Sustine ne-echivalarea asistentilor cu postliceala cu facultatea de asistenta medicala si moase

un medic

#176 Re: Re: Re: Re:

2018-02-01 17:04

#158: MariaMaya - Re: Re: Re:  

daca ar fi dupa mine asistentii cu postliceala nici nu ar avea ce cauta in spitale


Musafir

#177 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-02 17:10

#148: - Re: Re: Re: Re: Re:  

Unde sunt cei 7 ani de acasa? Asa te-a educat mama ta? Esti o rusine familiei tale.


Musafir

#178 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-02 17:11

#152: - Re: Re: Re: Re: Re:  

Unde sunt cei 7 ani de acasa? Asa te-a educat mama ta? Esti o rusine familiei tale.


Musafir

#179 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-03 09:05

#178: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

din cate vad i-ati observat doar pe cei care i-au jignit pe cei cu postliceala,dar pe cei cu postliceala nu i-ati vazut ce limbaj au? cred ca aveti nevoie de ochelari, altfel nu-mi explic. In orice caz a fost rezolvata problema echivalarilor, cine vrea echivalare trebuie sa mai faca un an de facultate, cine nu doreste asta va ramane cu aceiasi 3 ani de postliceala, asa ca aceasta discutie este inchisa. O zi buna!

 


Musafir

#180 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-03 09:26

#178: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

va provoc sa mai faceti un an de facultate si sa va exprimati parerea dupa. Pun pariu pe cat vreti dumneavostra ca nu veti fi de acord ca o persoana cu postliceala sa fie platita cu acelasi salariu ca al dumneavostra


Musafir

#181 Re: Re: Re:

2018-02-09 12:36

#144: - Re: Re:  

Intrebare ? Unde ai facut facultatea? La Arad cumva? Am colege care au frecventat aceasta facultate doar de 2 ori. La inscriere si cand au absolvit.  Cand aveau timp sa mearga...atata timp cat erau si prezente la munca in Bucuresti?

In alta ordine de idei ...vreau sa iti reamintesc , ca fetele cu postliceeala si cu 10 15 ani de munca in sistem , sunt cele care va invata  ...si care isi bat capul cu voi licentiatele..dupa ce terminati facultatea si va angajati. 

Asa ca si o concluzie..salariul vostru nu se justifica...facand aceeasi munca cu noi...salariul trebuie sa fie la fel. Fisa postului meu, nu difera de fisa postului tau (cu studii) iar remunerarea ar trebuii  deasemenea sa nu difere. Citeste codul muncii.

Va pup si va stimez in egala masura.

Dar ce e drept trebuie sa fie drept.

 


Musafir

#182 Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-09 13:23

#176: un medic - Re: Re: Re: Re:  

De cat timp esti licentiata,draga mea?

Intrebare?? Pe tine,familia ta,copii tai cine i-a ingrijit de atatia ani? Tu sau una cu facultate? 

Doar de cativa ani a aparut porcaria asta.

Si inca ceva ....calitatea serviciilor medicale tine in primul rand de calitatea ta umana. Degeaba sunteti poate,,bine pregatite" daca calitatea voastra umana lipseste cu desăvârșire. 

Cand ati zambit ultima data unui pacient sau cand ati mangaiat cu sinceritate si bunătate un pacient. 

Am colege cu facultate..si cam toate sunt lesinate dupa banet. Doar banul este pe locul 1.

Vina nu este a voastră,ci a celor care guvernează. 

Dar nu veni acum tu sa imi spui mie ca cei cu postliceeala nu au ce sa caute in spitale. Pai cine o sa va mai tina in carca pe voi astia ,,superiori".

 

medic

#183 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-14 10:51

#182: - Re: Re: Re: Re: Re:  

cine a avut grija de familia si copii mei, pai in primul rand merg doar la clinici private, privatii nu angajeaza asistenti cu postliceala ...si am fost mai mult decat multumita de serviciile lor. Da, e importanta si caliteatea de a fi om,dar cine zice ca o persoana cu postliceala are aceasta calitate? sau cine zice ca o persoana cu facultate nu are aceasta calitate?totul este relativ. Cat despre a primi bani de la pacient, nu conteaza ce ai absolvit, asta depinde de fiecare persoana, si spre uimirea dumneavostra am vazut multi asistenti cu postliceala care doar asteptauu sa primeasca o atentie,altfel nici nu se uitau la pacienti. asa ca va rog frumos sa nu mai generalizati. Inca o chesti, aceasta petitie este pentru noii absolventi de postliceala,nu pentru cei care au absolvit acum 30-40 de ani. In ziua de azi calitatea invatamantului din postliceale este net inferior,am trecut si pe-acolo un an si am vazut cum "se invata",in fapt ,asta este si motivul pentru care am renuntat dupa primul an,nu va ma imbatati cu apa rece, eu merg pe principiul : daca nu stii cu adevarat despre ce este vorba----->>>> nu  vorbesti, nu mai imprastiati toate aberatiile auzite de pe la cunostinte, si eu cunosc destul de multa lume care a terminat postliceala si nici macar nu lucreaza in domeniu.....postliceale bune mai avem in tara noastraa...


Musafir

#184 Re: Re: Re: Re:

2018-02-14 10:56

#181: - Re: Re: Re:  

nu stiu ce facultate au facut colegii dumneavoastra dar sunt sigur ca nu si-au luat examenele,dar banii fac orice,iar asta e valabil si in cazul postlicealelor. In majoriatea facultatilor se invata pe bune,nu pot sa spun acelasi lucru si despre postliceale unde nici macar profesorii nu cunosc chestii elementare. Cat despre salariu,de ce sa nu fie diferenta? daca unul nici nu ridica un deget si devine asistent iar altul face tot ce poate pentru aceasta meserie, nu mi se pare corect, in nicio tara nu exista asa cevaa....una e practica care se invata mai mult dupa ce incepi sa lucrezi si altele sunt cunostiintele cu care pleci dupa ce ai absolvit 

 


Musafir

#185

2018-02-14 11:29

mama masii de treaba, cum aveti tupeul unii dintre voi sa va dati mari "eu am facut un curs timp de 3 luni si am devenit asistent, ce prost esti ca ti-ai pierdut 4 ani din viata, ca pana la urma sa avem acelasi salariu"..... cum pu*a mea e posibil asa ceva???? Asta ar trebui sa va jigneasca si pe voi astia cu postliceala.....spune-ti-mi si mie cum se poate ca un om sa faca un curs de 3 luni si sa devina asistent, ba mai mult sa ceara salariu egal cu al meu????? in clipa in care o sa se accepte asa ceva eu imi dau demisia si imi bag pu*a in domeniul medical romanesc. Daca avem politicieni care nu stiu engleza , e ok sa avem si asistenti necalificati,ii invatam pe toti sa dea o injectie, sa faca un pansament, sa curete o rana,si gata "asistent" scrie pe el. Ma ingrozesc cand vad astfel de lucruri,cum aveti tupeul ma....sa cereti voi salariu marit??? dar ce-ati facut ca sa meritati asta???? l-ati tratat pe presedintele Romanaiei sau care-i faza? ca nu inteleg.....


Musafir

#186 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-14 11:48

#182: - Re: Re: Re: Re: Re:  

si ce daca inainte nu exista facultate? nu ati avut voi oare acelasi salariu si inainte sa se inventeze facultatile de asistenti? nu mai fiti frustrati, nu v-au furat absolventii de facultate din salariu, atat ca ei primesc mai mult, si nu inteleg unde este problema. Vorbiti de parca voua v-au scazut salariile dupa ce au venit asistentii cu facultate in spitale,sunteti chiar penibili, nu mai cautati nod in papura , vede-ti-va de meseria si de salariul vostru ...cata rautate poate exista


Musafir

#187

2018-02-14 13:16

salarizarea se face in functie de pregatirea profesionala nu in functie de mulnca depusa ulterior, fiecare e platit dupa merit, e simplu ca buna ziua, faptul ca unii asteapta sa le cada bani din cer, asta e altceva

 


Musafir

#188

2018-02-14 13:18

puneti mana si invatati oameni buni,nu se echivaleaza nimic fara efort


Musafir

#189

2018-02-14 13:19

un asistent nu  e o masinarie care trebuie sa execute tot ce i se spune, mai trebuie sa si gandeasca, de-asta unii aleg sa faca facultate, sa fie mai bine pregatiti pentru meseria care urmeaza....fiecare cu alegerile lui


Musafir

#190

2018-02-16 12:31

am citit mai sus ca cineva cunoaste persoane care dupa ce au terminat facultatea au facut si postliceala. serios? Ma intreb pe ce planeta traiesc persoanele respective. Astept numele si adresa acestor persoane,pana atunci persoana care a afirmat asa ceva este o mare mincinoasa!


Musafir

#191 Re: Re: Re: Re:

2018-02-17 09:53

#181: - Re: Re: Re:  

in fisa postului scrie ce fel de studii aveti, medii-in cazul postlicealelor , respectiv superioare-in cazul facultatilor, in concluzie nu aveti dreptate, fisa postului difera in functie de ce ati absolvit


Musafir

#192 Re: Re: Re: Re:

2018-02-17 11:16

#181: - Re: Re: Re:  

dar pe fetele cu postliceala cine "le-a dus in carca" atunci cand s-au angajat? sau ele s-au nascut invatate si deja stiau tot ce trebuie sa faca un asistent? numai aberatii vad aici                                sunteti de parere ca la facultate nu se face practica? ba se face, si inca mai multa si mult mai serios


Musafir

#193 Re: Re: Re: Re:

2018-02-17 11:21

#181: - Re: Re: Re:  

nu e normal sa doriti sa va perfectionati in meseria pe care o practicati? atunci nu inteleg de unde atata ura pentru facultati. Exista oameni care desii au terminat postliceala se gandesc sa faca si facultatea, de ce oare? sa fie numai nevoia de a avea un salariu mai mare?nu, unii chiar isi doresc sa invete mai mult, sa-si cunoasca meseria si "teoretic" vorbind,nu doar practic. Daca 10% din cei cu postliceala au inteles asta eu ma declar multumit.Nu sunt ca  oamenii care asteapta sa li se echivaleze studiile fara sa faca nimic in acest sens,pentru acesti oameni cu postliceala ,care asteapta sa le pice ceva din cer,si un an in plus de facultate inseamna mult, ma intreb ce ar fi facut daca ar fi ales de la innceput sa faca facultatea,tot atat de incuiati la minte ar fi fost?


Musafir

#194 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-18 13:12

#186: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

Draguta! Am in spate 20 ani de munca.ok? Nu cred ca voi sunteti mai bine pregatite dacat cele care au atatia ani de munca in carca. Despre facultatea pe care ati facut-o voi pe la Arad ...stie toata lumea. O prezentare la inscriere si inca una cand ati dat bani pentru diploma. 

Cat despre clinicile private pe care le frecventezi tu ...no comment. De aceea vin copii super agravati...din aceste clinici private cu personal,,super extra pregatit".

Eu personal..nu am nimic cu voi. Vina este a guvernanților.  Dar nici nu pot sta sa vad cum ne desconsiderati. Crede-mă ca nu esti cu nimic mai superioara decat una cu posticeeala si cu 20 ani de munca.Facultatea mea este munca la patul bolnavului timp de 20 de ani....crezi ca Tu, cu doar 4 ani de facultate o sa ajungi vreodata sa sti cat stiu eu ?

Sincer ,ma îndoiesc. 


Musafir

#195 Re: Re:

2018-02-18 13:18


Musafir

#196 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-18 13:24

#148: - Re: Re: Re: Re: Re:  

Acest limbaj spune multe despre tine.

Si nu de bine.


Musafir

#197 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-18 13:27

Tocmai ti-ai facut caracterizare care nu prea spune multe lucruri bune despre tine si educatia aleasa pe care ai primit-o


Musafir

#198 Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-18 13:40

#184: - Re: Re: Re: Re:  

Imi poti raspunde sincer la aceasta intrebare ? 

Ce te-a manat catre facultate ? Dorinta de a asimila mai multe cunoștințe medicale ? Sau Dorinta de a castiga mai multi bani?

Multumesc


Musafir

#199 Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-18 13:43

#192: - Re: Re: Re: Re:  

Tot unele fara facultate m-au invatat. Si pentru asta ...Respect Maxim.

 


Musafir

#200 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-18 13:45