Inlocuirea denumirii de rrom cu tigan,sau cu alta denumire care sa faca referire la originile lor.


Musafir

/ #110 Referendum National RROM/RROMANI

2015-02-22 08:34

Buna ziua Dvs., eu cred ca pentru o segmentare obiectiva a nationalitatilor, denumirea RROM ar trebui regandita, a.i. sa nu induca in perceptia utilizatorilor termenului respectiv, nicio confuzie cu privire la aceasta (nationalitate) si chiar la cetatenia ROMANA. Pronuntia "ROM" ar putea deasemenea directiona anumite perceptii inspre capitala Italiei sau inspre titulatura unui "brandy"... Exista oameni diversi, valorosi si mai putin valorosi in componenta tuturor popoarelor lumii. Nu toti RROMII necesita corectie asa cum nici toti ROMANII sunt onorabili. S.a.m.d.... As propune o completare la aceasta petitie: anume, cred ca nu numai denumirea nationalitatii RROM ar trebui ajustata ci si denumirea limbii vorbite RROMANI, care intareste provocarea eventualelor confuzii. In concluzie, DA, as fi de acord cu un Referendum privitor la testarea acceptantelor cetatenilor romani, de toate nationalitatile, legate de nevoia clarificarii si de decizia oficiala viitoare asupra acestor chestiuni. Cu deosebit respect pt toate nationalitatile si cetateniile, Gusti.