Referendum limitare privilegii parlamentari

Referendum limitare privilegii parlamentari / Anunțuri / Completare petitie privind limitare privilegii parlamentari / Comentarii


Musafir

#1

2014-12-11 13:58

De acord !

Musafir

#2

2014-12-11 13:58

subscriu la toate punctele din cele doua anunturi. dar ce succes va avea petitia?

Musafir

#3

2014-12-11 14:01

consider ca nu este suficient.Parlamentarii trebuie sa-si plateasca toate consumurile incepand de la telefon ,transport, cazare si tot ce tine de birourile din teritoriu.Daca doresc cazare sa locuiasca la parlament pt ca toti au case in Bucuresti.

Musafir

#4

2014-12-11 14:05

Nu sunt de acord cu limitarea nr. mandateleor la 2; de ce sa primenim mereu parlamentul cu nepriceputi? Prefer oricate mandate, dar acordate unor oameni care merita si care fac poltica adevarata.
in plus, daca se introduce o lista prea lunga de restrictii, toata petitia devine imposibile de adoptat; trebuie introduse maxim 3 lucruri, cele mai importante!
Mult mai important este sa se creeze un precedent si un model care sa poata fi folosit utlerior in alte situatii similare, nu trebuie sa visam ca se poate corecta TOT printr-un singur referendum.

Musafir

#5

2014-12-11 14:19

Bună ziua,

Personal nu sunt de acor cu salarizarea mediocră, respectiv un salariu mediu pe economie. În acest caz, eventualii profesioniști interesați de un astfel de post n-ar fi motivați să candideze, evident că potențialii candidați ar fi dintre cei care câștigă mai puțin de un salariu mediu sau ar profita de funcție să câștige altfel banii.

marius

Musafir

#6

2014-12-11 14:44

Consider recentele completări,corecte si de asemeni consider ca si nr.de parlamentari,sa fie cit mai redus.Luați ca exemplu Elveția,sau Tara Cantoanelor,cum i se mai spune,știți cumva de citi parlamentari dispune?La o populație ca a României,un nr.de parlamentari cit mai redus,ar fi excelent.O zi buna va doresc,LA MULTI ANI,si toate cele bune,si sa ne auzim,cu bine.

Musafir

#7

2014-12-11 15:13

Sunt de acord cu cele doua deziderate !
Sper sa reusim !

Musafir

#8

2014-12-11 15:15

Consider ca limitarea numarului de mandate nu este de dorit. Dupa cate stiu nu este o practica legislativa curenta in parlamentele europene.


Musafir

#9

2014-12-11 16:05

Perfect de acord!!!

Musafir

#10

2014-12-11 18:40

De acord !!

Musafir

#11

2014-12-12 07:10

O,da! De acord!
Marian Dragomirescu
Autorul acestei petitii

#12 Re:

2014-12-13 23:51

#4: -  

 Buna ziua. Va multumesc pentru comentariile pertinente. Nu pot decat sa fiu de acord cu dumneavoastra.

Legat de precedent, din pacate avem un precedent negativ in care decizia din referendumul privind reducerea numarului de parlamentari nu s-a aplicat, din contra a crescut numarul de alesi de la 470 la 588. Asa ca sper sa nu mearga pe regula precedentului :)

Legat de numarul de cereri din petitie, consider ca aceasta petitie are mai mult un rol de informare si de constientizare a situatiei, un fel de sondaj pe de alta parte.  Sansele de reusita sunt oricum mici, oamenii nu se implica, nici macar sa semneze ...

Legat de limitarea nr. mandatelor la 2, nu stiu ce sa zic. Asa am gandit si eu initial. Pe de alta parte nu cred ca e nevoie de mai mult de 1 an pentru un incepator (nou ales) sa isi intre in ritm. Pe de alta parte 8 ani sunt destul de multi, iar o innoire a parcului poate fi ceva bun, nu neaparat o pierdere.

Cu stima.


Musafir

#13

2014-12-14 17:07

trebuie eliminat acest tip de vot . nemernicii si de la locale se ascund sub acest tip de vot sa poata fura.

Musafir

#14

2015-11-09 16:05

Mici modificări, sa le luam si jucăriile gen tableta , laptop, benzina, etc când apar derapaje. Si limitarea minutelor de telefon.

In plus un salar compensatoriu e suficient, nu cred ca era somer cand a candidat si a castigat:

"Beneficii la final de mandat:

- dacă nu mai sunt aleşi, parlamentarii primesc trei salarii brute compensatorii."

Alta modificare

"Concediu anual plătit se acordă deputaţilor pe o durată de 36 de zile lucrătoare (luându-se drept bază săptămâna de muncă de 6 zile) " Cati deputati sunt sambata la munca?


Musafir

#15

2016-09-05 18:22

Sunt de acord, dar adăugați și eliminarea pensiilor speciale ale parlamentarilor. Să rămână doar pensia calculată din contribuția la fondul național de pensii. Așa ar fi corect! Până acum au demonstrat că nu sunt cu nimic speciali față de românii care i-au ales. În plus, pensiile speciale sunt o discriminare față de români.


Musafir

#16

2016-09-06 03:54

Buna ziua
Total de acord cu modificările. Au mult prea multe privilegii.
Nu stiu, dar cred ca ar trebui eliminata si pensia speciala a domniilor lor.
Nu o justifica prin nimic, nici prin greutatea activitatii, nici printr-un program de munca sa spunem mai dificil, nici prin activitati periculoase, ca sa nu mai vorbim de rezultatul activitatii, care ar trebui sa se reflecte in nivelul de trai al populatiei (nu al lor, de care au mare grija)

Musafir

#17

2016-09-06 04:00

in completare, referitor la asa zisa salarizare mediocra, sunt tari mai dezvoltate in europa care in care demnitarii nu au atâtea privilegii. Se presupune ca fac ceea ce fac pentru tara, nu pe interese personale.

in ce priveste cazarea domniilor lor, ar fi suficient sa se închirieze garsoniere pe ti.pul cat stau acolo


Musafir

#18

2016-09-06 07:15

Cu ce sunt ei mai speciali decat ceilati cetateni ? Au facut legi doar penru ei !

Musafir

#19

2016-09-06 07:42

Buna ziua, 

Consider ca este necesar a le aminti domnilor parlamentari ca exista un referendum , pentru ca tot asa vor trata si aceasta petitie cum a fost tratat referendumul si multe altele ..... din pacate.


Musafir

#20

2016-09-06 10:16

Nu este nevoie de vot, la ce ajuta ? Ei tot dorm, se uita la filme pentu adulti si nu stiu ce voteaza.

Musafir

#21

2016-09-07 10:01

Trebuie corelat venitul demnitarilor cu NIVELUL DE TRAI AL MAJORITATII populatiei(sa zicem 80% din totalul populatiei). Adica, plata dupa performanta. Simplu! Iar cine doreste sa fie parlamentar/demnitar, si are toate calitatile, dar considera ca nu se poate descurca financiar cu sumele propuse in petitie, atunci ar fi bine sa nici nu candideze, asta e. Tara e saraca, nu isi permite extravagante. Si ar mai trebui corelat un aspect, numarul de parlamentari... Actualmente, in situatia data cred sincer ca 140-150 de parlamentari toti unul si unul ar fi de ajuns. Asa ar fi nevoiti sa se prezinte la alegeri oameni potriviti nu umpluturi... Nu mai mult de 2 mandate. Daca cineva e chiar foarte bun in 8 ani poate sa pregateasca foarte bine un tanar care are capacitate sa continue munca. Vrea careva pensie speciala. Atunci sa contribuie proportional pentru ea. Viata e simpla, doar ca noi o complicam...