Opriti amanarile incorecte ale liberarii conditionate!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Opriti amanarile incorecte ale liberarii conditionate!


Musafir

#1

2014-10-23 08:40

INCURAJEZ ASTFEL DE PETITII, JUSTITIA IN ROMANIA NU EXISTA!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-10-27 07:19



Musafir

#3

2015-02-09 16:56

Nu pot sa mi inchipui cum un judecator poate sa treaca aceste dosare de liberarii conditionate fara sa vada daca acel om care a facut acea cerere e intradevar un om nu un animal sa l tii in lesa cat vrei tu ca ai acest statut de judecator oare nu e si el tot om poate are familie si copii daca tu ca judecator nu i acorzi o sansa ce sa astepte omul acela de la societatea in care traim ,In tara noastra se libereaza considionat recidivisti si criminali si cei care sint la prima fapta ispasesc pedepsele in intregime de ce ca asa e legea la noi ,pentru ca nu citeste nimeni acele dosare  .

nadia
Musafir

#4

2015-02-24 15:48

Da,ar trebui oprite aceste abuzuri ale unor''judecatori'si ale procurorilor deoarece in penitenciar nu te poti reabilita,cel mult poti sa te califici in alte specializari,sa furi,sa delapidezi etc.Eu,am baiatul de 28 ani si are o pedeapsa de 3 ani,din care a facut 1 an si 2 luni,a iesit la munca,nu are rapoarte,dar,nu au tinut cont de astea instanta'Cand ll-au arestat,era elev in clasa 13, muncea la o firma de izolatii,si astepta si un copil,dar,tot l-au arestat'acum este pe jilava in conditii greu de descris.


Musafir

#5

2015-03-30 18:50

deoarece apreciez ca magistratii judecatori acorda prea putina importanta acestei chestiuni si nu cunosc suficient de bine acesta institutie astfel incat solutiile pronuntate sunt uneri nedrepte.

Musafir

#6

2015-07-04 14:42

Este o petiție pertinentă, corectă, morală (în majoritatea cazurilor) și de bun simț.

Musafir

#7

2015-07-30 10:25

In Tara noastra doar daca ai bani poti beneficia de-o judecata corecta am patit si noi cu fratele meu care are o pedeapsa de 2 ani cu executare din care a executat 16 luni si la instanta pentru liberari conditionate la amanat 6 luni deci unde este dreptatea la ei ca se elibereaza cand vor.

Musafir

#8

2015-09-29 07:32

Pentru stoparea abuzurilor din justitie,si introducerea in legislatie
a raspunderii magistratilor (judecatorii-procurorii)binenteles la cei
care gresesc, sa plateasca ....nu statul roman

Musafir

#9

2015-10-05 21:19

As dori din suflet ca aceasta petitie sa aibe si rezultate

Musafir

#10

2015-11-14 21:32

Pentru ca nu sunt de acord sa se amane cererile de eliberare conditionata , asa nu ii ajutam cu nimic ii inraim mai tare , nu pot fi de acord cu aceasta greseala , nu pot fi de acord sa condam pe cineva de 2 ori ca sa il manaince pleosnitele , sa stea intr o camera forte mica 35 de persoane , sa moara si sa nu se uite nimeni la ei , nu sunt animale , nu pot sa contriubui la moartea lor care le o provoaca incet incet cei ce nu sunt oameni

Musafir

#11

2015-11-27 05:53

Pentru ca sunt specializat in materia liberarii conditionate si intradevar asa stau lucrurile in practica, la Judecatoria Dr.Tr-Severin si Judecatoria Craiova, indiferent ca este vorba despre cereri ori propuneri de liberare conditionata. In opozitie cu aceasta situatie cvasi generala merita semnalata si apreciata conduita profesionala a magistratilor de la Judecatoria Gaesti si Judecatoria Oradea in ceea ce priveste solutionarea propunerilor de liberare conditionata.

Musafir

#12

2015-12-07 13:47

DA vreau sa opriti amanarile liberarii conditionate ,consider ca toti cei care trec prin aceasta incercare merita adoua sansa in viata si banuiesc ca au invatat ceva din aceasta tragica experienta.
Mult sucees.

Musafir

#13

2015-12-18 07:54

Suntem satuli de incompetente si smecheriile dintre judecatori si procurori....

Musafir

#14

2016-01-03 11:20

din motive si obiective si subiective.

Musafir

#15

2016-01-07 09:09

sant foarte dezamagit de justitia din bucuresti fiul meu a fost condamnat la 5 ani pt o sechestrare [nu ca a lui becali in portbagaj] a executat pana in prezent 39 de luni din 40 nefiind recidivist a fost admis pe 3 decembrie 2015 de penitenciarul rahova cu brio,a mers la instanta sectorului 5 pentru liberarea conditionata unde a aratat ca e apt de a se reintegra in societate avand la dosar o caracterizare care arata ca a executat 944 de zile din 12oo de executat din care 79 castigate prin munca prestata,o participat la 60 si ceva de cursuri un certificat de calificare profesionala si o diploma de prevenirea abuzului si traficului de droguri in penitenciare;nu a avut nici un raport a fost recompensat cu 2 permisii acasa a cate 24 de ore,a fost cautat si vizitat saptamanal de familie a tinut legatura si telefonic [tel penitenciarului] nu mobil sau altfel de convorbiri,adeverinta de la locul de munca unde lucrase +o caracterizare care era la dosar.cu toate acestea la data de 7 decembrie 2015 la instanta sect 5 procurorul de caz avand cuvantul a recunoscut ca de cand lucreaza ca procuror nu a vazut un asemenea dosar curat fara rapoarte, atatea cursuri, diplome si permisii,si totusi a cerut o amanare de 6 luni. ramanand in pronuntare judecatorul ia dat maximul de un anamanare pt reintegrare.motivarea judecatoarei a fost ca inculpatul avand cuvantul a spus ca i pare rau [ca a fost la locul nepotrivit in momentul nepotrivit] am facut contestatie iar pe data de 6 ianuarie 2016 instanta a respins cererea de liberare conditionata nu stiu acum pe ce motiv? DEFINITIVA urmand inca un an de detentie dovada ca e condamnat de 2 ori in aceasi fapta.care credeti ca ar fi motivul amanari de 12 luni sau ce trebuia sa mai faca in aceasta perioada de detentie ? NU CREDETI CA LIBERAREA CONDITIONATA AR TREBUI SA SE JUDECE DE COMISIA PENITENCIARULUI CARE ARE MAI MULTA EXPERIENTA MAI MULTI MEMBRI SI SANT MAI INFORMATI DECAT CEI DE LA INSTANTE CARE NICI NU ANALIZEAZA DOSARUL CARE A FOST ANALIZAT SI APROBAT DE COMISIA PENITENCIARULUI ? MULTUMESC SI SPER SA SE IA MASURII. SUCCES.

Musafir

#16

2016-01-07 09:24

Am tinut sa fiu alături de toti cei care sânt in aceasi zituatie ca mine si vreau dreptate iar cei ce judeca fără simt de răspundere sa dea amânări fără dreptate le doresc cel Putin 29 de zile de arest sau daca vrea bunul dumnezeu sa participe si la câteva cursuri a in detentie.bafta.

Musafir

#17

2016-01-13 15:46

Dupa 14 ani de instante , la care sotul meu a fost prezent, a primit o condamnare de 3ani si 6 luni inchisoare pentru prezentare de documente false la vama.Nu este recidivist , nu a avut nici un fel de probleme cu legea, avem doi copii , o firma la care am platit taxe si impozite , salarii la angajati tot ceea ce inseamna sa fii un cetatean integrat si fara abateri .Acum isi ispaseste pedeapsa fara a se abate de la regulile de detentie cu speranta ca nu i se va amana perioada de liberare conditionata asa cum li se intampla celor mai multi dintre detinuti.Sper ca mai multe semnaturi sa schimbe ceva in sistemul Anp care este foarte prost gandit si organizat.va multumesc ca mi ati dat sansa sa semnez petitia.

Musafir

#18

2016-01-17 13:33

deoarece cred ca instantele din romania fac un abuz in vederea condamnatilor care cer liberarea conditionata si sunt respinsi pe banda rulanta..

Musafir

#19

2016-01-18 09:29

Am semnat petitia deoarece m-a stept ca si fiul meu sa nu treaca prin asa ceva,ca deja se asteapta la eliberare conditionata si are emotii.
solo

#20

2016-02-15 15:20

Am semnat si eu aceasta petitie cu speranta ca intr-un final se va schimba situatia de fata, cu respingerile neintemeiate, si lipsite de orice urma de umanitate. Tatal meu (65ani, la prima abatere) este bolnav de cancer,  de curand a murit mama tot de cancer, si-a ispasit fractia, a avut un comportament exemplar (comisia penitenciarului l-a propus pentru eliberare) dar nu au tinut cont de nimic si i-au respins cererea de eliberare, amanandu-l pentru inca 5 luni de zile. Art 587 alin2 (cica nu indeplineste conditiile, dar penitenciarul a spus ca da).

Oare va fi vreodata dreptate in tara asta?

musafir

#21

2016-02-19 14:25

am semnat petitia,in speranta ca poate mai schimbam ceva in tara noastra,dar este foarte greu ,ne miscam cu pasi mici.

 

 


Musafir

#22

2016-03-04 22:42

Justitia in Romania a devenit corupta,,oameni nevinovati sunt condamnati la ani grei de inchisoare. Nu se respecta si nu se aplica corect legea, tineri de 18-19 ani sunt condamnati pentru fapte minore la multi ani de puscarie si... viata lor este distrusa ireversibil In fiecare zi scade increderea oamenilor intr-o justitie dreapta si impartiala.

Musafir

#23

2016-03-11 22:00

Mam nascut am crescut in Romania , dar mie scarba de tot ce inseamna justitie . Votez liberarea conditionata 

Poate Doamna Pruna ministra justitiei o avea inima in ea .


Musafir

#24

2016-03-16 20:08

Sunt multe abuzuri in justitie si in sistemul penitenciar. Din nefericire se fac intelegeri intre comisia de eliberare conditionata din penitenciar, judecatorul de la judecatoria careia i-a fost repartizat detinutul si procuror. Se cauta motivari cu lumanarea ,chiar daca respectivul detinut indeplineste toate conditiile pentru liberare conditionata. (vezi Judecatoria Medgidia, Jud. Constanta). Totul pe banii romanilor, prost informati de mass media timp de 25 ani. Le doresc domnilor judecatori de la completele de liberare conditionata de la Medgidia sa serveasca masa in valoare de 3 lei/zi pana la sfarsitul vietii lor.

Musafir

#25

2016-03-19 08:22

Da si penitenciarul Gaesti este la fel , amanari pe banda se da in conditiile in care este Regim Deschis , a intrat sotul meu dupa ce a executat 7 ani  bine inteles ca nu puteau sa doarma linistiti daca nu ai dadea amanare ,ia dat o amanare de 5 luni , nu avea rapoarte , are peste 200 de cursuri , 12 evidentieri , munca si un dosar foarte ok,  a facut contestatie la Judecatoria Gaesti dar nu iau interesat lau lasat tot la 5 luni. Ok au gresit sa plateasca dar asta  nu inseamna sa isi bata joc de ei a la long , bataie de joc va jur .in codul penal scrie k de la regim Semi Deschis si Deschis  te liberezi , dar sa dai 5 luni amanare e josnic sper sa fie atat de fericiti cei de la Pnt Gaesti si judecatorie cum am fost io timp de 7 ani de cand imi astept sotu.