Inlocuirea denumirii de rrom cu tigan,sau cu alta denumire care sa faca referire la originile lor.


Musafir

#101

2015-02-17 08:20

noul nume de rrom nu exista in nici o tara si nici asemanator dar tigan cu diminutive si variante locale exista in toata lumea tigoiner , jitan tiganin ,etc


Musafir

#102

2015-02-17 12:18

Ideologul care a avut ideea asta e un mare idiot, care in idiotenia lui a vrut (VREA) sa denigreze cu buna stiinta identitatea unui popor care pe multi ii incurca...TREABA LUI DAR VA TREBUI SA PLATEASCA PENTRU ASTA!

Musafir

#103

2015-02-20 06:29

Inlocuirea denumirii de rrom cu tigan,asa cum s-au numit ei dintotdeauna,pentru a evita orice confuzie

Musafir

#104

2015-02-20 10:50

O inițiativa foarte bune având in vedere ca romanii aflați in străinătate sunt stigmatizati din cauza rromilor

Musafir

#105

2015-02-20 12:48

Denumirea de rrom est o gaselnita a emanatilor revolutiei cu scopul de a capta voturile acestor oameni. Denumirea de tigan nu are nimic peiorativ si este veche de cand au venit ei in europa. Exista foarte multe documente care explica asta. Diversiunea introducerii cuvantului rrom ar trebui respinsa chiar de tigani pentru ca ii dezavantajeaza foarte mult.

Musafir

#106

2015-02-20 13:51

Nu am absolut nimic cu tiganii am cunoscut destui si sint oameni ca noi,dar am cunoscut tigani mai rai decit cele 10 plagi ale bibliei.Tiganii sint tigani,rromii nu stiu cine sint!

Musafir

#107

2015-02-21 04:31

o smecherie ticaloasa cu scop de confundare de termini astefl ca pe mapamond se intelwge ca rom inseamna desigur roman

Musafir

#108

2015-02-21 19:08

Este nedrept sa se creeze confuzie din cauza numelui, noi suntem Români, ei sunt țigani, si cu asta basta!
Stralis500

#109

2015-02-22 08:04

Tiganul este o chestie care consuma oxigen inutil, romul este o bautura alcoolica. Punct............................. ............... ............ .............. ........... .......................................


Musafir

#110 Referendum National RROM/RROMANI

2015-02-22 08:34

Buna ziua Dvs., eu cred ca pentru o segmentare obiectiva a nationalitatilor, denumirea RROM ar trebui regandita, a.i. sa nu induca in perceptia utilizatorilor termenului respectiv, nicio confuzie cu privire la aceasta (nationalitate) si chiar la cetatenia ROMANA. Pronuntia "ROM" ar putea deasemenea directiona anumite perceptii inspre capitala Italiei sau inspre titulatura unui "brandy"... Exista oameni diversi, valorosi si mai putin valorosi in componenta tuturor popoarelor lumii. Nu toti RROMII necesita corectie asa cum nici toti ROMANII sunt onorabili. S.a.m.d.... As propune o completare la aceasta petitie: anume, cred ca nu numai denumirea nationalitatii RROM ar trebui ajustata ci si denumirea limbii vorbite RROMANI, care intareste provocarea eventualelor confuzii. In concluzie, DA, as fi de acord cu un Referendum privitor la testarea acceptantelor cetatenilor romani, de toate nationalitatile, legate de nevoia clarificarii si de decizia oficiala viitoare asupra acestor chestiuni. Cu deosebit respect pt toate nationalitatile si cetateniile, Gusti.


Musafir

#111

2015-02-23 17:19

Traiesc in spania de 8 ani si aici tiganii nu au denumire a etniei derivata din denumirea tarii sau a spaniolilor ci se numesc si sunt numiti Gitanos. Tigan .Rrom ca la noi nu am auzit denumirea asta si dupa cata istorie cunosc tigani au venit din Rumelia provincie aflata sub ocupatie otomana

Musafir

#112

2015-02-23 20:06

Tiganii sunt MANDRI de natia ,etnia lor ! Doar infractorii si antisocialii nu accepta o denumire specific etniei.Vedeti cazul lui Madalin Voicu si alti reprezentanti ONORABILI !!!

Musafir

#113

2015-02-23 22:45

Doresc ca noi Romanii sa fim deosebiti de ''Tigani'' printr-un singur cuvant,sa nu fim nevoiti sa apelam la o fraza uneori pentru a ne departaja de ''ei''.Fara confuzie:Rom-Roman.

 

Lucky

#114

2015-02-24 03:05

Sa se termine odata cu aceasta ipocrizie care nu stiu cui serveste cu siguranta nu poporului roman. Am avut destul de pierdut in aceste doua decenii si jumatate.Nu am auzit pana acum ca un membru al acestei etnii  sa se adreseze altuia cu apelativul "Mai rromule" ci "Mai tigane"


Musafir

#115

2015-02-24 04:34

Rrom e un nume inventat, tocmai pt a creea o confuzie in viitor cu Rromania, tzara tziganilor??
Jignitor ....

Musafir

#116

2015-02-24 12:23

Pentru tiganii care vor sa isi pastreze numele de rrom ar fi cazul sa fie stramutati intr-o tara a lor "Rro" sau rromanes acolo sa traiasca in legea lor,sa se fure intre ei.Si daca nu gasesc acel teritotiu pt tara"Rro"sa ii obligam pe cei care lu-au acceptat legal schimbarea etniei sa le caute urgent teritorii unde sa isi poata dragii nostri tigani constitui regatul,ori imparatia.Regi au,imparati,bulibasi si tot soiul de ranguri boieresti;le mai trebuie tara.

Musafir

#117 Re:

2015-02-24 12:27

#112: -  

 Corect,dar sa nu credeti ca acesti domni mandri de etnia lor nu aduna nimic de aici,capital politic,de imagine si cate or mai fi.


Musafir

#118

2015-02-24 13:58

Tigan... este numele unei comunitati care se respecta si de aceea , asa cum s-au numit din stramosii lor, asa trebuie sa se numeasca ! Orice schimbare costa ! Schimbarea inseamna traditie, cultura, bun simt si mult mai multe !
Manuela Toia

#119 Re: Referendum National RROM/RROMANI

2015-02-25 13:03

#110: - Referendum National RROM/RROMANI 

 Multumim pt precizare insa eradicarea cuvantului RROM folosit doar pe plan intern(in Romania)...nu schimba prea multe atat cat pe plan extern (acolo unde problema este mai mare) tiganii vor continua sa se numeasca ROMI(rom este cuvantul introdus de Consiliul UE in 1993-RROM a fost introdus in Romania in 2000)


Musafir

#120

2015-02-25 20:32

Îmi iubesc tara în care m-am născut și vreau tot binele din lume pentru mine , pentru familia mea și pentru toți românii

Musafir

#121

2015-02-25 23:16

Este de ajuns de cat timp acesti tigani se ascundeau in faradelegile lor dupa tifulatura confuza de rrom......rromani....e inacceptabil.. ...trebuie sa ia sfrsit batjocura asta.
khatleea

#122

2015-02-27 08:15

Am mai semnat odata o astfel de petitie in urma cu vreo doi ani, insa din pacate nu s-a schimbat nimic. Noi, care suntem plecati de acasa, sa muncim in strainatate, am simtit cel mai dur consecintele acestei schimbari ''d’appellation''...tigan transformat in rrom, apoi in rom, apoi in roman....Noi, cei dezradacinati, suntem primii care dorim aceasta schimbare....noi suntem primii care simtim si traim zi de zi cu acest stigmat, aceasta confuzie generala care s-a creat cu buna stiinta de catre cei care au interesul de a ne sterge -ca popor, ca natie- de pe harta Europei.

khatleea

#123 Re:

2015-02-27 08:22

#116: -  

 Din pacate asta vrea Europa.... sa le gaseasca un loc al lor, o tara o lor, un pamant al lor...si s-au gandit sa ii adune la noi, sa faca o enclava tiganeasca pe teritoriul nostru. Este strategie pe termen lung care incepe sa prinda contur datorita politicii externe dusa in intereseul altora, nu al nostru, al romanilor. Si sunt multe de spus....Sa auzim de bine!

 

 

Ioan

#124

2015-02-27 16:47

Daca cineva gaseste o traducere din alta limba din orice tara din europa a numelui (tigan) rrom in limba acelei tari ar trebui conform consiliului european sa-l adopte si ei deoarece altfel si ei fac discriminari nu credeti?


Musafir

#125

2015-02-28 10:50

Iliescu e de vina pentru schimbarea numelui etiniei din ""tigani""ïn rromi......pentru ca si el tot tigan......asadar aceasta mizerie de tigani ne-au facut de rushine in toata lumea.....nu mai zic in tara ce comportament salbatic au.