Sustine ne-echivalarea asistentilor cu postliceala cu facultatea de asistenta medicala si moase

CU RESPECT!

/ #115

2017-03-05 10:56

   Buna ziua ,dragi colegi.

   Eu de fapt nu ma adresez absolventilor de scoala postliceala sau de facultate,nu imi doresc polemica, as dori ca cei care fac salariile acestea atat de diferentiate sa se gandeasca ca noi cei care am terminat o postliceala nu am avut o alta alternativa in acel moment,deci nu am ales drumul mai scurt ci am ales singurul drum care ni s-a oferit.Cand eu am dat  examen la postliceala sanitara nici nu existau scoli private sanitare, se intra foarte greu ,erau cursuri obligatorii de zi si profesori foarte exigenti. Eu am 3 specializari, am studiat 6 ani de scoala postliceala sanitara si ma gandesc ca ar fi corect sa se echivaleze studiile in functie de credite care se obtin pentru fiecare an de studiu.Stiu ca totul este o afacere si prin diferentele acestea la salariu vor cumva sa determine cat mai multi asistenti sa urmeze cursurile acestor facultati, dar va rugam sa va ganditi ca nu mai avem 20 de ani,avem copii, servici si multe alte obligatii care nu ne permit sa mai urmam inca 4 ani de studiu zilnic pentru a indeplini aceleasi sarcini la locul de munca.

    Daca vreti intradevar echitate fiti drepti pana la capat... Dati ocazia tinerilor sa studieze ,caci ei au de ales si vor face alegerile potrivite, dar nu ne ignorati nici pe noi cei care am trait alte timpuri, care am studiat mult fara meditatii, fara calculator sau alte surse de informatie. Nu va mai contraziceti dragi colegi caci dreptatea este undeva la mijloc, iar vina nu este a noastra pt ce se intampla... este a SISTEMULUI. Cu respect.