tot timpul anului.

Musafir

#15

2015-04-14 19:20

Copiii trebuie sa faca miscare!!!

Musafir

#16

2015-04-15 15:43

ptr ca vin des cu copii mei la patinoar

Musafir

#17

2015-04-16 08:37

Am semnat aceasta petitie deoarece am o fetita de 10 ani careia ii place sa patineze si nu numai ei si prietenelor ei si mie. Pe de alta parte este singurul patinoar acoperit din Ploiesti, vara este un mod placut de a-ti petrece timpul.

Musafir

#18

2015-04-17 17:25

Pustiul meu practica hochei pe gheata la Triumf Bucuresti si fin pacate dosr in moluri se pot antrena.Nu ptivati patinstorii de gheata

Musafir

#19

2015-04-17 17:46

Copiii mei au "prins gustul" patinatului si vara, un lucru nemaitalnit la noi in oras, motiv pentru care am si cumparat patine si, de anul trecut, indiferent de anotimp, venim sa patinam. Va rugam, nu-l inchideti! Avem nevoie de el in oras!
Cu multumiri,
Elena iordan
ovidiu

#20 inchiderea patinoarului AFI

2015-04-19 15:52

Fara sa fiu un partizan al patronatului ,nu pot sa nu fac urmatoarele observatii :

-conceptul de patinoar inchis tip AFI nu se adreseaza sportului de performanta .

-daca nu exista suficient trafic ,nu poate exista o publicitate eficienta .

-zona fast food nu va fi afectata ,mancarea este la noi pe primul plan .

-puteati sa ajutati la realizarea unor programe  de publiciate inca din 2013 cand s-a deschis patinoarul, nu sa va treziti acum .Problemele care vor duce la inchiderea patinoarului sunt vechi .

-solutia este exclusiv la patronatul AFI .

- daca este vorba de performanta ,petitia trebuie indreptata si spre administratia locala:acoperirea patinoarui existent ,renegocierea contractului de concesiune pentru care s-a infiintat  o comisie de renegociere  in anul 2013 .Exista o concluzie  a acestei comisii ?Va intereseaza acest subiect?

-costurile de intretinerei(salarii,utilitati,chirie )nu pot fi suportate de patronii patinoarului atata timp cat mentalitatea  ploiestenilor  este de a patina  doar in sezonul rece .

-pe camerele web s-a vazut traficul din timpul sarbatorilor pascale :extrem, extrem de putina lume pe patinoar in conditiile in care taxa de intrare era de ......2 ron . .Aceasta mentalitate se schimba in multi ani. Cine sa suporte diferenta dintre venituri si cheltuieli ?

ORICUM BAFTA !

 


Musafir

#21

2015-04-19 18:43

Imi place sa patinez.

Constantin

#22 Re: inchiderea patinoarului AFI

2015-04-21 05:41

#20: ovidiu - inchiderea patinoarului AFI 

abcdef

Suntem convinsi ca nu reprezentati patronatul, va raspundem punctual la comentariile dvs

 

-conceptul de patinoar inchis tip AFI nu se adreseaza sportului de performanta .

 

  • conceptul de patinoar inchis tip AFI  se adreseaza persoanelor care gasesc un mijloc de relaxare prin practicarea acestui sport,  mai mult in acest centru comercial sunt multe zone care  se adreseaza prin concept relaxarii si in definitiv ...exista in Romania in afara sezonului de iarna altceva decat patinoare inchise tip AFI pe care se pot antrena sau mentine sportivii ? Mai mult ...in Bucuresti este de notorietate ca sportivii de performanta se antreneaza pe patinoarul Centrului Comercial AFI Cotroceni.

 

-daca nu exista suficient trafic ,nu poate exista o publicitate eficienta .

 

  • la ce trafic va referiti? Daca discutam de traficul zonal normal ca nu poate exista o publicitate eficienta. Publicitatea eficienta se realizeaza in toate mediile existente de propagare catre potentialii clienti (radio, stradal, scoli, etc) si nu doar la deschiderea patinoarului, aceasta este optimizata pentru intreaga durata de functionare a unei afaceri.

 

-zona fast food nu va fi afectata ,mancarea este la noi pe primul plan

  • probabil aveti sau nu dreptate ..nu putem stii exact fara un sondaj de specialitate si alte mecanisme de management si marketing realizate pentru aceasta dar presupunerea mea era bazata pe lipsa unor clienti ce veneau la patinoar si ajungeau cu siguranta in zona fastfood si in alte magazine.

 

-puteati sa ajutati la realizarea unor programe  de publiciate inca din 2013 cand s-a deschis patinoarul, nu sa va treziti acum .Problemele care vor duce la inchiderea patinoarului sunt vechi .

  • nu am avut cunostinta de problemele cu care se confrunta patinoarul insa in momentul in care am aflat am luat atitudine, poate ca un parteneriat public-privat (inspectorat scolar-conducerea Afi sau patronat) ar putea aduce beneficii ambelor parti, copii mai sanatosi in orasul nostru si bani pentru patinoar, impozite pentru primarie si bugetul de stat,  dar noi nu putem interveni in managementul unei societati comerciale noi putem face sugestii. Firma proprietara cred ca putea sa deruleze programe de publicitate si alte activitati menite sa aduca potentiali clienti, dar avand in vedere situatia din prezent noi o sa ajutam la realizarea si derularea acestor programe de publicitate cu acordul partilor implicate si sa nu uitam ca o parte din noi am devenit de curand parti interesate si nu suntem implicati din noiembrie 2013..

 

-solutia este exclusiv la patronatul AFI .

  • petitia am formulat-o in acest scop, pentru a fi adusa la cunostinta patronatului AFI dorinta unor consumatori de a beneficia in continuare de patinoar respectand conceptul de Centru Comercial tip AFI.

- daca este vorba de performanta ,petitia trebuie indreptata si spre administratia locala:acoperirea patinoarui existent ,renegocierea contractului de concesiune pentru care s-a infiintat  o comisie de renegociere  in anul 2013 .Exista o concluzie  a acestei comisii ?Va intereseaza acest subiect?

  • de ce sa nu folosim ceva ce exista si sa cerem socoteala autoritatilor care nu prea fac nimic pentru copii nostri, am sperat ca din imbinarea conceptului de Complex Comercial AFI si spatiu de recreere putem beneficia fara a fi necesara interpelarea autoritatilor. DA suntem interesati de asemenea subiecte insa acestea sunt de lunga durata sau nu sunt realizabile, de aceea mai repede ne indreptam atentia catre ceva existent PATINOARUL DE LA AFI.

-costurile de intretinerei(salarii,utilitati,chirie )nu pot fi suportate de patronii patinoarului atata timp cat mentalitatea  ploiestenilor  este de a patina  doar in sezonul rece .

  • noi nu avem cunostinta de costurile de intretinere, le banuim dar credem ca patronatul a facut un studiu de piata inaintea deschiderii, oricum orice afacere buna isi scoate cheltuielile dupa un an-doi de existenta. In ceea ce priveste mentalitatea ploiestenilor cred ca va inselati, multi nu stiu de existenta patinoarului, noi vom ajuta in masura in care ni se va permite sa aducem la cunostinta ploiestenilor existenta patinoarului si posibilitatea de a patina vara.. aceasta mentalitate, la care faceti referire, informatie esentiala ce face obiectul unor studii relativ ieftine in comparatie amenajarea si deschiderea patinoarului nu era cunoscuta patronatului inainte de a demara o afacere in domeniu?

 

-pe camerele web s-a vazut traficul din timpul sarbatorilor pascale :extrem, extrem de putina lume pe patinoar in conditiile in care taxa de intrare era de ......2 ron . .Aceasta mentalitate se schimba in multi ani. Cine sa suporte diferenta dintre venituri si cheltuieli ?

  • ma intreb ..chiar ati urmarit camerele web in timpul sarbatorilor pascale? Mentalitatea se poate schimba cu un minim efort din partea patronatului care va beneficia de diferenta dintre venituri si cheltuieli daca patronatul isi face cunoscuta afacerea. Credeti ca anuntul de la statia radio AFI este suficient? Presupunand ca ati urmarit camerele web in timpul sarbatorilor pascale ...traficul fata de ce? Probabil va referiti la traficul de la pationarul situat in Centrul Comercial AFI Cotroceni. Nu comparati orasul Ploiesti cu capitala tarii Bucuresti, banuim ca exista un trafic total mai mare in Centrul Comercial AFI Cotroceni unde patinoarul este pozitionat central, vizibil 100%, acolo exista echipe de patinaj artistic care se antreneaza precum si de hochei, putem spune ca exista un trafic aproximativ asemanator raportat la populatia celor doua orase!

 

 

 

 

 


Musafir

#23

2015-04-21 19:38

Catre cel care administreaza Patinoarul Afi, o afacere:
1. Promoveaza-te catre publicul tau tinta, tinerii, nu doar in difuzoarele din parcarea Afi! Mergi si imparte pliante pe la scoli, gradinite, fa parteneriate cu firme prezente local dar care sunt dispuse sa isi asocieze numele lor cu practicarea sportului.
2. Pune niste litere mari pe geamurile tale mari, unde sa scrie PATINOAR. Sa se stie ca existi si de pe strada! Continua sa lasi accesul deschis pe usa de jos si pune un afis cu ACCES SPRE PATINOAR.
3. Daca nu ai bani, nu faci 2 lei biletul si stai cat vrei! E absurd.. Si apropo stie cineva conotatia expresiei "face 2 lei"?
4. Atrage cat mai multe echipe care practica sporturi pe gheata din Ploiesti si din imprejurimi si ofera-le posibilitatea sa faca antrenamente la ore si preturi bune. Ca ei iti sunt fideli! Apropo.. stiai ca in Brasov s-a inchis patinoarul pentru renovare? Ca in Prahova, Buzau si Dambovita esti singurul patinoar? Poate te folosesti de cel mai populat judet din tara, Prahova, si te vei redresa financiar.

Si cred ca atat iti ajunge. E pe gratis ce am scris si crede-ma, ca daca le pui imediat in practica, vei fi surprins de rezultate. Succes!

Musafir

#24

2015-04-23 17:05

Decizia AFI fata de patinoar, pe www.observatorulph.ro

Constantin

#25 Re:

2015-04-23 20:28

#24: -  

La solicitarea observatorulph.ro, reprezentanţii AFI Palace Ploieşti au declarat: "Vrem să îi asigurăm pe toţi ploieştenii interesaţi de patinoar că acesta nu se va închide. On Ice îşi va desfăşura activitatea şi în sezonul cald, fiind singurul de acest fel din Prahova"