relocarea poligonului de pe Jandarmieriei

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția relocarea poligonului de pe Jandarmieriei

poligon ilegal

#26 raspunsul catre MAI

2016-05-21 08:57

Nu exista nici un fel de posibilitate fizica pentru AACR de a restrictiona sau de a devia traficul aerian in zona si spatiul aerian terminal (de decolare/aterizare), inclusiv la altitudini de pana la 3000 m. (introducerea unor restrictionari sau modificarea actualelor culoare de zbor publicate s-ar putea face numai in varianta mutarii sau redirectionarii actualei piste, ceea ce este imposibil).

poligon ilegal

#27 concluzie

2016-05-21 08:59

Cand decolati sau aterizati pe aeroportul Baneasa sau Otopeni sa va ganditi ca un glont de le poligonul ILEGAL Baneasa poate sa loveasca avionul. 

 

Kasper

#28 Re: concluzie

2016-08-28 12:55

#27: poligon ilegal - concluzie 

Poligonul este intre Baneasa si Otopeni, foarte apropape de primul. Liniile de tragere sunt orientate catre Otopeni, deci nici-o sansa sa fie atins un avion care aterizeaza pe Baneasa, iar din cauaza distantei mari fata de Otopeni nu se pune problema ca un glont sa ajunga pana acolo (se trage cu armament usor de infanterie). Asa ca nu mai trage concluzii aiurea.

Proprietar fara proprietate

#29 Re: Re: concluzie

2016-09-28 15:30

#28: Kasper - Re: concluzie 

 Domnule Kasper pentru ca sunteti atat de vehement impotriva cetatenilor proprietari de terenuri va invit la o plimbare si un picnic pe zona de siguranta sa va arat toate declaratiile false si neregulile din dosarul de omologare din 2005, sa va arat unde urmau 4 generali unul chiar din CSAT sa construiasca un complex rezidential pe zona de sigiranta , in anul 2008 taman cand s-a secretizat S655 regulamentul de trageri! Si multe ale surprize! Aveti curaj sa va intalniti cu mine? Sa ma priviti in ochi si sa imi spuneti ca nu am dreptate? Daca ma convingeti ca nu am dreptate va donez 500 ,mp din terenul meu ca si asa degeaba il mai am si platesc sume uriase la primarie. M-ati scapa de o povara financiara? Vreti sa ne intalnim? Stiti ceva de declaratiile false la DNA ale colegilor dv din 2015? Stiti oare de ce dl Oprea cu bogata lui experienta imobiliara a zis" va belesc daca pierdeti poligonul?" Am convingerea ca si. Jandarmii sunt ca si noi victimele celor de la logistica din minister. Pt ca ei au facut comisie de verificare a dosarului si au declarat in 2005 ca au fost in teren . Au avut orbul gainii ? Unde au fost de nu au vazut casele? Va spun eu au mintit in instanta in procesul pt gloantele de la Maricon 2002-2004 si in februarie 2005 au vrut sa intre in legaliate cu minciuna. de asemenea, unde au fost in 1992-1994 cand s-au retrocedat terenurile daca era legal? Unde au fost 16 ani cat s-a construit? De ce nu s-a respectAt regulamentul de trageri art 24 si altele? De ce directia de evidenta a dat voie sa isi faca oamenii resedinta pe zona de siguranta? De ce politia rutiera a dat avize de circulatie pe zona de siguranta? Cine minte? Veniti sa vorbim si repet daca aveti argumente la toate neregulile si dovediti ca aveti dreptate va donez pamantul ca tot nu mai am ce face cu el. Veniti? Nu mi-e frica ca ma impuscati si nici eu nu mananc oameni. 

Alt proprietar fara proprietate

#30 Intrebare

2016-09-28 15:49

Si daca orientarea poligonului este spre centura  cine zice ca nu poate ajunge glontul la un avion? Pai de ce au cerut aviz de la autoritatea aeronautica care le-a zis " daca se intampla ceva sunteti (nr jandarmaria) direct raspunzatori"" ia cititi raspunsul AAR pt omologare.  dar daca un recrut se supara si incepe sa traga in toate directiile? Cei 3000 de metri sunt parcursi de un glont in cateva secunde! Poate lovi o masina pe centura sau un avion dintr-o cursa nationala sau internationala care are scos deja trenul de aterizare? Mai am multe intrebari. 

Un fazan din camp

#31 Re: Re: concluzie

2016-09-28 20:20

#28: Kasper - Re: concluzie 

 Pai daca se trage cu armament usor de infanterie de ce aveau nevoie sa incalce terenurile noastre in camp si sa iasa din padure cand raportul expertului MAPN spune clar ca zona de siguranta este intre 800-1200 m adica pana la liziera padurii?  De ce au marit-0 la 2400- 2300 iar acum a ajuns 2200 m ? ca sa iasa  Maricon din ecuatie! Adresele catre primaria otopeni si primaria sector 1 exact asta spun : sa fie informata populatia sa nu depaseasca gardul de sarma ghimpata. Pai stiti unde era sarma ghjmpata????? La liziera padurii. Deci NU aveau nicio treba cu campul decat daca voiau sa blocheze terenurile noastre pt constructii de cartiere pt ofiteri . Logic nu? Adica expropriere mascata. Abuz in serviciu in interes personal. Oare ce va zice DNA de data asta ca tot isi doreste domnul Kasper moartea capitalistilor de Dambovita, a parvenitilor! Vezi comentarii hotnews din 13 august 2015. 

Gabi Simion

#32 Pentru "musafirul" frustrat !

2016-09-29 08:31

#23: - poligonul nu pleaca nicaieri, restul la bulau 

 Putrezit cred ca ai tu creierul, dupa ce ca si asa era mic si neted ! Te ascunzi ca un las, ce esti, in spatele unui pseudonim si ne arati tuturor cat esti de dobitoc !! Cum crezi tu ca DNA ul poate acuza un cumparator de buna credinta, cu rate la banca si care achita taxele si impozitele aferente proprietatii sale de ani de zile, fara sa poata folosi acel bun, cum este cazul proprietarilor de terenuri ?! Actele de proprietate au fost vizate si taxate de toate institutiile abilitate ale statului : Notar, Oficiul National de Cadastru, Primaria Capitalei si cea de Sector, Ministerul de Interne care a emis Carti de Identitate ale locuitorilor cu adresa in "zona de siguranta" si chiar "aviz de circulatie" pentu aleile din Complexul "FeliCity". Tu trebuie sa fi fost un comunist (sau macar un pui) prapadit, care nu a avut capacitatea de a se adapta vremurilor, si in frustrarea si invidia ta, ii urasti de moarte pe cei care incearca sa se ridice deasupra turmei ! Trebuie sa stii, cretinule, ca terenurile in cauza, au fost confiscate de comunisti (de-ai tai !) de la cei care le detineau inainte de razboi (sper ca mai tii minte marea "nationalizare", ca probabil ai si participat la ea). Iar cand au construit Poligonul, au defrisat Padurea si acele cateva hectare le-au fost daruite Securitatii Statului (astazi MAI), nu si terenurile de dincolo de Padurea Baneasa, desi ar fi putut. Acele terenuri au fost restituite dupa 1990 proprietarilor de drept si urmasilor acestora ! Sa stii imbecilule, ca abuzurile de pe vremea comunistilor ar fi trebuit sa dispara odata cu Revolutia, dar din cauza unor religve comunistoide frustrate (ca si tine), care inca se mai gasesc in unele institutii ale Statului Roman, "dreptul de proprietate - garantat de constitutie" mai are de asteptat !! Gabi Simion.


Musafir

#33 Re: Re: concluzie

2017-03-28 10:02

 

Pasagerii care zboară de pe Aeroporturile Băneasa și Otopeni, pericol neștiut. Documente oficiale.

 

 

 

Gabriel

#34 Re: Pentru "musafirul" frustrat !

2017-11-14 06:40

#32: Gabi Simion - Pentru "musafirul" frustrat ! 

Buna ziua aveți dreptate noi adică familia mea a revendicat in 1990 prin cerere făcută la Otopeni pentru revendicarea terenului acolo se făceau la vremea aceea teren luat abuziv de comuniști pe vremuri l-am pus  in posesie detinem documente in acest sens avem actele cu toate avizele scoase de la toate instituțiile abilitate si acolo am stat luni de zile pentru eliberarea lor in fine mai putin cel de la MAI si nu ne putem bucura de un bun pe care ni l-am câștigat odată cu asa zisa revoluție deci ni se încalcă conform Constituției României dreptul la proprietate daca nu sa ne despăgubeasca cei interesați de aceste terenuri si pot face si scut anti racheta pertul in grila notariala este de 350-400€ mp si sa rezolvat asa zisa problema noi vrem sa construim câte o căsuța nu blocuri de care spun dânșii. O zi buna 

Stefan

#35 Re:

2018-04-18 15:38

#1: -  

Va salut! Care este stadiul procesului intentat Jandarmeriei?

Multumesc,

Stefan Moisa