Sustine ne-echivalarea asistentilor cu postliceala cu facultatea de asistenta medicala si moase


Musafir

#101 Re: Re: Re:

2016-08-31 13:53

#84: Fly - Re: Re:  

 Nu mai spuneti!si ce o face sotia?o pune di

agnostice sau ce?sunt curioasa cat de bine stapaneste cunostintele practice.

eu cu postliceala!
Musafir

#102 Re: Mireea

2016-09-02 05:33

#13: - Mireea 

 Nu scrie pe frunte, dar scrie in fluturasul de salariu!!

 

mimi

#103

2016-09-14 16:03

I MI PARE RAU CA CITESC ASFEL DE COMENTARII.VA INTREB CATE COMPETENTE IN PUS ARE UN ABSOLVENT DE FACULTATE FATA DE UNUL CU POSTLICEALA SI CEACTIVITATI IN PLUS DESFASOARA

asistenta cu studii superioare

#104

2016-10-19 16:15

Salarizarea este normal sa fie diferita in functie de studii, conditii de munca, vechime in munca...nu intelg de unde atata obraznicie si analfabetism legislativ...unii se cred in jungla, cer ce nu li se cuvine dupa care se plang si se mira ca in tara asta totul merge prost...e normal sa mearga prost, pentru ca oamenii nu-si mai vad lungul nasului...toti fac aceeasi munca??? nu este adevarat...confundam cantitatea cu calitatea...lucrurile par sa mearga...dar de fapt efectele se vad mai tarziu...dezastrul din toate sistemele...in loc sa spunem ca e bine sa fim mai calificati pe o meserie, spunem ca oricine stie sa faca o injectie trebuie sa aiba acelasi salariu cu asistentii cu studii superioare...dupa asta ce urmeaza???probabil sa cerem desfiintarea diplomelor si angajarea pe posturi de asistenti a unor muncitori necalificati, caresa se califice la locul de munca!!! felicitari unor asemenea romani!!!


Musafir

#105 Re: Re:

2016-10-27 07:11

#7: - Re:  

 Vai...4 ani de facultate (invatat....imi este scarba) toti cunoastem cum se invata....

Apoi sa termini facultatea si sa fi asistenta la ORL sau Interne unde o freci.

Asistent medical esti pe chirugie.bloc operator ..terapie intensiva .....de multe ori faci pe doctorul in aceste sectii,cele mai multe dintre noi cu postliceala.

Unde va este invatatul din facultate cand stati ascunse prin birouri.

Respect celor care muncesc fie ele cu sau fara facultate.

 

catalina

#106

2016-11-03 06:56

Ai aceeasi raspundere la locul de munca? Faci acelasi volum de munca? Calitatea actului medical difera?

Atunci cand un angajator cere ceva in plus, un lucru care poate diferentia practica medicala dintre asistente in functie de studii, atunci se poate vorbi de diferente de salariu. Dar atata timp cat la locul de munca nu exista diferentiere intre tehnicile medicale, acestea pot fi efectuate fie daca ai facultate sau nu, nu exista vreun temei de a se face diferentiere de salarii.

As dori sa vad un angajator care solicita ca forte de munca asistente medicale cu facultate si pentru ce anume, pentru ce tehnici medicale sunt calificate asistentele in functie de studii.


Musafir

#107 Re: Re:

2016-12-06 19:25

#2: Iulia - Re:  

 Domnisoara cu facultate, cred ca ar fi necesar sa mai faci putina gramatica. Cum sa scrii " scuza-ti expresia" asa?! Scuzati expresia! Aveti pretentii de licentiate, dar nu stiti sa scrieti corect! Am pretentii de la o persoana cu facultate!


Musafir

#108 orgolii

2016-12-09 18:07

Orgolii peste orgolii . Fiecare am facut scoala care exista la momentul respectiv , scoala postliceala pana in 1978 , liceu sanitar pana in 1993 , scoala postliceala dupa 1993 . Scoala care erea la momentul respectiv singura forma de invatamant pentru personal mediu sanitar . Si de atunci am lucrat , avem acum o vechime de 10/20/30 ani , am lucrat cu medici care niciodata nu ne/au reprosat scoala facuta , au fost interesati numai de competenta noastra . Si ce propune/ti ? Sa ne dam demisia si sa ne completam studiile ? Nu lucram toti in centre universitare sau in ture , sa ne luam liber pentru a merge la cursuri . Vom face cursurile la fara fecventa sau la frecventa redusa , la fel cum fac multi cursurile actuale la scoli / facultati particulare . O injectie im , iv , sunt facute diferit in functie de studiile facute ? La munca egala salarii egale . In occident esti platit pentru ce faci , poti avea facultatea de medicina , dar daca lucrezi ca asistent , esti platit ca asistent . Si daca esti asistent cu sudii superioare , comentezi/contesti  sau executi deciziile medicului cu care lucrezi ?

 

 


Musafir

#109 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Daniela

2016-12-17 23:48

#99: - Re: Re: Re: Re: Re: Daniela 

 hai sictir!!!!!!!!!!!!!!!!!!1


Musafir

#110 Re: Re: Re: Re: Re:

2017-01-08 08:37

#31: - Re: Re: Re: Re:  

 Daa te tot plângi atât nu mai face! Stai calma ca si la postliceala se face carte plus ca se bageaza pe practica ! Daca tot esti asa ofensata du te si fa medicina ca vad ca cu facultatea te crezi atât de buna ! 

KmC

#111 Re: Re:

2017-02-10 11:47

#2: Anonim - Re:  

 Ati facut pe dracu facultate. Ce ati facut voi se numeste Abureala.Scuza ma ca intreb...cand ati mers la facultate ?La inscriere si la absolvire ? Cine v-a tinut locul la munca, daca a trebuit sa ,,frecventati cu rigurozitate " cursurile?Cati bani a trebuit sa scoateti din buzunar pentru a primii diploma?

MULTUMESC

Paul

#112 Vai de noi...

2017-02-13 22:48

Problema se pune complet gresit. Da, nu e absolut deloc in regula sa fim toti in aceeasi oala, nu vreau sa spun ca unii sunt mai superiori decat altii sau altceva. Posturile ar trebui diferentiate si gata, un asistent cu facultate sa poata sa ia sange arterial, sa poata intuba, sa poata ajunge in functii de conducere: asistent sef de sectie, manager s.a. E normal si logic asa. Intelegem cu totii ca fiecare a facut ce scoala a avut la indemana in acel moment, dar nu e normal nici sa ne amestecam, da, cei cu postliceala si experienta de 10-20 de ani ar trebui renumerati pe masura, insa un proaspat absolvent de facultate, in opinia mea, pe langa o functie putin mai inalta ar trebui sa ia si un salariu mai mare decat un absolvent de postliceala. Si daca nu convine nici asta, ganditi-va cate a sacrificat un om care a facut o facultate, pe langa taxele uriase, chirii si alte cele (postliceale sunt peste tot, deci nu trebuie sa te muti de acasa ca sa faci un) materiile invatate si cerintele sunt mult mai mari. Da, sunt si postliceala care au cerinte, dar tot nu poti compara. 

Pentru facultate platesti 4000 de lei pe an, pe langa asta mai aduna si un camin: 2000 si sunt 6000 de lei cu mare indulgenta, in 4 ani de facultate sunt 24.000 lei. Pentru postliceala nu am numere, dar avand in vedere ca stai acasa chiria nu e obligatorie iar taxa e undeva pe la 2000 pe an x3 ani 6000... In cat timp isi scoate unul cu facultate investitia, in cat timp unul cu postliceala? 

Si argumente ar fi cat cuprinde pentru neechivalare. Uite inca unul: Un functionar public cu facultate, indiferent ce facultate, are spor la salariu, ia mai mult decat un functionar fara facultate, care face exact aceeasi treaba.

 

Am vazut ura dintre asistentele vechi si proaspetii absolventi de facultate si ma scarbeste pur si simplu, atunci cand asistentele vechi o sa ne dea si noua o mana de ajutor si nu o sa se comporte cu noi de parca ele ar fi sefii sectiei si ura si invidia asta o sa dispara poate o sa cadem de acord asupra unei optiuni care sa convina la toata lumea. 

Da

#113 Re: Re:

2017-02-13 22:54

#7: - Re:  

 Nu stiu de ce spuneti asta de parca v-a taiat din salariu si l-a dat noilor absolventi. Daca exista un medic intr-un spital, si medicul ala face o supraspecializare in care investeste timp si bani, nu e normal sa ia mai multi bani decat un medic fara acea supraspecializare? Ganditi-va la facultate ca o supraspecializare, da, aveti experienta, dar cata informatie bruta, cultura medicala care sa nu tina de sectia pe care lucrati de atatia ani mai stiti? 

Ella

#114 Re:

2017-02-22 09:22

#3: asistent medical -  

 dar de unde stii tu ce invatam noi la scoala si ce nu? cunosc absolventa de facultate care stie mai putin decat mine iar eu sunt in anul 2 la postliceala. si noi avem lucrare de diploma de pregatit. mai lasati aerele la o parte. aveti impresia ca invatam o medicina diferita sau ce? asta chiar e nesimtire. am 5 ani de psihologie si nu detin aere de superioritate. nu suntem analfabete pentru ca invatam la postliceala si nu la facultate.

CU RESPECT!

#115

2017-03-05 10:56

   Buna ziua ,dragi colegi.

   Eu de fapt nu ma adresez absolventilor de scoala postliceala sau de facultate,nu imi doresc polemica, as dori ca cei care fac salariile acestea atat de diferentiate sa se gandeasca ca noi cei care am terminat o postliceala nu am avut o alta alternativa in acel moment,deci nu am ales drumul mai scurt ci am ales singurul drum care ni s-a oferit.Cand eu am dat  examen la postliceala sanitara nici nu existau scoli private sanitare, se intra foarte greu ,erau cursuri obligatorii de zi si profesori foarte exigenti. Eu am 3 specializari, am studiat 6 ani de scoala postliceala sanitara si ma gandesc ca ar fi corect sa se echivaleze studiile in functie de credite care se obtin pentru fiecare an de studiu.Stiu ca totul este o afacere si prin diferentele acestea la salariu vor cumva sa determine cat mai multi asistenti sa urmeze cursurile acestor facultati, dar va rugam sa va ganditi ca nu mai avem 20 de ani,avem copii, servici si multe alte obligatii care nu ne permit sa mai urmam inca 4 ani de studiu zilnic pentru a indeplini aceleasi sarcini la locul de munca.

    Daca vreti intradevar echitate fiti drepti pana la capat... Dati ocazia tinerilor sa studieze ,caci ei au de ales si vor face alegerile potrivite, dar nu ne ignorati nici pe noi cei care am trait alte timpuri, care am studiat mult fara meditatii, fara calculator sau alte surse de informatie. Nu va mai contraziceti dragi colegi caci dreptatea este undeva la mijloc, iar vina nu este a noastra pt ce se intampla... este a SISTEMULUI. Cu respect.


Musafir

#116 Re: Re:

2017-04-06 11:12

#2: Anonim - Re:  

 Zici? Singura problema a voastra, astia cu facultate e ca sunteti praf la practica...toate spitalele clinice "stiu" asta si ii prefera pe cei cu postliceala.

m.g.

#117 Re: Re: Re:

2017-04-06 11:36

#46: mandy - Re: Re:  

 Si la postliceala se intra cu admitere si cu bacul luat...alt absolvent de facultate care tine neaparat sa-si arate prostia...

m.g.

#118 Re: Re: Re: Re:

2017-04-06 11:40

#49: - Re: Re: Re:  

 Felicitari pt. comentariu. Intr-adevar n-o sa poti avea niciodata un dialog cu un prost pt. ca toti prostii se cred buricul pamantului, ei stiu tot, nimeni nu mai e ca ei.

m.g.

#119 Re:

2017-04-06 11:46

#48: agramata -  

 Marea problema este ca topicul asta a fost initiat de o persoana frustrata, rau intentionata, cu un caracter josnic...pe nici un absolvent de facultate cu bun simt si coloana vertebrala n-ar interesa faptul ca un absovent de postliceala ar mai face un an de studii pt. echivalare...e logic  3+1 =4. Sau mai nou 3+4=4? dupa mintea studentilor din ziua de azi, probabil...

m.g.

#120 Re: Re: ANONIM

2017-04-06 11:48

#56: musafir - Re: ANONIM 

 Da, si la formarea elevilor de postliceala, sa nu uiti...

m.g.

#121 Re: Re: Re: Re:

2017-04-06 11:51

#54: anonim - Re: Re: Re:  

 Vezi, nu mai bine faceati voi postliceala?!..

m.g.

#122 Re: Re: Re:

2017-04-06 11:53

#53: - Re: Re:  

 Nu exista postliceala fara bac mai inteligentilor....informati-va intai.Ai dreptul sa-ti dai bacul pana in anul 2, alfel nu poti absolvi.Cunosc caz concret

 

m.g.

#123 Re: Să fim realiști!

2017-04-06 11:56

#55: anonim - Să fim realiști! 

 De oameni care au facut o facultate si dupa ani de zile au facut si o postliceala ai auzit? Ei stiu ce inseamna sesiunile de 14 examene.

m.g.

#124 Re:

2017-04-06 11:59

#64: -  

 Io-te ma! Alta frustrata care a ramas fara laudatori...

m.g.

#125 Re:

2017-04-06 12:11

#64: -  

 Pe bune, la nivel de medic? Pai de ce nu  profesezi ca medic  daca tot e acelasi nivel?Si daca tot esti "implinita" si "apreciata de medici" ce te f**e grija de altii?Nici o persoana "implinita" si "apreciata" nu poate sa fie atat de rea si frustrata! Mai licentiatilor, prin comentariile voastre voi nu faceti decat sa va aratati adevaratul caracter duplicitar si plin de rautate! Mi-e mila de pacientii vostrii, nici nu vreau sa ma gandesc cu ce atitudine de superioritate ii tratati!