VREM GESTIONAREA PARCĂRILOR DE REZIDENȚĂ DE CĂTRE PRIMĂRIA SIGHIȘOARA


Musafir

#1

2015-03-20 20:35

Pt ca m-am saturat de ipocrizie!!!!!!

Musafir

#2

2015-03-20 21:09

Mi se pare un abuz . Se incaseaza niste bani fara sa ni se ofere, in schimb, nici un serviciu

Musafir

#3 amenda.

2015-03-20 21:15

Chiar azi am depus o plangere 


Musafir

#4

2015-03-21 07:10

Am semnat-o din cauza neseriozitatii de care se da dovada. Este inacceptabil sa platesti un loc de parcare pe strada Plopilor in conditiile in care arata parcarea. Problema a fost ridicata de multa vreme, insa nu s-a schimbat nimic!

Musafir

#5

2015-03-21 08:44

Am semnat aceasta petitie ptr simplul fapt ca locuiesc pe strada mea de aproape 30 de ani si nu am fost nevoie sa platesc parcare vreodata. Argumentul celor care vor sa platim este. Ca trebuie "sa traim civilizat" ei bine daca trebuie sa traim civilizat doar cand platim bani, atunci o sa platim cand trecerea la nivel cu calea ferata va fi "civlizata".

Musafir

#6

2015-03-21 08:55

Un alt exemplu,sa spunem ca intr-un cartier se ocupa toate lucurile de parcare,alt-undeva daca parchezi iei amenda.Totul bine pina acum, dar neamurile sau orce alt fel de musafiri care vin zilnic la toti locatarii din cartier unde Parcheaza?????? Parerea d-nilor de la Ecoserv este -ori iei amenda,ori sa"VINA FARA MASINA" !!

Musafir

#7 Re:

2015-03-21 10:26

#6: -  

 Cum ii poti obliga pe oameni sa circule fara masina, doar de dragul de a incasa o taxa? Nesimtire curata. Pardon, murdara!!!


Musafir

#8

2015-03-21 10:49

Toate masurile luate sunt pur si simplu un abuz........


Musafir

#9

2015-03-21 18:17

E o rusine sa vinzi orasul cu metrul!

Musafir

#10

2015-03-21 19:30

Nu stiu pentru ce platesc eu acesti bani de doi ani! Masina mi-o parchez si acum unde o parcam inainte de a mi se marca locul prin dunga alba (deci, marcarea justifica plata?). Alt serviciu decat marcarea nu mi se ofera. Sunt greu, cu multa naduseala, castigati acesti bani de catre ECOSERV... Mai este un lucru ce mi se pare ciudat: locul meu de parcare a fost astfel marcat incat se suprapune aproximativ 1 m peste trecerea de pietoni - este legal asa ceva?


Musafir

#11

2015-03-22 07:36

Am semnat aceasta petitie deoarece nu mi se pare normal faptul ca o Societate Comerciala, Firma, SRL, etc...sa-si aroge niste spatii de parcare deja existente. Daca vor sa obtina bani pentru anumite locuri de parcare cu rezervare, ar fi necesar ca acele locuri sa fie amenajate in spatii noi, amenajate pe cheltuiala firmei respective. Orasul acesta apartine tuturor sighisorenilor, nu doar anumitor persoane sau grupuri de interese. Spre surprinderea mea am constatat ca nu mai pot parca masina aproape nicaieri in anumite zone ale orasului, deoarece pentru fiecare loc de parcare exista deja o delimitare si un indicator cu numarul de inmatriculare al masinii pentru care s-a platit acea taxa. La randul meu imi platesc in mod cinstit si la timp taxele catre primarie, asa ca nu vad de ce nu as putea parca oriunde.

ioana

#12 huuu

2015-03-22 13:38

Tampenie curata! 


Musafir

#13

2015-03-22 14:11

Am semnat aceasta petitie pt ca vin doar in vizita in Sighisoara si nu am unde parca. Sa platesc parcare aici pt ca stau doua zile acasa?? Eu platesc parcare in Cluj, nu mi se pare normal sa platesc si aici. In plus, au scos UN SINGUR LOC DE PARCARE pt tot blocul,in conditiile in care doar noi avem 2 masini...sa nu vorbesc de restul. Mi s-a spus ca parcarea e la parc, pot lasa masina acolo si sa vin pe jos. Dar nu conteaza ca am valiza?ca sa 3 plase cu cumpararuri?! 

p98

#14 ok

2015-03-26 13:57

sa suga pula ecoserv si toti de la primarie


Musafir

#15 Re: ok

2015-03-26 13:58


Musafir

#16

2015-03-27 20:14

Cei de la Ecoserv au doua regulamente: 1) Parcare cu plata 2) Parcare publica de resedinta. Am scotocit tot internetul si nu am gasit o definitie pt. "parcare publica de resedinta". Asta spune totul!


Musafir

#17

2015-03-28 16:26

Pentru ca taxarea parcarilor catre un SRL este un abuz impotriva platitorilor de taxe si impozite din Sighisoara. Taxa de salubritate, taxa de parcare, taxa de ridicare a gunoiului? in schimb primim mizerie, drumuri proaste vara si inzapezite iarna, locuri de joaca ioc, parcuri si baze sportive asisderea. O varianta ar fi greca fiscala a sighisorenilor care oricum nu au niciun control asupra cheltuirii banillor orasului si administrarii patrimoniului acestuia.

Musafir

#18 Re:

2015-03-28 16:27

#10: -  

 Platiti pentru ca sa umflati bugetulu unui SRL. Punct. 


Musafir

#19

2015-03-28 18:35

Pe net e mai greu cu manipularea, asta apropo de SRL.  S.C.Ecoserv Sig S.R.L. este o societate cu capital integral de stat. Asociatul unic al acestei societati este Consiliul local Sighisoara. Asadar conform regulamentului de functionare nimic nu misca la Ecoserv, fara aprobarea consiliului local, din care fac parte dragii nostri consilieri alesi. Asadar daca cineva se supara pe Ecoserv, sa faca bine sa mearga la consilieri si sa le ceara explicatii.


Musafir

#20

2015-03-28 18:37

http://www.ecoservsig.ro/download/ROF2015.pdf  Pentru cei care vor dovezi, la acest link gasiti regulamentul de functionare al Ecoserv.


Musafir

#21 Re:

2015-03-28 18:59

#11: -  

 Firma Ecoserv nu este un S.R.L. privat. Este firma de stat infiintata de consiliul local  la propunere primariei si cu votul consilierilor locali (majoritari). Asadar nimic din ce face Ecoserv nu se poate face fara aprobarea consilierilor iar banii realizati de Ecoserv, merg(asa trebuie)  in bugetul local. Pentru problema parcarilor trebuie trasi la raspundere acei consilieri care au votat pentru crearea de parcari de resedinta cu plata.


Musafir

#22

2015-03-28 20:31

Nu platim nimic eu stau pe plopilor si nu m-am dus sa procur loc de parcare platesc parcare pentru locu de taxi mai platesc si unde stationeaza masina


Musafir

#23

2015-03-29 08:12

Sper sa se si intample chestia asta...bafta

Musafir

#24

2015-03-29 10:23

Am semnat aceasta petitie deoarece nu este normal sa platim locuri de parcare neamenajate sau pe trotuar, nu exista locuri de parcare libere, cand ma duc in vizita la mama nu am unde sa las masina. Totul este gandit in detrimentul locuitorilor sighisoreni, doar sa we incaseze bani.

Musafir

#25

2015-03-30 18:25

Nu mi se pare normal sa se platesca pentru o bucata de trotuar in zona noastra; o dunga de var nu cred ca justifica banii platiti. In carfierul Vatican au fost investiti ceva bani pentru locurile de parcare ceea ce este OK. Asteptam investitii si in zona Dumbravei, loc este.