Inlocuirea denumirii de rrom cu tigan,sau cu alta denumire care sa faca referire la originile lor.


Musafir

#201

2015-03-28 19:42

sunt de acord ca acesti tiganii sa poarte alt nume in afara de cel de rom,care prin comfuzie se creaza asemanare, rom,cu roman,

Musafir

#202

2015-04-02 18:54

să știe toată lumea care este adevărata lor origine și să nu mai îndrăznească careva să ne confunde cu ei ! vreau dreptate !

Musafir

#203

2015-04-02 20:28

Pt.adevăr,cu mult timp in urma când au fost aduși in tara li se spunea țigani,apoi multi ani ,pana in zilele noastre li sa spus la fel,de ce le este rușine cu adevăratul nume?

Musafir

#204

2015-04-05 11:23

Am semnat, pentru ca eu nu sant tiganca.
Sant deschisa tuturor culturilor , dar eu sant romanca.
Cine si ce interese aveau cei care au decis sa-i implanteze etnic pe tigani in Romania, ma depaseste.
In toate situatiile in societate trebuie sa dau explicatii de etnie, am obosit.

Musafir

#205

2015-04-06 06:20

Semnati pe

http://www.petitieonline.com/tratamente_pentru_hepatita_c_astazi_nu_maine

AVEM NEVOIE DE SEMNATURA DVS.

MULTUMIM!


Musafir

#206

2015-04-06 15:27

ce imi doresc mai mult decat aceasta schimbare ????/
sa fie verificati de ANAF, DNA........DEOARECE MANA IN MANA CU PRIMARII PRIMARIILE.........,,oameni de legatura'' acesti rromi, ...tigani primesc ajutoare sociale, construiesc fara autorizatii, nu platesc impozite..............daca au DREPTURI AU SI OBLIGATII.......consider ca totul trebuie inceput din teren !!!!......fiecare cas si proprietar din aceste palate trebuie identificat si ........adus la zii cu tot si toate !
Ce se poate face cum miscam institutiile abilitate sa faca lumina si in acest sens?

Musafir

#207

2015-04-06 17:25

ca sa nu se mai foloseasca numele de rrom care duce indirect la roman --asta este inventia lui iliescu pt ca si el e tigan

Musafir

#208

2015-04-06 19:33

Peste tot in lume unde merg asa zisii rromi ne fac numele de ras prin furturi,batai etc. Cuvantul rrom se asociaza cu roman.

Musafir

#209

2015-04-07 08:46

Țiganii se disting de alte națiuni prin limbă , obiceiuri , vestimentație . Este necesar să se distingă și prin denumire . Confuzia creată de iudeo-bolșevicul Petre Roman nu le face bine nici lor nici nouă românilor .

Musafir

#210

2015-04-13 20:53

Ce ar mai putea fi de comentat atata timp cat încerci sa faci din ei ceva si ei nu isi dau interesul deloc. Ba chiar din contra fac destul de multe încât si daca ar face o puscarie cat un judet nu ar fi de ajuns! Unde esti tu Antonescule sa iti duci planul la capăt!?

Musafir

#211

2015-04-21 06:21

Pt a repara o greseala istorica si lingvistica. Romania - Dacia nu are nici o legatura cu etnia in cauza. Cei care vor sa respecte legea si istoria sa o faca. Restul, drum bun!


Musafir

#212

2015-04-22 15:13

DIN TOATE TIMPURILE TIGANII S-AU NUMIT TIGANI , SATANISTII CARE VOR CONFUZIE CU ROMANII SA SE AGHESMUIASCA

Musafir

#213

2015-04-23 21:21

pt ca sunt tigani si vor ramane tigani pentru totdeauna, privati de sentimentul de corect, drept, fara pofta pt. bunul altuia! Termenul de rrom e un apelativ inventat, pt a crea o confuzie cruda ca apartin hmm... cuiva, romanilor, in cazul nostru, care nu avem nici o legatura de fapt cu ei. Tiganii au fost si sunt o rasa migratoare si spre ghinionul nostru ca acu cateva sute de ani eram un popor bun la inima si poate mai suntem, am acceptat perfiditatea si spurcaciunea acestei specii!

Musafir

#214

2015-04-24 13:36

...cred ca se face confuzie in tarile din vest intre romi si romani
am o solutie sa le zica kashmiri, ca de acolo se trag din regiunea Kashmir, India.
numele are reputatie buna de la lana fina de kashmir, deci n-ar trebui sa se supere.

Musafir

#215

2015-04-24 17:45

Pentru a avea posibilitatea de a selecta dintre uscături. Nu mă simt în aceeași oală cu ei. Au învățat să profite. De cele mai multe ori ne râd în nas. Fără supărare.

Musafir

#216

2015-04-24 19:59

Etnia tiganeasca trebuie sa-si asume propria identitate.
De cind ma stiu, n-am auzit decit cuvintul de traditie milenara care desemneaza aceasta etnie, si asta e tigan - in romaneste, si cam la fel prin toate limbile europene - zigeuner, zingaro, cigan, cigany, ciganin, gitano, gitan, gipsy, etc.
N-am auzit pe nimeni sa-l numeasca pe un tigan - rrom.
In toata europa, si nu numai, roman echivaleaza cu tigan, si asta in principal din cauza auto-intitulari a tiganimii ca "poporul roma", si a inventatului nume rrom!
Eu nu sunt tigan, si vreau sa fie clar pentru toata lumea, ca a fi roman nu inseamna a fi tigan!

Musafir

#217

2015-04-25 20:21

pentru ca tiganii ca si etnie neau facut si ne fac de ras in continuare prin comportamentul lor oriunde sau dus,neau facut de ras,bineinteles nu chiar toti dar 90 la suta da,ca atare sa se numeasca tigani ca si pina in 90,altfel sai ia dracul pe cei care lea dat denumirea de rrom

Musafir

#218

2015-04-27 06:32

Tigani au fost intotdeauna,tigani trebuie sa ramana numele lor,nu trebuie schimbat numele pentru ca asa vor niste interesati .

Musafir

#219

2015-04-27 14:57

Denumirea de "tigan" n-ar fi trebuit sa fie inlocuita cu cea de "rrom" niciodata ! Nu s-ar mai creat atita confuzie intre romani si tiganii care ne-au facut si ne fac de rusine pretutindeni in lume ! Sunt si exceptii: citiva tigani care se comporta si vorbesc civilizat, dar....cu o floare nu se face primavara !

Musafir

#220

2015-04-27 17:28

500 de ani au fost numiți țigani. Doresc revenirea la denumirea anterioara pentru a evita confuzia dintre români și rromi.

Musafir

#221

2015-04-27 19:13

Pentru ca mi se pare de bun simt. Cuvantul tigan nu e derogatoriu, e pur si simplu numele unui popor.

Musafir

#222

2015-04-27 21:37

Am intimpinat probleme datorita confuziei intre roman si rrom.Traiesc si muncesc in Franta,iar oamenilor de aici trebuie sa le explic care este defapt diferenta intre cele 2 cuvinte.Unii cunosc deja ce este un rrom si ce "stie"el sa faca,altii insa, nu

Musafir

#223

2015-04-28 13:44

Asa cum un american nu vrea sa fie confundat cu un rus, nici eu nu vreau sa fiu confundat cu un țigan.

Musafir

#224

2015-04-29 12:41

- Denumirea de "rom" nu este specifica acestei etnii. Ar trebui initiata o petitie de condamnare a lui Petre Roman pentru subminarea denumirii de roman, Romania etc.
- Am multi cunoscuti tigani, oameni absolut onorabili, care nici nu vor sa auda de mistificarea estniei lor. Ei se considera TIGANI si sunt foarte mandri de etnia lor si de oamenii cinstiti care o compun.

Musafir

#225

2015-04-29 14:04

Toate tarile europene au denumit etnia, intr=un fel sau altul, cu aceasta ...titulatura. Kogalniceanu si multi, multi alti carturari si oameni politici au militat pentru DEZROBIREA TIGANILOR si nu pentru cea a ROMILOR. Prin asumarea voluntara de catre Romania a denumurii de ROMI, se sugereaza ca originea tiganilor din propriile lor tari, ar fi de fapt aceasta tara Romania.Adevarata TIGANIADA (scuzati, ROMANIADA) ar fi spus I.B.Deleanu