Sustine ne-echivalarea asistentilor cu postliceala cu facultatea de asistenta medicala si moase

To be or, not to be

#51

2016-02-04 21:38

Din pacate fiecare isi sustine proria situatie.Nu stiu de ce nu gandesc si cei cu facultatea de acum ca,peste cativa ani va scadea si valoarea lor.Cat am invatat e problema mea.Un lucru e cert ,la locul de munca se face diferenta.Cu 3 diplome poti sa nu ai unde profesa.Mai e problema de vocatie,inteligenta si indemnare.Sati linistite pentru k fiecare generatie va plati un"bir"pentru profesia asta.Azi suntem pe val iar,maine utem sucomba.Cui ii pasa de noi?In fond pentru ce va luptati?Cativa lei la salariu?Mai bine am lupta pentru o recunoastere a calitatii noastre.Este ilar cum discutati aici.Si,aveti facultate?Postliceala?Oare?Sau sa pretindem a fi intelectuali?Oh!E mai urat ca,la piata dialogul.Asisitent cu facultate sau colegiu e simplu.A fi "doamna asistent"e departe pentru unii dintre noi.

 


Musafir

#52 ANONIM

2016-02-25 10:34

SA VA FIE RUSINE PENTRU ACEASTA PETITIE.SUNTETI NISTE FRUSTRATI CARE ATI UITAT DE UNDE ATI INVATAT ACEASTA MESERIE.RUSINEEE!!!


Musafir

#53 Re: Re:

2016-02-25 11:48

#5: Anonim - Re:  

Cel care a initiat petitia are frustrari . Scolile postliceale infintate imediat dupa rev au scos oameni pregatiti nu ca acum cind fie ca termini fac fie ca ai postliceala fara bac te numesti tot asistent medical.Pacat ca nu se merge pe competenta adevarata  in institutiile de stat pentru ca in viata de zi cu zi oamenii te cauta pentru ceea ce esti si stii nu pentru facultatea de asistenti .

anonim

#54 Re: Re: Re:

2016-02-25 11:58

#53: - Re: Re:  

 Nu cred că e vorba de frustrări, ci mai degrabă de dorința ca această meserie să intre pe un făgaș firesc. Nu cred că i se pare cuiva normal ca un asistent medical licențiat(deci 4 ani de facultate, cu stagii și cursuri, o licență muncită...sacrificiii financiare) să nu aibă ocazia unui loc de muncă: adică, unul cu postliceală este admis pe un post în spital cu 5, dar cel cu SS, cu 9,6 nu poate, fiindcă nu a fost decțât un singur loc, și acela ocupat de altcineva cu 9,8. Deci...unde e problema??

 

anonim

#55 Să fim realiști!

2016-02-25 12:04

Să fim realiști și să lăsăm răutățile! Să ne gândim mai degrabă la desființarea școlilor cu absolvenți ce ”salvează vieți dar știu de 5”, să se rămână la o singură formă de școlarizare. 

Copiii noștri vor fi tratați de acești absolvenți care nu sunt în stare să ocupe un post cu notă măcar rezonabilă!!!!!!!

Despre cum se manifestă sistemul de învățământ din aceste postliceale...mai bine să ne abținem. Se știe prea bine că nu ai cum să înveți o meserie cu 3 prezențe pe lună și teste neserioase, copiate, plătite...

Cine nu a trecut printr-o sesiune cu 14 examene din facultate, să se apuce să vadă cum e, și apoi să ceară echivalare!!

musafir

#56 Re: ANONIM

2016-02-25 12:08

#52: - ANONIM 

 Da, dle! Noi, cei licențiați am făcut stagiile, lucrările practice și cursurile cu doctori! Și doctori de renume în medicina românească! Iar cu acest lucru nu putem decât să ne mândrim! în afară de acest aspect, să știți că intră îm fișa postului asistentului medical să facă ceea ce-i spune medicul...și anume să coparticipe la formarea studenților, etc... 


Musafir

#57

2016-02-25 12:21

Pentru normalitate!

Musafir

#58 Re:

2016-02-25 12:33


Musafir

#59

2016-02-25 12:40

Pentru normalitate !
Ana

#60 Re:

2016-02-25 13:09

#11: biagiuli -  

E clar ca, la nivelul gramaticii pe care il detii, nu ai ce cauta in sistem, dar mai ales in facultate-nu ai fi facut fata! Parerea mea e ca, daca voiai facultate-puteai urma, chiar si la distanta de casa-nu spun neaparat la Galati-exista si in Iasi, si in Bucuresti. Sunt multi, studentii care fac asemenea sacrificii de a sta in camin, in chirie, etc; dar fiindca intr-adevar le place meseria, nu se plang ca urmeaza 4 ani :)


Musafir

#61

2016-02-25 13:26

pentru binele studentilor

eu

#62

2016-02-25 15:24

 Nu stiu cine a scris textul de mai sus, nu ma intereseaza, insa nu da dovada decat ca a facut cei 4 ani degeaba (daca i-a facut). In afara ca are un limbaj de lemn si mai este si analfabeta, persoana respectiva, nu incearca decat sa arunce cu noroi in colegii(ele) ei, netinand cont de faptul ca au aceleasi atributii si ca de fapt sunt doar aspecte birocratice. Atributiile de serviciu sunt aceleasi, actul medical este acelasi, fisa postului unui asistent nu face diferentiere pentru studii de 4 ani sau studii de 3 ani. Deci, o diferentiere salariala nu ar trebui sa existe. Asemenea iesiri, nu le pot avea decat niste persoane care fie sunt slab pregatite, fie sunt imature.

Studenta

#63 Re: Re: Re:

2016-02-25 16:53

#26: Asistenta. - Re: Re:  

 Va rog nu mai vorbiti de anii de experienta pentru ca am colege la facultate care lucreaza de 15 ani poate si mai multi. Si cand le intrebi chestii de baza habar nu au. Din acest motiv aveti nevoie de 4 ani de facultate ca sa va echivalati studiile!

Cu mare stima, o studenta! 


Musafir

#64

2016-02-26 06:41

Au existat surori medicale si asistente medicale.Surorile aveau 7 clase si 6 luni scoala de cruce rosie iar asistentele aveau liceu si 3 ani postliceala.Desi faceau aceeasi munca in spitale,salariile si titulatura erau diferite.Sotul meu este ofiter MI si face aceeasi munca cu subofiterii,evident cu salarii diferite functie de studii.Contabilii fac aceeasi munca cu economistii ,au studii diferite si salarii diferite.NU SUNT DE ACORD CU ECHIVALAREA.SUNT ASISTENT LICENTIAT SI NIVELUL DE STUDII DIN POSTLICEALA ESTE JALNIC,IAR CEL DIN FACULTATE ESTE LA NIVEL DE MEDIC.SUNT IMPLINITA,AM MAI MULTA INCREDERE IN EXPERIENTA MEA PROFESIONALA SI APRECIATA DE MEDICII CU CARE COLABOREZ!

NU ECHIVALARII!!!

solidaritate in promisiuni

#65 Sa fim solidari

2016-02-26 08:08

Au promis de 3-4 ani cei de la Solidaritatea Sanitara ca rezolva aceasta problema . Haideti sa mai asteptam 4-5 luni ca doar nu au promis degeaba. Ceva ,ceva trebuia sa faca si ei concret ca altfel le pleaca oamenii care tot asteapta sa se indeplineasca profetia lor!


Musafir

#66 Re:

2016-02-26 08:10

#64: -  

 nu sunteti solidari?!

 

RPaul

#67

2016-02-26 19:49

De prostie, plin pământul.

Hai sa generaliza. Ia orice domeniu vrei, orice munca la stat, ia uita-te la salarii si vezi ca chiar dacă sunt colegi, chiar dacă fac acelasi  cacat, tot ala cu studii superioare ia mai multi bani, pentru ca a facut o facultate. De ce dracu incurajati prostia? Incurajati sa se echivaleze studiile? Prin asta incurajati lumea sa nu mai faca facultate, ca oricum e acelasi lucru. Nu mi se pare normal. Nu pot sa zic ca peste tot e asa, dar nu exista comparatie intre o postliceala pe care o termini cu chiu cu vai, fara bac, fara frecventa, si o facultate. Vrei acelasi salariu? Da facultate. Nu am nimic cu persoanele care au 20-30 de ani de experienta, ei chiar merita un salariu mai mare, dar cei care acum termina postliceala, (care stim cu totii cum se face, si faptul ca o poti termina fara sa ai nasul luat e strigător la cer) nu ar trebui sa aiba nici mica sansa sa isi echivaleze studiile. Nu am nimic cu nimeni, dar ca student la amg nu am cum sa nu fiu frustrat cand aud ca unul care a stat acasă la mama, a mâncat bine, a mers la postliceala cand si cum a vrut sa fie salarizat la fel ca mine, care am plecat de acasa, mi-am sacrificat orice vacanta ca sa pot sa muncesc să-mi plătesc facultate, chirie s.a. Si mi-am stors creierii ca sa învăț cat unul de la medicina. Repet, nu am nimic cu asistenții vechi, cu experienta, dar daca studiile o sa se echivaleze toți absolventii de postliceala o sa faca asta. Si repet, nu poti compara postliceala de astăzi cu facultatea... Pur si simplu nu poti... 

Anonim

#68 Pune problema altfel

2016-02-26 20:10

Nu mai cereti echivalarea studiilor ca o sa ne mancam intre noi mai rau decat acum. Cereti marirea salariilor AMG cu vechime si toti o sa va sustinem. 

RPaul

#69

2016-02-26 20:23

#67: RPaul -  

 fara sa ai bacul luat

eu

#70 Re:

2016-02-27 08:25

#64: -  

 Draga "Musafir", comparatiile pe care le faci, chiar nu isi au locul in acest context. Contabilul cu economistul nu sunt si nu vor fi niciodata totuna. Plecand strict de la materiile studiate in facultate si pana la ceea ce este stipulat in Fisa postului, aceste meserii se interescteaza doar pentru ca in Romania suntem obisnuiti sa facem si munca altuia, altfel nu dam bine pe langa sef.  Pe cand in postliceala si in asa-zisa facultate pe care ati facut-o voi, materiile studiate sunt aceleasi. Nu mai generaliza, spunand ca in postliceala nu se invata. Ca si in facultate, cine vrea sa invete, invata si cine nu vrea sa invete, nu invata. Personal, am facut 2 facultati si aceasta posticeala, pe care voi astia cu "facultate" o blamati. Deci, am termeni de comparatie si stiu cum se invata si intr-un sistem si in celalalt.  La postliceala la care am mers, respectiv "Fundeni", ca sa trec acele teste de sfarsit de semestru (echivalentul examenelor de la facultate) stateam pana la ora 2-3 dimineata si invatam. Si nu ma limitam numai la ceea ce ni se preda, ci ma documentam si din alte surse. Cand am ajuns sa fac practica in spital, stiam meserie ca o asistenta cu experienta. In afara de faptul ca voi aruncati cu noroi in cele care au facut si au terminat o scoala, practic voi ii denigrati si pe profesorii care predau in aceste scoli. Prin ceea ce sustineti, ca in aceste scoli nu se invata, nu spuneti de fapt ca acesti profesori, medici de meserie si persoane cu studii superioare, vin la catedra doar ca sa faca act de prezenta, neasumandu-si responsabilitatea pentru ceea ce promoveaza. Ganditi inante sa scoateti ceva pe gura si lasati rautatile la o parte, ca in acest caz, Fisa postului pentru un asistent cu 3 ani de scoala spune exact acelasi lucru cu cea a unui asistent cu 4 ani. Inca un lucru, daca te vei uita la materiile studiate, vei observa ca sunt identice, atat ca si numar de ore cat si ca tematica. Deci, despre ce vorbim? Solutia pentru remunerare egala, nu ar trebui sa fie facuta pe baza numarului de ani de studiu, ci pe baza unor criterii de evaluare semestriale sau anuale. Ca in orice domeniu, exista persoane competente si mai putin competente, persoane carora le pasa si carora nu le pasa. 

Gigi Contra

#71 Re:

2016-02-27 13:05

#3: asistent medical -  

 Lucrarea de licenta exista inca de pe vremea liceului sanitar dragi copii ai ploii nu este o inventie strict pentru absolventii de pseudo facultati.

Cind aveam "practica" aveam un coordonator care chiar verifica prezenta si ce faceam in stagii ,nu mergeam doar cu fisele sa ne rugam de unul si de altul sa ne semneze ca n-am trecut pe la stagii si in doua zile "tre'sa le predam" (practica medicala nu pe facebook,whatssapp,etc)

Daca studiati foile matricole si curicula o sa fiti surprinsi sa aflati ca am parcurs aceleasi materii si in numar echivalent de ore , ca si voi prea infatuati "licentiati".

P.S: Oricind la orice ora bag in buzunar nu unul ci zece(10) licentiati d 'ai vostir la orice (teorie sau practica)

P.S 2 :daca e sa fac inca 4 ani de facultate ,confor logicii voastre ar trebui sa am salariul mai mare ca voi pentru ca am 7 ani si doua scoli absolvite dupa liceu nu doar una si aia magna cum-necum ca si voi.

Cu profund dispret un absolvent de postliceal.


Musafir

#72 Re: Re: ANONIM

2016-02-27 13:09

#56: musafir - Re: ANONIM 

 Facute?Citi "studenti" am prins in stagiu ,sint citeva zeci ,unul nu am gasit interesat sa faca ceva util,in afa ra de smartphone si hahaiala cu colegii nimic,zero interes! Experienta pur personala! 

Cristina

#73

2016-02-27 19:35

#1: colectiv cu experienta al unui spital universitar

  1. De ce nu e corect? Ca tu ai ales postliceal in locul facultatii? Si uite ca ti-am raspuns la intrebarea cu ce sunteti vinovati.

Musafir

#74

2016-02-28 11:29

Un lucrator social (infirmier)are salariul cat mine-asistent cu studii superioare iar colega mea care are scoala sanitara plus o echivalare are salariul mai mare decat mine cu 200ron si atunci ma intre unde este ierarhia profesionala!Impreuna poate vom reusi.

Musafir

#75

2016-02-29 20:25

Bună ziua. Nu mi se pare corect fata de cele care au facut facultatea. Eu de ex.am facut postliceealul si am facut si facultatea in timp ce si munceam.A fost foarte greu.Alergam de la munca la cursuri, laboratoare si seminarii dupa care noaptea învățam si gatean pt familie.Nu mi se pare corect ca printr un simplu examen sa fie echivalate cu cele care chiar si au tocit coatele pe bancile facultatii.Cine doreste sa fie asistent cu studii superioare nu are decit sa faca facultatea de 4 ani sa vada cit e de ușor si atunci cu siguranta imi va da dreptate.