Stopaţi abuzul împotriva lui Nicolae Băciuţ

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Stopaţi abuzul împotriva lui Nicolae Băciuţ


Musafir

#26

2014-12-19 12:03

De acord cu conţinutul petiţiei. Este un abuz intolerabil. Guvernul nu poate trata subiectul cu indiferenţă. Decat daca vrea sa arate ca nu-i pasa de scriitori si de oamenii de cultura, lux pe care nu şi l-a permis nici familia Împuşcatului. Si ar fi bine sa stie sau sa-şi aminteasca faptul că scriitorii lasă mărturii viabile despre evenimentele traite, nu purtătorii de palavre recrutati dintre linguşitori.

Prof. univ. dr. Petre Anghel, membru al Uniunii Scriitorilor.

Darie Ducan, scriitor

#27 Solidaritate pentru Nicolae Baciut

2014-12-19 12:05

Se pregateste incet momentul 1 decembrie 1918+100. Din pacate nu am nicio indoiala ca despre asta e vorba in subtext. Si nu e vorba despre niciun nationalism aici, ci despre luciditate si ceva simt istoric care la Bucuresti nu se prea vad (ma refer la oficialitati, fireste).

lucian pop
Musafir

#28

2014-12-19 13:19

n-aș merge așa de apăsat pe o umilintă a udemereului, răutatea îi apartine mai mult decât sigur, efemerei ministre. o porcărie. prin pârghiile unei funcții arăți ce acritură ești.cine știe ce frecușuri a avut cu Nicolae Băciuț, și răzbunarea este arma și a prostului și a proastei!


Musafir

#29

2014-12-19 13:37

sper să fie de folos ca altă dată să nu mai apară asemenea abuzuri

Musafir

#30

2014-12-19 14:11

Sunt profund revoltata de orice abuz care se face impotriva fratilor ardeleni, care de secole indura atacurile perfide ale acestei populatii minoritare si agresive. Crestinati la anul 1000, nu au avut probabil timpul necesar pentru a-si insusi valorile crestine. Dar nici noi, romanii, nu avem timp si rabdare sa asistam pasivi la iluminarea lor.

Musafir

#31

2014-12-19 18:16

Domnule Prim-ministru,

E timpul să avem, în această țară, un guvern al României! Un guvern care să apere intersele țării și al locuitorilor săi. E timpul să dovediți că Dumneavoastră, Guvernuluiu nostru, Vă pasă de români și de România strămoșilor noștri!
E timpul, domnule Prim-ministru, să dovediți, prin fapte curajoase, românești, că știți în ce țară Dumnezeu v-a hărăzit să guvernați! Și că sunteți conștient de ce ați pierdut alegerile prezidențiale, fapt pe care, personal, îl regret din toată inima. Dar, nu Vă lăsați intimidat!
E timpul, domnule Victor Ponta, să Vă dovediți,cu ADEVARAT, atașamentul față de România! Față de toți românii din granițile acestui stat, deja ciuntit de vicisitudinile istoriei, dar și datorită multelor cozi de topor, care au existat de-a lungul veacurilor, pe acest pământ! Vă respect și, din acest motiv, eu - ca toți cei care cred în buna Dumneavoastră credință - aștept fapte hotărâte din partea Dumneavoastră, în calitate de autentic conducător al țării, pentru ca românii să nu mai fie batjocoriți, perpetuu, de dușmanii nostri, care, își zic,ei înșiși,tradițiomnali. Prin urmare, ei si-au ales drumul acesta. Păcat, am fi putut trăi în pace! Asadar, deschideți ochii mari! Iar noi, desigur, Vă vom fi alături! Altfeș, prevăd, că, datorită unor acte de acest gen, nicicând nu va fi pace sub măslini. Dar, țineți minte, Vă suntem, mereu și oricând, alături!
Conf.univ.dr Coriolan PĂUNESCU,
Universitatea DANUBIUS din Gaalați;
scriitor, Membru al Uniunii Scriitorilor din ROMĂNIA; ziarist, membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști

Musafir

#32

2014-12-20 04:54

Nu sunt comentarii de făcut, este de acționat ! Același lucru mi s-a întâmplat și mie.

Musafir

#33

2014-12-20 07:22

astfel de abuzuri tin de udemeristii care in ultimii ani conduc ministerul culturii parca in numele ungariei si nu al guvernelor romanesti din care fac parte

Musafir

#34

2014-12-20 07:23

Pentru ca imi pasa.

Musafir

#35

2014-12-20 07:41

E OBLIGATORIE REVENIREA LA COMPETENTE PROFESIONALE , NUMIREA PE CRITERII DE APARTENENTA POLITICA NASTE MONSTRUOZITATI !

Musafir

#36

2014-12-20 09:50

Fac parte dintr-o familie ,care s-a refugiat la cedarea Ardealului.M-am nascut in refugiu. In martie ,am fost prin natura serviciului in centrul orasului Tg-Murs.Inteleg totul,stiu totul si am mare teama ,chiar siguranta ca se v-a repeta ce a mai fost
Este musai,musai sa fim uniti si sa ne iubim neconditionat.
Rebeca Ilinca Roman

#37 Argument

2014-12-20 09:56

"Trădare, trădare, da să ştim şi noi"

Oare ce i s-a reproşat de căre ministresa pseudoculturii române promovate de facţiunea xenofobă a guvernării de la Bucureşti, de s-a decis această mutare forţată a domnului Nicolae Băciuţ  în judeţul Olt ? Să fie oare de vină starea de criză a culturii române, resimţită mai aprig acolo? Ori s-a dorit ca dumnealui să fie mai aproape de Bucureşti, ca într-o bună zi să-l vadă guvernanţii (decidenţi) ce om harnic, robace, talentat şi întreprinzător este scriitorul şi publicistul Nicolae Băciuţ, astfel că poate fi promovat în funcţia de Ministru al Culturii, într-o următoare schemă de guvernare?

 

Rebeca Ilinca Roman

#38 Argument 2

2014-12-20 09:59

Ne place să credem că acesta a fost motivul. Văzând aceşti domni  pseudoculturali că nu sunt în stare să gestioneze ministerul în discuţie, or fi pus ochii pe omul de cultură din Tg.Mureş, să-l cunoască şi oltenii, nu doar ardelenii lui. Cu un domn Cocoş pe post de Mecena, să-şi facă platformă electorală, doar-doar va fi reprezentată cultura română de către un veritabil cărturar, care mai are şi meritul (indispensabil, de altfel...) de a vorbi corect limba română.

 

Rebeca Ilinca Roman

#39 Argument 3

2014-12-20 10:00

Într-o asemenea dialectică a argumentaţiei, da! suntem de acord să-l transferaţi pe domnul Nicolae Băciuţ, însă nu în judeţul Olt, ci direct la Bucureşti, ca Ministru al Culturii. Are toate prerogativele necesare unei asemenea funcţii. În plus, dumnealui serveşte dezinteresat cauza culturii române, dar şi pe cea a altor conaţionali, atâta vreme cât fac veritabile acte de cultură... Aşteptăm vestea cea bună, acum, în pragul Sfintei sărbători a NAŞTERII DOMNULUI.

O RENAŞTERE ADEVĂRATĂ A CULTURII ROMÂNE!

 


Musafir

#40

2014-12-20 10:17

Tuturor semnatarilor ,puterea de a rezista pana la capat!

Musafir

#41

2014-12-20 10:30

Sunt de acord cu con'inutul scrisorii!

Musafir

#42

2014-12-20 11:21

Ce mizerabili sunt mizerabilii!

Musafir

#43

2014-12-20 12:20

Cred că e vremea ca oamenii să facă mai mult decât petiţii. Trebuie procese împotriva abuzurilor, trebuie cerute despăgubiri şi sancţiuni, inclusiv penale. E vremea ca oamenii să înveţe să lupte pentru a-şi recupera Ţara!

Musafir

#44

2014-12-20 20:56

este un abuz, o dezradacinare a unui om care a avut o activitate deosebita in zona Tg.Muresului.
ZdpN

#45 Actiune in contencios administrativ + plangere penala

2014-12-20 21:13

E necesar ca, in termenul legal de 30 de zile, sa se adreseze Ministerului Culturii o plangere prealabila prin care sa se solicite anularea ordinului din data de 11 decembrie, dar si a celui din 16 decembrie. Daca raspunsul nu este corespunzator sau daca nu se primeste niciun raspuns in termen de 30 (maximim 45 de zile), se deschide actiune in contencios administrativ, la Curtea de Apel. Intre timp se primeste raspuns de la parchet, la plangerea penala ce trebuie intocmita de urgenta!


Musafir

#46

2014-12-21 08:50

"partidul" de buzunar udemerist a facut deja mult rau prin pozitia sa revizionista.E timpulsa fie eliminati din politica romaneasca.Toti cei care nu respecta constitutia Romaniei trebuie pedepsiti exemplar,pentru a intelege ca Romania este pamantul sacru al romanilor si este INDIVIZIBIL !Stopati obraznicia si nesimtirea unui grup de bezmetici care nu cunosc bine nici limba oficiala a acestei tari!

Musafir

#47

2014-12-21 16:10

Domnul Băciuț, un MARE OM!

Musafir

#48

2014-12-21 17:01

La puzderia de acte scandalos-samavolnive din politica udemerista se adauga si acesta. Acest tupeu nerusinat e posibil datorita pasivitatii guvernantilor care pentru linistea propie sacrifica interesul natiunii. Absurdistan in toata regula !

Musafir

#49

2014-12-21 20:15

Cred ca ar putea fi cercetata pentru abuz in serviciu.

Musafir

#50

2014-12-22 16:05

Directorii deconcentratelor sunt funcționari publici, deci agajați prin concurs.Ca atare, ei nu pot fi detașați de la postul pentru care au concurat.Ministerul Culturii este una din cele mai importante instituții ale Roimânei, întrucât Cultura este unul din pilonii pe care se sprijină po națiune.Estye de neînțeles că datorită unor ionterese politice, în utlimii ani miniștri ai culturii au fost niște semianalfabeți: preoți, medici de țară, ingineri agronomi etc.Și mai condamnabil este faptiul că în Parlamentul României nu s-a găsiyt nimeni care să atragă atenția guvernului și să-l oblige ca în Ministerul Cultureii să instaleze profesioniști, oameni de cultură.