Sustine ne-echivalarea asistentilor cu postliceala cu facultatea de asistenta medicala si moase


Musafir

#76 Re: Re: Re:

2016-02-29 20:36

#27: - Re: Re:  

 eu am si postliceealul si am facut si 4 ani de facultate si si munceam in timp ce faceam faculta.a fost foarte greu.Intradevar scoala care se face azi in școlile postliceeale e de doi bani.Habar nu au , invata la locul de munca.


Musafir

#77

2016-03-09 11:52

Nu e drept ca, cei ce lucreaza in sistemul sanitar cu program de 8 ore sa faca facultate.Cum sa lipseasca de la servici?Cum sa mearga la cursuri?Cei care au facut facultatea nu stiu cum au facut dar eu de exemplu nu as avea cum si ce e de facut in cazul asta?Cum as putea face?

Musafir

#78 Re: Re: Re:

2016-03-17 17:19

Cosmin

#79 Re:

2016-03-18 08:25

#3: asistent medical -  am la serviciu cativa colegi care au absolvit asa zisa facultate de As med la Arad, ei lucrand in acelasi timp ca as med. Serviciul lor este la Bucuresti iar ei au facut facultatea la Arad. Dupa cate stiu facultatile de acest gen sunt la zi. Explicati-mi atunci cand s-au dus la cursuri si au invatat pe branci?

 

dreptate

#80

2016-03-20 14:00

de ce asistentii medicali cu facultate au competente identice cu cei de la postliceale?pentru ca cei care au infiiintat facultatille au facut-o pentru interes financiar,nu exista nici o diferenta de atributii.concluzie:facultatile s-au ales cu banii iar cadrele medicale cu conflicte,discriminari ,frustari etc pentru ce militam acum?cui le facem jocul?pana la urma se va rezolva pozitiv totul ,dar ce vom face cu jignirile,cu umilinta pe care trebuie sa le suporte oameni care muncesc cinstit in acest sistem?credeti ca cei cu sc.postliceala nu va pot intoarce spatele si sa nu va mai ajute SA INVATATI MESERIE !SUNT MANDRA CA AM FACUT SC.POSTLICEALA si cand am dat examen pe post am luat nota maxima fara spaga.fara pile.

 

 


Musafir

#81 Re:

2016-04-06 08:55

#3: asistent medical -  

 Face Si ceva in plus acel "asistent cu studii suuperioare"?

 


Musafir

#82

2016-04-08 19:05

Facultatile au fost infiintate pentru a se spala niste bani.Asa cum sunt si cursurile anuale pentru credite.Spitalul te vrea destept atunci fie plateste el cursul fie dupa absolvirea unui curs(platit de tine ) acele credite se transforma in bani la salar.Asa ce se intampla?Cui ajuta toata aceasta miscare de trupe in teritoriu si banii stransi?Sa fim seriosi...

Musafir

#83

2016-05-04 13:24

Am lucrat 4 ani ca asistenta medicala in Belgia. Existau si acolo doua categorii de asistente medicale, similare celor de la noi, Aveau competente diferite, aceeasi munca, dar salariu diferit. Eu cred ca normal este sa fie si la noi la fel. In sistemul privat, conteaza foarte mult studiile, competentele si mai ales, pregatirea profesionala,Trebuie sa avem si impuls financiar pentru a fi eficiente.
Fly

#84 Re: Re:

2016-05-22 11:00

#18: - Re:  

 La facultatea de asistente  nu se invata mare lucru? UMF-ul inseamna ca nu stiti cum functioneaza deci vorbiti din povestirile altora.Sotia a absolvit UMF Cluj,cu diploma de excelenta, bursiera 4 ani la rand si cea mai buna medie respectiv.Este drept nu a lucrat, nu am lasat-o tocmai pentru a face facultatea nu doar pentru o diploma.Domnisoara de mai sus ce se lauda cu 9 si 10 la postliceala nu trece limita de 6,50- 7 in UMF.Nu stiu de cele private dar nu exista termen de comparatie si nu exista recunoastere in strainatate.Sistemul german a functionat tot asa ,cu maxim scoala postliceala de 2 ani.Probabil de aceea asistente de 20 ani fac ochii mari ascultand explicatiile pe caz la pacienti facute de sotia mea. Echivalarea ar fi o ineptie fara alti doi ani de studiu,cu care as fi de acord in principiu dar cu necesitatea studiului intr-o institutie autorizata, recunoscuta.In UMF nu esti acceptat la examene daca depasesti un numar de absente .Prin lipsa institutia considera ca nu esti indeajuns de informat pentru a te prezenta la examene si au dreptate.Au cel mai inalt standard de invatamant si isi merita prestigiul.Celelalte facultati de asistente, cum le numiti, as spun apa de ploaie comparativ cu UMF , ,,,,aici v-as da dreptate ,nu se invata mare lucru dar nu puneti UMF cu celelalte in aceeasi oala.chiar sotia a avut colega, o asistenta foarte buna, cu experienta 13 ani cu postliceala, ce a inteles ca definitivarea cunostintelor doar cu UMF o poate face.a invatat bine si in postliceala dar a afirmat ca pe langa UMF, nu exista comparatie nici de intensitate a studiului nici de structura.Vedeti ca punctez pe informatie, studiu etc, cam asta este ideea ca lucrati cu oameni,iar diploma ce este in discutie(echivalarea) este inutila fara sudoare,munca si sacrificii. O zi buna.  


Musafir

#85 Re:

2016-06-14 21:55

#83: -  

    Nu mai sustineti lacomia si aviditatea dupa bani a facultatilor pentru asistenti medicali. Este degradant, umilitor si inechitabil ce se intampla. In aproape nici o alta meserie nu mai exista asemenea evolutie a cerintelor si nivelului de studii de la scoala sanitara pana la masterate si doctorate. Este chiar mai penibil  faptul ca nici macar nu este necesara in acesta meserie, dat fiind faptul ca anatomia, bolile si o mare parte dintre tehnici sunt la fel de cunoscute astazi asa cum erau si cu zeci de ani in urma iar practica are o importanta deosebita comparativ cu alte meserii.

    Ce sa mai spunem atunci de cei care au terminat o facultate de economie, a caror plan de conturi nu mai are absolut nimic in comun cu cel dinainte  si s-a schimbat de zeci de ori de la revolutie si pana acum,sau despre marketing si management, si absolut nimic din ceea ce au facut in facultate nu mai are nici o relevanta astazi ,dar despre cei care au terminat dreptul si multitudinea de modificari in legislatie, etc. N-am auzit pe nimeni sa le ceara lor sa mai faca o facultate sau alte studii, ci s-a bazat pe studiu individual etc.

   Si chiar considerand ca era necesar sa ne "aliniem" cu cerintele si metodele de studiu din domeniul medical al unor tari europene, cum este posibil sa nu se echivaleze NIMIC intre cele doua forme de invatamant?

    Si noi, stilul clasic romanesc, in loc sa deschidem bine ochii si sa realizam unde este problema si sa actionam cu totii in directia potrivita si anume sa ne revoltam impotriva celor care au permis sa se intample asa ceva, din dorinta lor nemarginita de a face bani si pe interes au permis infiintarea unor postliceale unde se intra fara examen si obligatoriu se plateste, mai recent facultati unde initial erau cateva locuri apoi au marit numarul acestora, constienti fiind ca oamenii saracii se vor sacrifica pt. acea diferenta la salariu si pt. o sansa in plus de a avansa, toate acestea fiind inutile deoarece sistemul era perfect viabil si fara a scurge banutii nostri.

   Si pentru persoana care a lucrat in Belgia chiar pentru o perioada mai lunga de timp, asta este de la o necunoascatoare ca mine  pentru dumneavoasta - in Belgia exista doua categorii de studii, ambele de 3 ani, astfel:

- nivelul 5, echivalentul scolilor postliceale, pt nurse- 3 ani

-nivelul 6, echivalentul studiilor de licenta care permit trecerea la urmatorul nivel- 180 credite, 60 credite x 3 ani

- nivelul 7, master 120 credite, 60 credite x 2 ani

- PhD

   Astfel ca exista asa numitul program-pod pentru a completa nivelul cunostintelor  de la niv. 5 la niv. 6 si de a evita repetitia cunostintelor deja dobandite, program prin care se realizeaza ghidarea invatarii independente si in cadrul caruia se recunosc 60 credite considerate corespunzatoare nivelului 5, diferenta de 120 credite pt. nivelul 6 facandu-se cu doar 3 ore de scoala/ curs pe saptamana + suport de curs si lectori activi pe website-ul facultatii  disponibili sa ajute studentii care solicita acest ajutor.

 Si ma indoiesc sincer ca studentii lor au de platit sume exorbitante catre facultatile lor, comparativ cu noi,  mai ales avand in vedere nivelul nostru  de trai si veniturile modeste pe care le avem cei mai multi dintre noi.

 In multe tari din strainatate angajatorii nu fac nici o diferenta intre scolile noastre de postliceala si facultati in acest domeniu, ambele diplome fiind considerate echivalente. chiar nu le pasa unde ai terminat si nici nu esti platit diferit, conteaza ccea ce este cel mai important, si anume nu de unde ai diploma ci cum stii sa-ti faci meseria.

  In concluzie, nu contenesc sa ma mir cum de suntem in stare sa ne injosim unii pe altii, sa ne jignim fara nici un sens spre satisfactia si "preaplinul" conturilor bancare a unor oameni cu adevarat "destepti".

 Ne meritam soarta.

 

 

    

în

Musafir

#86 Re: Re: Re: Re: Daniela

2016-07-01 17:15

#63: Studenta - Re: Re: Re:  

   Buna ziua! in primul rand , apoi as vrea sa-ti spun draga mea ca sunt una din acele persoane care au terminat o postliceala undeva prin anul 1994 . Pe vremea aceea se dadea examen scris , (a nu se intelege grile adica intrebare si mai multe variante de raspuns) din biologie si chimie organica, si mai se si pica la acel examen concurenta fiind destul de mare, in plus scoala fiind gratuita pentru cei cu potential intelectual, pentru restul erau si alte variante. Ei, din 1994 pana in prezent sunt vreo 22 de ani, timp in care am lucrat si lucrez in ATI. Acum vine intrebarea, si aci este tintita spre aceasta d-soara sa d-na "studenta"". :d-ta dupa aceasta facultate care ai absolvit-o ,crezi ca esti mai bine pregatita ca noi cele care suntem in sistem mai demult?" Intradevar eu nu pot fi echivalata cu voi, dar am sa te las pe d-ta sa te gandesti si de ce, si nici nu as vrea sa fiu la nivelul celor care au absolvit aceste scoli!!!! Durerea este ca trebuie platite aceste cadre universitare (si aici e vb de interese),iar varianta cu aceste facultati de doi lei e cea mai buna solutie de a mai scoate niste bani de la "prosti". 


Musafir

#87 Re: Re:

2016-07-07 10:09

#5: Anonim - Re:  

 asta crezi tu

 


Musafir

#88 Re:

2016-07-16 10:38

#9: Anonim -  

 Sunteți niște nimicuri! Habar nu aveți pe ce lume trăiți. Erau 10 candidați pe loc la examenul de intrare în liceul sanitar.Erau cei mai buni copiii din toate școlile. Puteți avea 10 ani de facultate ca nu vă duce capul să învățați nimic. Examenele se iau așa cum se știe la privat ( pe bani). Să dăm examen si sa vedem cine știe și cine nu dintre noi . O asistentă cu școală sanitară sau una cu facultate? De oameni ca voi sunt îngrijiți bolnavii din țara aceasta" fff bine" pentru că aveți studii superioare.Vai de bieții oameni si vai de voi ca sunteți mândrii tare de prostia voastră!


Musafir

#89 Re: Re: Re: Re:

2016-08-01 05:34

#54: anonim - Re: Re: Re:  

 Şi acum, ca şi altă dată, sunt oameni dedicați ...care învață, fie ei la postliceală fie la facultate ! Singurul lucru care poate face diferența este un examen riguros atât la teorie cât şi la practică !!! Punct.


Musafir

#90 Re: Re: Re: Re: Re:

2016-08-13 06:34

#34: - Re: Re: Re: Re:  

 spre marea dumitale parere de rau,oriunde in lumea asta studiile superioare sint mai bine platite decit cele postliceale. asa ca,faceti comentarii in zadar. unu si cu unu fac doi,cei cu facultate vor avea intotdeauna salariul mai mare decit cei cu postliceala. si stati linistit,cit de curind se va lamuri si treaba cu postlicealele,care in curind vor fi pepiniere de infirmiere sau se vor desfiinta,iar pregatirea asistentilor medicali se va face exclusiv in facultati.in cea mai mare parte a tarilor lumii,meseria de asistent medical se invata intr-o facultate si cu asta basta.puteti sa vociferati cit vreti,diferentele salariale si de studii vor ramine asa cum sint acum.eu ce sa mai zic? eu am facut o postliceala sanitara,profil de laborator si dupa 15 ani de munca in domeniu am urmat si cursurile unei facultati,dar de asistenti generalisti,deoarece doar studiile de 4 ani sint considerate studii superioare.facultatea cu profil de laborator este de doar 3 ani,deci ssd.dupa terminarea facultatii cei de la locul de munca nu vor sa imi recunoasca studiile superioare decit daca demisionez de pe postul meu si dau concurs pentru ocuparea unui post de asistent generalist. ei,ce ziceti de asta? vi se pare corect? mie nu si in consecinta am dat in judecata spitralul si ministerul ca nu imi recunosc studiile si deoarece in acelasi loc de munca exista alte 2 precedente voi cistiga procesul. si daca eu am facut si postliceala si facultatea,inseamna ca sint vreo proasta? daca pina acum nimeni nu m-a prins in ofsaid din punct de vedere profesional,inseamna ca sint calificata in meseria pe care o practic. asa ca,voi,cei care aveti postliceala,daca doriti salariu egal cu cei care au studii superioare,nu mai asteptati pomeni de echivalare a studiilor si puneti burta pe carte si obtineti o licenta.daca nu ati fost la cursuri universitare , nu aveti habar daca este usor sau greu. eu va spun ca postliceala e un fulg de gisca pe linga facultate. numai eu si fostii mei colegi stim cite ore am pierdut reinvatind ceea ce stiam,dar mult mai aprofundat,cite examene dadeam intr-o singura zi si cite griji ne faceam sa acoperim si serviciul. asa ca,nu mai vorbiti daca nu aveti habar.


Musafir

#91 Re: Re:

2016-08-13 06:46

#88: - Re:  

 si dumneata,anonimule de la nr #88,mai scuteste-ma cu liceul tau sanitar. am dat si eu examen acolo si stiu ce fel de persoane intrau acolo.drept dovada ca dintre voi doar o parte foarte mica mai practicati,restul va ocupati de cu totul altceva. asa ca,scuteste-ma cu stiinta ta fara limite.de aceea daca plecati sa profesati in strainatate sinteti asimilati posturilor de infirmieri,pentru ca a ingriji un bolnav nu e treaba cuiva care nu e matur din punct de vedere legal. o persoana care ingrijeste un semen de-al lui trebuie sa faca scoala medicala dupa implinirea virstei de 18 ani.credeti ca doar voi stiti meserie,dar nu e adevarat.sa va fie rusine ca va comportati astfel. cine va da dreptul sa ii judecati pe cei ca voi? nimeni. doar un medic o poate face,nu voi. mi-e sila de cei ca dumneata,care va credeti buricul pamintului si nimeni nu mai e ca voi......


Musafir

#92 Re: Re:

2016-08-13 07:00

#32: - Re:  

 vorbiti timpenii mari cit casa! chiar daca vor fi facultati de 10 ani,studii superioare sint cele de minim 4 ani,deci despre ce vorbim? asta unu la mina. apoi terminati cu liceul sanitar,ca iar spuneti timpenii. nu vreau sa reiau ,dar daca mai cititi comentarii si replici veti da de raspunsul meu legat si de asta. trei,daca nu intrai la liceul sanitar,o data la sapte ani exista examen la postliceala si stiu ce vorbesc. acolo nu erai obligat sa fi absolvit liceul sanitar,deci daca te ducea mintea puteai deveni,totusi asistent medical.asa ca nu aveti prea multa dreptate.asa ca a face o facultate de 4 ani nu este o aberatie. doriti salariu mare,puneti mina si continuati-va studiile ,asa cum am facut si eu. desi am facvut o postliceala,totusi am dorit sa am salariul cel mai mare si de aceea am pus mina si am invatat, din nou,inca 4 ani.nu mai fiti rai si invidiosi, ca asta nu va va mari salariul.


Musafir

#93 Re: Re: Re:

2016-08-13 20:30

#47: mandy - Re: Re:  

 nu mai vorbiti ce nu stiti si cei cu postliceala  nu mai pot profesa daca nu au bacul luat si cei cu facultate sa nu se creada asa destepti pt ca paramedicii au doar 3 luni de pregatire si au salarii mai mari sau egale 

 

 

 


Musafir

#94 Mananci rahat!!!

2016-08-21 00:04

Postliceala

#95 3 vs 4

2016-08-21 11:24

Ma alatur celor care s au chinut sa termine o scoala postliceala sanitara si au reusit sa profezeze aceasta meserie. Viata unui paciet nu consta in facultatea de AMG restul se intelege de la sine

postluiceala

#96 3 vs 4

2016-08-21 11:37

După ce dr. Mihail Iugulescu, managerul Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Brăila, s-a plâns de asistenţii medicali care se înscriu la facultatea de specialitate pe bandă rulantă, pentru a lua bani mai mulţi, deşi fişa postului nu cere acest lucru, am încercat să aflăm şi noi despre câţi angajaţi este vorba şi cum se modifică salariul acestora. Diferenţele sunt impresionante.

......??????? Rusine!


Musafir

#97 Re: Re:

2016-08-25 11:26

#2: Anonim - Re:  

 Depinde si de postliceala pe care o faci. Eu de exemplu am facut la una din putinele postliceale de stat, la care prezenta e obligatorie, nu se accepta nicio absența, iar daca le faci pedeapsa e pe masura. O exigență pe care n-o mai intalnesti nici la licee. Si vis-a-vis de teorie, cursurile tin si cate 8 ore pe zi si reamintesc, absentele sunt nepermise! Stagiile practice la fel, prezenta obligatorie, iar daca lipsesti o zi, o recuperezi cu toate cererile si hârțoagele din lume. Eu una sunt multumita cu ce am ramas dupa aceasta scoală si cunosc multe asistente, chiar si asistente sef, absolvente ale acestei scoli, care sunt foarte capabile si bine pregatite. Intradevar nu toate postlicealele sunt atat de seriose, dar sa fim cinstiti si pt acestea care inca au valoare, chiar mai mare decat o facultate ale carei cursuri le poti "fenta". Si sa zic si parerea mea despre aceasta facultate...semi-medici si practica 0!


Musafir

#98

2016-08-28 07:40

Sunt asistenta cu Postliceala si am 2000 lire salar!!!Stati acasa asistentelor cu studii superioare pline de sictir si grase de 100 kile!!!numai spaga asteptati!!!Va credeti destepte...Sunteti un cacat destepte!!


Musafir

#99 Re: Re: Re: Re: Re: Daniela

2016-08-31 13:44

Foarte bun raspuns!!ce sa mai spun de asustentii medicali care au termnat liceul sanitar!cu toate scolille lof nu ne ajung nici la degetul mic .

#86: - Re: Re: Re: Re: Daniela 

 


Musafir

#100 Re: Re: Re:

2016-08-31 13:46

Asa e!