Referendum limitare privilegii parlamentari

Referendum limitare privilegii parlamentari / Anunțuri / Actualizare petitie privind limitare privilegii parlamentari / Comentarii


Musafir

#1

2014-12-15 14:10

sunt de acord si cred cu toata convingerea ca trebuie sa ne indreptam spre alegeri anticipate atat parlamentare cat si locale.Trebuie schibata toata clasa politica, numai asa cred ca am avea sanse sa mergem mai departe spre mai bine pt acest popor oropsit si cu voia lui timp de 25 de ani de la asa zisa revolutie.

Musafir

#2

2014-12-15 14:10

Ei iau bani de vacanţă? Şi primesc şi salarii în lunile de vacanţă? Unii primesc diurna că dorm în parlament? Aşa să primească orice muncitor de rînd care lucrează la zece sau sute de km. Cu ce sunt mai speciali? Au şcoală de parlamentar? Cum are o afacere ţup în parlament să-ş protejeze afacerea, ei ş-au ales nu i-a trimis nimeni forţat.

Musafir

#3

2014-12-15 16:12

Excelente aceste propuneri !!!!!!!!!!!!

Musafir

#4

2014-12-15 16:50

Foarte bune modificările! Vreau o petiție pentru legea votului pentru alegerile electorale oricare ar fi ele (prezidențiale, parlamentare, etc.), ca sa nu se mai repete episodul de la alegerile prezidențiale din 2014. Ne-am făcut de ras la modul in care s-au organizat alegerile, persoane care au stat cu orele pentru a isi exercita dreptul la vot. Mulțumesc!

Musafir

#5

2014-12-15 20:44

FOARTE NEMULTUMITA. Prea multi si cam incompetenti

Musafir

#6

2014-12-16 03:11

De acord. Să sperăm că se va reduce nr. de parlamentari și vor fi eficienți pentru România și români.

Altfel se alege praful de țara noastră. 


Musafir

#7

2015-03-16 19:05

Propun sa - i obligam pe toti cei care doresc ssa ne serveasca interesele sa-si depuna, la inscrierea in cursa electorala, cazierele judiciar si fiscal si propria declaratie de avere in care sa mentioneze toate rudele pana la gradul 3, iar o comisie special constituita sa le verifice si sa elimine din start pe toti cei care au probleme cu justitia si fiscul.

Musafir

#8

2015-04-26 16:57

In Parlamentul Romaniei nu au ce cauta oameni care nu stiu istoria si geografia Romaniei, nu mai vorbim de limba romana. Toti parlamentarii , ministrii sa aiba voie sa utilizeze numai masini de productie interna. Tot ei si familiile lor sa nu aiba dreptul sa fie tratati medical in afara tarii - ei au adus sistemul medical de stat in halul in care este , poate asa vad ce se intampla sub nasul lor. Este valabil si pentru sistemul de invatamant - sa nu aiba dreptul de a-si trimite copiii sa studieze in strainatate- sa invete in sistemul de stat in care guverneaza parintii lor.

Musafir

#9

2015-06-22 02:45

O-i vedea-o si pe asta...am semnat.. Cati trebuie sa semnam ?

Musafir

#10

2015-08-30 19:21

alocației pentru copii

Musafir

#11

2015-12-23 08:42

Este o nerusinare fara margini ca domnii parlamentari au votat marirea indemnizatiilor, a sumei forfetare pentru cazare si a celorlalte drepturi necuvenite inclusiv a pensiilor speciale.
In afara de faptul ca numarul parlamentarilor este foarte mare in raport cu numarul cetatenilor acestei tari si multi dintre ei nu au studii sau vechime in munca, meseria lor fiind sa pacaleasca alegatorii ca sa-i aleaga, pentru a putea fura si a face trafic de influenta.
Daca nu se va intelege asta sunt sigur ca vor izbucni conflicte sociale, asa ca este bine ca acest Guvern sa blocheze legea de marire a indemnizatiilor si a pensiilor speciale pentru parlamentari si primari.
Ne-am saturat de acesti trantori numiti parlamentari care dupa ce ca nu aduc nimic bun acestei tari, mai si fura fara rusine.

Musafir

#12

2016-01-13 09:40

Sunt niste nerusinati si nesimtiti. Ar trebui atunci cand vine unul de-al lor cu o initiativa gen majorare drepturi banesti, privilegii parlamentari, sa fie trimisi intr-o familie obisnuita si sa incerce sa traiasca cu venitul acesteia timp de 2 luni.

Musafir

#13

2016-05-26 13:43

Să facă politică din plăcere, ca un hobby, iar pentru munca prestată să fie indemnizați cu salariul minim pe economie!!

Musafir

#14

2016-06-26 19:32

sa nu uitam ca:
1 in Romania votul este uninominal, parlamentarii sunt reprezentantii celor care i-au votat si in consecinta ei ar trebui sa sustina in parlament optiunile alegatorilor si nu optiunile proprii sau ale partidului din care fac parte.

2 eliminarea votului secret in parlament, fiecare alegator trebuie sa vada cum a votat parlamentarul ales de catre el.


Musafir

#15

2016-09-05 16:18

De acord cu propunerile expuse.Dna KONATE Magdalena

Musafir

#16 Re:

2016-09-05 16:19

#15: -  

 


Musafir

#17

2016-09-05 17:01

Gasiti un loc in aceasta petitie in care sa fie stipulat cu claritate disparitia din legislatia propusa de parlamentari, prostul obicei "cine imparte-parte isi face".

Musafir

#18

2016-09-05 17:17

Foarte bine, susținere totala
Radu Marian

#19 Cuantumul indemnizației de parlamentar

2016-09-05 17:43

Să se devină la situația interbelică: indemnizațiile de parlamentar să fie suportate de partidele parlamentare.

Să se interzică trecerea de la un partid la altul: pe cine mai reprezintă cal care face această trecere? Se încalcă grosolan principiul democrației de reprezentare prin vot.


Musafir

#20

2016-09-05 18:14

EU, Tania Varga, ma declar total nemultumita de clasa politica din ultimi 27 de ani. Clasa politica sa invete de la sistemul suedez, ca deh, saracii suedezi sunt amarai rau


Musafir

#21

2016-09-05 18:14

Stimate doamne, stimați domni, sunt total pentru limitarea drepturilor parlamentarilor, în sensul că:

a) Un parlamentar ca să țină cu MĂRIA SA ALEGĂTORUL, adică cu poporul, al cărui reprezentant este în Parlamentul României, trebuie să trăiască ca și poporul care l-a ales, tocmai pentru a se lupta ca și el și poporul să o ducă tot mai bine.

b) Nu este permis ca un parlamentar să huzurească, precum burjuii, iar poporul să stea în mizerie.

c) Un parlamentar care nu se luptă pentru industrializarea țării sale, cu o economie strategică, cu șosele multe, pentru o școală modernă, pentru un sistem de sănătate sănătos, pentru siguranța zilei de mâine a poporului, acela nu poate fi considerat PARLAMENTAR.

d) Sunt foarte multe de spus, dar din păcate nu-mi permit acum să le scriu. Dacă mă veți contacta, poate o să spun mai multe, fiindcă: O ȚARĂ ESTE PUTERNICĂ, PRINTR-O ECONOMIE PUTERNICĂ și O FORȚĂ MILITARĂ PUTERNICĂ. Noi nu avem economie, ci numai o piață de consum, nu avem nici o armată puternică, ci suntem doar o mică piesă de șah, pe tabla geopoliticii europene și cele mondiale.

e) Pentru România este suficient un parlament de maxim 150-200 de parlamentari. Sunt mult prea multe agenții, direcții, oficii, etc. guvernamentale, care doar papă banii țării și nu rezolvă nimic ca lumea. Avem un guvern care face doar amatorism în guvernare.


Musafir

#22

2016-09-05 18:33

Pensiile care se cuvin dupa unul-doua mandate de udihna bine-remunerata sfideaza bunul-simt!

Musafir

#23

2016-09-05 19:34

Susțin in continuare.

Musafir

#24

2016-09-06 05:28

sunt foarte nemultumita!!! in afara de minciuni, nimic nu fac! legile pe care le voteraza sunt proaste, dau loc la multe interpretari si le fac doar in favoarea lor!!!

Musafir

#25

2016-09-06 10:19

Cetatenii sunt nemultumiti ? Dar cine ii voteaza ? Cei multumiti ? Care sunt aceia ?