Sustine ne-echivalarea asistentilor cu postliceala cu facultatea de asistenta medicala si moase

Paul

/ #112 Vai de noi...

2017-02-13 22:48

Problema se pune complet gresit. Da, nu e absolut deloc in regula sa fim toti in aceeasi oala, nu vreau sa spun ca unii sunt mai superiori decat altii sau altceva. Posturile ar trebui diferentiate si gata, un asistent cu facultate sa poata sa ia sange arterial, sa poata intuba, sa poata ajunge in functii de conducere: asistent sef de sectie, manager s.a. E normal si logic asa. Intelegem cu totii ca fiecare a facut ce scoala a avut la indemana in acel moment, dar nu e normal nici sa ne amestecam, da, cei cu postliceala si experienta de 10-20 de ani ar trebui renumerati pe masura, insa un proaspat absolvent de facultate, in opinia mea, pe langa o functie putin mai inalta ar trebui sa ia si un salariu mai mare decat un absolvent de postliceala. Si daca nu convine nici asta, ganditi-va cate a sacrificat un om care a facut o facultate, pe langa taxele uriase, chirii si alte cele (postliceale sunt peste tot, deci nu trebuie sa te muti de acasa ca sa faci un) materiile invatate si cerintele sunt mult mai mari. Da, sunt si postliceala care au cerinte, dar tot nu poti compara. 

Pentru facultate platesti 4000 de lei pe an, pe langa asta mai aduna si un camin: 2000 si sunt 6000 de lei cu mare indulgenta, in 4 ani de facultate sunt 24.000 lei. Pentru postliceala nu am numere, dar avand in vedere ca stai acasa chiria nu e obligatorie iar taxa e undeva pe la 2000 pe an x3 ani 6000... In cat timp isi scoate unul cu facultate investitia, in cat timp unul cu postliceala? 

Si argumente ar fi cat cuprinde pentru neechivalare. Uite inca unul: Un functionar public cu facultate, indiferent ce facultate, are spor la salariu, ia mai mult decat un functionar fara facultate, care face exact aceeasi treaba.

 

Am vazut ura dintre asistentele vechi si proaspetii absolventi de facultate si ma scarbeste pur si simplu, atunci cand asistentele vechi o sa ne dea si noua o mana de ajutor si nu o sa se comporte cu noi de parca ele ar fi sefii sectiei si ura si invidia asta o sa dispara poate o sa cadem de acord asupra unei optiuni care sa convina la toata lumea.