Spune din nou ”NU!” închiderii căminelor Universităţii


Musafir

#1

2014-06-14 22:06

Masura luata este una nefondata. Sper ca administratia Universitatii Bucuresti sa revizuiasca in timp util aceasta decizie si sa tina cont de cerintele si nevoile primare ale studentilor care in fond si de drept, contribuie si asigura bugetul institutiei si fara de care aceasta nu ar putea functiona. Florian-Bogdan


Musafir

#2

2014-06-15 18:11

eu muncesc si am nevoie de cazare pe timp de vara
Alt musafir

#3 Re:

2014-06-15 19:31

#1: -

ba e foarte fondata masura! gandeste-te logic, din punct de vedere al unui antreprenor: e rentabil sa tii o cladire deschisa pentru 5-6 studenti care se hotarasc sa ramana peste vara? NU. nu e mai logic sa ii aduni pe toti intr-o singura cladire? DA.

Asta e logica de bun simt.

io

#4 Re: Re:

2014-06-15 22:49

#3: Alt musafir - Re:

citeste textul petitiei poate atunci intelegi ca nu este vorba de 5 studenti ci de niste sute :) daca ai probleme cu literele insista pana intelegi!

acelasi student de anul trecut..ceva mai logic.. si informat

#5

2014-06-15 23:49

Offf, altul care face umbra si atat (Alt musafir). In ciuda faptului ca ne indeamna sa gandim logic, el are probleme grave cu intelegerea unui text. Draga domnule musafir direct interesat de antreprenoriatul Universitatii, cum a spus cineva mai sus, este vorba de cateva sute de studenti, de cateva sute de studenti care locuiec in 2 camine ce se afla in acelasi campus - GROZAVESTI - in care plata utilitatilor se face la comuun (ca sa intelegi: indiferent cum ai imparti studentii in cele 4 camine, consumul va fi constant. Clar?). Nu voi mai continua sa vorbesc de rentabilitatea antreprenorului, caci este simplu, dar, cu toate acestea am dubii ca vei intelege (vezi si comentariile de la petitia de anul trecut, si poate vei intelege).

acelasi student de anul trecut...ceva mai logic... si informat

#6 Pe fragmente, pentru a intelege si colegul nostru care are probleme cu textele

2014-06-16 00:01

Logica de bun simt. Ha ha ha...acum Universitatea este si antreprenor!!! Pe langa faptul ca ar trebui sa se gandeasca la studentii ei ceva mai mult, si sa actioneze in conformitate cu nevoile acestora, Universitatea nu va fi niciodata in stare de actiuni bazate pe rentabilitate si alte lucruri de genul, cel putin nu cu acest management defectuos, pagubos, si aducator de profit doar in buzunarele unora ce stau prin birouri si nu au o imagine reala a ceea ce este de fapt in teren (e drept, nici nu sunt interesati sa aiba). Mai trist e ca acele "afaceri" aducatoare de profit acestor parveniti, se fac din banii studentilor.


Musafir

#7

2014-06-16 14:33

Este o prostie ca se inchide .
Acelasi Musafir

#8 replica

2014-06-16 16:32

Da, cap de bou, am inteles textul, dar poate ai si tu dreptate ca nu m-am exprimat cum trebuia.

Clarific: eu am ajuns aici de la statusul unei studente care se vaita ca peste vara caminul ei se inchide si ea, impreuna cu alte 4 colege de camin - si singurele de altfel, vor sa ramana dar sunt nevoite sa se mute in alta cladire. Ceea ce ziceau ele ti se pare normal? sa tii un camin intreg deschis pentru 5 insi?? In sensul asta am zis ca sa tii deschis un camin pentru 5-10 ametiti care au pierdut contactul cu realitatea e stupid.

Clar, tariful e nedrept, conditiile's departe de a fi bune si Universitatea isi vede doar interesele proprii, dar si sa intri in fibrilatii si sa te crizezi ca nu ramane un camin intreg deschis doar pentru tine inseamna sa fii prost.

Camine cum ar fi cel de la Fundeni sau Poligrafie, chiar si Leu C, care oricum e un jeg mic si infect, chiar nu isi au rostul peste vara.

Si, da, acum am ajuns aici via statusul aceleiasi persoane care a simtit nevoia sa mai dea share o data si sa arate lumii nedreptatea care o paste pe ea.
capul de bou

#9 Re: replica

2014-06-17 08:16

#8: Acelasi Musafir - replica

Amice fa un bine lumii si sinucidete! Prostii ca tine sunt motivul pentru care totul merge atat de bine in Romania. Informeazate ma prostane inainte sa vorbesti!!


Musafir

#10 Re: Re: replica

2014-06-17 11:00

#9: capul de bou - Re: replica

si ca tine sunt destul de multi in tara asta. care vor doar pomana.

Laura

#11 Doar o vorba sa-ti mai spun

2014-06-17 18:30

Musafir, nu te supara, dar vorbesti in necunostinta de cauza. Total. Nu e nevoie sa fii de acord cu petitia, dar macar bazeaza-ti opinia pe niste informatii pe care le detii asumat. Nu face presupuneri nefondate si nu te baga aiurea in discutii. Ca n-ai nimerit bine.
Ciualino

#12 Musafir

2014-06-17 21:04

Fata a spus-o frumos defapt trebuia spusa mai direct: Taci drq si vezi-ti de treaba ta , nu te mai baga singur in seama ,\\ sau poate esti cineva cu un interes pe aici pe undeva \\ sau daca chiar ai ajuns aici din intamplare ,pleaca la fel de usor.\\

Musafir

#13 Re: Dre

2014-06-19 07:38

#12: Ciualino - Musafir

 

Prietene, tu faci de ras toti studentii. Daca ai o opinie, exprima-te civilizat si argumentat. Limba Romana nu are nici o vina, n-o mai viola atat. La vanzare la buticul de la coltul blocului ti-e locul nu pe bancile facultatii.

!!!

#14 Re: replica

2014-06-19 09:56

#8: Acelasi Musafir - replica

"Camine cum ar fi cel de la Fundeni sau Poligrafie, chiar si Leu C, care oricum e un jeg mic si infect, chiar nu isi au rostul peste vara."

Si ce restul caminelor sunt o oaza de lux? Nu cred ca se incadreaza vreunul in standarde.

In plus, eu am ales sa stau in Fundeni de 3 ani si pot spune ca sunt multimita de conditiile de aici: e curat, nu e picior de gandac, baie proprie, 2 in camera, atmosfera super ok (de la femeia de servici si de la paznici pana la studentii care locuiesc aici sunt super de treaba). Cu distanta m-am obisnuit. Cu alte cuvinte nu vad legatura cu sintagma ta: "jeg mic si infect".

Cat despre statul pe vara, sa stii ca suntem destul de multi care dorim sa ramanem pe vara aici, ceva mai mult din capacitatea caminului. Deci nu l-ar fi lasat deschis pentru 5-10 oameni. Se inchide, asta este, ne mutam, dar nu ar fi ramas deschis degeaba.

Toti studentii
Musafir

#15 Re: Re: replica

2014-06-19 13:00

#14: !!! - Re: replica

NU NE MUTAM!!! Ce ar putea sa ne faca? Sa ne dea afara? :)))

Va propun aceasta varianta ca forma de protest la decizia aberanta si nefondata a Universitatii din Bucuresti. Este simplu, doar ca trebuie sa ramanem uniti; daca parte din noi vor pleca, le va fi mai usor sa ne invinga si sa isi impuna deciziile absurde si luate fara a se gandi macar o secunda la studenti. Sa vina cei din conducere si sa ne spuna in fata de ce ne dau afara din camin, nu sa stea pe scaunul lor mult umflat si sa ia decizii privitoare la studentii de pe urma carora traiesc, fara ca macar sa vada situatia din teren.

Laura

#16

2014-06-20 06:26

De acord!

Musafir

#17

2014-06-20 11:00